دعاوی اسناد تجاری

وکیل اسناد تجاری

بهترین وکیل اسناد تجاری

با توجه به رشد جامعه و پیشرفت در زمینه‌های مختلف کسب و کار و همچنین ورود افراد متفرقه به بازار، موجب شده است که استفاده از اسناد مختلف تجاری در بازار بیشتر و بیشتر شود. مسلما همه افراد برای راه‌اندازی کسب وکارشان پول‌های هنگفتی ندارند و بعضی از آن‌ها برای شروع ترجیح می‌دهند، از اسناد تجاری استفاده کنند تا در موعد مقرر با درآمد بیشتر پاسخگوی سندهایی که واگذار کرده‌اند، باشد. همین امر ضرورت یک وکیل اسناد تجاری را در بازار نشان می‌دهد.

در هر قشر و صنفی که نگاه می‌کنید، چک و سفته‌هایی رد و بدل می‌شود که بعضی از آن‌ها اصطلاحا بی‌محل هستند. برای جلوگیری از قبول این نوع اسناد ملکی و یا جلوگیری از ضررهای مالی و کلاهبرداری بهتر است افراد در زمینه‌های کاری مختلف، یک وکیل متخصص در اسناد تجاری داشته باشند. حال اگر نمی‌دانید دعاوی اسناد تجاری کیست و چه وظایفی دارد، در این مطلب از دادورزان صلح و سازش با ما همراه باشید تا مزایای بهره‌گیری از وکیل اسناد تجاری و نکات مهم در این زمینه را برای شما بازگو کنیم.
چنانچه به دنبال یک وکیل پایه یک دادگستری هستید، می‌توانید با جستجو نام این موسسه در فضای اینترنت از مشاوره‌های دلسوزانه و حرفه‌ای تیم متخصص دادورزان صلح و سازش بهره‌مند گردید.

اسناد تجاری چیست؟

اسناد تجاری در واقع به سفته و چک و براتی گفته می‌شود که افراد برای پرداخت تعهداتشان از آن‌ها استفاده می‌کنند. هر کدام از این اسناد، مقررات مخصوص به خود را دارند و برای استفاده بهتر از آن‌ها لازم است که قوانین مربوط به هر کدام را بدانید تا به ضرر مالی برخورد نکنید. اسناد تجاری، سندهایی قابل معامله هستند و هر فردی می‌تواند آن را به دیگری واگذار کند. این گونه اسناد باید در وجه اشخاص خاصی نوشته شده و با امضا در پشت آنها، فرد از آن استفاده کند. توجه داشته باشید که بدون امضا و همچنین پشت نویسی، سند تجاری قابل انتقال نخواهد بود.

انواع اسناد تجاری

اسناد تجاری همانطور که اشاره مختصری به آن‌ها شد، دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام از آن‌ها نیز دارای تعاریف و قوانین مشخصی هستند. در اینجا انواع سندهای تجاری را برای شما بازگو می‌کنیم تا به اهمیت داشتن یک وکیل اسناد تجاری پی ببرید:

 • چک

  چک، سندی است که از قدیم در دست مردم بوده است و از آن در معاملات گوناگون استفاده می‌شده و دارای اعتبار زیادی است. به موجب هر چک، فرد صادرکننده باید مبلغ مشخصی را در بانک داشته باشد تا در زمان فرا رسیدن تاریخ چک، فرد دریافت‌کننده به بانک رفته و چک را نقد کند. بر طبق قوانین صدور چک‌ها، آنها را تنها می‌توان بر روی بانک کشید و چک‌های موسسات مالی و اعتباری، نوعی از حواله محسوب شده و به عنوان چک قابل قبول نمی‌باشند. بر طبق قانون چک، در این سند تجاری بایستی تاریخ صدور و محل صدور آن مشخص شده و صادرکننده آن را امضا نماید.

 • سفته

  سفته، یکی دیگر از اسناد تجاری بوده که از آن به صورت مهلت‌دار و وعده‌دار استفاده می‌شود. بدین معنی که امروز سفته را برای چند ماه بعد و یا یک سال آینده صادر خواهند کرد. فردی که سفته را دریافت کرده است، می‌تواند در موعد مقرر در صورت عدم پرداخت مبلغ سفته، آن را واخواست کند.

 • برات

  برات، به معنی نوشته‌ای است که شخص صادرکننده، آن را به دیگری داده و در قبال آن وجه مشخصی را به صورت عندالمطالبه پرداخت نماید.

مزایای استفاده از اسناد تجاری

شما با داشتن یک وکیل در مشهد در حوزه تخصصی اسناد تجاری، می‌توانید از مزایای به کارگیری این اسناد بیشتر بدانید. با این حال ما در این بخش چند مورد از مزایای قانونی سند تجاری را برای شما گردآوری کرده‌ایم. این مزیت‌ها عبارتند از:

 • مسئولیت فرد امضاکننده

  فرد امضاکننده در قابل امضا سند تجاری، مسئولیت تضامینی دارد. این مسئولیت به معنای این است که فرد اجازه خواهد داشت در صورت عدم پرداخت وجه، به اشخاصی که سند تجاری را امضا کرده‌اند، رجوع نموده و درخواست وجه خود را داشته باشد. این نحوه ضمانت، یکی از مزیت‌های اسناد تجاری محسوب می‌شود که در ماده شماره ۲۴۹ به آن اشاره شده است.

 • سرعت بخشیدن معاملات

  ثمن همه معاملات این روزها پول است. از آنجایی که دریافت و یا پرداخت حجم‌های بالای پول، امکان‌پذیر نبوده و جابه‌جایی پول‌های هنگفت ممکن است با خسارت و مشکل مواجه شود، با استفاده از اسناد تجاری می‌توان سرعت را در معامله و به تبع اطمینان را بالاتر برد.

 • ظهر نویسی

  این قابلیت در اسناد تجاری، بدین معنی است که فرد با امضا پشت سند، کلیه حقوق بیان شده در سند تجاری را به فرد واگذار کرده و فرد طلبکار می‌تواند بدون هیچ تشریفاتی، آن را واخواست نماید. ظهر نویسی دارای قانون‌های خاص خود است که بهتر است در این مورد، با یک وکیل اسناد تجاری مشورت نمایید.

 • قابلیت وثیقه گذاشتن

  این اسناد می‌توانند به عنوان وثیقه ارائه شوند. به عنوان مثال، می‌شود در تجارت از آن‌ها به عنوان یک وثیقه استفاده نمود و فرد در صورت عمل کردن به تعهدات خود می‌تواند اسناد را پس بگیرد.

بهترین وکیل اسناد تجاری

وکیل اسناد تجاری

وکیلی متخصص در زمینه اسناد تجاری، یک وکیل پایه یک دادگستری است که در این زمینه آگاهی‌های لازم را داشته و می‌تواند در مورد پشت نویسی، مسئولیت صدور اسناد تجاری، انتقال اسناد و همچنین اصول مهم در اسناد تجاری، اطلاعات دقیق و درستی را در اختیار شما قرار دهد. چرا که همانطور که گفتیم؛ هر کدام از اسناد تجاری، قوانین و تعهدات مخصوص به خود را دارند که در دعاوی مربوط به این اسناد، باید از تمام آن‌ها آگاهی داشت. به همین دلیل ما در گروه وکلای دادورزان صلح و سازش، در این زمینه به شما، در اختیار گرفتن یک وکیل اسناد تجاری را پیشنهاد می‌دهیم تا مانع از هرگونه ضرر مالی برای شما شود.

سخن آخر

اسناد تجاری، اسنادی هستند که این روزها در تجارت برای پرداخت وجه مدت‌دار و یا وثیقه استفاده می‌گردند. این اسناد به چند دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام مقررات خاص خود را دارند. استفاده نادرست و نابجا از این اسناد تجاری، می‌تواند ضررهای مالی برای شما به همراه داشته باشد. بنابراین داشتن یک وکیل اسناد تجاری خوب می‌تواند مانع از این امر شود.
اگر در شهر مشهد زندگی می‌کنید و به دنبال یک وکیل متخصص در این حوزه هستید، کافیست عبارت وکیل در مشهد را جستجو نموده و به وب سایت رسمی دادروزان صلح و سازش مراجعه نمایید. این موسسه با داشتن کادری مجرب می‌تواند شما را در تمام مسائل حقوقی رخ داده، یاری کند. جهت ارتباطی آسان و آشنایی بیشتر  از طریق اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

وکیل در کرد کوی

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده