وکیل دعاوی کیفری در ایران وکیلی است که در پرونده های کیفری دارای تخصص و تبحر است. همانطور که می دانید دعاوی کیفری دارای حساسیت بالایی هستند و از سنگین ترین دعاوی حقوقی می باشند. امروزه ارتکاب جرائم سرعت بیشتری یافته است  و از طرفی به تناسب پیشرفت روز افزون جوامع و ورود تکنولوژی پیشرفته در جوامع کوچک و بزرگ، شیوه ی های ارتکاب جرم نیز تغییر کرده است. انواع جرم هایی مانند کلاهبرداری و سرقت اینترنتی در حال وقوع هستند. قربانیان جرائم برای پیگیری پرونده های کیفری خود باید به وکیل متخصص دعاوی کیفری در ایران مراجعه کنند تا با اشرافی که بر قوانین و مقرات دارند به ایشان در تنظیم شکایت و اعاده ی حق خود کمک کنند.عملکر وکیل دعاوی کیفری با عملکرد وکلایی که در حوزه های دیگر کار می کنند متفاوت است. وکیل کیفری در حوزه هایی که به طور مستقیم با حقوق اشخاص مربوط می شود فعالیت می کند، از این رو به وکیل کیفری وکیل مدافع نیز می گویند. یکی دیگر از تفاوت وکیل حرفه ای دعاوی کیفری در ایران با سایر  وکلا این است که وکیل دعاوی کیفری نمی تواند در همه ی جلسات دفاعیه موکلین خود  حضور یابد مگر اینکه وکیل پایه یک دادگستری باشد؛ چرا که بر خی از پرونده های کیفری در دیوان عالی مورد بررسی قرار می گیرند که تنها وکیل پایه یک دادگستری می تواند در جلسات حضور یابد. اگر می خواهید در مورد وکیل دعاوی کیفری بیشتر بدانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

لزوم کمک گرفن از وکیل دعاوی کیفری در ایران

در برخی از دعاوی حقوقی  شخص می تواند وکالت خود را به وکیل بسپارد تا ایشان پرونده  را پیگیری کند و در دعوی های کیفری بدون حضور متهم شرکت نماید. اما در دعاوی کیفری این گونه نیست و نیازمند حضور شخص متهم است. در این دعاوی وکیل تنها زمانی می تواند کار را بر عهده بگیرد که تحقیقات اولیه و مراحل دادرسی به اتمام رسیده باشد، زیرا تنها متهم است که خوش شخصا باید پاسخ گوی جرم خویش باشد و وکیل در این مرحله نمی تواند کمک چندانی نماید. وکیل دعاوی کیفری می تواند  شکوائیه را بررسی نماید و جرمی را که بنابر اقدام قانونی در دادستانی به آن متهم شده و همچنین حکم ایشان را با ارائه ی شواهد و مدارک مورد تجدید نظر قرار دهد. با توجه به  شرایط پیچیده ی دعاوی کیفری و سخت گیری هایی که در جریان رسیدگی به این پرونده ها، به ویژه در پرونده های سنگین مثال تجاوز و قتل و جنایت و.. که مجازات آن ها بسیار سنگین است، وکیل  درجه یک دعاوی کیفری در ایران با اشرافی که بر قوانین و مقررات کیفری و تبصره ها و جزئیات قانونی دارد می تواند به بهترین شکل به موکل خود کمک کند.علاوه براین مراحل طرح شکایت، تنظیم شکایت، نوع شکایت، زمان طرح شکایت، تنظیم لایحه و اظهار نامه در دعاوی کیفری بسیار حساس است که اگر این کار را به وکیل خوب دعاوی کیفری در ایران بسپارید کار با سرعت بیشتری پیش می رود. نکته ی بسیار مهم در رسیدگی به پرونده های دعاوی کیفری در ایران  این است که تنها یک بار امکان مطرح کردن دعاوی کیفری وجود دارد و هر گونه اشتباه می تواند باعث تضییع حقوق موکلین شود. بنابراین اکیدا توصیه می شود که قبل از اقدام به شکایت در خصوص دعاوی کیفری حتما با مشاور متخصص دعاوی کیفری در ایران مشورت بمایید و یا از وکیل کارکشته ی دعاوی کیفری در ایران کمک بگیرید.

ویژگی های وکیل دعاوی کیفری در ایران

از مهم ترین ویژگی های وکیل دعاوی کیفری در ایران داشتن تحصیلات آکادمیک در رشته ی حقوق  و گذراندن دوره های کارورزی است.علاوه براین وکیل دعاوی کیفری باید بر تمام قوانین و مقررات حوزه ی تخصصی خود تسلط کامل داشته باشد و از جدیدترین قوانین و مقررات آگاه باشد. از دیگر ویژگی های وکیل دعاوی کیفری  می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صداقت امانت داری
 • افزودن به علم و دانش خود با استفاده از تجارب خویش و دیگران
 • جرئت و جسارت برای تحقیق و پژوهش جهت کشف حقیقت
 • هوش تحلیلی بالا
 • مهارت کلامی عالی
 • استفاده از کلمات علمی و صقیل و تخصصی
 • برخورداری از مهارت تصمیم گیری

درخواست مشاوره وکیل

نحوه ی شکایت کلاهبرداری توسط وکیل حرفه ای دعاوی کیفری در ایران

یکی از مواردی که به طور ویژه توسط وکیل با تجربه ی دعاوی کیفری در ایران پیگیری می شود جرائم مربوط به کلاهبرداری است. شکایت کیفری کلاهبرداری باید به دادسرای عمومی و انقلاب  محل وقوع جرم ارائه شود. منظور از محل  وقوع جرم جایی است که متهم مرتکب جرم شده است. در تنظیم شکایت کلاهبرداری توسط وکیل با سابقه ی دعاوی کفری در ایران  نکات زیر باید مورد توجه قرار بگیرد:

 • شاکی یا وکیل ایشان باید اثبات کند که صاحب مال بوده است و متهم با کلاهبرداری این مال را به دست آورده است. مثلا باید اثبات کند که چکی که در وجه متهم صادر شده وصول شده است و پول به حساب او واریز شده است.
 • اثبات افعال متهم بر عهده ی شاکی می باشد؛ بدین معنی است که وکیل تحصیل کرده دعاوی کیفری در ایران باید اثبات کند که متهم با توسل به دروغ ایشان را به انحراف کشانده و تقلب نموده است. مثلا باید اثبات کند که طرف خود را پزشک معرفی نموده و با کمک مراجع ذی صلاح در این خصوص استعلام بگیرد.

اثبات جرم خیانت در امانت توسط وکیل دعاوی کیفری در ایران

برای اثبات جرم خیانت در امانت باید از وکیل تحصیل کرده ی دعاوی کیفری در ایران کمک گرفت تا پروسه ی پیچیده ی تنظیم شکایت و تقدیم آن به دادگاه با سرعت طی شود.  در اثبات جرم خیانت در امانت چند عنصر را باید مدنظر قرار داد:

 • عنصر مادی؛ اینکه تصاحب مال، اتلاف مال و استعمال آن بدون مجوز بوده است که با اجراز تمام شرایط جرم خیانت در امانت اثبات می شود.
 • شرایط تحقق جرم: شاکی باید اثبات کند که مال را به طرف مقبل سپرده است، ممکن است متهم ادعا نماید که مال به او سپرده نشده است در ایران شرایط وکیل خوب دعاوی کیفری در ایران تمام تلاش خود را برای اثبات جرم و دفاع از موکل خود به کار می بندد.
 • عنصر معنوی؛ تعدی یا تفریط در مال امانی باعث ایجاد مسئولیت کیفری می شود. منظور از سوء نیت در مال امانی این است که فرد از روی عمد قصد تصاحب، استعمال و تلف یا مفقود نمودن مال امانی را دارد و هم چنین قصد تحمیل ضرر به غیر را داشته است.

درخواست مشاوره وکیل

پیگیری پرونده ی قتل توسط وکیل دعاوی کیفری در ایران

پرونده های مربوط به قتل از مهم ترین پرونده های دعاوی کیفری هستند که از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند. قوانین و مقررات مربوط به قتل بسیار پیچیده هستند و تبصره های زیادی را در بر می گیرند که تنها وکیل متخصص دعاوی کیفری در ایران از آن ها اطلاع دارد. پیگیری پرونده های قتل نیازمند تحلیل دقیق شرایط وقوع قتل و توجه دقیق به همه ی جزئیات ریز و درشت است و این کار تنها از وکیل با سابقه ی دعاوی کیفری در ایران که پرونده های زیادی را در زمینه قتل با موفقیت به انجام رسانده است بر می آید.

پیگیری پرونده ی تجاوز توسط وکیل دعاوی کیفری در ایران

تجاوز از آن دسته از جرم هایی است که اثبات آن کار آسانی نیست و چون بحث آبروی فرد در میان است حساسیت بالایی دارد. قوانین و مقررات اسلامی در ایران مجازات سنگینی را برای متجاوز در نظر گرفته است. دلایل اثبات یک جرم مهم ترین و اصلی ترین مسیری است که قربانی و شاکی برای احقاق خق خود باید آن را سپری کند. برای اثبات تجاوز به شهادت شخص دیگری و علم قاضی نیاز است. گزارش پزشکی قانونی نیز در این زمینه حاوز اهمیت است. البته الان دیگر مثلا قبل برای اثبات تجاوز به شهادت 4 شاهد نیاز نیست خود قاضی نیز ممکن است با استفاده از شواهد و مدارک ارائه شده تجاوز را تایید کند.

مراحل حل اختلاف دعاوی کیفری توسط وکیل دعاوی کیفری در ایران

مراحل رسیدگی به دعاوی کیفری در دادگاه ها و رسیدگی قضایی دارای مراحل زیر است:

 • مرحله ی طرح شکایت و شروع تحقیقات
 • مرحله ی رسیدگی ابتدایی در دادگاه بدوی
 • مرحله ی رسیدگی تجدید نظر در دادگاه تجدید نظر

هر یک از این مراحل پروسه ی طولانی است که ممکن است ماه ها به طول بینجامد. اگر یک وکیل حرفه ای دعاوی حقوقی در ایران برای پیگیری پرونده ی خود انتخاب کنید تمام این مراحل با سرعت بیشتری طی می شود.

اعتراض وکیل دعاوی کیفری در ایران

در دعاوی کیفری به ویژه در جرائم سنگینی مانند قتل، جنایت و تجاوز به دلیل مجزات های سنگین مالی و غیر مالی که در بردارند تقاضای تجدید نظر در حکم داده گاه بدوی اهمیت دارد. وکیل دعاوی کیفری چنانچه حکم قاضی را مطابق با قوانین و مقررات و تبصره های آن نداند می تواند در زمان اعلام شده جهت جدیدنظر خواهی تقاضای تجدید نظر نماید. برای اعتراض به حکم دادگاه بدوی و تقاضای تجدید نظر خواهی حتما باید شواهد کافی ارائه دهید.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها