وکیل در دادگاه نظامی

وکیل در دادگاه نظامی

قبل از بررسی اهمیت وکیل در دادگاه نظامی خوب است بدانیم که مراجع تخصصی که در راستای تأکید قانون‌گذار برای رسیدگی قضایی و تخصصی به دعاوی مربوط به جرائم نظامی و انتظامی تمامی افراد نظامی کشور تشکیل شده‌اند را دادسرا یا دادگاه نظامی می‌گویند. اما دادسرا مکانی است برای انجام تحقیقات بدوی در خصوص اثبات جرم رخ داده شده در حالی که رسیدگی به آن جرم و صدور حکم برای آن به عهده دادگاه‌های نظامی کشور است. هنگامی که جرائم نظامی رخ می‌‎دهد دادسرای نظامی شروع به تحقیقات بدوی در خصوص اثبات جرم و جمع‌ آوری ادله لازم برای آن می‌کنند.

وظایف کلی دادسرای نظامی 

کشف جرم

هم‌زمان با ارتکاب به جرم نظامیان در راستای وظایفشان پرونده نظامی آن‌ها به دادسرا‌ها ارسال می‌شود و با دستور دادستان بررسی‌های لازم جهت کشف جرم شروع می‌شود.

تعقیب متهم

مرحله دوم از دستور کار دادسرا‌های نظامی است. مقامات دادسرای نظامی بعد از کشف جرم و شناخت متهم به دستور دادستان به تعقیب وی می‌پردازند.

تحقیقات مقدماتی

مرحله بعد از کشف جرم و تعقیب و دستگیری متهم است. در این مرحله به دستور دادستان مقامات قضایی اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی جهت بررسی ادله لازم بر اثبات جرم به هدف صدور حکم می‌کنند. در این مرحله پرونده مورد بازرسی قرار گرفته و پس از صدور حکم جلب برای دادرسی و صدور کیفر خواست، پرونده برای بررسی و صدور حکم قطعی به دادگاه‌های نظامی فرستاده می‌شود.

اجرای احکام

دادگاه کیفری بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و مجازات پرونده و متهم را مشخص می‌کند. پس از قطعی شدن حکم دادگاه پرونده را برای اجرایی کردن رأی قطعی به اجرای احکام دادسرای نظامی می‌فرستند.

اما شاید برای شما هم سؤال باشد دادگاه‌های نظامی چند نوع دارند؟ نقش وکیل در دادگاه نظامی چیست و چه وظایفی به عهده دارد؟ اگر شما به دنبال جواب سؤالات خود هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

وکیل اقای موسی الرضا میر با دریافت پروانه پایه یک دادگستری از مرکز وکلای قوه قضاییه در شهر درگز با تجارب ارزشمند و موثر، صداقت و استمرار در پاسخگویی به سوالات، پرونده‌ها را پیگیری می‌نماید.
ایشان از ابتدا در تلاش بوده تا با هدف بهبود کیفیت امر وکالت و همراهی با موکل، مسیر دشوار پرونده‌ها را تا حد ممکن و توانایی موجود، هموار نماید که همین رفتار منحصر بفرد و جدیت در پیگیری پرونده‌ها، باعث گردیده که تا به امروز رضایت موکلین را همراه خود داشته باشند ‌و به عنوان یکی از بهترین وکلای گروه دادورزان صلح و سازش انتخاب گردند.

تخصص و مهارت ها :
مسلط به رویه محاکم
وکالت تخصصی در دعاوی کیفری
وکالت تخصصی در دعاوی با موضوعات مواد مخدر، مشروبات الکلی ،قاچاق کالا و ارز ،جرایم امنیتی ،جرایم اقتصادی و مالی و …
وکالت در دعاوی در صلاحیت دیوان عالی کشور و دادگاه های انقلاب

 

شماره تماس وکیل آقای موسی الرضا میر 

۹۲۵۲ ۳۸۲ ۰۹۱۵

وکلای گروه دادورزان صلح و سازش

اطلاعات و شماره تماس وکلای دادگاه نظامی در تهران
Information and contact numbers of military court lawyers in Tehran
وکیل دادسرای نظامی در تهران
Military prosecutor in Tehran

وکیل در دادسرای نظام

در دادسرای نظامی هنگام بررسی و رسیدگی به جرائم صورت گرفته از سوی متهمان نظامی آن‌ها بر طبق قانون حق داشتن وکیل پایه یک دادگستری را دارند. وکیل در دادسرای نظام فردی است که علاوه بر بررسی پرونده متهم بعد از بررسی تحقیقات بدوی صورت گرفته و ادله موجود در پرونده به مستندسازی برای دفاع از موکل خود و استفاده از آن‌ها در لایحه دفاعیه متهم می‌پردازد. متهمان نظامی باید بعد از ثبت شکایت از آن‌ها و فراخوانی از سوی دادسرای نظامی وکیل خود را به دادگاه نظامی معرفی کنند. لازم به ذکر است هر کدام از طرفین دعوا در مراحل مقدماتی دادگاه حق داشتن یک وکیل و در مراحل بالاتر حق برخورداری از دو وکیل را دارند.

وکیل جرایم نظامی کیست و چه وظایفی دارد؟

وکیل جرایم نظامی، وکیل حقوقی است که وکالت کارکنان و پرسنل نیرو‌های نظامی را به عهده دارد. وی وکیل پایه یک دادگستری است که از حقوق متهمان نظامی به خوبی دفاع می‌کند. وی فردی است که به خوبی از نقش هر یک از نیرو‌های مسلح و نظامی اطلاع دارد ضمن اینکه جرائم نظامی را شناخته و به خوبی مجازات احتمالی هر یک از آن‌ها را می‌شناسد و با تحقیقات بدوی و با استفاده از ادله موجود در پرونده می‌‎‌تواند مستندسازی کند و لایحه‌ای قوی در جهت دفاع از موکل خود تنظیم کند. وکیل جرائم نظامی متخصصی با تجربه در زمینه فعالیت بر روی پرونده‌های نظامی است. با تکیه بر تخصص و تجربه‌ای که دارد در ارتباط با مقامات قضایی و با استفاده از اعتبار خویش به خوبی می‌تواند به بررسی و تحلیل پرونده بپردازد و از تمامی شواهد موجود در پرونده برای اثبات حق به نفع موکل خود استفاده کند.

 وکیل دادگاه نظامی
Military court lawyer

انواع جرائم نظامی چیست؟

جرایم نظامی را در یک دسته‌بندی کلی می‌توان به چهار نوع تقسیم کرد.

جرائم عمومی نظامی

شامل جرایم مشترک بین افراد نظامی و غیرنظامی است. از جمله این جرایم می‌توان اشاره کرد به خرید و نگهداری اسلحه، کلاهبرداری و سرقت و تبانی و … که اگر فرد نظامی مرتکب این جرائم خصوصاً جرائم مربوط به شغل خود شود پرونده او برای بررسی به دادگاه‌های نظامی منتقل می‌شود. ولی در صورتی که جرم رخ داده شده توسط افراد نظامی مرتبط با شغل آن‌ها نباشد آن‌گاه در دادگاه‌های حقوقی و کیفری قابل رسیدگی و بررسی است. وکیل نظامی فردی است که با درایت و ذکاوتی که دارد نوع جرم رخ داده شده را بررسی کرده و در هر دادگاهی به درستی به دفاع از موکل خود در کرسی وکالت بنشیند.

جرائم خاص نظامی

که تنها به افراد نظامی اختصاص دارد و دادگاه‌ها و دادسرا‌های نظامی به سرعت مورد بررسی قرار می‌گیرند. تنها افراد نظامی و نیرو‌های مسلح، افراد درجه دار و پرسنل وزارت دفاع، نیرو‌های انتظامی و هوایی، نیرو‌های دریایی ارتش و سپاه از جمله افرادی هستند که می‌توانند مرتکب جرائم خاص شوند و به طور ویژه پرونده‌های آن‌ها در دادگاه‌های نظامی مورد بررسی واقع شود.

جرائم مختلط نظامی

از آن دسته جرایمی هستند که افراد نظامی در حین خدمت و یا به موجب خدمت مرتکب شوند. لازم به ذکر است که برخی از جرائم نظامی‌ای که توسط افراد غیرنظامی هم انجام می‌شوند در این دسته از جرایم قرار می‌گیرند.

جرائم مالی نظامی

از آن دسته جرایم مالی‌ای هستند که توسط افراد نظامی به هدف تخریب ادوات جنگی و نظامی یا فروش و سرقت اموال نیرو‌های مسلح انجام می‌شوند. رشوه خواری نیز یکی دیگر از آن دسته از اموال مالی نظامی است که توسط نیرو‌های مسلح انجام می‌شود. البته که هر عملی که به هدف سو استفاده مالی از بیت‌المال انجام شود از دسته جرایم مالی است.

مصادیق جرائم نظامی

از مصادیق جرائم نظامی می‌توان به مواردی همچون فرار از خدمت، سرپیچی از دستور، ترک پست، عدم رعایت سلسله مراتب، رشوه خواری، اتلاف عمدی و ارتشا اشاره کرد. جرائم نظامی جدا از جرائم عمومی نیستند؛ ولی نحوه رسیدگی به آن‌ها متفاوت است.

دادگاه تجدید نظر نظامی

وظیفه دادگاه‌های نظامی بررسی نهایی پرونده ارجاع داده شده از دادسرای نظامی و صدور حکم قطعی و تعیین مجازات برای متهم است. اما دادگاه‌های نظامی انواع مختلفی دارند که در این بخش با انواع آن‌ها آشنا خواهیم شد.

  • دادگاه نظامی یک
  • دادگاه نظامی دو
  • دادگاه تجدید نظر نظامی

دادگاه تجدید نظر نظامی، موظف است به تجدید نظرخواهی از آرای قابل تجدید نظر صادر شده در دادگاه‌های نظامی یک و دو بپردازد. در صورتی که به بررسی و نظر وکیل رأی بدوی دادگاه نظامی یک یا دو با نتیجه احتمالی تحلیل شده از سوی وکیل تجدید نظر منطبق نباشد وی موظف است دادخواست تجدید نظر خواهی را تنظیم و برای دادگاه ارسال کند. در این صورت دادگاه تجدید نظر نظامی وظیفه رسیدگی به این دادخواست را دارد و اما آرای صادر شده از دادگاه نظامی یک و دو چیست؟

دادگاه نظامی یک وظیفه رسیدگی به جرایم دارای مجازات‌هایی مانند سلب حیات (اعدام)، حبس ابد یا قطع عضو، ارتکاب جرم علیه تمامیت جسمانی افراد که دیه آن به اندازه یک سوم دیه کامل است رسیدگی می‌کند. همچنین رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی نظامیان نیز به عهده این دادگاه است.

دادگاه نظامی دو وظیفه رسیدگی به تمامی جرایم نظامیان که خارج از عهده دادگاه نظامی یک باشد را به عهده دارد.

شماره وکیل نظامی

اگر شما و اطرافیانتان پرونده نظامی در دادگاه‌ها و دادسرا‌های نظامی شکور دارید و نیاز به ارتباط با یک وکیل در دادگاه نظامی دارید می‌توانید قبل از دیدار حضوری و انعقاد قرارداد وکالت نامه از طریق تماس تلفنی اقدام کنید. شما می‌توانید به راحتی با استفاده از شماره وکیل نظامی و تماس تلفنی اقدام به ارتباط تلفنی با وی کرده و ضمن ارتباط با او از مشاوره حقوقی او نیز بهره بگیرید. با سپردن پرونده‌های خود به دست یک وکیل نظامی در دادگاه‌های نظامی کشور می‌توانید نسبت به آینده پرونده خود اطمینان خاطر داشته باشید.

شماره وکیل نظامی در دادگاه برای ارتباط تلفنی و مشاوره حقوقی: ۰۹۱۹۲۳۲۹۷۸۷

خلاصه مطلب

وکیل جرایم نظامی، وکیل حقوقی است که وکالت کارکنان و پرسنل نیرو‌های نظامی را به عهده دارد. وی وکیل پایه یک دادگستری است که از حقوق متهمان نظامی به خوبی دفاع می‌کند. از مصادیق جرائم نظامی می‌توان به مواردی همچون فرار از خدمت، سرپیچی از دستور، ترک پست، عدم رعایت سلسله مراتب، رشوه خواری، اتلاف عمدی و ارتشا اشاره کرد. در این مقاله علاوه بر بررسی دادگاه‌های نظامی و دادسرا‌های نظامی کشور و وظایف هر یک از آن‌ها به تعریف کامل از وکیل نظامی و وظایف و چگونگی کار آن‌ها نیز پرداختیم. نظرات و انتقادات و سؤالات خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جلالی
1402-02-11 11:39

خیلی مسلط هستند
به خیلی از همکاران من کمک کردند

مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده