جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

وکیل خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت

وکیل خیانت در امانت همانطور که از اسم آن مشخص است برای بررسی جرم خیانت در امانت یعنی کوتاهی کردن یا پیمان شکنی نسبت به مالی که به او امانت داده شده است یا بدون اجازه از کسی که به او مال را امانت داده از مال استفاده یا آن را معیوب و یا آن را کلا از بین برده باشد، به موکل خود کمک می‌کند. اما اگر شخصی مالی را که به او امانت داده شده است اشتباها یا سهوا تلف کند عمل او جرم‌ نبوده ولی باید جبران خسارت وارده کند. خیانت در امانت از جرایم علیه اموال و مالکیت به شمار می آید. طبق ماده ی ۶۷۴ قانون مجازات سلامی حکم خیانت در امانت اینگونه است که: ” هرگاه اموال منقول یا غیر منقول و یا نوشته هایی از این قبیل سفته، چک، قبض، و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت و هر کار دیگر با اجرت و بدون اجرت به کسی داده شده و بنا بر این بوده که اشیا مسترد شود و یا به مصرفی برسد شخصی که ان اشیا نزد او بوده به ضرر مالکین یا متصرفین آن را استعمال یا تصاحب و یا تلف یا نفقود کند به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شود. برای مشورت با وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید.

وکیل سرکار خانم فاطمه میر با دریافت پروانه پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران با تجارب ارزشمند و موثر، صداقت و استمرار در پاسخگویی به سوالات، پرونده‌ها را پیگیری می‌نماید.
ایشان از ابتدا در تلاش بوده تا با هدف بهبود کیفیت امر وکالت و همراهی با موکل، مسیر دشوار پرونده‌ها را تا حد ممکن و توانایی موجود، هموار نماید که همین رفتار منحصر بفرد و جدیت در پیگیری پرونده‌ها، باعث گردیده که تا به امروز رضایت موکلین را همراه خود داشته باشند ‌و به عنوان یکی از بهترین وکلای گروه دادورزان صلح و سازش انتخاب گردند.

تخصص و مهارت ها :
مسلط به رویه محاکم
وکالت تخصصی در دعاوی کیفری
وکالت تخصصی در دعاوی با موضوعات مواد مخدر، کلاهبرداری، جرایم اقتصادی، جرایم پولی و بانکی و جرایم منافی عفت
وکالت در دعاوی در صلاحیت دیوان عالی کشور

قبل از هر چیزی بدانید که خیانت در امانت در لغت به معنی پیمان شکنی، نقص عهد و بی وفائی می‌باشد. امانت در اصطلاح عبارت می‌باشد از مالی که به وسیله یکی از عقود امانی یا به حکم قانون نزد فردی گذارده شده باشد. از دیرباز اشخاص جوامع به مناسبت‌های مختلف و متعدد و بعضا در شرایطی خاص و یا حتی به صورت معمول و عرفی، اموال خودش را به رسم امانت به دیگری برای مدتی واگذار می‌کردند که آن مال را نگهداری کند و در موعد مقرر به خواست صاحب مال آن را بازگرداند. در حقیقت واضح است که همواره اشخاص جامعه به فردی که می‌شناختند و به او اعتماد داشتند، اموال خویش را سپرده و او را امین خود قلمداد می‌کردند. موضوع هر جرمی به معنای آن چیزی م‌ باشد که عمل مجرمانه روی آن واقع شده و می‌شود یا به بیان دیگر آن ارزش و اعتباری می‌باشد که مقنن تعدی و تجاوز به آن را جرم می‌پندارد. موضوع جرم خیانت در امانت باید عین مال یا وسیله تحصیل مال بوده باشد اعم از مال منقول و غیرمنقول، پس در نتیجه تصور اینکه فرد الف زمینش را به شخص ب سپرد که فقط مراقب آن باشد و روز دیگر به وی بازگرداند و الف قبل از موعد استرداد مال مورد امانت، زمین را آتش بزند یا از بین ببرد هم به جرم تخریب و هم به جرم خیانت در امانت قابل تعقیب می‌باشد. این جرم، جرمی می‌باشد که قانون‌گذار برای مجازات شخص مرتکب آن حبس دارای حداقل و حداکثر را تعیین کرده است. بر اساس ماده ۶٧۴ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تصویب شده در سال ١٣٧۵ زمانی که فرد امین مرتکب جرم خیانت در امانت شود و جرم وی در محکمه صالح به اثبات رسیده باشد، او به حبس از ۳ماه تا ۱۸ ماه محکوم می‌باشد. به عبارت دیگر قانون‌گذار با در نظر گرفتن قبح عمل خیانت در امانت و این که این جرم یکی از اصولی‌ترین و مهم‌ترین اخلاق موجود در جوامع و نظم عمومی جامعه را برهم زده، مجازات حبس را برای مرتکب در نظر گرفته است ولیکن در جهت این موضوع که تناسب در بین فعل مرتکب و کیفر و مجازات او رعایت شود دست قضات را در میزان حبس باز گذاشته است.

وکیل خیانت در امانت تبیین می‌کند که حال تصور نمایید که فردی را که بنا بر اعتماد و اطمینان، امین خود کرده‌اید، بر عکس تراضی شما رفتار کرده است و مال مورد امانت را تلف یا مفقود یا تصاحب کرده است. در این زمان و هنگام این فرد دیگر امین نبوده و نیست بلکه مرتکب و فاعل جرم خیانت در امانت است.

منقول بودن مال مورد امانت توسط وکیل خیانت در امانت

تعداد زیادی از قوانین خارجی، موضوع خیانت در امانت را فقط مال منقول دانسته و می داند. علت و دلیل این انحصار، آن نمی باشد که خیانت در امانت نسبت به اموال غیرمنقول امکان ندارد بلکه به این دلیل می باشد که مال غیرمنقول نیاز به چنین حمایتی نخواهد داشت. چون که مال غیرمنقول به حالت مخفی و به دور از چشم مالک قرار نمی گیرد تا مورد تصاحب یا اتلاف یا استعمال یا مفقود شدن واقع بشود. به هر حال قانونگذار کشور ما موضوع جرم خیانت در امانت را منحصر در اموال منقول ندانسته و اگر چه ماده ۱۱۷ قانون تعزیرات سابق کلمه «مال» را به حالت مطلق بیان نموده بود و تعداد زیادی از نویسندگان حقوقی با بهره گرفتن از قوانین خارجی، موضوع جرم را منحصر در اموال منقول می دانستند. اما قانونگذار های جدید با به کار گرفتن عبارت اموال منقول یا غیرمنقول به این اختلافها پایان داد.

جرم خیانت در امانت کیفری است یا حقوقی

جرم خیانت در امانت، یکی از جرایم علیه اموال و مالکیت است که در قانون مجازات اسلامی ایران، به آن پرداخته شده است. این جرم، زمانی محقق می‌شود که شخصی مال دیگری را که به او سپرده شده است، به ضرر مالک یا متصرف آن، استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نماید.

خیانت در امانت، هم جنبه کیفری و هم جنبه حقوقی دارد. جنبه کیفری این جرم، در قانون مجازات اسلامی، پیش‌بینی شده است و مرتکب آن، به مجازات حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می‌شود. جنبه حقوقی این جرم، در قانون مدنی، پیش‌بینی شده است و مالک یا متصرف مال می‌تواند، با طرح دعوی حقوقی، خسارت ناشی از خیانت در امانت را از مرتکب مطالبه کند.

وکیل جرم خیانت در امانت، فردی است که در زمینه دعاوی خیانت در امانت، تخصص و تجربه دارد. وکیل پایه یک دادگستری، باید با قوانین و مقررات مربوط به خیانت در امانت، آشنایی کامل داشته باشد و بتواند از حقوق موکل خود در این زمینه، دفاع کند.

جرم خیانت در امانت درجه چند است

درجه جرم خیانت در امانت با توجه به قوانین موجود در کشور، درجه ۶ محسوب می‌شود. برای اطلاع از جرم و مجازات تعیین شده در رابطه با خیانت در امانت می‌توانید با بهترین وکیل کیفری تهران ارتباط برقرار نمایید.

شکایت خیانت در امانت چقدر زمان می‌برد

مدت زمان رسیدگی به شکایت در امانت، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • درجه سختی پرونده: اگر پرونده، پیچیده و دشوار باشد، ممکن است مدت زمان رسیدگی به آن، طولانی‌تر شود.
 • میزان همکاری طرفین پرونده: اگر طرفین پرونده، همکاری لازم را با یکدیگر و با دادگاه داشته باشند، ممکن است مدت زمان رسیدگی به پرونده، کوتاه‌تر شود.
 • حجم کاری دادگاه: اگر دادگاه، با حجم کاری زیادی مواجه باشد، ممکن است مدت زمان رسیدگی به پرونده، طولانی‌تر شود.

به طور کلی، مدت زمان رسیدگی به شکایت در امانت، معمولاً بین ۶ ماه تا یک سال است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شکایت در امانت، می‌توانید با وکیل جرم خیانت در امانت مشورت کنید.

حالت‌های مختلف وقوع جرم خیانت در امانت

 1. استعمال، به معنای استفاده از مال امانتی برای مصارف شخصی است. به عنوان مثال، اگر فردی مبلغی پول را به عنوان امانت به شخص دیگری بدهد و آن شخص، از آن پول برای خرید کالا یا خدمات شخصی خود استفاده کند، فرد دچار جرم خیانت در امانت است.
 2. تصاحب، به معنای تملک مال امانتی برای خود است. به عنوان مثال، اگر فردی مبلغی پول را به عنوان امانت به شخص دیگری بدهد و آن شخص، آن پول را به عنوان مال خود نگه دارد، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.
 3. تلف، به معنای نابود کردن یا از بین بردن مال امانتی است. به عنوان مثال، اگر فردی مبلغی پول را به عنوان امانت به شخص دیگری بدهد و آن شخص، آن پول را آتش بزند یا پاره کند، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.
 4. مفقود، به معنای ناپدید کردن یا گم کردن مال امانتی است. به عنوان مثال، اگر فردی مبلغی پول را به عنوان امانت به شخص دیگری بدهد و آن شخص، آن پول را در جایی گم کند، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.

جرم خیانت در امانت، می‌تواند در حالت‌های مختلفی رخ دهد. برخی از حالت‌های رایج وقوع این جرم عبارتند از:

 • خیانت در امانت در روابط کاری: این حالت از خیانت در امانت، زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین قرارداد کاری، به تعهدات خود در قبال طرف دیگر عمل نکند و از مال یا اطلاعات او سوء استفاده کند. به عنوان مثال، اگر یک کارمند، اطلاعات محرمانه شرکت را به رقیب شرکت بفروشد، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.
 • خیانت در امانت در روابط تجاری: این حالت از خیانت در امانت، زمانی رخ می‌دهد که یکی از طرفین معامله، به تعهدات خود در قبال طرف دیگر عمل نکند و از مال یا اطلاعات او سوء استفاده کند. به عنوان مثال، اگر یک تاجر، کالای معیوب یا تقلبی را به مشتری بفروشد، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.
 • خیانت در امانت در روابط خانوادگی: این حالت از خیانت در امانت، زمانی رخ می‌دهد که یکی از اعضای خانواده، به تعهدات خود در قبال اعضای دیگر خانواده عمل نکند و از مال یا اطلاعات آن‌ها سوء استفاده کند. به عنوان مثال، اگر یک فرزند، پول پدر یا مادر خود را بدون اجازه آن‌ها خرج کند، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.
 • خیانت در امانت در روابط اجتماعی: این حالت از خیانت در امانت، زمانی رخ می‌دهد که یکی از افراد جامعه، به تعهدات خود در قبال افراد دیگر عمل نکند و از مال یا اطلاعات آن‌ها سوء استفاده کند. به عنوان مثال، اگر یک فرد، خودروی شخصی دیگری را بدون اجازه او بردارد، مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.

خیانت مستخدمین دولت در اموال و اسناد دولتی

کارکنان و مسئولان دولتی که از اموال دولتی به صورت غیرقانونی استفاده کنند، مرتکب جرم خیانت در امانت شده‌اند. این افراد علاوه بر جبران خسارت وارده، به شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می‌شوند. همچنین، اگر این افراد به علت اهمال یا تفریط، موجب تضییع اموال دولتی شوند یا آن را به مصارفی برساند که در قانون برای آن اعتباری منظور نشده است، به جزای نقدی نیز محکوم می‌شوند.

خیانت در امانت در قانون تصدیق انحصار

بر اساس قانون تصدیق انحصار وراثت، اموال منقول یا غیرمنقول متعلق به متوفای مجهول الوارث، در نزد متصرفان آن‌ها در حکم امانت است. اگر از تاریخ فوت متوفی ظرف مدت ده سال نسبت به اموال منقول و بیست سال نسبت به اموال غیرمنقول، کسی به عنوان وراثت ادعایی نکند، آن اموال متعلق به دولت خواهد بود.

اما اگر متصرفان اموال مجهول الوارث، آن اموال را به دولت تسلیم یا تادیه نکنند، به عنوان خیانت در امانت مجازات خواهند شد.

 • قانونگذار در قانون تصدیق انحصار وراثت، تنها اقدام خاین نسبت به عدم‌تسلیم اموال غیرمنقول به دولت را، مشمول حکم خیانت در امانت قرار داده است. این امر در تضاد با عناصر اصلی و اصول حاکم بر جرم خیانت در امانت در مقررات جزایی است.
 • در مورد مواعد ذکر شده در ماده ۶ این قانون (ده سال نسبت به اموال منقول و بیست سال نسبت به اموال غیرمنقول)، بعید است بتوان ادعا کرد که این موارد خاص، مشمول نظر کلی شورای نگهبان در مورد خلاف شرع بودن احکام راجع به مرور زمان قرار گیرد. بنابراین، این موارد نیز مثل مرور زمان خاص راجع به چک همچنان معتبر می‌باشد.

خیانت در امانت در قانون ثبت اسناد و املاک

اگر متولیان و نمایندگان اوقاف، در ثبت املاک وقف و حبس و ثلث باقی، با متقاضی ثبت تبانی کنند و مانع اعتراض به ثبت این املاک شوند، مرتکب جرم خیانت در امانت شده‌اند.

عناصر جرم خیانت در امانت در این ماده:

 • مال امانتی: املاک وقف و حبس و ثلث باقی.
 • تصرف مال توسط متهم: متولیان و نمایندگان اوقاف.
 • سوء نیت متهم: تبانی با متقاضی ثبت.

مجازات حبس از یک تا سه سال.

میزان تخفیف مجازات با رضایت شاکی

میزان تخفیف مجازات در جرم خیانت در امانت، با رضایت شاکی، به نظر دادگاه بستگی دارد. دادگاه می‌تواند در صورت وجود شرایط لازم، مجازات مرتکب را تا نصف تخفیف دهد.

رضایت شاکی، یکی از موجبات تخفیف مجازات در جرم خیانت در امانت است. اگر شاکی از عمل مجرمانه گذشت کند و رضایت خود را به دادگاه اعلام کند، دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را تا نصف تخفیف دهد.

رکن قانونی جرم خیانت در امانت

عنصر قانونی، اولین رکن هر جرم است و در واقع، تعریف جرم و مجازات آن را مشخص می‌کند. عنصر قانونی جرم خیانت در امانت:

بر اساس قوانین موجود، سه شرط برای تحقق جرم خیانت در امانت وجود دارد:

 • وجود مال امانتی: مال مورد خیانت در امانت، باید مال دیگری باشد. یعنی مال متعلق به خود مرتکب نباشد.
 • سپرده شدن مال به مرتکب: مال مورد خیانت در امانت، باید به صورت امانت به مرتکب سپرده شده باشد. یعنی مرتکب، مالک مال نیست و فقط حق استفاده از آن را برای مدتی مشخص دارد.
 • ارتکاب یکی از اعمال چهارگانه: مرتکب باید یکی از اعمال استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود کردن را نسبت به مال امانتی انجام دهد.

عنصر مادی جرم خیانت در امانت

عنصر مادی، رکن خارجی جرم است و به فعل مرتکب اشاره دارد. عنصر مادی جرم خیانت در امانت، در ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی، به چهار عمل استعمال، تصاحب، تلف و مفقود کردن، اشاره دارد.

 • استعمال: استعمال، به معنای استفاده از مال امانتی به نحوی است که موجب انتفاع مادی یا معنوی مرتکب شود.
 • تصاحب: تصاحب، به معنای تصرف مال امانتی به عنوان مال خود است.
 • تلف: تلف، به معنای از بین بردن مال امانتی است.
 • مفقود کردن: مفقود کردن، به معنای از بین بردن مال امانتی به نحوی است که امکان یافتن آن وجود نداشته باشد.

رکن معنوی جرم خیانت در امانت

عنصر معنوی، رکن درونی جرم است و به قصد و نیت مرتکب اشاره دارد. عنصر معنوی جرم خیانت در امانت، سوء نیت عام و سوء نیت خاص است.

 • سوء نیت عام: سوء نیت عام، به معنای آگاهی مرتکب از اینکه مال مورد خیانت در امانت، متعلق به دیگری است.
 • سوء نیت خاص: سوء نیت خاص، به معنای قصد مرتکب از ارتکاب یکی از اعمال چهارگانه است.
 • دلایل و مراحل و مدارک لازم جهت شکایت جرم خیانت در امانت

  دلایل شکایت

  برای شکایت از جرم خیانت در امانت با کمک وکیل شکایت خیانت در امانت، شاکی باید دلایلی داشته باشد که نشان دهد مال مورد شکایت، به صورت امانت به مرتکب سپرده شده است و مرتکب نیز یکی از اعمال استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود کردن را نسبت به آن انجام داده است.

  برای شکایت از جرم خیانت در امانت، شاکی باید مدارک زیر را ارائه دهد:

  • مدارک شناسایی شاکی و متهم
  • مدارک مال مورد شکایت
  • مدارک مربوط به سپرده شدن مال به مرتکب
  • مدارک مربوط به اعمال استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود کردن

  نکات مهم

  • شاکی باید مدارک خود را به صورت صحیح و کامل ارائه دهد تا دادگاه بتواند به موضوع شکایت رسیدگی کند.
  • شاکی باید در موعد مقرر، به دادگاه مراجعه کند تا پرونده به موقع رسیدگی شود.
  • شاکی می‌تواند در صورت تمایل، از وکیل خیانت در امانت تهران برای پیگیری شکایت خود استفاده کند.

تنظیم شکواییه برای جرم خیانت در امانت

یکی از مراحل قانونی رسیدگی به پرونده های کیفری تنظیم شکایت برای جرم خیانت در امانت است. در این زمینه بهتر است کار را به دست یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص خیانت در امانت و موارد املاکی و انحصار وراثت بسپارید وی به خوبی با دانش و علم کافی نسبت به تمامی قوانین کیفری و انواع خیانت در امانت ها و مجازات های هر یک از آن ها و پیش بینی‌ای که نسبت به آنها دارد می‌تواند به خوبی با شرح واقعه و با قلم قوی مبنی بر تمامی قوانین و مقررات دادگستری‌های کشور به تنظیم یک شکواییه قانونی بپردازد. قانونی بودن و اصولی بودن شکواییه یکی از عوامل تاثیرگذار در نحوه و زمان رسیدگی به پرونده کیفری است.

تأثیر رضایت شاکی در جرم خیانت در امانت

یکی از مسائل مهم در جرم خیانت در امانت، تأثیر رضایت شاکی در آن است. بر اساس قانون، رضایت شاکی، در جرم خیانت در امانت، به عنوان یکی از موجبات تخفیف مجازات، قابل پذیرش است.

رضایت شاکی برای تخفیف مجازات در جرم خیانت در امانت، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • رضایت باید واقعی باشد. یعنی شاکی باید واقعاً از عمل مجرمانه گذشت کرده باشد و رضایت او اجباری نباشد.
 • رضایت باید صریح و روشن باشد. یعنی شاکی باید رضایت خود را به صورت کتبی یا شفاهی اعلام کند.
 • رضایت باید قبل از صدور حکم قطعی باشد. یعنی اگر حکم قطعی صادر شود، دیگر رضایت شاکی تأثیری در مجازات نخواهد داشت.

روش‌های شکایت در خیانت در امانت

برای شکایت از جرم خیانت در امانت، دو روش وجود دارد که وکیل شکایت خیانت در امانت می‌تواند شمارا در مسیر موفقیت قرار دهد:

 1. روش اول: مراجعه به دادسرا و تنظیم شکواییه

در این روش، شاکی باید شکواییه‌ای را تنظیم کند که در آن، مشخصات خود، مشخصات مرتکب، موضوع شکایت و دلایل آن را ذکر کند. سپس، شکواییه خود را به دادسرای محل وقوع جرم یا محل اقامت مرتکب ارائه دهد.

 1. روش دوم: مراجعه به دفاتر خدمات قضایی

در این روش، شاکی می‌تواند به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و با ارائه مدارک لازم، شکایت خود را ثبت کند. سپس، پرونده به دادسرا ارسال می‌شود و مراحل رسیدگی به شکایت، همانند روش اول طی می‌شود.

برای اثبات جرم خیانت در امانت، باید وجود شرایط زیر ثابت شود:

 • وجود مال امانتی: مال مورد ادعا باید از طریق قانونی به متهم سپرده شده باشد.
 • تصرف مال توسط متهم: متهم باید مال مورد ادعا را در تصرف خود داشته باشد.
 • سوء نیت متهم: متهم باید با علم و عمد، اقدام به استعمال، تصاحب، تلف یا مفقود نمودن مال امانتی کرده باشد.

در صورت اثبات جرم خیانت در امانت، مرتکب این جرم، به مجازات حبس از سه ماه تا یک سال محکوم می‌شود. اگر ارزش مال موضوع جرم، بیش از یکصد میلیون ریال باشد، مرتکب این جرم، به مجازات حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود.

چنانچه از روش‌های شکایت آگاهی لازم را ندارید بهتر است با یک وکیل تنظیم شکوائیه و دادخواست مشورت نمایید.

ویژگی‌های وکیل خیانت در امانت چیست؟

 • مشاوره حقوقی در زمینه خیانت در امانت: وکیل خیانت در امانت تهران، می‌تواند در زمینه‌های مختلف مربوط به خیانت در امانت، از جمله نحوه تنظیم قرارداد امانت، واخواست سفته، طرح دعوی خیانت در امانت، و دفاع از دعوی خیانت در امانت، به شما مشاوره حقوقی ارائه دهد.
 • تنظیم دادخواست خیانت در امانت: وکیل خیانت در امانت، می‌تواند دادخواست خیانت در امانت را به صورت دقیق و کامل تنظیم کند.
 • پیگیری پرونده خیانت در امانت در دادگاه: وکیل خیانت در امانت، می‌تواند پرونده خیانت در امانت شما را در دادگاه پیگیری کند و از حقوق شما دفاع کند.
 • دفاع از شما در برابر دعوی خیانت در امانت: اگر صادر‌کننده سفته علیه شما طرح دعوی کند، وکیل خیانت در امانت، می‌تواند از شما در برابر این دعوی دفاع کند.

انتخاب وکیل خیانت در امانت، یکی از تصمیمات مهمی است که باید با دقت انجام شود. برای انتخاب بهترین وکیل، باید اطلاعات کافی در مورد وکلای مختلف به دست‌آورید و با آن‌ها مصاحبه کنید.

در اینجا، برخی از ویژگی‌های مهم یک وکیل خیانت در امانت آورده شده است:

 • تخصص و تجربه: وکیل جرم خیانت در امانت، باید در زمینه دعاوی خیانت در امانت، تخصص و تجربه کافی داشته باشد. این تخصص و تجربه، می‌تواند به وکیل کمک کند تا بهترین راهکار‌های حقوقی را برای موکل خود ارائه دهد و پرونده را به نتیجه مطلوب برساند.
 • مهارت و دانش: وکیل شکایت خیانت در امانت، باید مهارت و دانش کافی در زمینه قوانین و مقررات مربوط به خیانت در امانت داشته باشد. این مهارت و دانش، می‌تواند به وکیل کمک کند تا از حقوق موکل خود به بهترین شکل ممکن دفاع کند.
 • تعهد و وجدان کاری: وکیل خیانت در امانت تهران، باید تعهد و وجدان کاری داشته باشد. این تعهد و وجدان کاری، می‌تواند به وکیل کمک کند تا تمام تلاش خود را برای موفقیت موکل خود انجام دهد.
 • هزینه: هزینه وکیل برای خیانت در امانت یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های این وکلا محسوب می‌شود. برای اطلاع از شماره وکیل خیانت در امانت می‌توانید با پشتیبانی سایت در ارتباط باشید.

در نهایت، تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا باید برای پرونده خیانت در امانت خود از وکیل استفاده کنید یا خیر، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر با قوانین و مقررات مربوط به خیانت در امانت آشنا نیستید، اگر پرونده خیانت در امانت شما پیچیده است، یا اگر زمان زیادی برای پیگیری پرونده ندارید، استفاده از وکیل جرم خیانت در امانت می‌تواند مفید باشد.

آیا خیانت در امانت رد مال دارد؟

بله، جرم خیانت در امانت، رد مال دارد. به این معنا که مرتکب، علاوه بر مجازات کیفری، باید مال مورد خیانت در امانت را به شاکی مسترد کند.

در صورتی که عین مال در نزد مرتکب موجود باشد، علاوه بر رد اصل مال، به مجازات فوق محکوم خواهد شد. »

بنابراین، اگر مرتکب جرم خیانت در امانت، مال مورد خیانت در امانت را در اختیار داشته باشد، باید آن را به شاکی مسترد کند. در غیر این صورت، علاوه بر مجازات کیفری، باید قیمت مال مورد خیانت در امانت را به شاکی بپردازد.

رد مال در جرم خیانت در امانت، می‌تواند به دو صورت انجام شود:

 • مسترد کردن عین مال
 • پرداخت قیمت مال

چنانچه درگیر جرایم خیانت در امانت شده‌اید، می‌نتوانید از طریق مشاوره حقوقی انلاین نسبت به حل مشکل خود و دریافت راهنمایی اقدام کنید.

بهترین وکیل خیانت در امانت کیست؟

خیانت در امانت هم از لحاظ حقوقی و هم کیفری قابل پیگیری می‌باشد. و هم در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است.خیلی ها این جرم را با سرقت یا کلاهبرداری اشتباه می‌گیرند اما یک وکیل حقوقی خوب که در این زمینه تخصص کامل دارد به راحتی بین این جرایم تفاوت قائل می شود.

اگر در زمینه ی خیانت در امانت پرونده یا مشکلی دارید از مشاوره حقوقی انلاین خیانت در امانت یا وکیل کیفری خیانت در امانت بهره مند شوید. خیانت در امانت یکی از جرائم کیفری محسوب می شود و در یک تعریف کلی یعنی سو استفاده از امانت توسط یک فرد امین. بهترین وکیل خیانت در امانت فردی است که علاوه بر اطلاعات و دانش کافی نسبت به تمامی قوانین کیفری اطلاعات و توضیحات کاملی نیز در زمینه جرائم خیانت در امانت مانند تصاحب و صرف مال بدون رضایت مالک، تقلب و ضرر به مالک دارد و به خوبی با ایجاد ادله مورد نیاز و مستند سازی می تواند به دفاع از موکل خود بپردازد. بهترین وکیل خیانت در امانت فردی است که به موجب تجربه و تخصصی که دارد درصد احتمال موفقیت پرونده شما را در کوتاه ترین زمان ممکن بالا می برد و بهرخوبی از پس دفاع از شما بر می آید.

وکیل کاربلد برای پیگیری پرونده های خیانت در امانت

وکیل متخصص خیانت در امانت فردی است که به خوبی توانایی شناسایی نوع جرم رخداده شده و مستند سازی جهت الصاق به لایحه دفاعیه را دارد. لازم است وکیل متخصص خیانت در امانت از تمامی قوانین دادگاه‌های کیفری اطلاعات کاملی داشته باشد ضمن اینکه می‌تواند یک وکیل متخصص ملکی یا حتی وکیل متخصص دعاوی انحصار وراثت هم باشد پس با این وجود لازم است بر حسب نوع خیانت در امانت صورت گرفته وکیل متخصص اطلاعات لازم و کافی را جهت دفاع از موکل خود داشته باشد.

خیانت در امانت شامل عناصر قانونی می‌باشد برای مثال می‌توان گفت سوء استفاده از هر سفید امضا یا سفید مهر سپرده شده به شخص یک خیانت در امانت محسوب می‌شود. از سوی دیگر تمامی اموال غیر منقول یا منقولی یا سفته و چک و قبض و این مواردی که به عنوان اجاره، رهن یا برای وکالت با اجرت و بی اجرت به کسی سپرده می‌شود استفاده از آنها به گونه‌ای که باعث ضرر مالی به مالک شود نیز خیانت در امانت است. خیانت در امانت شامل عناصر مادی نیز هست. از این رو میتوان به رفتار مادی فیزیکی با چهار حالت شامل استعمال کردن و تصاحب کردن و اتلاف کردن و مفقود کردن اشاره کرد. یک وکیل متخصص خیانت در امانت با استفاده از این عناصر می تواند به تسریع پیشبرد پرونده شما کمک کند.

خیانت در امانت اموال مشاعی

در مورد اموال مشاعی بیان شده است که امکان تحقق این جرم در اموال مشاع توسط احدی از شرکا محل تردید و بحث می‌باشد و دو نظر مختلف از باب موافقین و مخالفین وجود خواهد داشت که در ادامه آن ها را مشاهده خواهید کرد:

نظر موافقین: به دلیل این که مال افزون بر مرتکب به شخص دیگری نیز تعلق داشته است لذا شرط تعلق مال به غیر در اموال مشاعی وجود دارد که در نتیجه امکان تحقق یافتن این جرم در اموال مشاعی توسط احد از شرکا وجود خواهد داشت.

نظر مخالفین: هر جز از مال مشاع متعلق به تمامی شرکا است پس در نتیجه نمی‌توان که در معنی حقیقی و واقعی کلمه آن مال را متعلق به غیر شمرد. چون که همواره دیگری هم در اجزا آن شریک می باشد لذا مالک نمی‌تواند که در مالی که خودش هم در آن سهیم می‌باشد مرتکب جرم خیانت در امانت بشود. همچنین فرض وقوع این بزه توسط احد از شرکا در مال مشاعی غیرقابل تصور می‌باشد.

سؤالات متداول

آیا خیانت در امانت مشمول مرور زمان می‌شود

با توجه به قانون کاهش مجازات که طبق آن برخی از جرائم مانند خیانت در امانت قابل گذشت هستند، مرور زمان برای طرح شکایت در جرائم قابل گذشت یک سال تعیین شده است.

آیا خیانت در امانت قابل تعلیق است

طبق قوانین ایران جرائم درجه ۳ تا ۸ (خیانت در امانت درجه ۶ است) از سوی دادگاه قایل تعلیق نمی‌باشند.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظمی
۱۴۰۱-۰۹-۱۰ ۱۷:۲۲

وکیل عالی هستن

یاری
۱۴۰۱-۰۹-۳۰ ۰۶:۲۹

یک وکیل درست کار

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :

جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده