جرم زنا

جرم زنا از انواع جرایم حدی محسوب می شود که به دلیل جا گرفتن این جرم در جرائم حدی حدود جرم و مجازاتی است که شرع اسلام در مورد آن کاملا بحث شده است. در ماده قانونی ۲۲۱ قانون مجازات های اسلامی در خصوص تعریف جرم زنا چنین آمده است، جماع میان مرد و زنی که علفه زوجیت میان آنها نباشد و از موارد وطی یا نزدیک به شبه نباشد. منظور از وطی به شبهه در فقه شیعی این است که مردی با زنی نزدیکی کند و بپندارد که همسرش است اما درواقع اینگونه نباشد. همچنین منظور از جماع این است که سر آلت تناسلی مرد تا قسمت ختنه گاه از قبل (جلو) یا دبر(عقب) زن وارد شود. پس با این توصیف در زمان وقوع چنین حالتی می توان گفت جرم زنا رخ داده است. پس زمانی می توان گفت که این جرم اتفاق افتاده است که شرایط آن نیز تحقق پیدا کند.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

زنا چیست و شرایط تحقق آن

زنا چیست و شرایط تحقق آن

همانطور که بیان شد برای اینکه جرم زنا محقق شود باید شرایط خاصی وجود داشته باشد. این شرایط به شرح زیر می باشد.

اولین شرطی که در اتفاق افتادن این جرم وجود دارد اجماع میان مرد و زن می باشد. زن و ‌مردی که بر اساس قانون و دین مبین اسلام زن و شوهر نباشند و به همدیگر محرم نباشند. منظور از محرمیت محرم بودن زن و مرد به عنوان زوجیت و ازدواج است. اجماع محرم با یکدیگر مانند اجماع خواهر و برادر است که جرم زنا با محارم گفته می شود. از شروط دیگر این جرم این است که حتما باید دخول صورت بگیرد. شرط دیگر تحقق این جرم این است که زن و مرد نامحرم باید عاقل و بالغ باشند. افراد نابالغ و دارای زوال عقلی محکوم به مجازات این جرم نخواهد شد.

مجازات جرم زنا چیست؟

همانطور که مطالعه کردید جرم زنا از انواع جرائم حدی می باشد و‌ مجازات آن نیز حدی است. حدی بودن جرم و مجازات به معنای شرعی بودن مجازات و تعیین شرع برای این جرم می باشد. همان طور که انواع زنا را تعریف کردیم با توجه به نوع زنا مجازات آن نیز متفاوت خواهد بود. در حالت کلی اعدام، شلاق و سنگسار مجازات هایی است که برای جرم زنا در نظر گرفته شده است. مجازات صد ضربه شلاق، اگر در نوع زنای محصنه و یا زنا با محارم دختر بالغ بوده باشد سن بلوغ در اسلام برای دختران نه سال می باشد، پس یعنی دختر بالای نه سال سن داشته باشد و پسر نابالغ باشد یعنی زیر پانزده سال سن داشته باشد، دختر محکوم به صد ضربه شلاق می شود. فرد نابالغ نیز مجازاتهای تربیتی و تامینی خواهد داشت. پس با این تفاسیر، در حین ارتکاب این عمل اگر یک نفر از آنها بالغ باشد زنا تلقی می شود. همچنین مردی که زنی دائم داشته باشد اما قبل از اینکه با زن خود جماع داشته باشد مرتکب زنا شود، به صد ضربه شلاق و محکوم شدن به یک سال قمری و همچنین به تراشیدن سر محکوم می شود. زنای غیر محصنه نیز صد ضربه شلاق خواهد بود یعنی زن و مرد مجرد باشند و یا با همسر خود ارتباط جنسی نداشته باشد.  مجازات رجم با سنگسار، زناکار زنای محصنه انجام داده باشد حکم ‌وی سنگسار است. زمانی که جرم سنگسار به هر دلیلی انجام نشود حکم قطعی اعدام خواهد بود. اعدام برای زن و مرد زناکار خواهد بود. مجازات اعدام، مجازات مرد زناکار در صورتی اعدام خواهد بود که؛ زنا با همسر پدر، زنا با محارم نسبی، زنای مرد غیر مسلمان و زن مسلمان و زنای به عنف را مرتکب شده باشد و در این حالات مرد محکوم به اعدام است.

مجازات زنای به عنف

مجازات زنای به عنف

زنای به عنف به معنای تجاوز به عنف می باشد و یا به عبارت دیگر اگر فردی به زور یا به شکل آدم ربایی زنی را وادار به زنا کند، در صورتی که زن راضی نباشد و با تهدید و زور به وی تجاوز شود، زنای به عنف محسوب می شود. یکی از قشرهایی که به طور مکرر مورد تجاوز و زنای به عنف قرار می گیرند، قشر کارگران می باشد. اگر آدم ربایی انجام شود و در طی آن تجاوز، قبل از مجازات زنا باید نسبت به آدم ربایی تصمیم گیری شده و سپس حکم تجاوز را پزشک قانونی صادر می کند. مجازات تجاوز به عنف در کشورهای مختلف به شکل های متفاوتی صورت می گیرد. ولی در کشور ما حکم آن 1000 ضربه شلاق و بعد از آن اعدام بین عموم است. لازم به ذکر است اگر زنای به عنف در ارتباط با دختر باکره باشد، مجازات مرتکب علاوه بر اعدام، پرداخت مهر المثل یا ارش البکاره است.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

مجازات زنای محصنه یا محصن

به زنایی گفته می شود که فرد زنا کننده(چه مرد و چه زن) متاهل باشد. یعنی دارای همسر دائمی باشد و نزدیکی و رابطه جنسی در هر زمان امکان پذیر باشد ولی با این حال باز تن به زنا بدهد. در این موارد به مرد متاهلی که زنا انجام می دهد، محصن و به زن متاهل زنا کننده، محصنه گفته می شود. گاهی اوقات زنای فرد متاهل، زنای محصنه یا محصن به حساب نمی آید. در مواردی که فرد با فرد دیگر رابطه جنسی برقرار کند، به هنگامی که همسر شخص در وضعیت نفاس، حیض، حبس، مسافرت یا بیماری هایی که جان هر یک از طرفین را به خطر بیندازد، باشد مثل ایذر و سفلیس که زوجین را از احصان(نزدیکی) منع می کند. به عنوان مثال ساده تر، فرض کنید شخصی در حبس طولانی مدت باشد و همسر وی در غیاب او با فرد دیگری زنا کند.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها