0919-2329787

تماس بگیرید

۰ تا ۱۰۰ مراحل و شرایط پرونده در دیوان عالی کشور به کمک وکیل در دیوان عالی کشور

وکیل در دیوان عالی کشور

وکیل در دیوان عالی کشور

دیوان عالی کشور در واقع بالاترین سطح نظارت بر اجرای درست قانون در کشور میباشد. دیوان عالی کشور این حق را دارد که رای صادر شده توسط انواع دادگاه‌ها را مجدد مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد در صورت صلاحدید اقدام به تغییر آن کند. هر شخصی که دارای پرونده حقوقی باشد و نسبت به نتیجه نهایی آن قصد داشته باشد تا بازنگری صورت گیرد می‌تواند درخواست خود را در دیوان عالی کشور توسط یک وکیل کیفری  پیگیری کند. با توجه به حساسیت که در فرآیند کاری این دیوان وجود دارد عملاً به عنوان تیر آخر شما به حساب می‌آید، بهینه است تا در جریان این کار از یک وکیل متخصص دیوان عالی کشور برای پیگیری پرونده خود استفاده کنید. در ادامه این نوشته از سایت گروه وکلای دادورزان صلح و سازش قصد داریم تا به طور مفصل در مورد عنوان وکیل دیوان عالی کشور و عناوین مرتبط با آن به صورت کامل به بررسی اطلاعات مختلفی بپردازیم.

بهترین وکیل زن در تهران

معرفی بهترین وکیل در دیوان عالی کشور

وکیل سرکار خانم فاطمه میر با دریافت پروانه پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران با تجارب ارزشمند و موثر، صداقت و استمرار در پاسخگویی به سوالات، پرونده‌ها را پیگیری می‌نماید.
ایشان از ابتدا در تلاش بوده تا با هدف بهبود کیفیت امر وکالت و همراهی با موکل، مسیر دشوار پرونده‌ها را تا حد ممکن و توانایی موجود، هموار نماید که همین رفتار منحصر بفرد و جدیت در پیگیری پرونده‌ها، باعث گردیده که تا به امروز رضایت موکلین را همراه خود داشته باشند ‌و به عنوان یکی از بهترین وکلای گروه دادورزان صلح و سازش انتخاب گردند.

تخصص و مهارت های بهترین وکیل در دیوان عالی کشور

مسلط به رویه محاکم
وکالت تخصصی در دعاوی کیفری
وکالت تخصصی در دعاوی با موضوعات مواد مخدر، کلاهبرداری، وکیل جرایم اقتصادی، جرایم پولی و بانکی و جرایم منافی عفت
وکالت در دعاوی در صلاحیت دیوان عالی کشور

قبول وکالت و‌ مشاوره حقوقی تخصصی
در دعاوی کیفری :

جرایم مواد مخدرجرایم ملکی (دعاوی کیفری ملکی ) – جرایم تجاریجرایم اقتصادی – جرایم پزشکیجرایم کارکنان دولت – جرایم اقتصادی و مالیجرایم کیفری خانواده – جرایم منافی عفتکلاهبرداری – تبانی برای بردن مال غیرانقال مال غیر – خیانت در امانتتحصیل مال از طریق نامشروع – تصرف عدوانیسرقت – قتل عمد و غیر عمدجعل اسناد و استفاده از سند مجعول – قاچاق کالا و ارزقاجاق و‌ حمل مشروبات الکلی – ایراد صدمه بدنیوکیل تجدید نظر و دیوان عالی کشور

و دیگر جرایم کیفری …

شماره تماس بهترین وکیل در دیوان عالی کشور 

9850 382 0912

معرفی وکیل فاطمه میر
Introduction of lawyer Fatemeh Mir
ادرس وکیل فاطمه میر وکیل در دادگاه دیوان عالی کشور
The address of Fatemeh Mir, lawyer in the Supreme Court of the country
مشاوره حقوقی وکیل میر
Legal advice of Vakil Mir

وکلای گروه دادورزان صلح و سازش

وکیل تضمینی دیوان عالی کشور در تهران
Guaranteed lawyer of the Supreme Court in Tehran
وکلای دیوان عالی کشور
Supreme Court lawyers

مهم ترین مرجع قضایی کشور چه نهادی است؟

هنگامی که سخن از دیوان عالی کشور به میان می آید قطعاً با پرونده مهمی روبرو هستیم. که بارها توسط قضات کشور در دادگاه های بدوی و تجدیدنظر مورد بررسی واقع شده است. دیوان عالی کشور مهم‌ترین و برجسته‌ترین مرجع قضایی در جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. بلندپایه‌ترین مرجع در سلسله مراتب دادگستری‌ها در حوزه‌های قضایی کشور است. آرای صادر شده در دیوان عالی کشور در دادگاه دیگر مورد بررسی قرار نمی گیرد و به عبارتی مرحله آخر دادرسی در حوزه قضایی می‌باشد. اعضای هر یک از شعب این مرجع از دو قاضی برجسته و یک معاون تشکیل شده است. در کشور ایران 42 شعبه دیوان عالی کشور وجود دارد. همچنین لازم به ذکر است که رسیدگی این دیوان به پرونده‌ها به صورت شکلی است. و طرفین دعاوی در محضر قضات حاضر نمی‌شوند. مگر آن‌که دیوان برای ادای توضیحات اقدام به احضار آن‌ها نماید.

هدف از تشکیل دیوان عالی کشور

 هدف اصلی از تشکیل دیوان عالی کشور ایجاد وحدت رویه می باشد. در صورتی که هیئت عالی رای بر وحدت رویه صادر کرده باشد، این رای دارای ارزش و اعتباری برابر با قانون دارد. بر اساس ماده 161 قانون اساسی، دیوان عالی این چنین تعریف شده است که، دیوان عالی کشور با هدف نظارت کردن بر اجرای قوانین در محاکم و انجام مسئولیت هایی که بر اساس قانون بر این محاکم واگذار شده است و همچنین به منظور ایجاد وحدت رویه تشکیل شده است و بر اساس ضوابطی که رئیس قوه قضاییه تعیین می کند. وظیفه دیوان عالی کشور چیست؟ بر اساس اصل ۱۶۱ قانون اساسی وظیفه این دیوان نظارت براجرای صحیح قوانین در محاکم و ایجاد وحدت رویه قضایی می باشد.

قضات برجسته کشور در دیوان عالی

عالی‌ترین مرجع قضایی شامل برجسته ترین قضات در ایران دیوان عالی کشور است که تمامی ضوابط قضایی در آن توسط رئیس قوه قضاییه مشخص می شود. هدف از تشکیل دیوان عالی کشور نظارت بر اجرای صحیح قوانین و ایجاد یکپارچگی در رویه های قضایی است. این دیوان دارای تعدادی قابل توجه از شعب است که وظیفه هر یک از آن‌ها رسیدگی به شکایات از آرای صادر شده توسط دادگاه‌های پایین رتبه‌تر است همچنین رویه رسیدگی به این شکایات بدون نیاز به حضور طرفین پرونده پیگیری می شود مگر اینکه مقام ارشد دیوان آن‌ها را برای پاره ای از توضیحات فرا بخواند. با این وجود مشخص است که دیوان عالی کشور یعنی بزرگترین دادگاه تجدید نظر در کشور که بر روی شکایات و دادخواست های تجدید نظر خواهی نسبت به رای بدوی دادگاه‌ها تمرکز می کند. وکیل دیوان عالی کشور، وکیل پایه یک دادگستری است که با تخصص و تجربه ای که دارد به دفاع از پرونده های حقوقی و کیفری در دیوان عالی کشور می پردازد و میزان موفقیت پرونده را می سنجد.

وکیل با تجربه دیوان دارای چه ویژگی‌هایی است؟

یک وکیل دیوان عالی کشور از سریع ترین و باهوش ترین وکلای دادگستری است. اگر بخواهیم از ویژگی های وکیل دیوان عالی کشور در چند خط بنویسیم می توان به مهمترین آنها یعنی تعهد کاری و مسئولیت پذیری و پیگیری درست تمامی کارها اشاره کرد. پیگیر و مصر بودن از مهمترین ویژگی های وکیل دیوان عالی کشور است که همین امر موجب آن است تا وی به دنبال درستی و ایجاد اطمینان نسبت به رای بدوی دادگاه رفته و بعد از بررسی و تحلیل پرونده مبتنی بر علم خود با استفاده از مستندات و ادله موجود بر آن پی به تناقض در رای صادر شده توسط دادگاه‌های قضایی و نتیجه احتمالی پرونده ببرد از این رو ابتدا با دادخواست تجدید نظر خواهی پرونده را به دیوان عالی کشور برساند و سپس با قدرت کلام و فن بیان خود تمامی حقایق پنهان پرونده را برای مقام قضاوت آشکار کند تا از تضییع حق موکل خود جلوگیری کرده باشد.

وکالت در دعاوی قابل فرجام در دیوان عالی کشور
Advocacy in appealable lawsuits in the Supreme Court

یک وکیل دیوان در قبال موکل خود چه وظایفی دارد؟

از بالاترین وظایف وکیل دیوان عالی کشور می توان به دفاع کردن بر حق از پرونده و اطمینان حاصل کردن از انطباق رای دادگاه با تمامی ادله و شواهد موجود در پرونده جهت جلوگیری از تضییع حق موکل خود است. از دیگر وظایف وکیل دیوان عالی کشور مشاوره حقوقی به موکل هایش است. در این مسیر آنها بهترین افرادی هستند که با مشاوره های قانونی و مبتنی بر علم و دانشی که از مسائل حقوقی و قضایی دارند می توانند نقش بسیار مهمی را در جهت پیشبرد سریع پرونده ایفا کنند. از آن جایی که یکی از وظایف دیوان عالی کشور رسیدگی و نظارت بر اجرای صحیح قوانین در دادگاه های قضایی کشور و تعیین افراد صالح بر قضاوت است، پس وظیفه وکیل دیوان عالی کشور نیز بررسی چندین باره حکم بدوی دادگاه های قضایی کشور مبتنی بر تمامی مستندات و ادله موجود در پرونده و منطبق بر قوانین اسلامی است.

اعاده دادرسی کیفری

اعاده دادرسی کیفری راهی برای اعتراض به حکم نهایی دادگاه است. در این اعاده دادرسی شما می توانید نسبت به رای صادر شده در دادگاه اعتراض خود را به دیوان عالی کشور اعلام کنید تا پرونده ای برای پیگیری پرونده شما ایجاد شود. سپس در صورتی که بعد از بررسی ها مشخص شود که حق با  شما بوده است و رای دادگاه مشکل داشته است، پرونده را به دادگاهی هم عرض با دادگاه اولیه می فرستند تا با بررسی‌هایی که مجددا صورت می‌گیرد، یک رای نهایی صادر شود. وکیل اعاده دادرسی کیفری یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیگیری پرونده‌های این چنین است، زیرا چنین وکیلی با توجه به مهارت‌ها و دانش تخصصی که دارد می‌تواند بهترین تصمیمات را در این رابطه بگیرد و در پایان بهترین نتیجه را نیز برای شما کسب کند.

اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور

همه اشخاص برای احکام قطعی، مجاز به ارائه دادخواست به دیوان عالی کشور نمی باشند. بلکه اشخاصی که یکی از جهات قانونی در حکم وی وجود داشته باشد مجاز به ارسال دادخواست اعتراضی فرجام‌خواهی می باشد. برای ارائه دادخواست به دیوان عالی کشور، بر اساس قانون افرادی مجاز می باشد که به صورتی به پرونده اصلی مربوط باشند. بر اساس قانون طرفین پرونده و نماینده قانونی آن ها مجاز به اعتراض به دیوان عالی کشور می‌باشند. اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اعاده دادرسی یکی از روش‌های رسیدگی به آراء بعد از قطعیت حکم می باشد که در دیوان عالی کشور به عنوان عالی‌ترین مرجع قضایی کشور به دادگاه دیگر اجازه می دهد تا یکبار دیگر پرونده متقاضی اعاده دادرسی مورد رسیدگی ماهوی قرار بگیرد.

وکیل دیوان عالی کشور در تهران

هر فردی در خصوص هر پرونده حقوقی و کیفری تنها یک بار حق شکایت به دیوان عالی کشور را دارد از این رو باید با طرح و تنظیم شکواییه ای قوی شامل تمامی اصول قانونی و شرح واقعه از فرصت دفاعیه خود به خوبی استفاده کنید. یک وکیل دیوان عالی کشور در تهران به خوبی با توجه به تجربه و سابقه مناسبی که در خصوص پرونده های دیوان عالی کشور دارد می تواند با استفاده از ادله و مستندات روی پرونده به تحلیل و بررسی آن بپردازد و در روند جریان پرونده به قاضی در جهت روشن شدن حقایق پنهان آن کمک کند. وکیل دیوان عالی کشور در تهران وکیل پایه یک دادگستری است که به خوبی توانایی و علم کافی برای تنظیم شکواییه، دادخواست و لایحه های قانونی را دارد و بهترین مشاور حقوقی موکلان خود در طول جریان پرونده است.

وکیل تضمینی دیوان عالی کشور

نکته‌ای که باید در مورد وکیل تضمینی دیوان عالی مورد توجه قرار دهید، این است که در زمینه پرونده‌های حقوقی و کیفری هیچ تضمینی نمی‌توان به شما در مورد نتیجه نهایی پرونده‌تان داد و اگر چنین ادعایی دارد به صحت کاری که انجام می‌دهد شک کنید، زیرا هر پرونده‌ای این قابلیت را دارد که بر اساس مستندات ارائه شده در دادگاه نتیجه نهاییش دستخوش تغییرات شود. اما نکته‌ای که در مورد وکیل تضمینی در دیوان عالی کشور وجود دارد این است که چنین وکیلی قادر است تا با تکیه بر دانش و تجربه‌ای که در این زمینه دارد چشم‌اندازی از پیگیری پرونده شما داشته باشد و احتمالاتی را در مورد نتیجه نهایی با استناد به ادله‌های موجود به شما ارائه کند.

وکیل خوب برای دیوان عالی کشور

یکی از مراحل رسیدگی به پرونده های موجود در دیوان عالی کشور اعاده دادرسی است که در این مرحله دیوان عالی کشور به دادگاه همعرض اجازه رسیدگی ماهوی به پرونده متقاضی تجدید نظر و اعاده دادرسی را می دهد در این مرحله وکیل خوب برای دیوان عالی کشور فردی است که تمام مدارک لازم برای ثبت تقاضای اعاده دادرسی را فراهم کرده و در جلسات دادگاه همعرض در کرسی وکالت به دفاع از موکل خود بنشیند. وکیل خوب فردی است که در طی عقد قراردادی روشن و واضح از موکل خود وکالت نامه اخذ می کند و بعد از آن به نیابت از موکل خود به دفاع از وی می نشیند.

درخواست آنلاین مشاوره حقوقی
Request for online legal advice
وکیل در دیوان عالی کشور
Lawyer in the Supreme Court

وکالت در دیوان عالی کشور 

بهترین وکیل دیوان عالی کشور فردی است که با علم بر این قضیه که در دیوان عالی کشور حکم دادگاه وحدت رویه برای پرونده ای که در هر یک از دادگاه ها برای آن حکمی در مرجع قضایی صادر شده است، اجرا می شود قبل از صدور حکم قطعی با تسلط و علم بر تمامی قوانین و مقررات مربوط به دعاوی صورت گرفته در پرونده به دفاع  از آن بپردازد. این چنین وکیلی باید با اجرای تحقیقاتی کامل و مستند سازی علاوه بر ارائه ادله لازم به دادگاه تجدید نظر خواهی به تنظیم لایحه ای قوی شامل تمامی دفاعیات موکل خود به صورت قانونی و مبتنی بر تمامی اصول قانون اساسی بپردازد و برای دفاع از او آن را به دادگاه ارائه کند ضمن اینکه لازم است با قدرت تکلم و تسلطی که دارد در تمامی جلسات دادگاه حاضر باشد و برای اثبات عدالت در حق موکل خود بکوشد. بهترین وکیل دیوان عالی کشور همیشه پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهد بود و در تمامی مراحل دادگاه با رسیدگی به پرونده از تضییع حق شما جلوگیری می کند.

سازمان دیوان عالی کشور

مطابق با اصل 161 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دیوان عالی کشور به جهت نظارت بر اجرای صحیح و درست قوانین در محاکم و ایجاد کردن وحدت رویه قضایی و انجام مسئولیت ‌هابی که بر اساس قانون به آن محول شده است مطابق با ضوابطی که رئیس قوه قضاییه تعیین می‌ نماید تشکیل شده‌ است و یکی دیگر از مراجع قضایی برای رسیدگی به اعتراض قبل از قطعیت حکم می باشد. این دیوان بالاترین مرجع دادرسی کشور ایران می باشد که در رأس همه دادگاه‌ها و مراجع دادرسی قرار دارد. وفق با بند 10 از اصل 110 قانون اساسی ایران دیوان عالی کشور صلاحیت رسیدگی کردن به تخلفات شخص رئیس جمهور از وظایف قانونی را دارد. رای‌های هیأت عمومی دیوان عالی کشور قابل تجدید نظر نیست و صرفا  به موجب قانون بی‌اثر می ‌شود.

وکیل اعمال ماده ۴۷۷

مطابق با قانون آیین دادرسی کیفری، در شرایطی که حکم صادر شده از مراجع قضایی، بر خلاف بین شرع اسلام بوده باشد. رئیس قوه قضاییه می تواند که پرونده را برای رسیدگی کردن به دیوان عالی کشور ارسال کند تا دوباره نسبت به موضوع، رسیدگی شده و حکمی وفق با موازین شرع صادر شود. این شیوه از اعاده دادرسی، در پرونده‌های حقوقی و کیفری مهم، بسیار مورد استفاده و حیاتی تلقی می گردد؛ به نحوی که بسیاری از اشخاص ، همواره قصد داشته‌اند تا با توسل به این ماده، حکم صادره را مورد اعتراض قرار دهند.‌ اما طبیعتا فردی که قرار می باشد در خصوص پرونده ای مهم، وکالت را بر عهده بگیرد و اقدام به اعاده دادرسی از طریق توسل به ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری را داشته باشد باید حائز شرایط مهمی بوده باشد، چون که استفاده از این ماده آخرین راه چاره برای نقض حکم قطعی به حساب می آید.

ماده ۴۷۷ ایین دادرسی کیفری

آراء قطعی مراجع قضایی (اعم از حقوقی و کیفری) شامل احکام و قرارهای دیوان عالی کشور، سازمان قضایی نیروهای مسلح، دادگاه‌ های تجدید نظر و بدوی، دادسراها و شوراهای حل اختلاف هستند. آرای شعب دیوان عالی کشور در باب تجویز اعاده دادرسی و نیز دستورهای موقت دادگاه ها، اگر توسط رئیس قوه قضائیه خلاف شرع بین تشخیص داده بشود، مشمول احکام این ماده می باشد. برای اطلاعات بیشتر راجب وکیل ماده 477 در تهران  تماس بگیرید.

وکیل دیوان عالی کشور
Supreme Court lawyer

تفاوت دیوان عالی با دادگاه چیست؟

شاید برای شما هم سوال پیش آید که دیوان عالی کشور چه فرقی با دادگاه های دیگر دارد؟ دیوان عالی کشور ابتدا با تحت عنوان مجلس تمیز ایران در سال 1304 تشکیل شد که هدف آن رسیدگی به امور عرفیه است و در محاکم ابتدای مداخله ای نداشت. در حقیقت پرونده که به دیوان عالی کشور می رود پرونده ای است که در دادگاه های دیگر مورد بررسی قرار گرفته اما با اعتراض و دادخواست بررسی مواجه شده است از این رو پس از ورود به دیوان عالی کشور قانون گذاران و هم چنین قوه قضاییه کشور با نظارت مستقیم بر آن سعی در حل آن دارند. بنابراین می توان گفت مهم ترین و خاص ترین پرونده ها به دیوان عالی کشور می روند و این طور نیست که هر پرونده ای را راهی دیوان عالی کشور کنند.

روش ثبت شکایت در دیوان عالی کشور

هنگامی که شما تصمیم بر طرح شکایت در مرجع قضایی می گیرید ملزم به آن هستید که تمامی تشریفات شکلی راجع به روند پرونده خود رعایت کنید و خواسته خود را در دادگاهی که از نظر صلاحیت ذاتی و محلی برای رسیدگی به خواسته تان صالح بوده بررسی نمایید، چون که عدم رعایت این موضوع نه تنها روند پرونده شما را بی اعتبار می‌سازد، بلکه دلیلی برای طرح ادعای شخص فرجام‌خواه که نسبت به عدم صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده به حکم بوده می‌باشد و او می‌تواند خواستار اعتراض رای صادره از نظر عدم رعایت ایرادات شکلی وارده به پرونده از دیوان عالی کشور باشد.

اصل تشکیل دیوان عالی کشور

باید بدانید که دیوان عالی کشور، مطابق با اصل 161 قانون اساسی ایجاد شده است. این دیوان، عالی ترین و مهم ترین مرجع نظارت بر اجرا شدن صحیح قانون در محاکم دادگستری می باشد و دارای ساختار، شعب و وظایف مخصوص به خودش است. وظایف اصلی و مهم دیوان عالی کشور، عبارت هستند از: نظارت بر اجرایی شدن صحیح قوانین در تمام محاکم قضایی، ایجاد کردن وحدت رویه قضایی، حل اختلاف در صلاحیت و تعیین کردن مرجع صالح، موافقت نمودن با اعاده دادرسی از احکام کیفری و رسیدگی کردن به تخلفات شخص رییس جمهور.

درخواست آنلاین مشاوره حقوقی
Request for online legal advice

بررسی پرونده ها در دیوان عالی کشور

پرونده‌های مطرح شده در دیوان عالی کشور منجر به نقض و یا تایید رای توسط دیوان عالی کشور می شود، با این حال لازم می‌باشد که متقاضی بتواند نسبت به پیگیری کردن پرونده در دیوان عالی کشور اقدام کند. این امکان در سامانه ثنا نیز فراهم شده است که با رمز پرونده، ردیف فرعی و شماره پرونده، پیگیری‌های لازم انجام می شود. افزون بر این سامانه پیامکی نیز راه‌اندازی شده که با ارسال پیامک به این سامانه بتوان پرونده مطرح در دیوان را پیگیری کرد. در طی سال‌های اخیر قوه قضاییه سامانه و سایتی را طراحی و راه‌اندازی کرده است که با استفاده از این سامانه می توان به راحتی اقدام به مشاهده ابلاغیه دادگاه در سامانه ثنا نموده و همچنین روند پرونده‌های قضایی را بدون نیاز به حضور فیزیکی در مراجع قضایی پیگیری نمود.

موارد حل اختلاف توسط دیوان عالی کشور

پرونده‌های بسیار زیادی در طول سال به دیوان عالی کشور فرستاده می‌شوند که با دیگر پرونده‌های جزئی متفاوت هستند. از این رو قصد داریم که مواردی که بیش تر در دیوان عالی کشور مطرح می‌شود را به صورت موارد زیر برایتان دسته بندی نماییم.

 • یکی از پرونده‌هایی که به دیوان عالی کشور می‌رود شامل حجر و ثلث می شود.
 • هم چنین برای حکم دادن در مورد اصل نکاح و فسخ و حتی طلاق فرستادن پرونده به دیوان عالی کشور لازم است.
 • البته که در مورد نسب و وقف و حبس نیز دیوان عالی کشور تصمیم می‌گیرد.
 • و پرونده‌هایی که با حکم تجدید نظر مواجه بوده‌اند و تصمیم برای آن ها گرفته نشده است.

رسیدگی به پرونده‌های تجدیدنظر در دیوان عالی کشور

در واقع پرونده‌هایی در دادگاه وجود دارند که به علت حل نشدن یا وجود ابهامات دیگر یا به درخواست وکیل تجدید نظر در آن ها داده می‌شود. در چنین مواقعی اگر حساسیت بر روی حل پرونده به حدی زیاد باشد که نظرات مختلف نتوانند در مورد آن تصمیم می‌گیرند و هر کدام در مورد آن نظری متفاوت داشته باشند برای داشتن اتفاق نظر در مورد حکم پرونده سعی می‌کنند که در مشورت با یکدیگر عمل کنند به همین خاطر پرونده را به دیوان عالی کشور می فرستند تا در این صورت بهترین تصمیم برای صادر نمودن حکم گرفته شود. در حقیقت شناخت دیوان عالی کشور به عنوان یک مرجع قانونی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به همین خاطر هر پرونده‌ای را به دیوان عالی کشور نمی‌فرستند. نحوه و چگونگی رسیدگی در دیوان عالی کشور ، به این روش می‌باشد که دیوان، در ابتدا و در مرحله تجدید نظر خواهی از آرای دادگاه کیفری یک، رسیدگی شکلی می‌کند‌

دیوان عالی کشور مرجع فرجام خواهی

باید بدانید که دیوان عالی کشور مرجع فرجام خواهی آرای صادر شده از دادگاه های حقوقی و کیفری هم می‌باشد و در مرحله اعاده دادرسی هم افزون بر اعمال اعاده دادرسی موضوع ماده 477 توسط رئیس قوه قضاییه مرجع تجویز اعاده دادرسی آرای قطعی کیفری نیز به حساب می‌آید. ساختار کلی قضایی جمهوری اسلامی ایران در قانون اساسی بیان شده که مطابق با آن افزون بر وجود دادگاه‌های بدوی و تجدیدنظر مرجعی با عنوان دیوان عالی کشور نظارت بر صحت رای‌های صادر شده از دادگاه‌ها را به عهده دارد و همچنین به نوعی عالی‌ترین مرجع قضایی در سلسله مراتب دادگاه‌های حقوقی و کیفری کشور می‌باشد. در کنار دیوان عالی کشور، دیوان عدالت اداری هم به نوعی مهم‌ترین و بالا‌ترین مرجع در راس سلسله مراتب مراجع رسیدگی به دعاوی اداری به حساب می‌آید.

دادسرای دیوان عالی کشور

این دادسرا در کنار دیوان عالی کشور انجام وظیفه می نماید و همچنین به دلیل این که مقر دیوان در پایتخت ایران می باشد و دارای شعبی در قم و مشهد هم است. پس بنابراین محل تشکیل شدن این دادسرا هم این شهرها می باشد. باید بدانید که مانند دیوان عالی کشور صلاحیت محلی ن تمام کشور می باشد.

جریان پرونده ها در دیوان عالی کشور
The flow of cases in the Court of Justice

جریان پرونده ها در دیوان عالی کشور

شاید شما این موضوع را ندانید اما در واقع حضور افراد پرونده مثل شاکی و خوانده و خواهان به هیچ عنوان در دیوان عالی کشور لازم نیست. در واقع دیوان عالی کشور لزومی به وجود افراد پرونده نمی بیند زیرا با بررسی‌ های کامل تمام موارد مختلف در پرونده درج شده است اما اگر واقعا نیاز به وجود افراد پرونده باشد قطعاً از آن ها درخواست میشود که یک جلسه در دادگاه برای دفاع و یا شهادت حاضر شوند. در این صورت تمام پرونده هایی که به دیوان عالی کشور می روند تنها توسط وکلا و قضات در حال بررسی هستند و تمام جلسات دیوان عالی کشور با وجود آن ها شروع و خاتمه می یابد.

ناحیه کیفری دیوان عالی کشور

قبل توضیح درباره این موضوع باید بدانید که در زمینه پرونده های کیفری که در دادسرا تجدیدنظر و بدوی حکم دادگاه اصراری صادر شده و می شود، می ‌توان مه در وقت تعیین شده مطابق با ضابطه فرجام خواهی فرم گیرد.

اسناد لازم به جهت ثبت اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور.

 • لایحه تقاضای دادرسی بر اصل ماده 474 ضابطه.
 • کپی کارت ملی و شناسنامه فرد.
 • کپی برابر با اصل شده دادنامه بدوی در دفاتر رسمی.
 • کپی برابر با اصل دادنامه تجدید عقیده.
 • کپی وکالت نامه وکیل دیوان عالی کشور و قرارداد نمایندگی وی در ارتباط با موکل کنونی، که منقوش به تمبر مالیاتی می باشد.
درخواست آنلاین مشاوره حقوقی
Request for online legal advice
وکالت در محاکم کشور
Advocacy in the country’s courts

صلاحیت دیوان عالی کشور

دیوان عالی کشور مرجع دارای صلاحیت در رسیدگی به احکام قطعی صادر شده در دیگر دادگاه های کشور می باشد. بر اساس قوانین اساسی جمهوری اسلامی ایران تمامی اشخاص جامعه برای دادرسی حق طرح دعوا و شکایت در دادگاه های کشور را خواهند داشت. احکامی که در نتیجه طرح شکایت صادر خواهند شد آراء قطعی یا آراء قابل اعتراض می باشند.

وظایف دیوان عالی کشور

حتما می دانید که و یکی از مهم ترین وظایف که دیوان عالی کشور به عهده دارد بررسی دقیق و اصولی پرونده هایی که زیر نظر قضات مختلف بوده اما به نتیجه نرسیده است و یا این که در مورد آن حکم تجدید نظر صادر شده. از این رو قضات مختلفی که زیر نظر قوه قضاییه در دیوان عالی کشور مشغول فعالیت هستند پس از تجزیه و تحلیل و بررسی های زیاد زمانی که حکم را صادر می‌کنند دیگر به هیچ عنوان چنین حکمی قابل تجدید نظر و دادخواهی نیست. بنابراین اگر حکمی بر روی پرونده از سوی دیوان عالی کشور داده شود دیگر نمی‌توان آن را تغییر داد.

وکیل پایه یک دادگستری برای دیوان کشوری

وکیل پایه یک دادگستری دیوان عالی کشور مشاور حقوقی است که بعد از اخذ شماره پروانه وکالت به دفاع می‌پردازد و در طی مطالعات تخصصی خود حوزه فعالیتی مشخصی را بر می‌گزیند. چنین شخصی با علم و دانش به تمامی قوانین و مقررات دادگاه های قضایی کشور و دیوان عالی کشور آگاه به تمامی مراحل فعالیت دیوان عالی بر روی پرونده متقاضی تجدید نظر خواهی در هر مرحله تمامی مدارک و مستندات لازم برای ثبت درخواست و رسیدگی به آن را به دادگاه ارائه می‌کند ضمن اینکه با قدرت کلام و تعهد کاری‌ای که دارد به دفاع از پرونده‌های تحت بررسی خود می‌پردازد.

فعالیت تخصصی وکلا در دیوان عالی کشور

 عنوان وکیل متخصص دیوان عالی کشور به وکیلی داده می‌شود که در زمینه بررسی پرونده‌های دیوان عالی کشور دارای تجربه و مهارت ویژه‌ای باشد. همانطور که در متن چندین بار اشاره داشتیم دیوان عالی کشور بالاترین سطح نظارت بر اجرای درست قوانین به حساب می‌آید و هنگامی که پرونده برای بازنگری به این دیوان ارسال می‌شود بررسی‌های تخصصی صورت می‌گیرد. از این رو شایسته است تا شما از یک وکیل متخصص دیوان عالی کشور به منظور پیگیری پرونده خود در این دیوان استفاده کنید تا بتوانید در پایان بهترین نتیجه را از دیوان عالی کشور برای پرونده خود کسب کنید و به حق واقعی‌تان دست یابید.

 دیوان عالی کشور کجاست؟

در این دیوان همه روزه تعداد زیادی پرونده از سراسر کشور ثبت شده و می‌شود و قضات فرصتی برای بررسی دقیق پرونده‌های مورد نظر ندارند پس بنابراین عامل اساسی پیروزی در پرونده پیگیری مداوم است.

عموما قضات به دلیل کثرت پرونده‌ها فقط پرونده‌هایی را که پیگیری می‌شود را مورد دقت و بررسی قرار خواهند داد.

آدرس دقیق و نشانی دیوان عالی کشور و همچنین شماره تلفن جهت مراجعه حضوری به دیوان عالی کشور و سایت دیوان عالی کشور به شرح زیر است:

تهران – خیابان خیام – روبروی پارک شهر – ساختمان کاخ دادگستری – دیوان عالی کشور

شماره تماس دیوان عالی کشور

 شماره تماس : ۰۲۱۳۸۵۸۱

گروه وکلای دادورزان صلح و سازش

 

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

۹ دیدگاه دربارهٔ «۰ تا ۱۰۰ مراحل و شرایط پرونده در دیوان عالی کشور به کمک وکیل در دیوان عالی کشور»

 1. ایشون وکیل من بودن در دیوان ۲۶ سال حبس داشتم
  نقص شد و تبرئه شدم
  زندگیم رو به ایشون مدیون هستم
  حلالت

 2. اقای میر وکیل بنده بودند سال ۹۸
  یک لایحه بسیااار دقیق برام نوشتند پروندم در دیوان نقص خورد

 3. وکیل خیلی خوبی هستند
  من یک پرونده چند سال پیش داشتم باهاشون
  الانم وکیل کل فامیل م هستند

 4. مادر من چند سال زندان بودند برای پرونده قتل
  ایشون خیلی تلاش کرد که
  مادر ما به زندگی برگشت

 5. بچه منو ایشون نجات داد
  تو ماشین بچم مواد گذاشته بودن
  هیچ راهی نداشتیم که حرف ما رو قبول کنند
  در دادگاه تجدید نظر ثابت شد که کار بچم نبود
  خدا هر چی میخواد بهش بده

 6. س
  حرف همه واقعا درسته
  من اصالتا مادرم درگزی هست چند سال پیش با اقای با همکارم رفتیم مشهد دفترشون از اونجا با ایشون اشنا شدم
  پدر من افغانی هست پسر عموی من راننده ترانزیت هست صاحب ماشین قبل خروج از افغانستان در ماشین ۵۴۰ کیلو شیشه جاساز میکنه در تانکر ماشین و ماشین در بیرجند اداره اطلاعات میگیره
  عموی من امد ایران چند وکیل گرفت هیچ کاری نتونستن انجام بدند ما اقای میر رو معرفی کردیم عمو من امد درگز و وکالت داد به اقای میر و خواهرشون این دو وکیل بعد ۷ ماه اخر یک زندانی شیشه رو اونم با ۵۴۰ کلیو شیشه رو تبرئش رو‌گرفتن
  هر چی از اقای میر و‌خانم میربگید کم هست
  لایحعه های رو پرونده مینوشتن که به هر وکیلی نشون میدادیم میکفتن با این موضوعات رو حتی نمیدانسم و وکلای مواد مخدر اطلاع دارند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا