نکات و الزامات دعوای مزاحمت ملکی

نکات و الزامات دعوای مزاحمت ملکی

دعوای مزاحمت ملکی از جمله دعاوی ملکی به شمار می ‌آید که در مالکیت فرد مالک بر ملک مزاحمت ایجاد می ‌کند؛ ولی به معنی تصرف در ملک یا تصرف عدوانی نیست. مزاحمت ملکی به منزله ایجاد مزاحمت برای مالک به گونه ‌ای است که شرایطی را ایجاب کند تا مالک نتواند به صورت کامل از ملک خود لذت ببرد. مزاحمت ملکی به دو صورت حقوقی و کیفری رخ می ‌دهد، مزاحمت ملکی حقوقی زمانی است که فرد بدون آگاهی باعث ایجاد مزاحمت شود در این صورت دادگاه علاوه بر رفع مزاحمت برای آن‌ها جبران خسارت مالی نیز در نظر می ‌گیرد. مزاحمت ملکی کیفری نیز به نوعی از مزاحمت تلقی می ‌شود که در آن عمد و قصد و غرضی در کار باشد در این صورت دادگاه علاوه بر جبران خسارت مالی و رفع مزاحمت ملکی، حبس در زندان را نیز لحاظ می ‌کند. الزام به دعوای مزاحمت ملکی مربوط به زمانی است که مزاحمت کیفری رخ داده باشد در این صورت لازم است دادگاه به صورت تخصصی ورود کرده باشد. مزاحمت ملکی در صورتی که به هتک حرمت منزل افراد ختم شود به منزله جرم است و شامل مجازات حبس از یک ماه تا یک سال است. دعوای الزام به رفع مزاحمت ملکی در دادگاه‌های کیفری یا حقوقی محل وقوع ملک مطرح می ‌شود و بهتر است چنین دعاوی با همکاری وکیل ملکی متخصص به صورت قانونی پیگیری شوند تا نتیجه‌ای مطلوب در پی داشته باشند.

مزاحمت ملکی چیست؟

منظور از مزاحمت ملکی تمامی  اعمال و رفتار هایی است که مانع استفاده کامل و با لذت مالکین از املاک خود شوند. در مزاحمت ملکی به وضوح حق و حقوق افراد و مالکین نسبت به املاک و حق استفاده خود نقض می ‌شود و از این رو می ‌توان که اشاره کرد به مواردی همچون:

  • استفاده از محل پارک اختصاصی شما در ساختمان به تکرار و حتی با وجود تذکر های مداوم یکی از مصادیق مزاحمت ملکی کیفری به حساب می ‌آید.
  • استفاده از مسیر های اختصاصی شما در ساختمان یا قرار دادن مصالح ساختمانی و اثاثیه در مسیر پارکینگ مجتمع‌ های مسکونی.
  • استفاده از حیوان‌ های خانگی پر سر و صدا در خانه همسایه یا آلودگی صوتی به واسطه مهمانی‌های مداوم.
  • برپایی کسب و کارهای دارای آلودگی صوتی یا آلودگی هوا.
  • خودداری از تعمیر وسایل خانه به گونه‌ای که باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان شود.

تمامی این موارد از مصادیق مزاحمت ملکی به شمار می ‌آیند و در هر یک از این موارد در صورت کیفری بودن دعوا می ‌توان طرح شکایت را از طریق دادسرا پیگیری کرد. البته در تمامی  این موارد لازم است یک وکیل ملکی همراه مالکان خواهان باشد تا بتواند به صورت قانونی تمامی مراحل دادرسی قضایی پرونده را در پیش بگیرد.

الزامات دعوای مزاحمت ملکی

برای دعوای رفع مزاحمت ملکی لازم است خواهان یا مالک مدارکی همچون اسناد مالکیت یا تصرف خود بر ملک قبل از ایجاد مزاحمت و مدارک اثبات مزاحمت ملک را به همراه دادخواست رفع مزاحمت ملکی به دادگاه ارائه دهد.

شرایط اثبات دعوای مزاحمت ملکی:

شرایط اثبات مزاحمت نیز به این صورت است که مالک باید ثابت کند فرد مزاحم بدون اجازه و رضایت او در ملک تصرف داشته است و به صورت غیر قانونی کاری را به عنوان مزاحمت انجام داده است. هنگام مطرح کردن دعوای رفع مزاحمت ملکی عملی که از سوی مزاحم صورت گرفته است به بررسی توسط هیئت نظاره گذاشته می ‌شود و مزاحمت صورت گرفته از نظر اعضای هیئت نظارت بررسی خواهد شد سپس متناسب‌ با نوع مزاحمت یک رأی قطعی برای پرونده صادر می ‌گردد که رفع مزاحمت یکی از اصلی‌ترین این رأی ‌ها است.

در خصوص اثبات مالکیت خواهان بر ملک از قبل از ایجاد مزاحمت و اثبات مزاحمت ایجاد شده برای مالک لازم است که با یک وکیل ملکی در ارتباط باشید. بهترین وکیل ملکی یک مشاور حقوقی خوب است که به افراد علاوه بر مشاوره املاک، ‌مشاوره حقوقی نیز ارائه می ‌دهد و آن‌ ها را در خصوص رسیدن به حقشان یاری می ‌کند. باید‌ در نظر داشته باشید که مالک یا خواهان در صورتی که نتواند مزاحمت را اثبات کند محکوم شناخته می ‌شود. از این رو لازم است که با یک وکیل ملکی متخصص در ارتباط باشید تا بتوانید به خوبی در دادگاه‌ های حقوقی یا کیفری از حق خود دفاع کنید. برای ارتباط با یک وکیل ملکی لزومی به قرار حضوری نیست و حتی به صورت تلفنی از طریق ارتباط با شماره تماس ۰۹۱۹۲۳۲۹۷۸۷ هم می ‌توانید با یک مشاور حقوقی خوب ارتباط برقرار کرده و از مشاوره حقوقی او برخوردار شوید.

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی نکات و الزامات دعوای مزاحمت ملکی پرداختیم. لازم است بدانید الزامات دعوای مزاحمت ملکی ایجاد مزاحمت از روی قصد یا بدون آگاهی برای مالکین و ساکنین یک ملک است. علاوه بر این نیز از جمله الزامات رفع دعوای مزاحمت ملکی عبارت است از اسنادی که مالکیت بر روی ملک و ایجاد مزاحمت از سوی فرد مزاحم را اثبات کند. چنین دعاوی در دادگاه‌های کیفری یا حقوقی محل وقوع ملک بررسی می ‌شوند و لازم است برای پیشرفت روند دادرسی پرونده با یک وکیل متخصص ملکی در ارتباط باشید و از جلسات مشاوره نیز استفاده کنید.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده