چگونه شکایت رفع مزاحمت ملکی را اقامه کنیم؟

چگونه شکایت رفع مزاحمت ملکی را اقامه کنیم؟

دعاوی ملکی از جمله دعاوی حقوقی هستند که در بیشتر مواقع جنبه مزاحمت و اختلال آسایش را دارند. حل و فصل دعاوی ملکی برای جلوگیری از سوء استفاده از املاک به جهت سوء اتفاق می ‌افتد از این رو لازم است هنگام وقوع چنین جرایمی  با یک وکیل ملکی متخصص و مجرب در ارتباط باشید تا به صورت قانونی تمامی  مراحل پیگیری قضایی پرونده خود را در پی گرفته و حق خود را بگیرید. در تقسیم بندی دعاوی ملکی سه نوع حقوقی و کیفری و ثبتی وجود دارد. دعاوی ملکی حقوقی عبارتند از الزام به فک رهن، الزام به اخذ سند رسمی، الزام به تخلیه اماکن تجاری، الزام به مطالبه سرقفلی و غیره. دعاوی ملکی کیفری شامل کلاهبرداری ملکی و ارتکاب به جرایم ملکی عمدی می ‌باشد که از جمله این موارد می ‌توان اشاره کرد به جعل سند و کلاهبرداری یا کلاهبرداری در معاملات ملکی، معامله املاک غیرقانونی یا ورود غیرمجاز به املاک دیگران، خیانت در امانت و غیره. دعاوی ملکی ثبتی نیز شامل ابطال سند رسمی  و مالکیت معارض و مراحل ثبتی کار، دعوی افراز ملک و توقیف عملیات اجرایی و غیره.

مزاحمت ملکی از جمله دعاوی ملکی می ‌باشد که هم جنبه حقوقی و هم جنبه کیفری دارد، در برخی موارد قانون برای این دسته از دعاوی پیش بینی‌ های از قبل تعیین شده‌ای را دارد از این رو هنگام دادرسی این دسته از دعاوی در دادگاه حقوقی، قاضی متناسب با مجازات‌های از پیش تعیین شده و با استناد بر شرایط حاکم بر پرونده و مربوط به مجرمان این دعاوی، حکمی  قطعی برای پرونده صادر می ‌کند.

شماره وکیل در ساوه

دعوای مزاحمت ملکی چیست؟

دعوای مزاحمت ملکی به منزله تمامی اعمالی است که به موجب آن مالک نتواند از اموال و املاک تحت تصرف خود به خوبی استفاده کند به این منظور در هنگام وقوع مزاحمت ملکی، مالک درخواست رفع مزاحمت و جلوگیری از آن را در دادگاه‌های ملکی مطرح می ‌کند.

مزاحمت ملکی به معنی تصرف ملک یا جلوگیری از استفاده از ملک نیست بلکه به این معنی است که حق استفاده تمام و کمال و با لذت از ملک را برای شما ممنوع می ‌کند. مزاحمت ملکی جنبه حقوقی و کیفری دارد که در صورتی که جمله حقوقی داشته باشد مزاحم ملزم به پرداخت خسارت نقدی و رفع مزاحمت است ولی در جنبه کیفری جرم علاوه بر رفع مزاحمت و پرداخت خسارت، مجرم ملزم به حبس و زندان نیز هست.

اگر به دنبال مثال ‌های رفع مزاحمت ملکی هستید باید اشاره کرد به مواردی همچون:

  • هنگامی که یکی از همسایه‌ های شما به دنبال برپایی شغلی در خانه یا در مغازه‌ای به همسایگی شما مانند نانوایی یا رنگ کاری و تعمی رات وسایل چوبی و از این دست موارد که شامل دود و آلودگی هوا و آلودگی صوتی می ‌شوند، به شما این امکان را می ‌دهد تا به عنوان مزاحم از او شاکی باشید.
  • یا برای مثال هنگامی که حیوانات خانگی یا سروصدای ناشی از رفت و آمدهای همسایگان در هر زمانی مزاحم شماست.
  • هنگامی که یکی از همسایگان شما به گونه‌ای از پارکینگ استفاده می ‌کند که حق پارک شما را با مشکل مواجه می ‌کند.

اجرای حکم مزاحمت ملکی با کمک وکیل

در صورتی که شخصی از مزاحمت ملکی رنج ببرد باید شکایت رفع مزاحمت ملکی را اقامه کند برای این منظور لازم است ابتدا با کمک بهترین وکیل ملکی یک شکواییه قانونی در این خصوص تنظیم کند و به دادگاه مربوطه متناسب با تشخیص نوع جرم توسط وکیل پایه یک دادگستری ارائه دهد. بعد از این برای اثبات مزاحمت لازم است ثابت کند که مزاحمت ملکی توسط خوانده بدون اجازه و رضایت خواهان بوده است، سپس در مرحله بعدی لازم است مالکیت بر روی ملک را ثابت کند برای این منظور باید به دادگاه ثابت شود که مالکیت او قبل از ایجاد مزاحمت بوده است. بعد از اثبات مزاحمت و رسیدگی از سوی دادگاه حقوقی یا کیفری یکی از مهم ترین احکام دادگاه، رفع مزاحمت است که در صورتی که خوانده یا مزاحم از این امر سرباز بزند لازم است مامورین انتظامی به حکم قاضی اقدام کرده و خوانده را نیز در صورت مقاومت دستگیر کنند. در پیگیری قانونی شکایت رفع مزاحمت ملکی بهتر است با یک وکیل ملکی یا مشاوره املاک که به تمامی  اصول حقوقی و کیفری جرایم ملکی آگاه باشد در ارتباط باشید. مشاوره حقوقی با یک فرد آگاه برای پیگیری قضایی مزاحمت ملکی باعث می ‌شود از مسیر درست دادرسی آگاه شوید از این رو لازم است به صورت حضوری یا تلفنی از طریق شماره تماس ۰۹۱۹۲۳۲۹۷۸۷ با یک وکیل متخصص یا مشاوره حقوقی خوب در ارتباط باشید.

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی مزاحمت ملکی و مراحل اجرای شکایت رفع مزاحمت ملکی پرداختیم. لازم است بدانید مزاحمت ملکی به منزله تمامی  اعمالی است که مانع از استفاده بهینه و کامل فرد از املاک خود شود از این رو لازم است چنین دعاوی‌ به عنوان یک دعوای حقوقی یا کیفری در دادگاه مرتبط به بررسی گذاشته شود. در این خصوص یک وکیل ملکی به خوبی می ‌تواند شما را راهنمایی کرده و به دنبال پیگیری حق شما باشد. دعوای مزاحمت ملکی متناسب با نوع مزاحمت در دادگاه کیفری و حقوقی مورد بررسی قرار می ‌گیرد و در صورتی که مزاحمت ملکی حقوقی باشد تنها جبران خسارات و رفع مزاحمت را به دنبال دارد ولی در صورتی که کیفری‌ باشد، دادگاه برای مزاحم حکم حبس از یک ماه تا یک سال به همراه جزای نقدی و رفع خسارت در نظر می ‌گیرد.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده