وکیل پایه یک دادگستری
Search

0919-2329787

تماس بگیرید

مراحل کلی طلاق توافقی

مراحل کلی طلاق توافقی

مراحل کلی طلاق توافقی

در رابطه با مراحل طلاق توافقی به طور کلی طلاق توافقی، به رویه‌ای اطلاق می‌شود که زوجین بنا به هر دلیل موجه یا غیرموجهی تمایل دارند که از یکدیگر به طور ترازی و قانونی جدا شوند، لذا شایان ذکر است که در فرآیند اجرای طلاق توافقی، رضایت زوجین در خصوص میزان مهریه، میزان نفقه پرداختی، تقسیم جهیزیه و حتی حضانت فرزاندان زوجه، از نظر قاضی پرونده قابل قبول و مورد احترام خواهد بود.
به عنوان مثال در طلاق توافقی، زوجین توافق خواهند کرد که مهریه‌ی ذکر شده در عقدنامه را در ازاء طلاق یا حق حضانت فرزندان در طلاق بذل کنند و یا با شرایط توافق شده مهریه و یا درصدی از مهریه‌ی ثبت شده، پس از طلاق به صورت کلی یا اقساط پرداخت شود که تمام این موارد در دادگاه خانواده توسط وکیل در مشهد منعکس شده و از نظر قاضی پرونده‌ی طلاق حکم اجرای صد درصدی دارد.

آمار طلاق در سالهای گذشته

در چندسال گذشته طبق آمارهای ثبت شده توسط دادگاه‌های خانواده، پرونده‌های طلاق در مشهد به یکی از متداول‌ترین دعاوی خانواده اطلاق شده به طوری که روز به روز بر آمار طلاق، بدلیل سهولت و سرعت انجام پرونده‌های طلاق توافقی اضافه می‌شود؛ لذا وکیل طلاق در مشهد به عنوان یکی از شهرهایی که آمار طلاق بالایی را ثبت کرده، ملزم است که با تکیه بر دانش حقوقی خود پرونده‌های طلاق را به نتیجه‌ی قابل قبول توسط زوجین برساند‌.
رویه و عملکرد وکیل طلاق در مشهد، دومین شهر پرطلاق کشور، به این صورت است که در بدو واگذاری پرونده توسط زوجین، توافقات زن و شوهر، به طور کامل صورت‌جلسه شده و به امضای  طرفین خواهد رسید و در ادامه‌ی پروسه‌ طلاق، به وکالت رسمی از زوجه رای دادگاه طبق توافق و خواسته‌های دو طرف (زوجین)، وزن شده و در کوتاه‌ترین زمان اجرا خواهد شد.

واگذاری پروسه طلاق توافقی به وکیل در مشهد

در سال ۹۸ آمار طلاق در شهر مشهد ۹ هزار و ۱۴ مورد بوده، در صورتی که در سال ۹۷ این آمار به حدود ۸ هزار پرونده رسیده و سیر صعودی قابل توجهی را در آمارگیری‌های دادگاه ثبت کرده است، چنین ارقام بالایی اهمیت و لزوم استفاده از یک وکیل در مشهد را به خوبی نشان می‌دهد هر چند که انتخاب وکلای طلاق ملزم داشتن پرونده رسمی وکالت، دانش حقوقی بالا و تجارب کاری متعدد در خصوص دعاوی دادگاه خانواده است.

مجرب‌ترین وکیل طلاق در مشهد چه خصوصیات متمایزی دارد؟

۱. فن بیان قوی و ارجاع تمام خواسته‌ها و توافقات زوجین به دادگاه عالی اولین ویژگی است که تمام وکلای کیفری و خانواده لازم است از آن برخوردار باشند.

۲. اشراف کامل بر پروسه‌ی طلاق و تمام ضوابط و تبصره‌های فرآیند طلاق توافقی از جمله نفقه، الزام به تمکین، حضانت فرزندان، مهریه و شرایط پرداخت آن به زن

۳. روشن‌ سازی و تسلط به تمام نکات حقوقی طلاق و شفاف سازی صادقانه در خصوص موفقیت صد درصدی با توجه به شرایط متفاوت هریک از زوجین

۴. امانت داری و صداقت کلام در دادگاه عالی

۵. عدم دخالت و تجاوز به حریم موکلین در پروسه طلاق

۶. حق‌الوکاله منصفانه و برابر، بدون در نظر گرفتن شرایط رفاه و تمکن مالی هریک از موکلین

تمام موارد ذکر شده می‌تواند به شما در پروسه‌ی انتخاب وکیل در مشهد کمک شایانی کند، چرا که عدم آگاهی عموم مردم و تعدد دفاتر و موسسات حقوقی در مشهد سبب شده که شرایط کلاه برداری افراد سود جو مهیا شود و عده‌ای بدون آگاهی جهت سود و درآمد بیشتر با سرنوشت موکلین خود بازی کنند.

صفر تا صد پروسه‌ی طلاق توافقی در مشهد

  • یک وکیل طلاق در مشهد برای پروسه‌ی طلاق توافقی، مانند وکلای مجرب در سایر شهرها، معمولا از یک الگو و رویه خاص قانونی پیروی می‌کند.

به طور کلی تا قبل از آذرماه سال ۹۷ زوجین با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست طلاق توافقی خود را ثبت می‌کردند اما از ابتدای سال ۹۷ ضمن بخشنامه‌ی ۹۰۰۰/۱۳۱۰۴/۵۵ مورخ ۱۳۹۷/۰۹/۰۵، زوجین بدون ارائه‌ی گواهی  مراکز تخصصی مشاور خانواده و یا غربالگری، امکان ثبت تقاضای طلاق توافقی را نخواهند داشت لذا زوجین در ابتدا باید به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه کرده و ضمن اتخاذ گواهی مشاور خانواده، آن را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه دهند که بلافاصله دادخواست طلاق ثبت شود و با مدارک لازم(عقدنامه و کارت ملی زوجین) به دادگاه مرجوع شود.

در چند سال گذشته مراحل طلاق توافقی در مشهد بین بازه‌ی زمانی ۴ الی ۵ ماه به نتیجه‌ی اولیه می‌رسید، اما در حال حاضر با وجود وکیل مجرب در خصوص طلاق توافقی این بازه به ۲۰ الی ۳۰ روز رسیده است.

  • پس از تنظیم و ارائه‌ی درخواست طلاق توافقی توسط وکلای زوجین، دادگاه صالح تاریخی را برای رسیدگی اولیه به پرونده مشخص کرده و این تاریخ از طریق سامانه ثنا به اطلاع زوجین و یا وکلای آنها خواهد رسید.
  • پس از مشخص شدن تاریخ رجوع به دادگاه، زوجین یا وکلای زوج با پرداخت هزینه مشاوه، به واحدهای مشاوره در دادگاه ارجاع داده می‌شوند، نتیجه‌ی مشاوره در نهایت توسط زوجین جهت ارجاع به قاضی ،به امضا خواهد رسید.
  • برگه آزمایش مبنی بر عدم بارداری زن، باید ضمیمه پرونده شود. این آزمایش باید قبل از مراجعه به دادگاه یا پس از صدور رای اولیه با تاریخ روز، ضمیمه پرونده شود، اگر زن باردار شود دادگاه به ۹ ماه بعد موکول خواهد شد.
  • درصورت ارائه‌ی گواهی معتبرمبنی بر عدم بارداری زن، در نهایت زوجین بین ۱ الی ۳ ماه فرصت دارند که با این گواهی و سایر مدارک ضمیمه شده در پرونده، دادخواست قانونی خود را در دفاتر طلاق رسمی کنند.

چه مدارکی برای ثبت دادخواست طلاق توافقی لازم است؟

۱. اصل شناسنامه و کارت ملی زوجین

۲. عقدنامه

۳. وکالت نامه( در صورتی که یکی از زوجین از وکیل بهره‌مند باشد، وکالتنامه رسمی و امضا شده باید ضمیمه سایر مدارک شود)

۴. گواهی عدم بارداری زن

تبصره: اگر زن باکره باشد، گواهی بکارت با تاریخ روز و مورد تایید پزشک قانونی لازم است.

۵. گواهی کتبی و امضا شده توسط کارشناسان مراکز غربالگری مبنی بر تاییدیه‌ی طلاق توافقی و عدم سازش و تفاهم زوجین

۶. دو شاهد برای ثبت نهایی طلاق

۷. پرداخت هزینه برای ثبت طلاق

نقص تاریخ یا امضا در هر یک از مدارک بالا می‌تواند پروسه‌ی طلاق را طولانی‌تر کند لذا بهره بردن از تجارب و دانش حقوقی یک وکیل طلاق در مشهد می‌تواند مسیر و زمان رسیدن به نتیجه مورد نظر را کوتاه‌تر کند.

خلاصه مطلب وکیل طلاق توافق

طلاق و مراحل طلاق توافقی، موضوعی‌ است که بسیاری از خانواده‌ها و زوجین با آن در چالش هستند، آگاهی از جزئیات و ضوابط طلاق توافقی و یا مسائل مالی و حق تقسیم اموال یا مسئله حضانت فرزندان، بخشش مهریه، هزینه رسیدگی به پروسه‌ی طلاق، جهیزیه و اجرت‌المثل در کنار داشتن وکیل در مشهد می‌تواند به شما کمک شایانی کند.

سوالات متداول شما

۱.اگر یکی از زوجین در خارج از کشور باشد، امکان طلاق توافقی وجود دارد؟

بله، اگر این پروسه توسط وکلای طرفین انجام شود، در دادگستری ایران مشکلی نخواهد بود.

۲.هزینه مشاوره های طلاق توافقی معمولا چقدر است؟

این هزینه‌ها ممکن است در طول زمان و نسبت به شهرها متفاوت باشد اما معمولا نفری ۸۰ هزار تومان، بین ۱ الی ۵ جلسه در یک دوره‌ی ۴۵ روزه خواهد بود که این پروسه توسط یک وکیل طلاق در مشهد می‌تواند ضمن اجرای تبصره‌های قانونی، کوتاه‌تر شود.

۳.اگر زن در دادگاه ادعا کند که باردار نیست، بازهم به گواهی و آزمایش عدم بارداری نیاز است؟

بله، آزمایش عدم بارداری و یا آزمایش سلامت بکارت باید ضمیمه پرونده باشد‌.

۴. هزینه دفترخانه برای ثبت طلاق چقدر است؟

هزینه ثبت دادخواست طلاق ۱۷۰ الی ۱۸۰ هزار تومان،

و هزینه ثبت نهایی طلاق توافقی معمولا بین ۳۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان متغیر است.

کلام آخر

درصورتی که پس از خواندن این مقاله سوالات و ابهاماتی در ذهن دارید، میتوانید از طریق راه‌های ارتباطی ذکر شده با مشاوران حقوقی و مجرب وکلای دادورزان در تماس باشید. همچنین شما می‌توانید جهت ارتباطی آسان با وکیل طلاق در مشهد و آشنایی بیشتر با مراحل طلاق توافقی از طریق اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

وکیل در کرد کوی

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا