انتشار تصاویر خصوصی

یکی از دعاوی حقوقی وا رایج و شکایت های ثبت شده در حوزه انتشار تصاویر خصوصی افراد می باشد. صرفا گرفتن فیلم و عکس در قانون ایران مجازاتی به همراه ندارد. اما انتشار فیلم یا عکس ها در فضای مجازی و اپلیکیشن های اینترنتی بدون کسب اجازه صاحب آن جرم می باشد، حتی اگر دستی در فیلم و عکس نبرده باشد و یا آن را به همان شکل منتشر کرده باشد. حالت دیگر دست بردن در فیلم و عکس دیگران و تغییر دادن آن است که این مورد هم مجازات دارد و اگر فیلم یا عکس دیگری شکل مستهجن پیدا کند مجازات بیشتری به همراه دارد. اگر فردی صرفا تهدید کند که فیلم شما را منتشر می کند و این کار را انجام ندهد و برای ترساندن و اخادی از شما این کار را انجام بدهد باز هم مرتکب جرم شده است.

نحوه شکایت بابت انتشار عکس و فیلم در فضای مجازی چگونه است؟

به جهت شکایت از شخصی که تصاویر شما را منتشر کرده است یا شما را تهدید به انتشار عکس های خصوصی کرده  شما باید ابتدا به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید و در سامانه ثنا ثبت نام کنید. سپس باید شکوائیه یا شکایت نامه ای تنظیم کنید و آن را به همراه تمام دلایل و مدارک خود ثبت نمایید. همچنین باید بدانید که ثبت شکوائیه هزینه زیادی ندارد. در مورد دلایل باید این موضوع را بدانید که با توجه به این که جرم در فضای مجازی اتفاق می افتد، معمولا به جز اسکرین شات مدرک دیگری برای ارائه وجود ندارد.

انتشار تصاویر خصوصی

دادگاه صالح برای انتشار عکس در فضای مجازی کجاست؟

از لحاط ذاتی دادسرای عمومی و انقلاب صلاحیت انجام تحقیقات مقدماتی را دارد. سپس در حالتی که برای متهم قرار مجرمیت صادر شده باشد، دادگاه کیفری دو صالح برای رسیدگی و صدور حکم می باشد. از لحاظ صلاحیت محلی باید به محل وقوع جرم توجه کنید. در مورد جرائم رایانه ای تعیین محل وقوع جرم مقداری مشکل است. اما می توان بیان کرد که محل وقوع جرم همان جایی می باشد که عمل انتشار یا در دسترس دیگران قرار دادن تصاویر در آنجا انجام شده است. در نتیجه دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم صلاحیت انجام تحقیقات مقدماتی و دادگاه کیفری دو محل وقوع جرم صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

شرایط تحقق جرم تهدید به انتشار فیلم و عکس خصوصی چیست؟

در رابطه با تحقق جرم تهدید به انتشار عکس و فیلم خصوصی باید بیان کرد که تهدید کننده قادر به انجام آن فعل باشد. پس در نتیجه چنانچه شخصی که هیچ گونه سواد رایانه ای و دسترسی به اینترنت نداشته باشد، جرم تهدید به وقوع نمی پیوندد. یا اگر وضعیت تهدید شونده به گونه ای باشد که امکان وقوع آن باشد. مثلا تهدید به شخصی که هیچ گونه فیلم و عکس از خود ندارد به انتشار آن، جرم نمی باشد. تهدید امری نسبی است و وضعیت تهدید شونده در آن موثر است و ملاک تشخیص آن عرف می ‌باشد. یعنی تهدید باید به گونه ای باشد که عرفا باعث خوف و ترس شخص نرمال و متعارف جامعه شود.

انتشار تصاویر خصوصی

جرم تغییر و فتوشاپ فیلم و عکس خصوصی

هر شخص که به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی فیلم یا صوت یا تصویر فرد دیگری را تغییر بدهد یا آن را تحریف کند و آن را منتشر نماید و یا با علم به تغییر یا تحریف آن منتشر کند، به نحوی که باعث هتک حیثیت او بشود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

جرم انتشار فیلم و عکس خصوصی

بر اساس ماده 745 قانون هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

جرم تهدید به انتشار فیلم و عکس

به دلیل حساسیتی که افراد بر حریم خصوصی خویش و خانواده هایشان دارند، بسیار اتفاق می افتد که این قضیه تبدیل می شود به ابزاری جهت اخاذی و کلاهبرداری افراد سودجو که با تهدید افراد به انتشار فیلم، عکس، صوت یا اسرار شخصی و خانوادگی شان از طریق فضای مجازی، دیگران را برای رسیدن به خواسته هایشان تحت فشار قرار دهند. قانون گذار در این مورد بیان قوانینی را تصویب کرده است و برای این ‌گونه اشخاص به صرف تهدید، حتی بدون عملی کردن آن مجازات وضع کرده است. بر اساس ماده 669 قانون مجازات اسلامی تهدید به جرم عبارت است از این که هر شخص دیگری را به هر نحوی، به قتل یا ضرر های نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از این که به واسطه این کار تقاضای دریافت وجه یا انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها