وکیل متخصص دیوان عدالت اداری

بر اساس اصل ۱۷۳ قانون اساسی، دیوان عدالت اداری به‌ جهت رسیدگی به شکایت ها، دادخواهی ‌ها و اعتراضات مردم نسبت به مأموران یا واحدها یا آیین‌نامه‌های دولتی و احقاق حقوق آن ها، زیر نظر قوه قضائیه تأسیس شد. لازم است بدانید که رئیس دیوان عدالت اداری با حکم مستقیم رئیس قوه قضائیه به این سمت منصوب می‌ شود. گروه وکلای دادورزان صلح و سازش در زمینه دعاوی و پرونده های در صلاحیت دیوان عدالت اداری پنج سال سابقه فعالیت دارد.

اعاده دادرسی در دیوان عدالت اداری

به تجویز مواد ۹۸ لغایت ۱۰۶ قانون دیوان عدالت اداری آراء و احکام قطعیت یافته دیوان عدالت اداری در موعد ۲۰ روز پس از ابلاغ یا زمان حصول اعاده دادرسی میتوان از آراء دیوان عدالت اداری اعاده دادرسی کرد. داخواست مربوطه با ذکر جهات به شعبه صادر کننده رأی توسط ذینفع یا وکیل دیوان عدالت اداری تقدیم می شود. رسیدگی به این دادخواست در صلاحیت شعبه صادر کننده حکم قطعی در دیوان عدالت اداری است و در صورت قبول دادخواست مبادرت به رسیدگی ماهوی می کند. در این مرحله به هیچ صورتی فرد دیگری به غیر از طرفین و وکیل طرفین با ارائه دادن وکالت نامه رسمی با قید مراجعه و پیگیری در دیوان عدالت اداری حق ورود نخواهد داشت. در حالت نیاز و ضرورت داشتن دیوان عدالت اداری می تواند که نسبت به صدور و دستور توقف اجرای حکم نیز اقدام کند. چنانچه شعبه مربوطه در دیوان عدالت اداری تقاضای متقاضی را موجه تشخیص دهد حکم مورد تقاضا را نقض و حکم لازم را راساً صادر خواهد کرد.

تجدید نظر احکام بدوی دیوان عدالت اداری

تمام دادنامه های صادره از شعب بدوی دیوان عدالت اداری ظرف ۲۰ روز بعد از ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی می باشد. بر اساس ماده ۶۵ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری کلیه آرا بدوی دیوان قابل تجدید نظر خواهی می باشد. در خواست تجدید نظر باید که بر روی فرم دادخواست تجدید نظر دیوان عدالت اداری تنظیم شود و بعد از الصاق تمبر هزینه دادرسی مرحله تجدید نظر خواهی به شعبه صادر کننده دادنامه بدوی و همچنین یا دبیر خانه دیوان تسلیم شود تا به یکی از شعبات تجدید نظر دیوان عدالت اداری ارجاع گردد. شعبه تجدید نظر پس از تبادل لوایح مبادرت به صدور دادنامه خواهد کرد. شعبات تجدید نظر دیوان عدالت اداری چنانچه اعتراض تجدید نظر خواه یا وکیل دیوان عدالت اداری را وارد تشخیص ندهد رأی شعبه بدوی را عینا تایید می کنند.

اجرای احکام دیوان عدالت اداری

اجرای احکام دیوان عدالت اداری دارای شعبات مختلفی است که به صورت تقسیم کار انجام وظیفه می کنند. دادرسان اجرای حکم ها حداقل دارای ۱۰ سال سابقه کار قضائی هستند که احکامی را که مستلزم عملیات اجرائی بوده باشد رابه مرحله اجرا در می آورند. برابر قانون کلیه واحدهای دولتی اعم از وزارتخانه ها و سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و موسسات وابسته به آنها ، نهادهای انقلابی، شهرداری ها و کمیسیون ها مکلف به اجرای آراء صادره از ناحیه دیوان عدالت اداری می باشند و موظفند ظرف یک ماه مفاد حکم را به اجرا در آورده و با جلب رضایت شاکی نتیجه را به صورت کتبی به دیوان عدالت اداری اعلام نمایند. در صورت استنکاف از اجرای حکم به تقاضای شاکی یا قضات دیوان به انفصال موقت از خدمات دولتی به مدت سه ماه تا یکسال و جبران خسارت وارده محکوم می شوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نعیمی
نعیمی
5 روز قبل

از اقای میر مشاوره گرفتم خیلی نکته سنج بوند