نزاع دسته جمعی

امروز در این مقاله قصد داریم تا به یک مبحث مهم بپردازیم. همه ما در زمان های مختلف و متعدد شاهد دعوا و نزاع در خیابان ها بوده ایم و آن ها را مشاهده کرده ایم. عمدتا این دعوا و نزاع ها دلیل خاص و منطقی ندارند و شاید اگر افراد اندکی سعه صدر داشته باشند اصلا اتفاق خاصی رخ نمی دهد. به هر جهت، قانون ایران نزاع دسته جمعی و شرکت در دعوا را جرم می داند و به این ترتیب افرادی که وارد نزاع می شوند قابل مجازات می باشند. که توسط وکیل کیفری پیگیری می شود، نزاع در لغت به معنای آشوب، ستیزه و جدال می باشد. همچنین نزاع در اصطلاح  عبارت است از مداخله چند شخص در درگیری. منظور از چند شخص، حداقل سه نفر می باشد که در دعوا و درگیری دخالت داشته اند.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

مجازات نزاع دسته جمعی چیست؟

در صورتی که دعاوی کیفری در دادگاه مبنی بر نزاع دسته جمعی اتفاق افتاده باشد و اشخاصی که خود و یا وکیل آن ها نتوانسته باشد دلایل و مستنداتی مبنی بر عدم تاثیر عمل آن شخص ها در وقوع جرم را ثابت کنند، بر اساس ماده 615 مجازات های خاصی محکوم می شوند.

  • در حالتی که نزاع دسته جمعی در نهایت به قتل منجر شده باشد به حبس از یک تا سه سال محکوم می شود.
  • در صورتی که نزاع دسته جمعی در نهایت منجر به نقص عضو شود، به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.
  • در صورتی که در نهایت به ضرب و جرح ختم شود، به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

نزاع دسته جمعی

تفاوت دفاع مشروع با نزاع دسته جمعی چیست؟

در قانون مجازات اسلامی کشور ایران موردی خاص با عنوان دفاع مشروع پیش‌بینی و قید شده است که در این دفاع اگر ثابت بشود که فرد به جهت دفاع از خویش در مقابل ضارب ایستادگی کرده است و اگر شخص ضارب زخمی یا کشته شده باشد، دفاع مشروع به حساب می آید. البته با شرایطی خاص که در قانون جمهوری اسلامی ایران نیز به آن اشاره شده، من جمله این که دفاع با نوع حمله متناسب باشد و همچنین امکان گریز از صحنه جرم وجود نداشته باشد. اگر شخص به جهت دفاع از خود مهاجم را زخمی بکند یا به قتل برساند، قابل مجازات نمی باشد البته با شرایطی که مطرح شده است. شایان به ذکر است که نظر نهایی و نوع دفاع بستگی به تشخیص قاضی پرونده دارد. در این بین اگر شخص مدافع برای دفاع از خود، سلاح فرد مهاجم را در اختیار بگیرد و با همان سلاح به شخص مهاجم ضربه و صدمه‌ای وارد نماید، دیگر شامل دفاع مشروع نیست.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

رضایت در نزاع دسته جمعی

جرم نزاع دسته جمعی من جمله جرائم غیر قابل گذشت می باشد. یعنی شروع به تعقیب و رسیدگی و اجرای مجازات نیاز به شکایت شاکی و عدم گذشت او نمی باشد. به این صورت که ممکن است در این جرم شاکی خصوصی وجود نداشته باشد، یا وجود داشته باشد اما قصد شکایت نداشته باشد، یا شکایت کند اما بعدا رضایت دهد. در تمام این حالت ها، مرتکبین همچنان مشمول مجازات قرار دارند و مجازات آن ها اجرا خواهد شد. البته رضایت و گذشت شاکی از جهت های تخفیف مجازات می باشد و ممکن است که با گذشت وی مجازات مرتکبین تخفیف داده شود.

نزاع دسته جمعی

 پرداخت دیه در نزاع دسته جمعی چگونه است؟

مجازات حبسی که در بندهای سه‌گانه ماده 615 قانون مجازات اسلامی گفته شده است چه در صورتی که عامل صدمه مشخص بوده باشد یا نامشخص باشد، لازم الاجرا می باشد، پس بنابراین هر زمانی که عامل صدمه مشخص نبوده نباشد، قصاص نفس یا عضو عملا امکان پذیر نمی باشد. در این صورت بعضی از انسان ها اعتقاد دارند که مطالبه ضرر و زیان هنگامی که عامل صدمه مشخص نیست وجاهت قانونی نخواهد داشت. چون که زمانی عامل صدمه معین نیست، محرز شدن رابطه علیت بین رفتار مرتکب و صدمه نیز ممکن نمی باشد. پس در نتیجه دلیلی برای مطالبه ضرر و زیان وجود ندارد.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

رسیدگی به جرم نزاع دسته جمعی در صلاحیت کدام دادگاه است؟

بر اساس ماده 301 قانون آیین دادرسی کیفری و صلاحیت عام دادگاه های کیفری 2، می توان بیان کرد که رسیدگی به جرم نزاع دسته جمعی از لحاط ذاتی در صلاحیت دادگاه کیفری 2 است. به لحاظ محلی نیز دادگاه کیفری دو حوزه ای صالح است که جرم در آن حوزه انجام شده است. اگر محل وقوع جرم مشخص نباشد، دادگاه کیفری دو محلی کشف جرم یا دستگیری متهم صالح است.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها