وکیل در تهران

وکیل در تهران

وکیل ثبتی در تهران

یکی از مهم ترین و پیچیده ترین چالش ها و مسائل حقوقی که دامنه و طیف بسیار وسیعی دارد دعاوی ثبتی می باشند. سازمان ثبت اسناد کشور متولی قانونی امور ثبتی در کشور می باشد. همچنین سازمان ثبت اسناد متولی قانونی امور ثبتی می باشد. لازم است بدانید که سازمان ثبت اسناد وابسته به قوه قضاییه است. وکیل امور ثبتی وکیلی می باشد که به دلیل داشتن تسلط بر قوانین ثبتی در پرونده های دعاوی ثبتی به موکل خود کمک می کند و از حق موکل خود در دادگاه دفاع می کند.

شماره وکیل در تهران

امور ثبتی چییت؟

امور ثبتی بخشی از امور قانونی و حقوقی می باشد که طبق قانون دعاوی امور ثبتی انواع مختلفی دارد ، به طور کلی هر فردی از زمان بدو تولد با امور ثبتی مواجه است که اولین امر ثبتی ان دریافت شناسنامه و ثبت اسم و مشخصات در سامانه ثبت احوال می باشد. امور ثبتی مربوط به حوزه ثبت اسناد و املاک یکی از بزرگ ترین و مهم ترین بخش های امور ثبتی می باشد که پرونده های بسیاری را به خود اختصاص داده است. لازم است این موضوع را بدانید که آیین نامه اجرایی مفاد سند های رسمی لازم الاجرا در زمستان سال 1398 مورد اصلاح قرار ک با و بخش های زیادی از آن دچار تغییرات گسترده ای شد. وکیل ثبتی با اشراف بر قوانین جدید می تواند با موکل خود در دعاوی ثبتی کمک کند. اکثر دعاوی مربوط به امور ثبتی در زمینه اموال مشاع، افراز و تعارض در خصوص صدور اسناد است.

امور ثبتی در حوزه ی شرکت ها

هر شرکتی برای تشکیل شدن و قانونی بودن فعالیت های خود احتیاج به ثبت شدن دارد. ثبت شرکت ها در حوزه های مختلف می باشد که میتوانید با کمک وکیل ثبت شرکت انجام دهید که شامل :

 • تاسیس شرکت تا انتشار روزنامه رسمی و کثیر انتشار
 • ثبت تغییرات شرکت. انواع تغییرات اعم از تغییرات مربوط به سرمایه، انحلال، سمتها، وظایف، سهامداران و حق امضاء … اگر شرکتی قصد داشته باشد اساسنامه خود را تغییر بدهد باید آن را به ثبت برساند.
 • ثبت انحلال شرکت و تصفیه امور مالی و غیر مالی آن با لحاظ اموراتی که باید در اداره ثبت شرکتها ، اداره مالیات به ثبت برسد.
 • امور مالیاتی در اداره مالیات حوزه اقامتی شرکت.

اعتراض به ثبت و عملیات ثبتی

امکان دارد که شخصی نسبت به تقاضای ثبت فرد دیگری اعتراضی داشته باشد و خود را محق دانسته باشد. در این صورت بر اساس قانون برای یک زمان محدود این امکان را دارد و این موضوع دارای محدودیت هایی می باشد که به ثبت صورت گرفته اعتراض نماید. افزون بر این موضوع، اشخاص ممکن است نسبت به عملیات مقدماتی ثبتی که در اداره ثبت انجام می شود اعتراض هایی داشته باشند. برای مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری در تهران با ما همراه باشید.

درخواست مشاورهه

انواع دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی شامل:

 • دعاوی ثبت املاک: به آن دسته از دعاوی که در جریان ثبت ملک یا قبل از ثبت ملک، در دفتر املاک مطرح می‌شود، دعاوی ثبت املاک می‌گویند.
 • دعاوی ثبت اسناد :تمام امور مربوط به شناسنامه از جمله ثبت تولد،‌ تغییر و اصلاح نام فرد، حذف نام همسر از شناسنامه در صورت جدایی، رفع ممنوع الخروجی موکل حقیقی و تغییرات مرتبط به سن. ۲. بررسی امور مربوط به ثبت اختراع شامل: اعتراض به ثبت اختراع یا ثبت نماد و نشان تجاری، درخواست صدور انواع سند مالکیت و فروش، ثبت موارد مشاع یا اصلاحیه در این بخش و اصلاح سند در صورت وجود اشتباه.   ۳. اعتراض به کلیه امور اجرائیه و ابطال اجرائیه.
 • دعاوی مربوط به اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا: این نوع دعاوی دو نوع است که یکی ناظر بر دستور اجرای سند رسمی و دیگری به عملیات و اقدامات اجرائی مامورین ثبت مربوط می‌شود.

دعاوی ثبت املاک

 مواردی که با خود ملک در ارتباط هستند و الزاما تغییر یا اصطلاح سند را شامل نمی‌شوند، از جمله دعاوی ثبت املاک هستند. به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعتراض به حقوق ارتفاقی ملک
 • به ثبت ملک
 • دعوی ابطال سند رسمی ملک
 • الزام به تفکیک
 • سند مالکیت معامله معارض

حوزه ی دعاوی املاک به سه دسته ی  حقوقی، کیفری و ثبتی تقسیم می‌شود که دعاوی از رایج‌ترین پرونده‌ها  در دادگاه‌ها هستند که به دلایل مختلفی از جمله سهل انگاری یا نداشتن اطلاعات حقوقی در زمینه ی ثبت املاک به وجود می‌آیند. همان طور که از عنوان این دعاوی بر می‌آید، این موارد مستقیما با ثبت اسناد و املاک در ارتباط هستند.

قانون تنها افرادی را به عنوان مالک می‌شناسد که سند ملک به نام آن‌ها ثبت شده باشد، یعنی هر ملکی باید سند ثبتی و رسمی داشته باشد. دعاوی ثبتی شامل فرآیند ثبت ملک و سایر مواردی که پس از آن به وجود می‌آید، مانند انتقال، افراز و… می‌شود. همچنین ممکن است مشکلاتی در خود سند وجود داشته باشد و موجب طرح دعوای ثبتی شود.

وکیل ثبتی در تهران

وکیل ثبتی و مراجعه به دفتر ثبت اسناد رسمی

وکیل ثبتی برای پیگیری جریان پرونده های ثبتی به دفتر اسناد رسمی مراجعه می کند.در قانون ثبت اسناد کشور ما نیز نکات بسیار مهمی درمورد وظایف سازمان ثبت اسناد املاک ذکر شده است که در ذیل به آن ها اشاره می شود.

 • مدیران و مسئولین دفاتر اسناد رسمی تنها در محل ماموریت خود می توانند انجام وظیفه نمایند و اقدامات آن ها در خارج از آن محل از نظر قانون سندیت ندارد.
 • در هر اداره یا دایره ی ثبت اسناد یک یا چند محقق به رفع اختلافات و انتظارات ناشی از تقاضای ثبت املاک می پردازند. انتخاب این محققین از بین افرادی است که به صورت رسمی در وزارت عدلیه استخدام شده اند.
 • حدود و صلاحیت و وظایف محققین با ارساس نظامنامه ی رسمی تعیین می شود و چنانچه رای محقق قابل استناف باشدمحکمه بدایت مرجع استینافی خواهد بود.
 • جهت رسیدگی به اختلافات و اشتباهات به وجود آمده دو هیات به عنوان شورای عالی ثبت و هیات نظارت در اداره ی کل ثبت اسناد و املاک تشکیل می گردد. شورای ثبت شامل مدعی العموم دیوان عالی تمیز و مدیر کل اموز قضایی است که توسط وزیر عدلیه و مدیر کل ثبت اسناد و املاک تعیین می شود. هیات نظارت نیز مرکب از معاون کل ثبت و رئیس اداره ی امور و املاک و همچنین یک نفر از اعضای اداره ی کل ثبت به تعیین وزیر عدلیه است. ترتیب طرح مسائل و رسیدگی در هر یک از دو هیات طبق آیین نامه ی وزارت عدلیه است.

وظیفه ی وکیل ثبتی چیست؟

وکیل ثبتی شخصی است که علاوه بر اطلاعات در حوزه های مختلف حقوقی در حوزه ی امور ثبتی به صورت تخصصی فعالیت می کند و به آیین‌نامه‌ها و قوانین ثبتی و حقوقی کشور آشنایی و اشراف کامل دارد. وظیفه ی وکیل ثبتی، تنظیم سند (مثل تنظیم سند رسمی ملک) و تسهیل معاملاتی است که در زمینه اسناد رسمی انجام می‌شود علاوه بر این، وکیل ثبتی در زمینه ثبت شرکت‌ها، ثبت برند و علائم تجاری نیز دادخواست و پرونده تنظیم می‌کند.

وکیل ثبتی در تهران

دعاوی ثبتی چیست؟

دعاوی ثبتی چیست و انواع دعاوی ثبتی کدام است؟

همان‌طور که هر فعالیتی که مربوط به ثبت و اسناد رسمی باشد در حوزه ی امور ثبتی قرار دارد ، پس هر گونه دعوی در این حوزه ها نیز دعاوی ثبتی گفته می شود که از پیچیده‌ترین مشکلات حقوقی در ایران هستند و صرف آشنایی با قانون ثبت نمی‌توانید در این زمینه موفق باشید. بنابراین وجود یک وکیل امور ثبتی برای رسیدگی به مشکلات ثبتی شما ضروری است. دعاوی ثبتی از پیچیده ترین دعاوی هستند و انواع دعاوی ثبتی وجود دارد که در ادامه به برخی آن ها اشاره می شود اما از آنجا که توضیح همه ی این دعاوی از حوصله ی این مطلب خارج است تنها به ذکر آن ها اکتفا می شود.

 • دعاوی افزار ملک مشاع
 • ابطال معامله ی معارض
 • دعاوی مربوط به اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا
 • ابطال سند رسمی ملک مشاع

مشاوره امور ثبتی

 همان طور که گفته شده است در امور ثبتی مشخصات شما به صورت دقیقی اعم از کد ملی، نام و ادرس و دیگر اطلاعات ، ثبت می شود و همان طور که قطعا در زندگی تا به امروز با ثبت مدارک خود مواجه شده اید ، ثبت اسناد پروسه ای طولانی را طی می کند که در صورت اشتباه و یا هر گونه خطا، اصلاح ان بسیار دشوار می باشد. مشورت و راهنمایی  از مشاوره ثبتی در این زمینه باعث می‌شود تا با رفع موانع حقوقی و قانونی، از طولانی شدن پروسه ثبت جلوگیری کنید و در امور ثبتی خود از جمله ثبت املاک و شرکت ها و برندها و دیگر موارد مربوط به این حوزه ، درست ترین روش در عین کوتاه مدت ترین زمان استفاده کنید.

هزینه ی وکیل دعاوی ثبتی

حق الوکاله ی وکلا اصولا توافقی و ما بین وکیل و موکل می باشد ولی برای حق الوکاله سالانه تعرفه ای از سوی قوه قضاییه تعیین می شود که می توان ان را حداقل حق الوکاله در نظر گرفت. هزینه وکیل ثبتی از دعاوی دیگری شاید مقداری بیشتر باشد اما با این حال نمی توان مقدار معینی را برای آن گفت زیرا این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید در نظر گرفته شود مثل اینکه موضوع دعوای ثبتی شما دقیقا چیست، روند آن چگونه خواهد بود، ملکی که برای آن اقامه دعوا شده است چه ارزشی دارد و چه مدارکی در دست دارید.

شیوه ی اعطای وکالت ثبتی

اغلب افرادی که بدون اعطای وکالت در امور ثبتی این اختلافات را در مراجع قانونی پیگیری می کنند به مشکلات زیادی برخورد می کنند و دچار سردرگمی خواهند شد به همین دلیل توصیه اکید در این موارد سپردن پرونده به وکیل ثبتی حرفه ای است. برای وکالت نامه باید فرم خاص و قانونی و رسمی را پر کنید ، وکالت نامه خود دارای انواع مختلفی از جمله وکالت تام، وکالت کاری و … دارد. در مواقع امضای وکالت نامه به نوع ان بر حسب شرایط و موضوع مد نظر دقت فرمایید.

درخواست مشاورهه

فرق دعاوی ثبتی و ملکی

گاها افراد گمان می کنند که دعاوی ملکی با دعاوی ثبتی یکسان هستند در صورتی ما بین این دعاوی تفاوت هایی وجود دارد . دعاوی ثبتی مربوط به عملیات ثبت سند می باشد ولی دعاوی ملکی مربوط به نفس ملک و مالکیت و تعهد و قراردادهای راجع به آن مانند خرید و فروش، اجاره ،صلح و…. است.

دعاوی ملکی به صورت کلی خود به سه دسته ی حقوقی، کیفری ، ثبتی تقسیم می شوند به همین دلیل می توان گفت که دعاوی ثبتی ملکی زیر مجموعه ای از دعاوی ملکی می باشد که مربوط به سند رسمی وثبتی املاک می باشد.

در امور ثبتی ممکن است در زمینه اجرای اسناد رسمی مشکلاتی به وجود بیاید که  می تواند مشمول توقیف و ابطال باشد. ثبت املاک شامل: املاک مسکونی، تجاری، صنعتی، باغات و اراضی کشاورزی و زراعی می باشد که هریک دارای شرایط و  قواعد خاصی می باشند. که باتوجه به شرایط و اهمیت فوق العاده هریک از آنها برای قانون گذار، اگر اشتباه و اختلالی در مرحله ثبت به وجود بیاید موجب اختلافات حقوقی سنگینی می شود.

پیچیدگی دعاوی ثبتی به چه صورت است؟

پرونده های ثبتی از پیچیدگی و تخصص خاصی برخوردار است که هر قاضی و وکیل و کارشناسی نمی تواند به این امور رسیدگی نموده و پیگیری لازم را انجام دهد. وکیل دعاویی ثبتی، اشراف کاملی به قوانین و مقررات مرتبط به امور ثبتی و مجموعه بخشنامه های آن دارد به همین دلیل در صورت لزوم و ایجاد پرونده ثبتی، وکیل متخصص به  حوزه ی امور ثبتی را پیدا کنید و پرونده ی خود را به او بسپارید.

مراجع دارای صلاحیت رسیدگی به دعاوی ثبتی

مراجعی که دارای صلاحیت رسیدگی به دعاوی ثبتی می باشند کدامند؟ برای رسیدگی یه اعتراضات و شکوائیه های ثبتی سه مرجع ذی صلاح وجود دارد:

 • دادگاه عمومی
 • هیئت تشخیص در هر استان یا در فرمانداری کل
 • هیئت نظارت که در مقر دادگستری هر استان می باشد

به جهت اعتراض به ثبت ملک، اعتراض به حقوق ارتفاقی و دیگر دعاوی ثبتی باید به محاکم عمومی دادگستری درخواست بدهید. افزون بر این امر، بر اساس ماده 25 قانون ثبت رسیدگی به بعضی از پرونده های ثبتی در صلاحیت هیات نظارت و شورای عالی ثبت می باشد.

چگونه بهترین وکیل ثبتی تهران را پیدا کنیم؟

بهترین وکیل ثبتی در تهران، وکیلی است که اشراف کاملی به اطلاعات و قوانین موجود در حوزه ی امور ثبتی را داشته و بتواند در کمترین زمان و با کمترین هزینه پرونده ی شما را به نتیجه برساند، یکی ز موثرترین عوامل در تسلط وکیل میزان سابقه ی کاری تخصصی وی می باشد ، اگر در بین اشنایان و دوستان افرادی به وکیل امور ثبتی مراجعه کرده اند و از نتیجه ی پرونده ی خود رضایت داشته اند می توانید از ان ها بخواهید تا به شما معرفی کنند اما اگر هیچ وکیل ثبتی را نمی شناسید می توانید از موسسات حقوقی معتبر که از اعتبار و خوشنامی برخوردار هستند کمک بگیرید زیرا موسسات حقوقی بهترین وکلا را در حوزه های مختلف حقوقی استخدام می کنند تا اعتبار و شهرت موسسه ی خود را حفظ کنند به همین دلیل می توانید با خیالی راحت پرونده ی خود را به ان ها بسپارید.

موسسات حقوقی به منظور کاهش اسیب های عدم آگاهی نسبت به قوانین تشکیل شده اند که حتی در صورت عدم استخدام وکیل حرفه ای می توانید از مشاوره ی حقوقی وکلای ثبتی بهره مند شوید و در پرونده تان استفاده کنید.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها