خرید جهیزیه

 آیا در اصل و قانونا خرید جهیزیه بر عهده عروس و خانواده اش است یا نه؟
امروزه یکی از مسائلی که در ازدواج مطرح است، تهیه لوازم خانه و جهیزیه است که
شاید بیشتر جوان ها به همین دلیل تن به ازدواج نمی دهند، بیشتر خانواده ها
خرید جهیزیه را وظیفه عروس می دانند، با ما همراه باشید.

جهیزیه عروس:


در کشور ما تهیه لوازم خانه و جهیزیه بر عهده زن است که با شروع زندگی مشترک وظیفه دارد
تمام این وسایل را تهیه و در خانه مشترک خود بچیند.

بر اساس عرف و عادت در تمام شهرهای ایران این سنت متفاوت است و
در هر شهر بر اساس سنت خود عمل می‌کند.
این عرف و عادت اشتباه باعث شده است که خانواده داماد این امر را وظیفه ۱۰۰% خانواده عروس بداند و
معیار انتخاب دختر را همین آداب و رسوم قرار بدهد که اگر تمام جهیزیه
را نتوانستند بگیرند به سراغ دختر دیگه ای بروند
یا در بعضی شهرها چند تیکه از لوازم بر عهده زوج و بقیه لوازم را زوجه تهیه کند.

خیلی از خانواده های داماد می گویند که چهار تا ظرف و بشقاب که دیگر این حرف‌ها را ندارد
اما با توجه به مشکلات اقتصادی در کشور و همچنین افزایش قیمت لوازم خانگی، همین چهار تا ظرف هزینه بسیاری را می طلبد.

به همین دلیل بسیاری از خانواده های عروس با فشارهای اقتصادی و مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند.

آیا بر اساس قانون وظیفه خرید جهیزیه بر عهده چه کسی است؟ مرد یا زن؟

 

طبق قانون مدنی و نظر اکثریت فقها خرید جهیزیه، از وظایف مرد است چرا که جهیزیه جزء نفقه زن محسوب می شود.

طبق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی که بیان کرده است:

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و
هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

در ماده منظور از، اثاث منزل همان جهیزیه می باشد که از جزء نفقه دانسته اند و زوج ملزم به فراهم کردن آنها است.

قانون گذار در راستای ضمانت اجرایی این قانون در ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی،
مجازات ترک نفقه را سه تا پنج ماه زندان تعیین کرده است.

پس فراهم کردن وسایل لازم برای زندگی مشترک تماماً بر عهده مرد است و
اگر خانواده عروس آن را تهیه می کنند به عنوان اهدایی از جانب خانواده دختر و
نشان دهنده محبت و علاقه و احترام به فرزند بوده و نیز کمکی به زوج جوان در آستانه شروع زندگیشان است.
اما بر اساس قانون خانواده دختر هیچ وظیفه ای ندارد.

آیا دختر می تواند جهیزیه خود را مطالبه کند؟

 

جهیزیه جز اموال و دارایی زن است و شوهر نسبت به جهیزیه در حکم امین است و فقط می تواند از وسایل منتفع شود.

بنابراین زن هر زمان که بخواهد، میتواند جهیزیه خود را مطالبه کند و
همچنین می‌تواند از جهیزیه استفاده نکرده و از شوهر وسایل منزل را تقاضا کند.
شوهر نمی تواند جهیزیه را بفروشد و در صورت، مسئول جبران خسارت هستند.

با توجه به مشکلات اقتصادی در کشور ما سعی کنیم با کم کردن توقعات خود و
همچنین با کمک یکدیگر، زندگی مشترک را شیرین و بدون مشکل شروع کنیم
اما در صورت وجود مشکل بین زوجین می تواند از وکلای مجرب ما در مشهد راهنمایی بگیرید.

وکیل خانواده در مشهد:

چنانچه در موضوع تهیه جهیزیه ی خود نیازمند مشاوره با وکیل در مشهد دارید،
می توانید از وکلای متخصص ما در این حوزه کمک بگیرید.
وکلای ما در دادورزان صلح و سازش همراه همیشگی شما هستند.

آدرس دادورزان صلح و سازش:

خراسان رضوی، مشهد مقدس، بلوار قرنی، قرنی ۳۲، مجتمع خاتم، پلاک ۴، واحد ۸

موسی الرضا میر، عضو مرکز وکلا،مشاوران خانواده و کارشناسان رسمی قوه قضائیه و کارآموز وکالت

شماره تماس:09192329787

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس 09192329787