وکیل سرقفلیسرقفلی چیست

توقیف سرقفلی؟ توقیف سرقفلی برای مهریه زن؟ در این مقاله حقوقی ما سعی داریم به بررسی موضوع مهم سرقفلی بپردازیم و درباره آن اطلاعات مفیدی به شما بدهیم و اگر به این موضوع علاقه مند هستید مطالعه کردن این مقاله را از دست ندهید تا انتها با ما همراه باشید. در ابتدا برای درک بهتر موضوع سرقفلی را به زبان ساده برای شما توضیح می دهیم. در حقیقت سرقفلی پولی است که مستاجر برای مالکیت منافع یک ملک تجاری به مالک ملک پرداخت می کند ولی همچنان مالکیت عین و ملک مکان تجاری متعلق به موجر و مالک باقی می ماند و برای استفاده مستاجر از عین و ملک مکان تجاری قرارداد اجاره با صاحب ملک تنظیم می شود. همچنین اجاره بها توسط مستاجر به موجر پرداخت خواهد شد. بر اساس قانون روابط مالک و مستاجر، حق کسب و پیشه و تجارت حقی است که به صورت تدریجی و به مرور زمان برای مستاجر کسب و پیشه یا تجارت به وجود می آید پس در نتیجه بعد از اینکه مستقیم کار و فعالیت خود را انجام داد و پیش مشتریان خود اعتباری به دستاورد حقی برای او به وجود می‌آید که به آن حق کسب و پیشه و تجارت گفته می شود.

مثالی برای سرقفلی به زبان ساده

در بعضی از موارد در هنگام عقد اجاره ملک تجاری مالک افزون‌بر کرایه از مستاجر یک وجه هم تحت عنوان سرقفلی دریافت می کند مستاجر با دادن وجه سرقفلی به مالک حقی پیدا می‌ کند که به واسطه این حق نسبت به افراد دیگر در اجاره کردن ملک مزبور حق تقدم دارد و اگر مستاجر ملک را دوبار اجاره نکند و بخواهد ملک را تخلیه نماید مالک و چه سرقفلی که در ابتدا اجاره از مستاجر دریافت کرده است را به قیمت عادله روز به او برگرداند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوع سرقفلی می توانید با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش مشورت کنید.

وکیل سرقفلیماهیت حقوقی مبحث سرقفلی

در بررسی موضوع سرقفلی از منظر قانون متوجه می‌شویم که سرقفلی یک حق معنوی است که تاجر برای ادامه شغل خود و کسب درآمد به آن نیاز دارد همچنین از طرف دیگر این حق معنوی است و باز تقدم در اجاره ملک مورد نظر می شود. لازم است بدانید که سرقفلی جز اموال غیر منقول تبعی است. وکیل متخصص دعاوی سرقفلی بهتر از هر فرد دیگری می‌تواند به تاجران کمک کند تا برای اخذ این حق قانونی اقدامات لازم را انجام دهند.

درخواست مشاوره وکیل

انواع سرقفلی کدام است

یکی از مهم ترین مسائلی که بهترین وکیل متخصص سرقفلی در جلسه مشاوره به شما توضیح می دهد انواع سرقفلی می باشد. برای حضور در دعاوی سرقفلی افراد باید با انواع سرقفلی آشنایی داشته باشند تا بتوانند از حقوق خود در قوانین کشور اطلاع داشته باشند

سرقفلی واقعی: یکی از رایج ترین مدلهای سرقفلی می باشد که افراد بسیار زیادی از آن استفاده می کنند سرقفلی واقعی به این معنی است که مستاجر از همان ابتدا که وارد یک متر می شود آن را از مالک یا مستاجر قبلی خریداری می‌ کند پس در مقابل دریافت این سرقفلی مبلغی را نیز باید بپردازد و در اصطلاح عامیانه سرقفلی را خریداری کند.

سرقفلی مجازی: همان حق کسب و پیشه و تجارت می باشد که ناشی از تلاش مستأجر می باشد و موجب اعتبار و شهرت تجاری ملک می شود. این حق در قانون روابط موجر و مستأجر قید شده است.

وکیل سرقفلیمیزان و ارزش سرقفلی چگونه و توسط چه کسی تعیین می شود ؟

تعیین میزان حقوق کسب و پیشه؟ سرقفلی به چه کسی پرداخت می شود؟ بر اساس ماده 10 قانون روابط موجر و مستاجر سرقفلی بر اساس نوع بنا و ساختمان کمیت و کیفیت ساختمان و موقعیت مکانی و تجهیزات و امکانات آن توسط مالک پیشنهاد و با توافق طرفین تعیین می شود و در صورت عدم توافق دادگاه تعیین می کند.

شباهت های سرقفلی با حق کسب و پیشه یا تجارت چیست

هر دو آن ها مالی بوده دارای ارزش اقتصادی می باشند و قابل تبدیل به پول هستند.هر دو قابل انتقال به ورثه می باشند چه اینکه مستاجر حق اتقال به غیر داشته باشد یا نداشته باشد و ورثه غیر نیست بلکه قائم مقام خاص است. هر دو قابل انتقال به غیر می باشند. از نظر قابلیت توقیف و اجرا مشترک می باشند.

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه یا تجارت چیست

سرقفلی از نظر شرعی یک کار صحیح است و مشکل شرعی ندارد اما در مورد حق کسب و پیشه مشهور می گویند حلال نیست. مبلغ و میزان سرقفلی بر اساس موقعیت محلی و کیفیت بنا و تجهیزات محل مورد اجاره بستگی دارد ولی در حق کسب و پیشه این موارد ملاک نیست و اصولا باید طول مدت اجاره و حسن شهرت مستاجر که در معروفیت محل مزبور موثر افتاده است ونوع کسب و پیشه و تجارت ،ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.

آیا ملکی که سرقفلی آن متعلق به دیگری است را میتوان انتقال داد؟

بله مطابق قانون مدنی و قوانین راجع به روابط موجر و مستاجر انتقال ملک به دیگری باعث از بین رفتن حق سرقفلی مستاجر نمیشود و مستاجر کماکان حق سرقفلی نسبت به مورد اجاره را دارد مگر اینکه در عقد اجاره شرط شده باشد که در صورت انتقال ملک از طرف مالک به دیگری برای مالک حق فسخ وجود داشته باشد.

آیا سرقفلی را می توان مورد مزایده قرار داد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر ،در رای وحدت رویه شماره 1779-71/7/12شورای عالی ثبت قید شده است که: نظر به اینکه مزایده سرقفلی مغایر با حقوق اشخاص ثالث است لذا هر گونه اقدام در این مورد وجه قانونی ندارد.

درخواست مشاوره وکیل

ویژگی سرقفلی چیست

سرقفلی از حقوق مالی است و مانند دیگر حقوق مالی دیگر قابل معامله، رهن و توارث می باشد.تغییر و عدم پایداری از خصوصیات بارز سرقفلی است.سرقفلی اجبار قانونی ندارد و تنها با توافق طرفین برقرار می شود.

وکیل سرقفلیآیا مالک از فروش سرقفلی درصدی می گیرد؟

اگر مستاجر در اجاره نامه حق انتقال به غیر داشته باشد به مالک درصدی تعلق نخواهد گرفت، و حق سرقفلی به مستاجر می رسد اما در صورتی که حق انتقال به غیر نداشته و با رضایت مالک انتقال دهد در این مورد در صورت توافق میتواند درصد بگیرد.

توقیف سرقفلی برای مهریه زن

سرقفلی از حقوق مالی و قابل توقیف است و جز مستثنیات دین نمی باشد و مهریه جز دیون مرد محسوب می شود پس زن می تواند از بابت مهریه خود درخواست توقیف سرقفلی را بنماید ، حق کسب و پیشه یا تجارت نیز شامل همین قانون می شود.

وکیل سرقفلی

آشنایی با وکیل سرقفلی؟ مزایای حضور وکیل در دعاوی سرقفلی؟مزایای مراجعه به وکیل سرقفلی؟ دعاوی سرقفلی بسیار مهم هستند و روند دادرسی پیچیده ای دارند. به همین دلیل حضور وکیل سرقفلی به متخصص در کنار شما نیاز است. شدیدا توصیه می شود که بدون مشاوره گرفتن از وکیل سرقفلی حرفه ای دعاوی سرقفلی را مطرح نکنید.دعاوی مربوط به سرقفلی نیاز به مطالعه قوانین متعدد دارند. دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه با توجه به اینکه در عرف سرقفلی و حق کسب و پیشه تفکیک نشده و در قوانین این تفکیک وجود دارد بهتر است متخصص این امر وکیل در دعاوی حضضور داشته باشد. وکیل میتواند با علم و دانش و تجربه که از پرونده های گذشته کسب کرده است به شما کمک کند تا شما بتوانید از حقوق خود دفاع کنید. برای داشتن یک وکیل سرقفلی موفق می توانید به گروه وکلای دادورزان صلح و سازش مراجعه کنید.

وکیل در کرد کوی

درخواست مشاوره وکیل

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها