0919-2329787

تماس بگیرید

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بله موجر توان چنین کاری را دارد، در واقع موجر اگر ثابت کند که ملک را برای استفاده خود یا خانواده‌اش نیاز دارد، می‌تواند برای آن درخواست تخلیه از مستأجر داشته باشد. چنین موردی بر اساس ماده 14 سال 56 قابل پیگیری است. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی دقیق‌تر شرایط درخواست تخلیه توسط موجر بپردازیم. دانستن این اطلاعات از آن جهت دارای اهمیت است که اگر شما به عنوان مستأجر اقدام به اجاره مسکن کرده‌اید بد نیست بدانید موجر شما در چه شرایطی این حق را دارد که قرارداد را فسخ کند و حکم تخلیه برای شما بگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درخواست موجر برای تخلیه ملک مسکونی با ما همراه باشید.

در چه مواردی موجر می‌تواند درخواست تخلیه ملک مسکونی را داشته باشد؟

موجر ملک مسکونی مانند موجر ملک تجاری بر اساس ماده 8 سال 63 که به روابط میان موجر و مستأجر اشاره دارد می‌تواند اقدام به درخواست تخلیه ملک کند. این موارد را در پایین همین بخش برای شما لیست کرده‌ایم که عبارت‌اند از:

  1. در صورتی که مستأجر حق انتقال مسکن مورد نظر را به غیر را نداشته باشد؛ اما با در نظر گرفتن این شرط اقدام به چنین کاری کند.
  2. در صورتی که مستأجر اقدام به اجاره ملک مسکونی یا تجاری کرده باشد، اما آن را در اختیار افرادی به غیر از وارثان خود قرار داده باشد.
  3. در صورتی که مستأجر از ملک به غیر از مفاد قرارداد استفاده کند. برای مثال برای مسکن اقدام به اجاره ملک کرده باشد، اما از جانب دیگر از آن به عنوان کارگاه کاری استفاده کند.
  4. در صورت عدم پرداخت اجاره بها در زمان معین و مقرر بر اساس قرارداد.
  5. در صورتی که موجر ثابت کند ملک مسکونی را برای استفاده شخصی ای خانواده‌اش نیاز دارد.

بررسی شرایط خاص که بر اساس آن موجر می‌تواند اقدام به تخلیه ملک مسکونی توسط مستأجر کند

  • اگر مستأجر از محل مسکونی به عنوان مرکز فساد استفاده کند و این موضوع از طریق دادگاه ثابت شود، بر اساس قانون موجر می‌تواند برای تخلیه ملک مسکونی با حکم قانونی اقدام کند.
  • در صورتی که دادگاه بر اساس بررسی‌های صورت گرفته به این نتیجه برسد که تخلیه ملک باعث عسر و حجر مستأجر می‌شود می‌تواند اقدام به عدم دادن حکم تخلیه کند. البته این نکته را لازم است بدانید که اگر عدم تخلیه ملک مسکونی باعث ایجاد عسر و حجر برای خود موجر شود، دادگاه اقدام به صادر کردن حکم تخلیه خواهد کرد.
  • اگر مستأجر در شهری که ملک مسکونی اجاره کرده است، دارای یک ملک مسکونی به نام خودش باشد، عصر یا حجر او برطرف خواهد شد و موجر می‌تواند از این طریق درخواست قانونی به منزله تخلیه ملک مسکونی را داشته باشد.

اگر مستأجر بعد از انقضای مدت قرارداد اجاره نامه ملک را تخلیه کند ولی موجر از تحویل گرفتن ملک خودداری کند تکلیف مستأجر چیست؟

در چنین شرایطی مستأجر می‌تواند از طریق درگاه‌های قانونی اقدام به درخواست تحویل ملک از طرف موجر بکند و آن را با احکام قانونی وادار به دریافت منزل کند.

وظایف وکیل املاک

معاملات املاک و مستغلات پیچیده است و تشریفات قانونی زیادی را شامل می‌شود. وکیل املاک یک متخصص حقوقی است که در جنبه‌های حقوقی خرید، فروش و اجاره ملک تخصص دارد. نقش آن‌ها ارائه راهنمایی و نمایندگی قانونی به موکلان است که در معاملات املاک و مستغلات مشارکت دارند. در این مقاله به وظایف وکیل ملکی می‌پردازیم.

جستجو و بررسی عنوان

یکی از وظایف اولیه یک وکیل ملکی انجام جستجو و بررسی عنوان است. این شامل تحقیق در تاریخچه ملک است تا اطمینان حاصل شود که عنوان واضح و قابل انتقال است. وکیل پایه یک دادگستری تمام اسناد مربوطه از جمله اسناد، رهن، حق حبس و حکم را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که هیچ موضوعی وجود ندارد که ممکن است بر مالکیت ملک تأثیر بگذارد.

تنظیم و بررسی قرارداد‌ها

یکی دیگر از وظایف ضروری یک وکیل املاک، تنظیم و بررسی قرارداد‌ها است. این مورد شامل قرارداد‌های خرید، قرارداد‌های اجاره و سایر اسناد حقوقی مربوط به معاملات املاک است. وکیل تضمین می‌کند که قرارداد‌ها با تمام قوانین و مقررات قابل اجرا مطابقت دارد و از منافع موکل محافظت می‌کند.

شرایط و ضوابط مذاکره

معاملات املاک شامل مذاکرات بین طرفین درگیر است. یک وکیل ملکی نماینده موکل خود خواهد بود و در مورد شرایط و ضوابط معامله مذاکره می‌کند. این شامل قیمت خرید، شرایط پرداخت و سایر جزئیات ضروری تراکنش است.

بستن معامله

پس از انجام کلیه تشریفات قانونی، وکیل ملکی، بسته شدن معامله را تسهیل می‌کند. این مورد شامل تهیه اسناد لازم، اطمینان از امضای همه طرفین و ثبت معامله از جانب سازمان‌های دولتی مورد نظر است.

حل و فصل اختلافات

در برخی موارد، معاملات ملکی می‌تواند منجر به اختلاف بین طرفین شود. یک وکیل ملکی می‌تواند در حل این اختلافات، چه از طریق مذاکره و چه از طریق دعوا، از موکلان خود وکالت کند. این شامل اختلافات مربوط به مالکیت دارایی، اختلافات مرزی و سایر مسائل حقوقی است.

در نتیجه، یک وکیل ملکی نقش مهمی در هر معامله املاک ایفا می‌کند. آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که معامله با تمام الزامات قانونی مطابقت دارد و از منافع موکلان خود محافظت می‌کند. اگر درگیر یک معامله املاک و مستغلات هستید، همیشه توصیه می‌شود که یک وکیل املاک واجد شرایط را استخدام کنید تا شما را در این فرایند راهنمایی کند.

خلاصه مطلب

در این مقاله با عنوان آیا موجر می‌تواند با اثبات نیاز به ملک، درخواست تخلیه نماید؟ به بررسی شرایطی پرداختیم که موجر می‌تواند برای درخواست تخلیه ملک مسکونی اقدام کند. از این رو برای درک بهتر عنوان به بررسی برخی دیگر از عنوان‌ها نظیر: اگر مستأجر بعد از انقضای مدت قرارداد اجاره نامه ملک را تخلیه کند؛ ولی موجر از تحویل گرفتن ملک خودداری کند تکلیف مستأجر چیست؟ وظایف وکیل املاک چیست؟ در چه مواردی موجر می‌تواند درخواست تخلیه ملک مسکونی را داشته باشد؟ و. . پرداختیم.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در رابطه با قوانین ملکی اقدام به دریافت مشاوره حقوقی تلفنی از طریق شماره 09192329787 کنید.

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا