شرایط تخفیف مجازات چیست؟⚜️اردیبهشت ۱۴۰۳⚜️

تخفیف مجازات

امروز قرار است که درباره تخفیف مجازات و شرایط آن با یک صحبت کنیم. اگر مایل هستید به پاسخ سوالات خود در این باره برسید ما را در این مقاله همراهی کنید که با یک دیگر بررسی کنیم که شرایط تخفیف مجازات چیست؟ لازم به ذکر که مطابق ماده ۳۹ جرایمی که جز جرائم تعزیری درجه ۷ یا ۸ باشند که قاضی تشخیص دهد که فرد بدون سو پیشینه بدون مجازات نیز اصلاح شده است و دیگر مرتکب جرم نمی شود در اعمال قانون تخفیف قائل می شود. علاوه بر این تخفیف شامل موارد زیر نیز می شود.

 • گذشت شاکی
 • در صورتی که متهم در شناسایی مجرم ها و کشف اموال دزدی با قانون همکاری کند.
 • متهم از کار خود پشیمان باشد و سو پیشینه نداشته باشد.
 • متهم قبل از این که قانون آن را تعقیب کند خود را تحویل قانون دهد.
 • حسن سابقه متهم
 • وضع خاص متهم قبل از پیری ( به بیماری خاصی مبتلا شود)
 • خفیف بودن زیان وارد کرده
 • و غیره

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

در کدام جرائم می توان از قواعد تخفیف مجازات بهره مند شد؟

لازم به ذکر است که تمامی جرائم باید شامل تخفیف مجازات شوند به همین منظور ما در این بخش به آن دسته از جرائمی که شامل تخفیف نمی شوند می پردازیم.

 1. باید خدمتتان عرض کنیم که جرائم تعزیری شامل تخفیف می شوند و این تخفیفات شامل قصاص و دیه نمی شود‌.
 2. تخفیفات شامل کلاهبرداری نمی شوند و تمام اموال نامشروع که از راه سرقت، قمار، کلاهبرداری و غیره به دست آمده اند مصادره می شوند و به هیج عنوان راه تخفیف ندارند.
 3. راننده ای که تصادف کرده است و می توانسته است با بردن مجروح جان آن را نجات بدهد اما این کار را نکرده است جای هیچ گونه بخششی ندارد.

انواع جهات تخفیف مجازات

انواع جهات تخفیف مجازات

در بخش های قبل تر نیز به انواع جهات تخفیف مجازات اشاره کردیم در این بخش آن را کامل می کنیم. شایان به ذکر است زمانی که مدعی از شکایت خود صرف نظر کند قانون نیز در مجازات آن تخفیف می دهد‌. اوضاع و احوال متهم نیز در حین ارتکاب به جرم می تواند مهم باشد چنان چه مجنی رفتار و یا گفتار تحریک آمیزی داشته باشد و یا این که متهم انگیزه شرافتمندانه ای داشته باشد شامل تخفیف در مجازات می شود. شایان به ذکر است که متهم هر کدام  از این شرایط ذکر شده را داشته باشد شامل تخفیف می شود.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

عفو یا تخفیف در مجازات محکومان

خیلی از افراد گمان می کنند که این تخفیفات تنها تا قبل از صدور حکم است اما ما امروز این جا هستیم تا به شما بگوئیم که عفو یا تخفیف در مجازات بعد از صدور حکم نیز هم چنان ممکن است یعنی عفو حتی در  صورتی که متهم در دادگاه نیز متهم شده باشد باز هم شانس استفاده از تخفیفات را دارد. این نوع تخفیفات توسط رئیس قوه قضائیه به رهبر ارائه می شود و در صورتی که رهبر با آن موافقت کند فرد مشمول عفو با همان تخفیف می شود.

قطعا می توانید حدس بزنید که انجام این کار به همین راحتی ها نیست و شما برای انجام آن حتما باید با یک وکیل پایه یک دادگستری خبره مشورت کنید و مطابق نظر او پیش بروید و یا این که انجام کار ها را به او بسپارید تا به بهترین نتیجه برسید.

درخواست تخفیف مجازات

درخواست تخفیف مجازات

در رابطه با درخواست تخفیف مجازات نیز باید اضافه کنیم که زمانی که شما با یک وکیل صحبت می کنید او تمام مراحل قانونی کار را برای شما شرح می دهد و می گوید که برای تنظیم دادخواست باید چه مراحلی را طی کنید و یا این که چه مدارکی را ارائه دهید. البته می توانید کار را به خود وکیل کیفری بسپارید تا وکیل شخصا دادخواست تخفیف مجازات را تنظیم کند و مراحل قانونی کار را انجام دهد.

علاوه بر این می توانید درباره شرایط تخفیف در مجازات حبس تعزیری نیز از وکیل بپرسید تا او شما را به زور کامل راهنمایی کند فقط حواستان باشد که نتیجه ی دادگاه در زندگی شما نقش خیلی پر رنگی داشته باشد پس بهتر است که وکیل خود را با نهایت دقت و وسواس انتخاب کنید تا به بهترین نتیجه ی ممکن برسید.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سهیلا
1401-08-15 16:42

برای جرم سرقت چه قدر تخفیف قائل میشن؟؟ لطفا راهنمایی کنید

مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده