نزاع دسته جمعی

امروز در این مقاله قصد داریم تا به یک مبحث مهم یعنی نزاع دسته جمعی بپردازیم. همه ما در اوقات مختلف شاهد دعوا و نزاع در خیابان ها بوده ایم. عمدتا این دعواها دلیل خاصی ندارند و شاید اگر اندکی سعه صدر داشته باشیم اصلا اتفاق نمی افتند. به هر جهت، قانون ایران نزاع دسته جمعی و شرکت در دعوا را جرم می داند و به این ترتیب افرادی که وارد نزاع می شوند قابل مجازات می باشند. نزاع در لغت به معنای آشوب، ستیزه و جدال می باشد. در اصطلاح نزاع عبارت است از مداخله چند نفر در درگیری. منظور از چند نفر، حداقل سه نفر است که در دعوا و درگیری دخالت دارند.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

مجازات نزاع دسته جمعی چیست؟

در حالتی که دعاوی کیفری در دادگاه بر مبنای نزاع دسته جمعی اتفاق بیافتند و افرادی که خود و یا وکیل آن ها نتوانسته باشند دلایل و مستنداتی دال بر عدم تاثیر عمل آن ها در وقوع جرم را به اثبات برسانند مطابق با ماده 615 مجازات های خاصی محکوم خواهند شد.

  • در صورتی که نزاع دسته جمعی در نهایت به قتل ختم شده باشد به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.
  • در صورتی که نزاع دسته جمعی در نهایت منجر به نقص عضو شود، به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.
  • در صورتی که در نهایت به ضرب و جرح ختم شود، به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

نزاع دسته جمعی

تفاوت دفاع مشروع با نزاع دسته جمعی چیست؟

در قانون مجازات اسلامی موردی تحت عنوان دفاع مشروع پیش‌بینی شده است که در این دفاع اگر ثابت شود که شخص برای دفاع از خود در مقابل ضارب ایستادگی کرده است و اگر فرد ضارب زخمی یا کشته شود، دفاع مشروع محسوب می‌شود. البته با شرایطی خاص که در قانون نیز به آن اشاره شده است، از جمله این که دفاع با نوع حمله متناسب باشد و همچنین امکان گریز از صحنه جرم وجود نداشته باشد. اگر فرد برای دفاع از خود مهاجم را زخمی کند یا به قتل برساند، قابل مجازات نیست البته با شرایطی که مطرح شد. لازم به ذکر است که نظر نهایی و نوع دفاع بستگی به تشخیص قاضی دارد. در این میان اگر فرد مدافع برای دفاع از خود، سلاح فرد مهاجم را در اختیار بگیرد و با همان سلاح به فرد مهاجم ضربه و صدمه‌ای وارد کند، دیگر شامل دفاع مشروع نخواهد بود.

شرایط تحقق جرم نزاع دسته جمعی چیست؟

هر یک از شرکت کنندگان در نزاع باید جزئی از رفتار را انجام داده باشند و صرف حضور فردی در هنگام منازعه نمی تواند شرکت در نزاع دسته جمعی محسوب شود. منازعه، درگیری فیزیکی می باشد و نزاع لفظی را شامل نمی‌شود. همچنین برای تحقق این جرم حضور بیش از سه نفر ضروری می باشد.شرط تحقق شرکت در نزاع دسته ‌جمعی، نا معلوم بودن نحوه و کیفیت فعل مجرمانه افراد حاضر در منازعه است. چون که اگر بتوان مرتکب اصلی را شناخت با او در حدود مواد راجع به ضرب و جرح عمدی رفتار می شود. احراز رابطه سببیت بین نتیجه ی واقع شده و منازعه ضرورت دارد؛ به‌ گونه ای که اگر نزاع اتفاق نمی افتاد، صدمه ‌ای هم وارد نمی ‌شد. صرف شرکت در نزاع و تحقق نتایجی مثل قتل، نقص عضو یا ضرب و جرح، موجب محکومیت هر یک از مرتکبان به کیفر های مطروحه قانونی است و ضرورتی ندارد که شرکت‌ کننده در نزاع، خود نیز ضرب و جرحی وارد کرده باشد.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

رضایت در نزاع دسته جمعی

جرم نزاع دسته جمعی از جمله جرائم غیر قابل گذشت است. یعنی شروع به تعقیب و رسیدگی و اجرای مجازات نیاز به شکایت شاکی و عدم گذشت او نخواهد داشت. به این صورت که ممکن است در این جرم شاکی خصوصی وجود نداشته باشد، یا وجود داشته باشد اما قصد شکایت نداشته باشد، یا شکایت کند اما بعدا رضایت دهد. در تمام این حالت ها، مرتکبین همچنان مشمول مجازات قرار دارند و مجازات آن ها اجرا خواهد شد. البته رضایت و گذشت شاکی از جهات تخفیف مجازات است و ممکن است با گذشت او مجازات مرتکبین تخفیف داده شود.

نزاع دسته جمعی

 پرداخت دیه در نزاع دسته جمعی چگونه است؟

مجازات حبسی که در بندهای سه‌گانه ماده 615 قانون مجازات اسلامی گفته شده است چه در صورتی که عامل صدمه مشخص بوده باشد یا نامشخص باشد، لازم الاجرا می باشد، پس بنابراین هر زمانی که عامل صدمه مشخص نبوده نباشد، قصاص نفس یا عضو عملا امکان پذیر نمی باشد. در این حالت برخی از افراد اعتقاد دارند که مطالبه ضرر و زیان در زمانی که عامل صدمه مشخص نمی باشد وجاهت قانونی ندارد. چون که زمانی عامل صدمه معین نیست، محرز شدن رابطه علیت بین رفتار مرتکب و صدمه نیز ممکن نمی باشد. بنابراین دلیلی برای مطالبه ضرر و زیان وجود نخواهد داشت.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

رسیدگی به جرم نزاع دسته جمعی در صلاحیت کدام دادگاه است؟

بر اساس ماده 301 قانون آیین دادرسی کیفری و صلاحیت عام دادگاه های کیفری 2، می توان بیان کرد که رسیدگی به جرم نزاع دسته جمعی از نظر ذاتی در صلاحیت دادگاه کیفری 2 می باشد. از نظر محلی نیز دادگاه کیفری دو حوزه ای صالح می باشد که جرم در آن حوزه انجام شده است. اگر محل وقوع جرم مشخص نباشد، دادگاه کیفری دو محلی کشف جرم یا دستگیری متهم صالح است.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها