وکیل پایه یک دادگستری
Search

0919-2329787

تماس بگیرید

ثبت اختراع

ثبت اختراع

ثبت اختراع

همان طور که می دانید امروزه افراد بسیار خلاق و نوآور هستند بنابراین ممکن است شما هم یکی از این افراد خلاق باشید که به ذهنتان ساختن چیز های جدید با کاربرد بسیار ضروری خطور می کند بنابراین پس از ساخت آن با توجه به این که چیز جدیدی است و تا به حال شبیه آن ساخته نشده است می توان به عنوان اختراع از آن نام برد بنابراین شما می توانید برای ثبتِ اختراع خود اقدام نمایید البته که ثبتِِ اختراع دارای مراحل و شرایط مختلفی است همچنین مزایای ویژه ‌ای هم دارد که در ادامه به طور کلی به همه این موارد خواهیم پرداخت. امروز ما در گروه وکلای دادورزان صلح و سازش به عنوان راهنمای ثبت اختراع در کنار شما عزیزان هستیم تا بهترین و دقیق ترین اطلاعات لازم جهت ثبتِ اختراع را در اختیارتان قرار دهیم از برای یافتن پاسخ سوالات خود در این زمینه تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

مراحل حقوقی ثبت اختراع

همواره توصیه می کنیم اگر دستگاه یا وسیله جدیدی ساخت ‌های حتما آن را به عنوان اختراع ثبت کنید زیرا این باعث می‌ شود که شما به راحتی از آن بهره برداری کنید هم چنین دیگر اجازه دزدیده شدن طرح و یا از بین رفتن آن را نخواهید داد اما اگر آن را ثبت نکنید ممکن است افراد دیگری آن را بسازند و به نام خود آن را به ثبت برسانند. همان طور که خدمتتان عرض کردیم برای ثبت اختراع مراحل مختلف و زیادی وجود دارد که به شرح زیر می باشد:

  • ابتدا باید به سامانه متقاضی ثبتِ اختراع مراجعه نمایید.
  • با ورود به سایت می توانید ثبت نام نموده و یک کد رهگیری دریافت کنید.
  • توجه داشته باشید که ثبتِ اختراع تنها با وجود کد رهگیری امکان پذیر است.
  • پس از ورود به سایت و وارد کردن کد رهگیری و رمز عبور می توانید تمام اطلاعات مربوط به خود و همچنین اختراع را وارد نمایید.
  • پس از پر کردن فرم ها و اطلاعات لازم ثبتِ اختراع در سایت انجام می شود.

گواهی ثبت اختراع

گواهی ثبت اختراع

اگر برای ثبتِ اختراع خود تاکنون اقدام نموده باشید حتما می دانید گواهی ثبتِ اختراع چیست در واقع گواهی ثبت اختراع یک سند یا برگ است که نشان می دهد فلان دستگاه یا وسیله با نام دلخواهتان و به نام شما به ثبت رسیده است و دیگر کسی نمی ‌تواند ادعا کند که چنین اختراعی مختص به او است. گذشته از این موضوع اگر فردی اقدام به دزدیدن اختراع کند قطعاً شما می ‌توانید بر علیه و با وجود گواهی ثبتِ اختراع اقدام کنید. البته اگر اطلاعاتی راجع به این مساله نمی دانید بهتر است با مشاوره حقوقی به بهترین و بالاترین اطلاعات در این زمینه دست یابید. قطعا در این صورت در کوتاه ‌ترین زمان ممکن ثبت اختراع خود را انجام خواهید داد و در این راه به هیچ گونه مشکلی بر نخواهید خورد. مدت اعتبار گواهی ثبتِ اختراع بیست سال می باشد.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

نهاد قانونی متولی ثبت اختراع

خوشبختانه در ایران نهاد قانونی متولی ثبتِ اختراع وجود دارد یعنی شما می توانید از طریق سایت برای ثبتِ اختراع مراجعه نمایید و کار های قانونی آن را به صورت حضوری دنبال کنید. توجه کنید که برای ثبت اختراع مدارک و اسناد مختلفی مورد نیاز است تا نهاد قانونی بتواند ثبتِ اختراع را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. برای ثبت اختراع مدارک همچون اظهارنامه اختراع و توصیف اختراع به صورت کامل در مورد تمام جزئیات و کارکرد آن و کاربرد آن و نقشه اختراع در صورت لزوم و روزنامه رسمی و تمام مشخصات هویتی صاحب اختراع و رسید پرداخت تمام هزینه های لازم مدارک هویتی نماینده ‌ای که حق تقدم برای ثبتِ اختراع را دریافت نموده و غیره لازم است. با وجود این مدارک ثبت اختراع انجام میشود و شما مسئول ثبت آن هستید.

استعلام ثبت اختراع

استعلام ثبت اختراع

حتماً می دانید که طبق قانون تجارت تاجر باید تمام دفاتر سوال های انجام فعالیت خود را در دسترس داشته باشد و تا ۱۰ سال گذشته آن ها را مورد بررسی قرار دهد. استعلام ثبت اختراع هم به همین منظور انجام می شود بنابراین می توان با وجود اختراعات گذشته و حتی نزدیک به ۱۰ سال گذشته را هم مورد بررسی قرار داد. البته که مراجع استعلام ثبت اختراع وجود دارند و به طور کلی شامل دانشگاه های علوم پزشکی و پارک های علم و فناوری و مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه ها و سایر دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان و شرکت آب و فاضلاب و ستاد توسعه فناوری و صنایع هوایی و هوانوردی می‌ شوند. از این رو شما با خیال واقع می توانید با مراجعه به این موارد در مورد استعلام ثبتِ اختراع اطلاعات بسیار مناسبی را به دست آورید.

 ثبت اختراع در ایران

ایران هم مانند سایر کشورها بسیار مشتاق افزایش و توسعه افراد خلاق و کاربلد است به همین خاطر از وجود چنین افرادی استقبال می ‌کند و با وجود شرکت های دانش بنیان اصلی در ارتقا و توسعه این افراد دارد. از این رو با حمایت های ویژه ای که از افراد مخترع انجام می دهد باعث رشد بیش تر و شوق این افراد در چنین زمینه هایی شده است. خوشبختانه ثبتِ اختراع در ایران علاوه بر سامانه سایت معتبر اداره ثبت اختراع هم دارد. بنابراین دیگر هیچگونه نگرانی از بابت ثبتِ اختراع وجود نخواهد داشت و در کوتاه ترین زمان ممکن می توان اختراع و نوآوری های مختلفی را به ثبت رساند و دزدی و لو رفتن آن جلوگیری به عمل آورد. البته که باید ثابت شود که این اختراع مشابه دیگر اختراع آن نیست و کاملاً جدید است.

جمع بندی

با توجه به مطالبی که خدمتتان ارائه شد اختراع در واقع ساخت یک وسیله کاربردی و بسیار مفید است که تا به حال شبیه آن یا خود آن به وجود نیامده بنابراین فرد مخترع می‌تواند آن را با هر نامی که بخواهد به نام خودش به ثبت برساند به همین خاطر باید مراحل مختلفی را در اداره ثبت اختراعات طی نموده و هزینه متناسب ای با آن بپردازد قطعاً برای ثبت اختراع مدارک هویتی مخترع هم نیاز است هم چنین اطلاعاتی مثل آدرس و شماره تلفن و همه مواردی که باید در گواهی ثبتِ اختراع ثبت شود. پس از آن گواهی آن تا ۲۰ سال اعتبار دارد و دیگر هیچ مشکلی از لحاظ قانونی برای آن پیش نخواهد آمد.

وکیل در کرد کوی

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا