تعلیق در جرایم کیفری

امروز قرار است که درباره یکی موارد دعاوی کیفری یعنی تعلیق در جرایم کیفری با یک دیگر صحبت کنیم اگر مایل هستید که درباره شرایط اجرای تعلیق مجازات بدانید این مقاله را از دست ندهید. لازم به ذکر است که تعلیق به معنی به عقب افتادن حکم به زمان دیگری است. در واقع می توان گفت که حکم تعلیق یک فرصت دوباره به متهم است تا به زندگی عادی خود برگردد و حتی شامل افرادی که سو پیشینه نیز دارند می شود. یکی دیگر از مزایای حکم تعلیق این است که فرد در محیط زندان نماند زیرا همان گونه که می دانید محیط زندان این گونه است که فرد با ورود به آن با تجربه ی جدید تری وارد جامعه می شود. لازم است بدانید که مدت زمان تعلیق ۱ تا ۵ سال است. این که دادگاه به حکم کسی تعلیق بدهد به این معنی نیست که فرد تبرئه شده است بلکه این حکم فقط به معنی بخشیده شدن حکم عمومی آن است و در صورتی که فرد متهم رضایت  شاکی را جلب نکند باید جداگانه حبس آن را بکشد در صورت نیاز می توان در این موارد از یک وکیل کیفری متخصص راهنمایی گرفت.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

تعلیق در جرایم کیفری

شرایط اجرای تعلیق مجازات

شایان به ذکر است که دادگاه ها برای اجرای حکم تعلیق با یک سری محدودیت ها مواجه هستند که حتما فرد باید واجد شرایط باشد. در این بخش به سراغ شرایط اجرای تعلیق مجازات می رویم اگر مایل هستید که با این شرایط آشنا شوید این بخش را از دست ندهید.

  • محکومیت تعزیری

اولین و مهم ترین شرط براب تعلیق کردن یک مجازات این است که آن جرم تعزیری باشد اگر جرم تعزیری نباشد قاضی به هیچ عنوان نمی تواند حکم را تعلیق کند.

  • مجازات حد نیز قابل تعلیق نبست زیرا حد باید در لحظه اثبات اجرا شود و تعلیق به جرم های درجه سه تا هشت تعلق می گیرد.
  • محکومیت به نقص عضو
  • محکومیت مجازات قطعی بالا تر از دو سال
  • محکومیت مجازات قطعی بالا تر از ۱ سال
  • استحقاق محکوم : چنان چه متهم در زندان سابقه و اخلاق خوبی داشته باشد می تواند از تعلیق استفاده کند.

تعلیق در جرایم کیفری

جرائم غیر قابل تعلیق

برخی جرائم وجود دارند که غیر قابل تعلیق هستند؛ جریمه اقتصادی بالای ۱۰۰ میلیون شامل تعلیق نمی شود. علاوه بر این خراب کاری در تاسیسات گاز، نفت،  آب و گاز و یا سرقت مسلحانه، آدم ربایی و اسید پاشی نیز جز جرائم غیر قابل تعلیق هستند. قدرت نمایی، ایجاد مزاحمت، جرمی علیه عفت عمومی نیز جز مواردی هستند که قانون برای آن ها تعلیق در نظر نگرفته است. قطعا می توانید حدس بزنید که قاچاق مواد مخدر، اسلحه و یا مشروب نیز شامل تعلیق مجازات نمی شود.  فردی که قتل انجام داده است و یا این که در این کار معاونت داشته است. برای اطلاعات بیشتر در مورد جرایم غیرقابل تعلیق می توانید با یک مشاوره حقوقی صحبت کنید و راهنمایی های بیشتری دریافت کنید.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

سوالات متداول

در این بخش به متداول ترین سوالات کاربران در رابطه با تعلیق مجازات پاسخ می دهیم؛ شما نیز می توانید برای پاسخ سوالات خود این بخش را با دقت بخوانید.

  1. مجازات تعزیری چیست؟ باید خدمتتان عرض کنیم که تعلیق تنها شامل جرائم تعزیری و درجه سه تا هشت می شود و قاضی نمی تواند برای جرائمی هم چون قصاص و دیه حکم تعلیق صادر کند.
  2. مدت تعلیق اجرای مجازات چه قدر است ؟ دقت کنید که مدت زمان تعلیق اجرای مجازات کم است و تنها شامل یک تا پنج سال می شود. البته این مدت زمان تنها به نظر قاضی بستگی دارد و او می تواند بنابر جرم و میزان گذراندن حبس مدت زمان تعلیق را مشخص کند.
  3. مرجع صالح صدور قرار چه کسی است؟ حکم تعلیق توسط قاضی صادر می شود و قاضی زمانی که محکوم یک سوم حبس را گذرانده باشد به به دادگاه صادر کننده حکم قطعی پیشنهاد تعلیق می دهد و یا این که محکوم از طریق دادستان اجرای تعلیق مجازات می دهد.
  4. تخلف مجرم در حین اجرای تعلیق مجازات چگونه است؟ زمانی که مجرم از حکم تعلیق بهره مند می شود باید حرفه ای که منجر به جرم می شود  را ترک کند و یا محلی که قاضی منع کرده است را ترک کند چنان چه به ات توجه نکند قاضی صادر کننده حکم قطعی با درخواست قاضی اجرای حکم ۲ سال دیگر به تعلیق اضافه می کند و یا این که تعلیق را باطل می کند.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها