اعاده حیثیت

ممکن است که فردی به شما تهمتی ناروا وارد کند و شما باید با روش مقابله با آن آشنا باشید. اعاده حیثیت وقتی قابل پیگیری می باشد که شخصی با طرح شکایت موجب تنزل آبرو و آسیب به حیثیت اجتماعی شخص دیگری شود. به عبارت دیگر اگر فردی کسی را متهم به جرمی کند و ثابت شود که چنین جرمی رخ نداده، طرف مقابل به دلیل هتک حیثت و برای بازگرداندن آبروی از دست رفته خود می‌تواند از فرد افترا زننده که با شکایت غیر واقعی خود موجب آبرو‌ریزی شده است، شکایت و درخواست اعاده ی حیثت کند. برای شکایت و درخواست اعاده  ی حیثیت می توانید از یک وکیل کمک بگیرید چراکه وکلای مجرب از قانون آگاهی کامل دارند و در جریان احقاق حق به شما کمک می کنند.

اعاده حیثیت در قانون جدید مجازات اسلامی

در قانون جدید مجازات اسلامی، مجازات‌های بازدارنده حذف و سه بخش حدود، قصاص و دیات دچار تغییراتی شده است. با این حال در مورد اعاده ی حیثیت تغییری در قانون ایجاد نشده و این موضوع در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مورد اشاره قرار گرفته است. به طور کلی برای اعاده ی حیثیت، شخصی که آبرو و حیثیت او لکه‌دار شده است، می‌تواند در دادگاه به طرح شکایت افترا، مبادرت کند. در این‌صورت شخص افترا زننده به موجب قانون و حکم دادگاه مجرم شناخته و مجازات می‌شود. البته لازم به ذکر است که مساله افترا و هتک آبرو، یک بعد معنوی نیز دارد و طبیعتا فرد آسیب‌دیده باید این امکان را داشته باشد که برای جبران خسارت معنوی خود نیز درخواست بدهد. مساله جبران خسارت معنوی ناشی از هتک حیثیت، در ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی مورد اشاره قرار گرفته است اما با این وجود، اصولا دادگاه‌ها برای جبران خسارت معنوی ناشی از افترا حکم صادر نمی‌کنند و در نتیجه رویه قضایی مشابهی در این مورد وجود ندارد و دادگاه‌ها تنها به ماده 697 و 698 قانون مجازات اسلامی استناد می‌کنند.

مجازات اعاده حیثیت کیفری

مجازات اعاده ی حیثیت کیفری

بر اساس ماده 697 قانون مجازات اسلامی، دادگاه مخیر می باشد که مرتکب افترا را به یک ماه تا یک سال حبس و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم کند. همچنین بر اساس ماده 698 قانون مجازات، در صورتی ‌که افترا به دلیل نشر اکاذیب بوده باشد و موجب ورود ضرر مادی یا معنوی به غیر شده باشد، دادگاه مرتکب را به حبس تعزیری از ۲ ماه تا دو سال و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌کند. علاوه بر این در صورت امکان شرایط اعاده حیثیت شخص مورد افترا را نیز فراهم می‌کند.

مهلت شکایت اعاده حیثیت

در قانون برای شکایت اعاده ی حیثیت مهلت خاصی در نظر گرفته نشده است. با این‌حال،‌ علی‌رغم اینکه این شکایت دارای مهلت و زمان‌بندی خاصی نیست، برای رعایت مصالح و پیشگیری از تضییع حقوق افراد، شخص آسیب دیده بهتر است در اولین زمان ممکن، بعد از این که از اتهام مطرح شده تبرئه شد، برای این موضوع طرح شکایت افترا اقدام کند.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

چگونه دادخواست اعاده حیثیت تنظیم کنیم؟

فردی که به دلیل طرح شکایت واهی از او، دچار هتک حیثیت و بی‌آبرویی شده است، می‌ تواند در صورت وجود شرایط لازم با طرح شکایت به دادگاه از افترا زننده شکایت کند. به همین منظور، این فرد قربانی باید بعد از اثبات بی‌گناهی‌اش در دادگاه، بر اساس ماده 697 قانون مجازات شخصی را که به او اتهام ناروا زده است مورد تعقیب کیفری قرار دهد. به همین منظور باید شکایت افترای خود را به دادسرا تقدیم کند و درخواست تعقیب، تحقیق و محکومیت بدهد. در مرحله بعد دادسرا از افترا زننده می‌خواهد که در جلسه رسیدگی حاضر شود و اظهارات و دفاعیات خود را ارائه کند. در صورتی‌که سونیت و اتهام ناروای وی اثبات شود،‌ برایش کیفرخواست صادر می‌شود و پرونده برای رسیدگی به داداگاه عمومی جزایی منتقل می‌شود.

عنصر قانونی اعاده حیثیت

عنصر قانونی اعاده حیثیت

اِعاده ی حیثیت در قوانین برای موارد مختلفی آورده شده است. اعاده حیثیت درباره مجازات تبعی زمانی است که فرد به واسطه جرمی که انجام داده است محکوم به مجازات تبعی شده و از برخی از حقوق اجتماعی محروم می شود. چنین فردی پس از گذشتن مواعد مذکور در قانون مجازات اسلامی اِعاده ‌حیثیت می شود و آثار تبعی محکومیت شخص زائل می شود.

عنصر مادی اعاده ی حیثیت

جرم مذکور نه تنها به صورت قولی بلکه با انجام هر عملی که فعل مجرمانه ای را به شخصی منتسب نماید محقق می گردد. نکته دیگر این که برای تحقق افترا، عمل اسناد داده شده باید فعل یا ترک فعلى‌ باشد که در قانون ممنوع بوده و برای آن مجازات تعیین شده باشد.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

شرایط اعاده ی حیثیت چیست؟

بسیاری از انسان ها نمی دانند کی می توانند اعاده حیثیت کنند اما شرایط طرح شکایت برای آن  چیست. برای اعاده حیثیت باید از افترا و هتک حرمت مطمئن باشید. چون که اگر شما بدون اطمینان و بر اساس ظن و گمان از دیگری شکایت و اعاده حیثیت نمایید، در صورت عدم اثبات جرم و افترا، فرد می توانند از شما شکایت کند و اعاده ی حیثیت نماید.

برای تحقق جرام افترا شرایط محقق باشد تا بتوانید اقدام به طرح شکایت نمایید:

  • معین بودن شخصی که به او اتهام زده شده.
  • انتساب جرم به فرد دیگر و اتهام ناروا به ایشان.
  • عدم موفقیت فرد شاکی در اثبات اتهام خود.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها