وکیل اراضی ملی

وکیل اراضی ملی

در کشور ما از سال ها قبل از انقلاب اسلامی  برای ایجاد اعتدال و عدالت میان اقشار مختلف جامعه قانونگذار تمامی اراضی جنگلی و مراتع کشور را ملی اعلام کرده است. بنابراین اراضی ملی آن دسته از اراضی هستند که به دلیل مرتع یا جنگل بودن ملی نامیده می شود. به دنبال این عمل،دعاوی تحت عنوان اعتراض به تشخیص اراضی ملی در نظام حقوقی ما شکل گرفته است که انواع متعددی را شامل می شود. وکیل اراضی ملی وکیلی است که در زمینه ی قوانین و مقررات مربوط به اراضی ملی اشراف کامل دارد و برای تحقق عدالت در جامعه تمام تلاش خود را به کار می بندد. اگر می خواهید درباره ی وکیل اراضی ملی بیشتر بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و همچنین مینوانید برای مشاوره با وکیل با تجربه تماس بگیرید.

قانون اراضی ملی

ماده یک قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع که در سال 1341 تصویب شده است اینگونه بیان می کند که پس از تصویب این قانون، عرصه و اعیانی کلیه ی جنگل ها و مراتع و بیشته های طبیعی و اراضی جنگلی کشور، جز اموال عمومی محسوب می شود و متعلق به دولت است. حتی اگر قبل از این اراضی افراد آن ها را متصرف شده و سند مالکیت گرفته باشد.

براساس این قانون مرجع رسیدگی به دعاوی اراضی ملی، با بررسی سابقه و سنجش موقعیت یک محدوده ی مشخص ار اراضی ملی  با معیارهای از پیش تعیین شده به اعلام ملی لوده همه یا بخشی از محدوده ی تعیین شده مبادرت می ورزد.این کار با صدور برگی به نام برگ تشخیص صورت می پذیرد.بر اساس این تشخیص اراضی مالکاه به نفع دولت تصرف می شود. همین تصرف شروع دعاوی اعتراض به تشخیص ملی بودن اراضی است.وکیل اراضی ملی که بر تمام قوانین و مقررات تسلط دارد برای پیگیری این دعاوی وارد میدان می شود.

 

درخواست مشاوره وکیل

دعاوی اعتراض ملی شدن اراضی

دعاوی اعتراض ملی شدن اراضی

دعاوی اراضی ملی از نظر اصل ارکان با سایر دعاوی مشترک است؛ اما چیزی که باعث می شود این دعاوی پیچیده شود این است که سالیان متمادی از زمان اعلام شدن اراضی ملی می گذرد و همچین محدوده ی شهرها گسترش یافته است و وضعیت اراضی تغییر کرده است.  علاوه براین در این دعاوی اشخاص حقیقی و حقوقی مختلفی درگیر هستند ممکم است افرادی سال های طولانی از زمینی استفاده کرده باشند و خود را مالک آن بدانند اما بعد از چندین سال متوجه شوند که زمین ان ها ر تصرف دولت است. همه ی این موارد باعث پیچیدگی دعاوی اراضی ملی می شود. وکیل متخصص اراضی ملی باید بر بر تمام این موارد اشراف کامل داشته باشد.

چه کسانی می توانند به ملی شدن اراضی اعتراض کنند؟

چه کسانی می توانند به ملی شدن اراضی اعتراض کنند؟

  • زارعین صاحب اراضی نسق؛ افرادی که براثر اجرای قوانین اصلاحات قبل از انقلاب، زمین آن ها واگذار شده است.
  • افرادی که عرصه ها، باغ ها، تاسیسات و اعیان آن ها به تصرف درآمده است.
  • سازمان ها و موسسات دولتی

نکته ی مهم این است که افرادی که به ملی ضدن اراضی خود اعتراض دارند اگر برای اعتراض به محاکم قضایی مراجعه نکنند پس از تشخیص منباع ملی و طی شدن روند تشریفات اداری سند مالکیت به نام جمهوری اسلامی با نمایندگی وزارت جهاد کشاورزی  و مناطق آزاد تجاری- صنعتی و همچنین مناطق ویژه اقتصادی  با نمایندگی سازمان منطقه صادر می شود. و با توجه بهیچیدگی دعاوی اراضی ملی حتما پرونده ی خود را به وکیل باتجریه و حرفه ای اراضی ملی بسپارید.

مرجع صالح رسیدگی به دعاوی اراضی ملی

مرجع صالح رسیدگی به دعاوی اراضی ملی

 منظور از مرجع صالح رسیدگی به دعاوی اراضی ملی مرجعی است که بر اساس قانون وظیفه ی رسیدگی دعاوی اراضی ملی را بر عهده دارد.برای رسیدگی بدوی به اعتراضات بر تشخیص اراملی در گذشته بر عهده ی هیئت هفت نفره ای بود، اما امروزه به تصریح تبصره ی یک ماده ی 9 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی که در سال 23/4/1389 تصویب شده است، یک سال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، رسیدگی به اعتراضات اراضی ملی در صلاحیت شعبه ی ویژه ای که از سوی رئیس قوه ی قضائیه تشکیل شده است قرار می گیرد. در طی اصلاحات جدید این قانون در بند یک قانون رفع موانع تولید این یک سال به پنج سال تغییر یافت.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها