وکیل متخصص اوقاف

بر اساس ماده ۵۵ قانون مدنی وقف عبارت است از این که عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود. حال وقف واقع می شود به ایجاب از طرف واقف چرا که واقف می بایست مالک مالی باشد که  وقف میکند و در ضمن آن شخص دارای اهلیت نیز باشد. همچنین در اوقاف عامه که متولی معین ندارد متولی طبق نص صریح قانون، اداره موقوفه بر اساس نظر ولی فقیه می باشد. همچنین تولیت نیز به معنای اداره نمودن امور موقوفه می باشد که در ماده ۷۵ قانون مدنی به وضوح و آشکار ذکر شده است و امور موقوفه نیز  شامل امور مختص به وقف و مال وقفی می باشد، پس بنابراین فردی که عهده دار تولیت می باشد، به آن متولی گفته می شود و این امر مهم می تواند به وکیل اوقاف نیز واگذار شود و همچنین واقف می تواند اداره کردن یا  همان تولیت امور موقوفه را مادم العمر یا در مدت معینی برای خود قرار دهد و نیز می تواند متولی دیگری انتخاب نماید که مستقلا یا مجتمعا با خود واقف اداره کند.

وکیل دعاوی وقف

وقف نهادی حقوقی و سنتی حسنه می باشد، وقف به معنای دست کشیدن از عین مال و سپردن منافع آن به افرادی خاص یا به عموم مردم است.احکام و قوانین پیرامون وقف را می بایست در گذشته و در فقه جستجو نمود، اما اصول وقف و ساختار آن بر اساس و مبنای فقه و تضارب اندیشمندان اسلامی و فقها مانعی در تبیین و تدوین قوانین و قواعد منسجمی در این خصوص شده. باید بدانید که همین ماهیت و اساس اختلافی وقف و آثار ناشی اژ آن، رویه های متفاوت اتخاذی در مورد وقف نامه ها و تعارض نظرات فقهی و حقوقی و رویه های ناهمگون واقفان متولیان و سازمان ها و ادارات اوقاف، در کنار قوانین پیچیده و پراکنده و آراء وحدت رویه متعدد و رویه های قضایی متفاوت بر دشواری درک و فهم و همچنین استنباط از قوانین و قواعد موضوعه وقف و اقامه دعوا و دفاع و یا پاسخگویی در مقابل مراجع اداری وقف و متولیان موقوفات و موقوف علیهم افزوده.

شرایط عدم قابلیت اثبات عقد وقف صرفا با شهادت شهود

شایان ذکر است که به دلیل صریح ماده ۱۳۰۶ قانون مدنی عقد وقف فقط به وسیله شهادت شهود قابل اثبات نمی باشد، به همین جهت نظر شعبه چهارم دیوان عالی کشور صحیح و منطبق با ماده مزبور می باشد، بدیهی می باشد که غاصبیت ید متصرف به عنوان مالکیت یا سبق تصرف وقف به وسیله شهادت شهود قابل اثبات می باشد، این رأی به سبب ماده واحده مصوب ۷/۴/۱۳۲۸ کمیسیون قوانین دادگستری مجلس شورای ملی لازم‌الاتباع می‌ باشد. گروه وکلای دادورزان صلح و سازش در زمینه امور وقفی پنج سال سابقه فعالیت دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها