وکیل در تهران وکیل در تهران

وکیل متخصص ثبت احوال در تهران

قبل از هر چیزی لازم است بدانید سازمان ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران یکی از سازمان‌ های دولتی ایران می باشد که جمع‌ آوری اطلاعات و آمار جمعیتی کشور ایران را بر عهده دارد. این سازمان دولتی با وظیفه ها و عملکردی مستقل، از نهاد های زیرمجموعه وزارت کشور می باشد. این سازمان دولتی وظیفه تهیه اطلاعات ثبتی اساسی مثل زاد و ولد، مرگ‌ و میر و ازدواج و همچنین نیز صادر کردن مدارک هویتی مثل شناسنامه را بر عهده دارد. هر انسانی در زندگی خویش چندین بار سرکارش با اداره ثبت احوال می افتد و بهتر است افراد درباره آن اطلاعات کافی را داشته باشند. برای مشاوره با وکیل در تهران تماس بگیرید.

شماره وکیل در تهران

دعاوی ثبت احوال

دعاوی اداره ثبت احوال از شرایط خاص و شرایط پیچیده ای برخوردار است. دعاوی مرتبط با اسناد ثبت احوال تنها به موارد و مورد های تغییر نام و نام خانوادگی اشخاص خلاصه نمی شود. بلکه تغییر سن شناسنامه و حذف نام همسر بعد از طلاق از شناسنامه و… از جمله دعاوی رایج در خصوص اسناد ثبت احوال می باشند. گروه وکلای دادورزان صلح و سازش در زمینه دعاوی ثبت احوال پنج سال سابقه فعالیت دارد.

روش ثبت ولادت و مرگ در اداره ثبت احوال چگونه است؟

در مورد مرگ باید بیان کرد که در حالت عدم ثبت مرگ یا عدم صدور گواهی فوت یا عدم اعلام مرگ از طرف اشخاصی که از مرگ اگاهی و اطلاع دارند مشکلاتی به وجود می آورد. روند دعاوی ثبت احوال مربوط به مرگ، به دلیل عدم صدور گواهی مرگ و عدم ثبت مرگ متوفی یا بسیار پیچیده است. همچنین ولادت هر طفل در ایران چه پدر مادر بچه ایرانی یا خارجی باشد، بایستی به مامور ثبت احوال اعلام شود. همچنین شایان ذکر است که ولادت اطفال ایرانی مقیم خارج از کشور باید به مامور کنسولگری ایران یا نماینده وی اعلام شود.

در چه شرایطی می توان نام خانوادگی را تعقیر داد؟

بر اساس ماده 20 قانون ثبت احوال انتخاب بعضی از اسم ها برای افراد ممنوع است دارندگان این اسامی می توانند برای تعقیر نام اقدام کنند. در پاسخ به این سوال که چه افرادی می توانند تعقیر نام خانوادگی را درخواست کنند؟ باید گفت افراد 18 سال به بالا، اشخاص کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد می باشند. پدر شخص یا جد پدری با ارائه شناسنامه خویش جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال در حالتی که نام خانوادگی پدر تغییر کرده و قیم یا وصی برای اطفال تحت سرپرستی خود با ارائه مدرک های مورد نیاز و مستند که سمت او احراز شده باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها