اعاده دادرسی در پرونده های کیفری

اعاده دادرسی در پرونده های کیفری یکی از موضوعاتی است که خیلی از افراد به دنبال این هستند که درباره آن اطلاعات کافی به دست آورند. اعاده دادرسی در امور کیفری یکی از راه و روش های فوق العاده شکایات از احکام صادر شده از دادگاه ها می باشد. درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور ارائه می شود و اگر دیوان درخواست را درست تشخیص داد پرونده را برای صدور رای به دادگاه هم عرض دادگاه صادر کننده حکم قطعی ارسال خواهد کرد تا رای مقتضی را صادر کند. ممکن است که در طول دادرسی خطا یا اشتباهاتی باعث شود تا فرآیند دادرسی و یا صدور حکم با مشکل مواجه شود و سبب تضییع حقوق یکی از طرفین دعوا شود. به همین جهت قانونگذار در قانون آیین دادرسی کیفری روش شکایت از آرای صادره از سوی دادگاه ها را پیش بینی کرده است، که یکی از این روش ها اعاده دادرسی است.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

انواع اعاده دادرسی

اعاده دادرسی به دو دسته، اعاده دادرسی مدنی و اعاده دادرسی کیفری تقسیم می شوند که در واقع آخرین راه شکایت به یک حکم قطعی است که در قانون آیین دادرسی کیفری مرجع درخواست اعاده دادرسی و موارد اعاده دادرسی از آرا قطعی دادگاه ها مهلت درخواست اعاده دادرسی بیان شده است.

اشخاصی که حق درخواست اعاده دادرسی دارند

  • دادستان کل با رعایت بند 2 ماده ( 467) قانون آئین دادرسی کیفری به هر یک از جهات مذکور در بندهای ماده ( 446)
  • محکوم علیه و نماینده قانونی وی، در صورت فوت و یا غیبت محکوم علیه، همسر و وارث قانونی و یا کسانی که از طرف او برای در خواست اعاده دادرسی ماموریت خاص دارند. فقط به جهات مقرر در بندهای 1 – 2 – 3 و 6 ماده 23  قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری علت تجویز در خواست اعاده دادرسی از ناحیه همسر و وراث محکوم علیه در صورت فوت وی این است که آثار احکام کیفری به طور مستقیم و غیر مستقیم متوجه اشخاص می شود کسی که مستقیماً تحت تاثیر محکومیت کیفری قرار می گیرد محکوم علیه است.
  • خانواده، بستگان و حتی قبیله محکوم علیه به صورت غیر مستقیم از لحاظ مادی، معنوی و یا حیثیتی از تاثیر سوء محکومیت کیفری مصون نیستند و به این طریق آثار مزبور متوجه آنان می شود و بر این اساس با وجودی که فوت محکوم علیه موجب موقوف شدن اجرای حکم می شود، همسر و وراث محکوم علیه به منظور نفی آثار محکومیت و اثبات بی گناهی محکوم علیه حتی بعد از مرگ او می توانند درخواست اعاده دادرسی  داشته باشند و در صورتی که جهات و شرایط در خواست محقق باشد، پذیرش درخواست این افراد و تجدید محاکمه بلامانع و الزامی می باشد.

اعاده دادرسی در پرونده های کیفری

موارد اعاده دادرسی

با توجه به موضوع قابل اعمال بودن مقررات کلیه قوانین کیفری در باب اعاده دادرسی و از این حیث که با اصلاح قانون آئین دادرسی کیفری 1290  بر اساس مقررات قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری با اختلافات جزیی موارد تجویز اعاده دادرسی در ماده (23) قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری همان است که ماده (466) قانون آئین دادرسی کیفری بر طبق ماده (23) و سپس بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه انقلاب  و عمومی در امور کیفری بررسی می شود. بر اساس ماده (23) قانون اصلاح پاره ای از قوانین دادگستری، موارد تجویز اعاده دادرسی به شرح زیر می باشد :

  • زمانی که بعد از صدور حکم قطعی بر محکومیت کسی به اتهام قتل، بقای شخصی که قتل او مورد ادعا قرار گرفته در زمان فرض وقوع قتل احراز و یا آن شخص پیدا شود.
  • زمانی که بعد از صدور حکم قطعی بر محکومیت فردی به علت ارتکاب جرم، حکم قطعی دیگری بر محکومیت شخص دیگری به علت ارتکاب همان جرم از مراجع قضایی صادر شده به طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم ، بی گناهی یکی از دو محکوم علیه احراز شود.
  • وقتی که گواه یا گواهان که حکم قطعی به محکومیت مطابق یا به علت تاثیر شهادت آن ها صادر شده، به موجب حکم مراجع قضایی به علت شهادت کذب در دعوای منتهی به حکم مذکور محکومیت یافته اند و یا جعلیت اسنادی که مبنای حکم بوده به ثبوت رسده باشد.

اعاده دادرسی کیفری و مهلت آن

در خصوص مهلت اعاده دادرسی در قانون آیین دادرسی کیفری موردی قید نشده است. هروقت که رای دیوان عالی کشور مبنی بر تجویز اعاده دادرسی باشد یا اعاده دادرسی پذیرفته شود، اجرای حکم تا صدور حکم مجدد به تعویق خواهد افتاد. همچنین در صورتی که مجازات مندرج در حکم از نوع مجازات سالب حیات، مجازات های بدنی یا قطع عضو باشد شعب دیوان عالی با دریافت تقاضای اعاده دادرسی قبل از تصمیم گرفتن، دستور توقف اجرای حکم را صادر می نمایند.

مرجع اعاده دادرسی

مرجع اعاده دادرسی از احکام قطعی دادگاه

برای اعاده دادرسی اشخاص باید به مرجعی خاص مراجعه کنند که بر اساس قانون دیوان عالی کشور مرجع درخواست اعاده دادرسی از احکام قطعی دادگاه است. بر اساس ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری درخواست اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور داده می شود. در واقع قرار اعاده دادرسی از طرف دیوان عالی کشور صادر می شود.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

مرجع رد و قبول درخواست اعاده دادرسی

اعاده دادرسی برعکس تجدید نظر و فرجام خواهی و دیگر رسیدگی های قضایی، مهلت ندارد و بنابراین، بدون محدودیت زمانی با فراهم شدن موجبات اعاده دادرسی طرح درخواست مانعی ندارد. تقاضای اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور تسلیم خواهد شد و در صورت احراز انطباق با یکی از موارد تجویز تجدید محاکمه، رسیدگی مجدد را به دادگاه هم عرض دادگاه صادر کننده حکم قطعی ارجاع می کند. اما اگر در خواست با موارد تجویز تجدید رسیدگی قابل تطبیق نباشد نسبت به رد درخواست اتخاذ تصمیم می شود. دیوان کشور غیر از پذیرش یا رد درخواست اعاده دارسی اقدام دیگری انجام نمی دهد و بر خلاف موارد تجدید نظر که در حالات مختلف اگر موضوع از موارد ابرام رای نباشد به نقض رای اقدام و سپس برای رسیدگی ارجاع می کند.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها