0919-2329787

تماس بگیرید

حق حبس در عقد نکاح

حق حبس در عقد نکاح

حق حبس به چه معناست ؟ موارد سقوط حق حبس کدامند ؟ نفقه در دوران حق حبس زوجه؟ حق حبس در معامله چیست؟ در این مقاله حقوقی ما قصد داریم تا بررسی این موضوعات بپردازیم، مطمئنا این سوال ها در ذهن شما هم وجود دارند، اگر می خواهید درباره حق حبس در عقد نکاح اطلاعات کافی به دست آورید جای درستی قرار دارید و تا انتها این مقاله را مطالعه کنید، همچنین میتوانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده استفاده کنید. بر اساس ماده 1085 قانون مدنی زن این امکان را دارد که تا مهریه به او تسلیم نشده است از ایفا وظایفی که در مقابل شوهر دارد خودداری کند. پس استفاده از حق حبس در ازدواج نیز امکان پذیر است.از لحاظ حقوقی گفته می شود که چون مهریه به نوعی عوض عقد نکاح است. وی زن می تواند تا قبل از دریافت مهریه از ایفای وظایف زناشویی خودداری کند. استفاده از حق حبس در نکاح مبنی بر احکام فقهی می باشد. این شرایط که اصطلاحا تحت عنوان استفاده از حق حبس توسط زوجه شناخته می شود ، مبتنی بر قاعده انصاف می باشد.

حق حبس در عقد نکاح
right of imprisonment in the marriage contract

حق حبس زوجه در عقد نکاح

مبنای حق حبس چیست؟ حق حبس و نحوه اعمال آن؟ بر اساس فقه زن تا وقتی مهریه اش به وی پرداخت نشده است، حق دارد که از تمکین در برابر همسرش خودداری کند تا زمانیکه مهریه به وی پرداخت شود. این قاعده در قانون مدنی نیز منعکس شده است. بر اساس قانون مدنی ، زن تا دریافت مهریه این حق دارد که به خانه شوهر خود نرود. برای کسب اطلاعات بیشتر با وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید.

درخواست مشاوره آنلاین
Online consultation request

موارد سقوط حق حبس

استفاده از حق حبس چه شرایط و اقتضائاتی دارد؟ حق حبس زن چیست؟ چگونه ساقط می شود؟ شاید این سوال برای شما هم باشد که چه مواردی باعث سقوط حق حبس می شود؟‌ تمکین خاص که همان تکالیف زناشویی زوجین می باشد و این کار خواه پیش از مراسم عروسی و خواه بعد از موجب حق حبس زن می شود. مورد دوم هم تمکین عام است که زندگی در مسکن و مکان سکونت فراهم شود از طریق زوج را شامل می شود. در صورتی که از نظر استنباطی درست به نظر نمی رسد ولی رای وحدت رویه این امر را هم از موارد سقوط حق‌ حبس می داند.

موارد سقوط حق حبس
Lien cases

آثار استفاده از حق حبس

چگونگی سقوط حق حبس در معاملات؟ زن می تواند تا زمانیکه مهریه به او تسلیم نشده است، از ایفای وظایف زناشویی اش خودداری کند و استناد به حق حبس یکی از موارد مجاز عدم تمکین، استفاده از حق حبس دختر باکره می باشد. زن در صورت استفاده از حق حبس باز هم از حق نفقه برخوردار است و می تواند دادخواست حقوقی مطالبه نفقه به دادگاه بدهد. پر صورت تقسیط پرداخت مهریه حق حبس زوجه تا پایان دریافت تمام اقساط به قوت خود باقی است. یکی از آثار مهمی که استفاده از حق حبس توسط زن دارد این است که در صورت استفاده از حق حبس ، زن کماکان از حق نفقه برخوردار است.

درخواست مشاوره آنلاین
Online consultation request
شرایط تحقق حق‌ حبس
conditions for realizing the lien

شرایط تحقق حق‌ حبس

حق حبس چیست و در چه شرایطی تحقق می‌یابد؟امتیازات استفاده از حق حبس زوجه؟ بر اساس ماده 1085 قانون مدنی ایران بهره مهدی زوجه از حق حبس تا زمانی که مهریه را دریافت نکرده باشد پابرجا است. همچنین زوجه حق دارد از تمکین در مقابل زوج به خصوص تمکین خاص امتناع کند و در برابر زوج هم موظف می‌باشد مهریه زوجه را پرداخت کند و مادامی که مهریه زوجه به صورت کامل پرداخت نگردیده، زوجه قادر است بازهم از تمکین خودداری نماید. استفاده از حق حبس منوط به فراهم بودن شرایطی است ؛ از جمله اینکه مهریه زن باید حال باشد.

اعسار زوج حق حبس در عقد نکاح

اعسار به معنی فقر و تنگدستی است و بر اساس ماده 1 قانون اعسار مصوب 1313 معسر به کسی می گویند که به واسطه عدم کفایت و دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به تادیه مخارج یا دیون خود نباشد. حق حبس زن با اعسار مرد از بین نمی‌رود چون به هر صورت عدم توانایی مرد در پرداخت مهریه، حق دریافت مهریه و حق حبس را از زن سلب نمی‌کند.در همین جهت اگر با درخواست زوج و با دادخواست اعسار او، دادگاه مهریه را قسط بندی کند یا مهلت عادله دهد، باز هم مهر موجل نخواهد شد و در نتیجه حق حبس زن ساقط نخواهد شد. اگر زنی با اطلاع نسبت به عدم توانایی مالی زوج به عقد او درآید، نمی تواند از حق حبس استفاده کند و تقاضای بطلان عقد را کند. اگر بعد از عقد از اجرای وظایف زناشویی خود به اعتبار اجرای حق حبس امتناع نماید، ناشزه شناخته خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحلیل حق حبس در عقد نکاح و محدودیتهای اعمال آن باید با وکیل حق حبس در عقد نکاح متخصص مشورت کنید.

درخواست مشاوره آنلاین
Online consultation request

حق حبس زن چیست و چه قوانینی دارد؟

ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی : اگر زن قبل از اخذ مهربه اختیار خود به ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد قیام نمود دیگر نمی تواند از حکم ماده قبل استفاده کند معذلک حقی که برای مطالبه مهر دارد ساقط نخواهدشد.

وکیل حق حبس در عقد نکاح

به صورت کلی هر فردی که با دیگری قرارداد وکالت امضا کرده باشد می تواند تحت عنوان وکیل شناسایی شود. وکیل حق حبس در عقد نکاح درجه یک وکیلی است که در زمینه دعاوی خانواده تخصص و فعالیت دارد. در موجه شدن با دعاوی خانوادگی مانند حق حبس در عقد نکاح بهترین کار این است که به یک وکیل متخصص مراجعه کنید و این امور را به شخص با دانشی واگذار کنید یا به عبارتی دیگر کار را به کاردان بسپارید و از مشاوره حقوقی او استفاده کنید. برای داشتن یک وکیل با تجربه باید با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش تماس حاصل فرمایید. این گروه وکیل های حق حبس در عقد نکاح موفقی دارد که می توانند به شما کمک کنند تا پیروز دعاوی خود شوید. در این مقاله ما تلاش کردیم تا درباره حق حبس در عقد نکاح به شما کمک کنیم و اطلاعات شما را در این موضوع افزایش دهیم، امیدوارم از مطالعه کردن این مقاله لذت برده باشید.

تمام وکلای گروه دادورزان صلح و سازش
All the lawyers of the Peace and Compromise Lawyers Group

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا