استرداد جهیزیه

استرداد جهیزیه

امروز قرار است که درباره استرداد جهیزیه با یک دیگر صحبت کنیم و به عمده سوالات شما پاسخ دهیم.  لازم به ذکر است که استرداد به معنی پس گرفتن چیزی است. در رابطه با گرفتن جهیزیه قبل از طلاق باید خدمتتان عرض کنیم که  افرادی معتقد هستند که نباید قبل از طلاق استرداد جهزیه انجام شود اما این نظر اشتباه است که جهزیه مال زن است و او می تواند هر زمانی که اراده کرد جهزیه خود را پس بگیرد. اما خب قطعا انتظار ندارید که این کار به راحتی انجام شود به همین دلیل ما  در گروه وکلای دادورزان صلح و سازش امروز به باید ها و نباید های استرداد جهیزیه می پردازیم پس با ما همراه باشید.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

استرداد جهیزیه و روش های آن

لازم به ذکر است که برای صدور حکم استرداد  فرد باید دادخواست دهد و سیاه اموالی که به منزل داماد برده شده هم ضمیمه پرونده شود روش های استرداد جهیزیه شامل موارد زیر می شود.

  • اولین و می توان گفت که ساده ترین راه توافق طرفین است‌
  • اقدام به استرداد از طریق لیست جهزیه
  • استفاده از شهادت شهود

یکی دیگر مسائلی که در استرداد جهزیه خیلی مهم است مدارک است پس بهتر است یک نگاهی به مدارک مورد نیاز برای دادخواست استرداد جهیزیه بیندازیم.  شما برای استرداد  جهزیه ی خود به مشخصات زن و هم چنین مشخصات مرد نیاز دارید. همان گونه که در بخش قبل اشاره کردیم باید لیست جهزیه را به دادگاه تحویل دهید و چنان سیاهه جهزیه را نداشته باشید به شهادت چندین شهود نیاز دارید. علاوه بر این باید سند ازدواج و یا کپی برابر با اصل آن را ضمیمه ی پرونده کنید تا دادخواست شما تکمیل شود.

پس گرفتن جهیزیه

نکاتی در رابطه با پس گرفتن ( استرداد)  جهیزیه که باید بدانید

ما در این بخش به نکاتی در رابطه با پس گرفتن  جهیزیه که باید بدانید می پردازیم. شایان ذکر است که اگر سیاهه ی جهاز در دفتر اسناد رسمی ثبت شود سیاهه حکم سند رسمی را دارد. معمولا لیست جهزیه را تحویل داماد و چندین نفر می دهند تا لیست را امضا کنند. در چنین مواقعی بهتر است که لیست را دقیق تهیه کنید چون که خیلی مهم است بعد از عروسی، عروس و داماد چه چیز هایی را آورده اند و چه چیز هایی را در زندگی مشترک تهیه کرده اند. خیلی از جوانان هنگامی که جهاز عروس را می بیند اعتراض می کنند که چرا اقوام و فامیل را دعوت می کنید اما غافل از این که همین دعوت کردن و در خاطر ماندن جهزیه می تواند کمک شایانی به استرداد جهیزیه می کند. حتما شما نیز دیده اید که خانواده ی عروس برای تزیین جهزیه از روبان استفاده می کنند و گاهی عروس وسایل را که از کارتن بیرون می آورد روبان ها را نمی کند و با همین روبان ها بعد ها همین روبان ها می توانند سایت کنند که این وسایل متعلق به عروس بوده است و داماد هیچ گونه حقی در آن ها ندارد. از دیگر نکاتی درباره استرداد جهیزیه می توان به این مورد اشاره کرد که حتی اگر زن بمیرد جهزیه ی او به وراث می رسد. چنان چه زن فرزند داشته باشد ۴/۱ این اموال به فرزندان و ۲/۱به همسر او و مابقی ارث نیز به دیگر وراث تعلق دارد. نکته ی خیلی جالبی که در رابطه با وجود دارد این است که اگر شوهر بدون اجازه ی زن جهزیه ی آن را بفروشد زن می تواند از همسر خود شکایت کند و وسایل خود را مطالبه کند.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

استرداد جهیزیه + مدت زمان + با سیاهه

ممکن است استرداد جهزیه را کار راحتی بدانید اما باید خدمتتان عرض کنیم که این کار نیز تبصره ها و قوانینی دارد که تنها یک وکیل می تواند آن را حل و فصل کند. از آن جایی که وکیل خانواده در این امر تخصص دارد و سالیان سال در این زمینه فعالیت کرده است  می تواند به بهترین شکل ممکن به شما کمک کند که ظرف مدت کوتاهی بتوانید جهزیه ی خود را پس بگیرید.  در رابطه با مدت زمان استرداد جهزیه باید به این نکته اشاره کنیم ‌که این مدت به توانایی وکیل بستگی دارد هر چه وکیل حاذق تر و کار کشته تر باشد می تواند با سرعت بیش تری کار ها را انجام دهد  البته رای دادگاه نیز در مدت زمان استرداد جهزیه خیلی موثر است . بهتر است که سیاهه جهزیه را نگه دارید چون که عدم سیاهه شما را مجبور می کند که به دنبال شاهد باشید و قطعا این کار نیز چندین جلسه دادگاه را ادامه دار می کند.

استرداد جهیزیه و تمکین

استرداد جهیزیه و تمکین

در مورد استرداد جهیزیه و تمکین باید اضافه کنیم که اگر مرد از تمکین امتناع کند و یا بعد از طلاق که دیگر زن ساکن منزل شوهر نبست باید دادخواست استرداد جهیزیه دهد و بعد از آن با همراهی دادگاه اسناد لازم کار را انجام دهد. برای دادخواست استرداد جهیزیه _ نحوه تنظیم و مشاوره حقوقی نیز می توانید با یک وکیل تمکین هماهنگ  کنید تا او تمام این کار را برای شما انجام دهد و شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کند.

هزینه استرداد جهیزیه

هزینه ی استرداد جهیزیه

کاربران زیادی در رابطه با هزینه ی استرداد جهیزیه از ما سوال می پرسند. هزینه ی استرداد جهزیه با زن است و این رقم بنابر عرف خدمات قضایی سه و نیم درصد از ارزش جهزیه است پس ما در این جا نمی توانیم یک رقم مشخصی را به عنوان هزینه ی استرداد جهزیه خدمت شما عرض کنیم هر چه ارزش جهزیه بیش تر باشد به طبع هزینه ی پس گرفتن آن نیز بیش تر است و زوجه باید مبلغ بیش تری بابت پس گرفتن آن بپردازد شما می توانید یک قیمت حدودی از وکیل طلاق خود بگیرید و محاسبه کنید که چه قدر باید بابت این کار پرداخت کنید.

سوالات متداول

  1. استرداد جهیزیه چیست و چگونه انجام می شود؟ استرداد جهزیه همان پس گرفتن جهزیه ای است که عروس به عنوان آورده به منزل شوهر آورده است و حق استفاده از آن ها را در طول زندگی مشترک به همسر خود داده است اما از آن جایی که مالک این اموال زن است می تواند بعد از طلاق اموال خود را پس بگیرد.
  2. در صورت عوض کردن و یا خراب شدن اموال چه کسی صاحب آن است؟ همان گونه که بار ها گفته ایم زن تنها بر روی اموالی که آورده است مالکیت دارد و چنان چه در طول زندگی مشترک وسیلهای خریداری شده باشد شوهر متل آن است. علاوه بر این ها ممکن است در طول سال ها استفاده وسیله ای مستهلک و یا خراب شود زن تنها می تواند وسایلی که باقی مانده است را با خود ببرد و دیگر نمی تواند بر روی اموالی که از بینرفته است ادعای داشته باشد.
  3. برای استرداد جهیزیه به کجا مراجعه کنیم؟ استرداد جهزیه در شورای حل اختلاف و گاها در دادسرا انجام می شود و شما می توانید دادخواست خود را به این مکان ها تحویل دهید.
  4. آیا قبل از طلاق می توانم جهیزیه خود را بگیرم؟ بله شما می توانید هر لحظه که خواستید جهزیه ی خود را پس بگیرید زیرا این اموال تحت مالکیت شما هستند .

 

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها