وکیل طلاق

وکیل طلاق فردی است که اول از همه دارای دانش حقوق و سپس تجربه کافی در این زمینه باشد. زندگی در دنیای امروزی با چالش‌های بسیار زیادی همراه است. افراد با هم ازدواج می‌کنند تا به سعادت و خوشبختی دست پیدا کنند، در این راه ممکن است یکی از آن‌ها و یا هردو آن‌ها خصوصیات لازم برای ادامه یک زندگی زناشویی را نداشته باشد. در این مورد ابتدا طرفین را به سمت مشاوره سوق داده تا بدین وسیله به مشکلات خود پی ببرند، پس از آن ممکن است تصمیم جدی هر دو بر جدایی و طلاق باشد. طبیعی است که دو نفر کاملا متفاوت و بدون هیچ تجربه‌ای، در این مسیر با هم به تفاهم و توافق نرسند و زندگی نکردن را ترجیح دهند. در چنین شرایطی افراد به یک وکیل طلاق نیاز دارند تا با سرعت عمل بیشتر، اقدامات مربوط به طلاق و جدایی را برای افراد فراهم آورد. یک وکیل پایه یک دادگستری در این حوزه که سال‌های زیادی در این زمینه کار کرده است را وکیل طلاق می‌گویند.

وکیل سرکار خانم فاطمه میر با دریافت پروانه پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران با تجارب ارزشمند و موثر، صداقت و استمرار در پاسخگویی به سوالات، پرونده‌ها را پیگیری می‌نماید.
ایشان از ابتدا در تلاش بوده تا با هدف بهبود کیفیت امر وکالت و همراهی با موکل، مسیر دشوار پرونده‌ها را تا حد ممکن و توانایی موجود، هموار نماید که همین رفتار منحصر بفرد و جدیت در پیگیری پرونده‌ها، باعث گردیده که تا به امروز رضایت موکلین را همراه خود داشته باشند ‌و به عنوان یکی از بهترین وکلای گروه دادورزان صلح و سازش انتخاب گردند.

تخصص و مهارت ها :
وکالت تخصصی و مشاوره حقوقی در دعاوی طلاق ،تمکین، مطالبه مهریه و نفقه

شماره تماس وکیل خانم فاطمه میر 

9850 382 0912

معرفی وکیل فاطمه میر

ادرس وکیل میر ولیعصر

 اگر می‌خواهید بدانید که یک وکیل خوب چه تخصص‌ها و مهارت‌هایی را در زمینه طلاق باید داشته باشد و یا از انواع طلاق اطلاعاتی ندارید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در هر کجای ایران که هستید، اگر به دنبال وکیل باتجربه هستید، کافیست به وب سایت رسمی دادورزان صلح و سازش مراجعه نمایید. این موسسه دارای تیمی مجرب از وکلای پایه یک دادگستری است و می‌تواند شما را در زمینه‌های مختلف حقوقی یاری دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مشاوه وکیل طلاق با:

 • بهترین وکیل طلاق
 • وکیل طلاق توافقی
 • وکیل طلاق غیابی و یک طرفه

با ما تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی وکیل میر

وکلای گروه دادورزان صلح و سازش

وکیل در تهران

وکیل در تهران

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

وکیل طلاق

حوزه‌های فعالیت وکیل طلاق

ابتدا بهتر است با انواع مختلف طلاق و نقش وکیل در آن‌ها آشنا شوید و شرایط و مراحل مورد نیاز برای انجام هر کدام را بهتر بشناسید.

 1. وکیل طلاق توافقی

در این قسمت قصد داریم اشاره‌ای به تعریف وکیل طلاق توافقی بپردازیم. گاهی زن و شوهر با توافق و رضایت از یکدیگر جدا می‌شوند، به این نوع طلاق، طلاق توافقی گفته می‌شود. زن و شوهر در این نوع طلاق با صلح و پرداخت حقوق مالی زوجه طلاق می‌گیرند. زن و شوهر در طلاق توافقی با کمک وکیل خانواده از یکدیگر جدا می‌شوند. حضور وکیل خانواده، برای این طلاق موجب می‌شود، روند رسیدگی به پرونده سریع‌تر انجام شود. این نوع طلاق انتخاب زوجینی است که قصد دارند، بدون مشاجره و در کمال احترام، از یکدیگر جدا شوند. آن‌ها با تعیین وکیل خانواده برای این مسائل از مشاجرات بعد از آن پیشگیری می‌کنند. روند جدایی در طلاق توافقی معمولاً از سایر طلاق‌ها سریع‌تر انجام می‌شود. زیرا زن و شوهر با توافق‌نامه‌ای که تنظیم کرده‌اند، خودشان برای مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت فرزندان و اجرت‌المثل تعیین تکلیف کرده‌اند. آن‌ها با ارائه این توافق‌نامه به دادگاه، روند رسیدگی را سرعت می‌بخشند.

 1. وکیل طلاق غیابی و یک طرفه

در قانون ما شرایطی پیش‌بینی ‌شده است که زوجه می‌تواند برای طلاق از شوهرش اقدام کند. طلاق به جهت عسر وحرج زوجه در زندگی مشترک در صورتی ‌که شرایط زندگی برای خانم، غیر قابل تحمل شود، به طوری که ادامه زندگی برای او ناممکن شود، زوجه می‌تواند برای طلاق اقدام کند. در این نوع طلاق، زوجه باید عسروحرج را در دادگاه اثبات کند. او می‌تواند با کمک وکیل خانواده برای طلاق از همسرش اقدام کند. در صورتی ‌که عسروحرج او در دادگاه ثابت شود، ممکن است طلاق بدون حضور شوهرش هم واقع شود. بعضی از شرایط عسروحرج عبارت‌اند از: ترک زندگی خانوادگی توسط مرد، غایب غایب مفقودالاثر بودن زوج، اعتیاد و محکومیت قطعی شوهر به حبس پنج سال یا بیشتر، ضرب و شتم و سوء رفتار زوج، مبتلا بودن مرد به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا جسمی از مواردی هستند که زن به واسطه آن‌ها می‌تواند از همسرش جدا شود. این موارد در قانون حصری نیستند. یعنی به ‌عنوان نمونه بیان شده‌اند. در صورتی ‌که بهترین وکیل خانواده بتواند با ارائه مدارک لازم اثبات کند که شرایط زندگی برای شما قابل‌ تحمل نیست، قاضی گواهی عدم امکان سازش را صادر می‌کند.

 1. طلاق به‌ علت ترک انفاق

زمانی ‌که مردی نفقه همسرش را پرداخت نمی‌کند، دادگاه به زوجه این اجازه را می‌دهد تا از شوهرش جدا شود. ترک انفاق ممکن است به علت عدم استطاعت مالی زوج باشد. در این ‌صورت تفاوتی در روند طلاق ندارد. یعنی حتی اگر مردی از پرداخت نفقه ناتوان باشد، همسرش می‌تواند از او جدا شود. مورد دیگر هم ‌زمانی است که مردی با وجود توانایی مالی،نفقه زوجه را پرداخت نمی‌کند. در این حالت هم همسرش می‌تواند با اثبات این ‌موضوع، با کمک وکیل نفقه از او جدا شود.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

وکیل طلاق4. طلاق به‌ علت مفقودالاثر بودن شوهر

در صورتی ‌که مردی چهار سال تمام زندگی مشترک را رها کرده باشد و از او اطلاعی نباشد، همسرش می‌تواند برای اثبات مفقودالاثر بودن او در دادگاه اقدام کند. بعد از این‌که دادگاه این غایب مفقودالاثر بودن مرد و بی اطلاع بودن دیگران را با گذشت یک ‌سال تأیید کند، همسرش می‌تواند به‌ صورت غیابی از او جدا شود.

 1. طلاق با وجود وکالت در طلاق

در شرایطی ممکن است زوجه از شوهرش برای طلاق وکالت داشته باشد. زن و شوهر در هنگام عقد نکاح، هر شرط و توافقی که داشته باشند، در صورتی‌ که خلاف مقتضای عقد نکاح نباشد، صحیح است. مثلاً: ممکن است شوهر به زوجه بگوید، اگر برای مدت معینی زندگی خانوادگی را ترک کردم یا نفقه شما را پرداخت نکردم، از طرف من برای طلاق وکالت دارید. این موضوع حق وکالت در طلاق است که زن و شوهر، می‌توانند هر شرطی را برای آن تعیین کنند. زمانی ‌که زوج از شرط مورد نظر تخلف کند، همسرش می‌تواند با استفاده از حق وکالتی که از او دارد، جدا شود. در این ‌مورد یک رأی وحدت رویه مهم وجود دارد. در رأی وحدت رویه شماره 716 بیان شده ‌است که: اگر زوجه بدون وجود مانع مشروع، وظایف خود را در مقابل همسرش انجام ندهد، و مرد این‌ موضوع را در دادگاه ثابت کند، ممکن است که دادگاه به او اجازه ازدواج مجدد بدهد. در این حالت اگر همسر اول او برای طلاق وکالت داشته باشد، این حق از بین می‌رود. بنابراین زن نباید به‌ جهت دارا بودن حق وکالت در طلاق، از انجام وظایف زوجیت خود امتناع کند. زیرا این ‌موضوع موجب سلب حق وکالت او برای طلاق می‌شود

 1. بهترین وکیل طلاق در طلاق خلع

نوع دیگری از طلاق، طلاق خلع است. در این نوع طلاق خانم به‌ جهت کراهت و بیزاری که نسبت ‌به شوهرش دارد، مالی را به او می‌دهد تا شوهرش او را طلاق دهد. این‌ مال ممکن است مهریه یا مبلغی کمتر یا بیشتر از آن باشد. برای طلاق خلع زوجه می‌تواند با کمک بهترین وکیل خانواده از همسرش جدا شود.

 1. طلاق از طرف مرد

بر اساس قانون مدنی، مرد می‌تواند هر زمانی ‌که بخواهد همسرش را طلاق دهد. یعنی حتی مرد می‌تواند بدون حضور بدون حضور زوجه او را طلاق دهد. برای این نوع طلاق نیز استفاده از علم و آگاهی وکیل خانواده کمک مؤثری به روند دادرسی می‌کند. زمانی ‌که مرد برای طلاق همسرش اقدام می‌کند، دادگاه او را موظف می‌کند تا تمام حقوق مالی زوجه را بپردازد. یعنی مرد باید مهریه، نفقه، اجرت‌المثل یا نحله را به زوجه بپردازد. در صورتی‌ که او توانایی مالی برای تادیه این حقوق را نداشته باشد، از وکیل خانواده برای چگونگی درخواست اعسار کمک می‌گیرد. وکیل به او کمک می‌کند تا بتواند قاضی را مجاب کند، به اعسار او حکم دهد. اگر دادگاه اعسار مرد را بپذیرد، پرداخت حقوق مالی زوجه را برای او تقسیط می‌کند. در این حالت اگر زن رضایت دهد، بدون دریافت حقوق مالی او طلاق واقع می‌شود. اما زوجه می‌تواند حتی بعد از طلاق برای دریافت حقوق مالی خود اقدام کند.

وکیل طلاقبهترین وکیل طلاق

به طور کلی با توجه به مطالبی که ذکر شد، بهترین وکیل طلاق فردی است که اول از همه دارای دانش حقوق و سپس تجربه کافی در این زمینه باشد. در این چنین پرونده‌هایی با توجه به اینکه اکثرا ضربه روحی خورده‌اند، یک وکیل باید اخلاق نرمالی داشته باشد و بتواند در بیشتر موارد آرامش را به زندگی طرفین بازگرداند. بهترین وکیل در این حوزه باید عادل و انصاف باشد و جانب حق را به خوبی رعایت فرماید. این روزها با توجه به چالش‌های زیادی که در زندگی‌ها مواجه هستیم، ممکن است دچار احساسات و تصمیمات غلط شویم، یک وکیل خوب می‌تواند راه درست را پیش از همه به شما نشان دهد.

رسیدگی به طلاق

تشکیل زندگی مشترک افزون بر اینکه مستلزم عبور از جریانهای مادی می باشد، در نتیجه علاقه و پیوندی عاطفی بوده است که چنان ریشه در قلب و ذهن طرفین داشته که آنها را به اوجی از رضایت رسانده است تا جایی که خوشبختی خود را در گرو پیوندی استوار میبینند و با کمال میل و رضایتی آمیخته با عشق و احساسات، خود را زیر بار تعهداتی می‌برند که بعضی علم حقوق از سنگینی آن به شگفت می‌آید (اشاره به مهریه های چند میلیاردی). با این حال زندگی مشترک و پیوند زناشویی و هماهنگی میان زوجین همواره به حصول آرامش و احساس خوشبختی منجر نمی شود. در این فرض هم علم حقوق و علم روانشناسی توصیه میکنند که زوجین به جای درگیری و مشاجره و زندگی توام با تحمل و فرسایش، به راهکار طلاق بیاندیشند. هرچند که متاسفانه در بین افت سنتی جامعه ما به غلط طلاق امری مذموم دانسته شده است.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

قبول وکالت پرونده‌های دعاوی طلاق با وکیل متخصص طلاق

این روزها زندگی افراد با چالش‌های زیادی روبه‌رو است. جریانات مهم مالی، روحی، خیانت‌ها و زورگویی‌ها همه و همه ممکن است برای زندگی افراد مشکلاتی ایجاد کنند. تا جایی که افراد دیگر قادر به زندگی با هم نخواهند بود. در چنین شرایطی حضور یک وکیل طلاق می‌تواند بسیار مفید واقع شود. یک وکیل طلاق خوب می‌تواند در تمام پرونده‌های طلاق اعم از، طلاق غیابی، طلاق توافقی و سایر موارد طلاق‌ها ورود پیدا کرده و با رعایت عدالت و با داشتن دانش کافی در زمینه حقوق، از حق موکل خود دفاع کند. اگر به دنبال بهترین وکیل طلاق در شهر محل سکونت خود هستید، کافیست با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش تماس حاصل نمایید. مشاورین و کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند و قادر خواهند بود در تمام زمینه‌های حقوقی مانند، طلاق، مهریه، نفقه، کلاهبرداری، مشکلات خیانت در امانت و سایر زمینه‌های حقوقی شما را یاری دهند.

وکیل طلاق باتجربه 

گاهی افراد پس از ازدواج و تشکیل خانواده، دیگر قادر به ادامه زندگی با هم نیستند. گاهی هر دو طرف مایل به جدایی و طلاق هستند و گاهی تنها یک نفر از آن‌ها اقدام به جدایی می‌نماید. در اکثر پرونده‌های طلاق حضور یک وکیل زبده دیده می‌شود. بهترین وکیل طلاق در واقع فردی است که به قوانین مربوط به طلاق و حوزه‌های مرتبط با آن آشنا باشد و بتواند به بهترین نحو از موکل خود دفاع کند. چنانچه به دنبال یک وکیل طلاق باتجربه هستید، کافیست با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش تماس حاصل نمایید و با کارشناسان و مشاورین مجموعه صحبت نمایید.

وکیل طلاق وکیل طلاق کیست؟

انتخاب یک وکیل خوب و ماهر برای امور طلاق به اندازه پیدا کردن یک پزشک خوب و یا یک معلم خوب برای شما اهمیت دارد. در انتخاب یک وکیل ابتدا باید به سابقه کاری او توجه نمایید، چرا که این پرونده‌ها، حساسیت بالایی دارند و نیازمند حضور یک فرد باتجربه در این زمینه است. وی باید از روند طلاق و همچنین دعاوی خانوادگی به طور کامل آگاه باشد و بر قانون و حقوق خانواده نیز مسلط باشد تا بتواند موفق عمل کند.

شروط وقوع طلاق

اصلی ترین و مهم ترین مدرک جهت اثبات وقوع طلاق ارائه سند رسمی طلاق می باشد. برای ثبت رسمی طلاق باید به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه نمود. بعد از تشریفات رسمی و قانونی، صیغه طلاق جاری شده و از طرف دفترخانه ای که طلاق در آن صورت گرفته گواهی رسمی طلاق صادر می شود. اخذ و دریافت این گواهی بسیار مهم بوده و نداشتن آن با مجازات قانونی برای مرد همراه می باشد. با داشتن این گواهینامه اثبات وقوع طلاق به راحتی امکان‌ پذیر می باشد. اما در صورت عدم وجود گواهی طلاق باید بتوان از طریق روش های دیگر اثبات وقوع طلاق را انجام داد.یکی از این روش ها حضور شاهد ها طلاق در دادگاه می باشد. بر اساس ماده های قانون مدنی برای صحت وقوع طلاق به دو شاهد مرد نیاز است. دو شاهد عاقل و بالغ که در محل جاری شدن صیغه ی طلاق حضور داشته و از نزدیک شاهد آن بوده باشند. حضور این شاهد ها در دادگاه می تواند به اثبات وقوع طلاق کمک زیادی کند. آن‌ها باید از نزدیک شاهد خطبه طلاق باشند.

وکیل طلاقانواع طلاق

طلاق انواع مختلفی دارد که بر اساس قوانین مدنی به دسته بندی‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • طلاق از جانب مرد

بر اساس قانون مدنی، یک مرد می‌تواند هر زمان که بخواهد همسرش را طلاق دهد و حقوق وی را بپردازد. در این مورد باید به همراه دو نفر شاهد به دفتر ثبت طلاق مراجعه کرده و اقدامات مربوط به آن را انجام دهد.

 • طلاق از جانب زن

  در این مورد با توجه به شرایط خاص که یکی از آن‌ها شرط ضمن عقد است، به زن وکالت طلاق داده می‌شود و می‌تواند طلاق خودش را از دادگاه مربوطه بگیرد.

 • طلاق توافقی

  یکی از آسان‌ترین راه‌های طلاق که در جامعه امروز بسیار رایج است، طلاق توافقی است. در این مورد زن و شوهر با هم تصمیم به جدایی می‌گیرند و طلاق بدون دریافت مهریه خواهد بود. در این نوع طلاق اغلب کشمکش و درگیری بسیار کم دیده شده‌ است.

یکی از این سه روش را باید انتخاب نمایید، بهترین وکیل طلاق در این مورد تصمیم می‌گیرد که از چه راهی وارد عمل شود همه افراد مسلما در چنین شرایطی به دنبال فردی هستند که بتواند در کمترین زمان و کمترین صدمه، پرونده را به نفع شما تمام کند. بنابراین در انتخاب وکیل طلاق دقت کافی داشته باشید. از مزیت‌های حضور یک وکیل طلاق خوب می‌توان به انجام مراحل طلاق با سرعت بیشتر اشاره نمود.

وکیل طلاقوکیل طلاق غیابی و یک طرفه

وکیل طلاق غیابی و یک طرفه: گاهی اوقات در کشمکش‌های زندگی یک نفر دیگر توان ادامه زندگی مشترک را نداشته و قصد جدا شدن دارد. در قانون مدنی، در بحث انواع طلاق، نوعی از آن به نام طلاق غیابی است که به صورت یک طرفه انجام می‌شود. این نوع طلاق دارای شرایط و مراحل خاصی است که در این بخش قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم. اگر به دنبال یک وکیل طلاق غیابی و یک طرفه هستید، با مشاوره با کارشناسان و وکلای پایه یک دادگستری در گروه وکلای حقوقی دادورزان صلح و سازش می‌توانید در انواع زمینه‌های حقوقی پیش قدم شده و قدم در مسیر درست بگذارید. در ادامه با ما همراه باشد تا به شما اطلاعات مفیدی در خصوص طلاق غیابی و مراحل آن ارائه دهیم:

امروزه قوانین در حال تغییر بوده و دادگاه‌ها از ازدحام مردم پر شده‌اند. طول مدت این طلاق بستگی به عوامل مختلفی دارد، مثلا اینکه طلاق از جانب مرد یا زن باشد. در هر صورت وجود یک وکیل متخصص و مجرب می‌تواند این مدت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، چرا که وی از مراحل قانونی و تبصره‌های قانون مدنی کاملا آگاه بوده و به راحتی می‌تواند پرونده شما را ماه‌ها جلوتر ببرد.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

طلاق غیابی چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت طلاق بر دو نوع غیابی یا یک طرفه و یا توافقی است. در بحث طلاق غیابی و یا یک طرفه، طرفین باید با حضور در دادگاه و ارائه دلایل خود برای طلاق، منتظر رای دادگاه باشند. برای اینکه این بحث را بهتر درک کنید، در نظر بگیرید که حکم غیابی در حالتی داده می‌شود که آقا و یا خانم دادخواستی را تنظیم کرده باشد و طرف مقابل این ابلاغیه را تحویل نگیرد، پس از آن حکم طلاق غیابی صادر شده و فرد به مدت 20 روز فرصت دارد تا رسیدگی مجدد را به دادگاه اعلام کند. به طور کلی طلاق غیابی بر دو دسته است که در ادامه به توضیح مختصری از این 2 دسته پرداخته‌ایم:

 • طلاق غیابی از طرف آقا

بر اساس قانون مدنی ماده 1133، حق طلاق با مرد بوده است. بنابراین اگر مردی درخواست طلاق کند، زن چه در دادگاه حضور داشته باشد و چه حضور نداشته باشد، رای طلاق برای وی صادر خواهد شد. اگر زن در حالت دوم در دادگاه حاضر نشود، طلاق غیابی بوده و در مهلت قانونی، رای دادگاه صادر خواهد شد. در این صورت مرد باید حقوق زن را اعم از مهریه و نفقه پرداخت نموده و در صورت عدم توانایی برای پرداخت، مهریه زن را تقسیط نموده و باید پرداخت نماید.

 • طلاق غیابی از جانب زن

چنانچه زنی به صورت غیابی درخواست طلاق بدهد و مدرک محکمه پسندی نیز ارائه دهد، در صورت غیبت مرد، اخطاریه برای وی صادر خواهد شد و در صورت عدم حضور وی، دادگاه رای طلاق غیابی را صادر خواهد کرد. یکی از دلایلی که زوجه می‌تواند درخواست طلاق غیابی دهد، مفقودالاثر شدن زوج به مدت 4 سال تمام است. همچنین، اگر زن وکالت طلاق را از مرد داشته باشد می‌تواند بدون حضور او، درخواست طلاق دهد و مراحل طلاق را طی کند.

بسیاری از افراد ممکن است قصد داشته باشند به صورت یک طرفه دادخواست طلاق دهند. در مواردی که یک طرف راضی به طلاق نیست و طرف دوم ادله مورد نیاز برای طلاق را دارد، می‌توان از طلاق غیابی یا یک طرفه استفاده نمود. در این مورد بستگی به اینکه مرد دادخواست بدهد یا زن، شرایط متفاوت است. به عنوان مثال، طلاق غیابی از سمت مرد، بسیار راحت‌تر انجام خواهد شد، چرا که مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند درخواست طلاق کند. در این مطلب شما را با طلاق غیابی و مراحل آن آشنا کردیم.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

وکیل طلاق توافقی در مشهد

وکیل طلاق توافقی در مشهد از چه جهت حائز اهمیت است؟ متاسفانه امروزه شاهد این موضوع هستیم که مسایل اجتماعی و اقتصادی باعث شده است که  آمار طلاق ما بین زوجین به شدت افزایش یابد. که لازم به ذکر است در میان تمامی شهرهای ایران مشهد بالاترین آمار در این مورد را به خود اختصاص داده است. این موضوع موجب شده است که تعداد زیادی از افراد به دنبال وکیل خوب برای طلاق در مشهد باشند. بدون شک طلاق عوامل مختلفی دارد که ذکر آنها خارج از حوصله است. اما در میان دلایل جدایی بعضی از زوجین، در مواردی  موضوعاتی بسیار جزیی و قابل حل به چشم می­خورد. که وظیفه هر موسسه حقوقی کاردان و یا هر وکیل روشن اندیشی آن است که تمام تلاش خود را در جهت ایجاد صلح و سازش بین زوجین و بازگرداندن آن­ها به زندگی زناشویی انجام دهد تا از طلاق جلوگیری شود. اما در بسیاری موارد که مثال های فراوانی از آن را در مشهد هم متاسفانه شاهد هستیم دلایل درخواست جدایی در میان زوجین مواردی بسیار جدی است. که امکان ادامه زندگی مشترک را از آن دو سلب نموده یا در مواردی به دلیل عدم تفاهم هر دو طرف موجب طلاق توافقی می­گردد. از جمله عواملی که می­تواند سبب ارائه درخواست طلاق توسط هرکدام از زوجین شود می­توان به : اعتیاد یکی از زوجین، انحرافات اخلاقی و خیانت یکی از زوجین، ضرب و شتم، ترک چندین ماهه خانه و عدم اطلاع به همسر و یا عدم تمکین زوجه اشاره کرد.

طلاق در اصطلاح حقوقی

طلاق در اصطلاح حقوقی  به معنی پایان قانونی ازدواج و جدا شدن همسران از یکدیگر است. و در پی آن حقوق و تکالیف متقابلی که بین زوجین در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می‌رود. طلاق معمولاً زمانی رقم می­خورد که استحکام رابطه زناشویی از بین می‌رود و میان زوجین ناسازگاری و تنش و مخالفت به وجود می ­آید. طلاق با فسخ ازدواج متفاوت است.

وکیل طلاق توافقی

یکی از مرسوم ترین انواع طلاق است که زوجین با توجه به مسیر طولانی و سخت طلاق های یک طرفه به این نوع طلاق رو آورده و هرچه زودترو  بدون هیچ دغدغه ای از هم جدا می شوند.

برای طلاق توافقی چند موضوع را باید در نظر گرفت:

نخست اینکه در قانون جدید حمایت از خانواده مصوبه سال 91، بحثی به‌عنوان طلاق توافقی ایجاد شد. تا قبل از آن اسمی به‌عنوان طلاق توافقی در قانون وجود نداشت. قانون قبلی مصوب سال 71 بود و عملاً طلاقی که صورت می‌گرفت، توافقی بود اما تحت عنوان طلاق توافقی نبود. وکیل طلاق توافقی یعنی در قانون اشاره شده بود که اگر زن و شوهر بخواهند طلاق بگیرند، باید چگونه عمل می­کردند.ولی در قانون جدید اسم طلاق توافقی آمده است. علتش هم آن است که طلاق توافقی به‌قدری زیاد شد که قانونگذار تصمیم گرفت از آن نام ببرد و برای آن یک سیکل و راهکار جدایی را در نظر بگیرد و طراحی کند.

وکیل طلاقچالش هایی که در طلاق توافقی ممکن است پیش بیاید

در این نوع طلاق،  زوج و زوجه (زن و شوهر) بنا به هر دلیلی به این نتیجه می رسند که دیگر امکان ادامه زندگی مشترک برایشان امکان ندارد و تصمیم به جدایی و طلاق می گیرند و برای این منظور، در ارتباط با کلیه مسائل مربوط به زندگی مشترک و تکالیف آن مانند:

 • حضانت فرزند یا فرزندان مشترک
 •  نفقه زوجه و فرزندان
 •  جهیزیه
 •  اجرت المثل دوران زوجیت (در صورت وجود)

همچنین شاید از همه چالش بر انگیزتر، در مورد مهریه، با یکدیگر به تفاهم و توافق می رسند. در این میان وجود وکیلی خبره که شما را در طی کردن این مسیر دشوار یاری رساند از اهمیت ویژه ای برخورد دار است.

مراحل طلاق توافقی چیست؟

این دو از سؤالات رایجی هستند که برای بسیاری از موکلین پیش می­ آید.

مشاوره خانواده اجباری

در طلاق های غیر توافقی، ارجاع زوجین به داوری است که در طلاق توافقی
این مرحله حذف شده و به جای آن زوجین به یکی از مراکز مشاوره خانواده ارجاع داده می شوند.

البته مطابق ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده، زوجین می توانند خود از ابتدا به این مراکز مراجعه کنند.

زوجین در این مرحله بعد از گذراندن دوره های مشاوره، گواهی عدم انصراف از طلاق دریافت می کنند.

تقدیم دادخواست

در حال حاضر، هرگاه زن و شوهر تمایل داشته باشند که به صورت توافقی از هم جدا شوند، باید یکی علیه دیگری، در گذشته به دادگاه و اکنون به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست داده و تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش نماید.

در ماده ۲۶ قانون حمایت خانواده عنوان شده 

(در صورتی که طلاق، توافقی یا به درخواست زوج باشد، دادگاه به صدور گواهی عدم امکان سازش اقدام و اگر به درخواست زوجه باشد، حسب مورد، مطابق قانون به صدور حکم الزام زوج به طلاق یا احراز شرایط اعمال وکالت در طلاق مبادرت می کند.)

تعیین وقت دادرسی

پس از ثبت دادخواست، دادگاه زمانی را تعیین می کند برای حضور زوجین، که این تاریخ حضور در (سامانه ثنا) قابل مشاهده خواهد بود. بدین طریق که ابتدا از طریق پیامک، صدور ابلاغیه به اطلاع زوجین می رسد سپس آن ها با مراجعه به سامانه ثنا می توانند از تاریخ تعیین شده برای رسیدگی مطلع شوند.

حضور در جلسه دادگاه

پس از اینکه زوجین از تاریخ تعیین رسیدگی مطلع شدند، حال باید در زمان تعیین شده با مدارک مورد نیازشان به همراه وکلای خود در دادگاه حضور پیدا کنند.

مشاوره در دادگاه ( وکیل طلاق توافقی )

از وظایف مراکز مشاوره خانواده، ارائه مشاوره به زوج هایی است که تمایل دارند با توافق از یکدیگر جدا شوند. حال طبق ماده ۱۹ قانون حمایت خانواده، مراکز مشاوره خانواده ضمن ارائه خدمات مشاوره ای به زوجین،خواسته های دادگاه را در مهلت مقرر اجرا و در موارد مربوط سعی در ایجاد سازش می کنند. مراکز مذکور در صورت حصول سازش به تنظیم سازش نامه مبادرت و در غیر این صورت نظر کارشناسی خود در مورد علل و دلایل عدم سازش را به طور مکتوب و مستدل به دادگاه اعلام می کنند. سپس دادگاه با ملاحظه نظریه کارشناسی مراکز مشاوره خانواده به تشخیص خود مبادرت به صدور رأی می کند.

اخذ گواهی بکارت و آزمایش بارداری

از لازمه های صدور گواهی عدم امکان سازش، اخذ گواهی بکارت و احراز باردار بودن یا نبودن زوجه است.

حضور مجدد در دادگاه

پس از اقدامات لازم که در بالا گفته شد با ارائه تمامی مدارک به دادگاه خانواده (توسط زوجین یا وکلای آن ها)، دادگاه اقدام به صدور رأی (گواهی عدم امکان سازش) می نماید.پس از اینکه گواهی عدم امکان سازش صادر شد، این گواهی باید ظرف مدت ۳ ماه جهت اجرا و ثبت طلاق به یکی از دفاتر رسمی طلاق ارائه شود. در غیر این صورت گواهی باطل می شود. با باطل شدن گواهی عدم امکان سازش، تمامی توافقاتی که گواهی مزبور بر مبنای آن صادر شده نیز ملغی می­گردد.

وکیل طلاقآیا انصراف از طلاق توافقی امکان پذیر است؟

بدون شک در مرحله مرکز مشاوره انصراف از طلاق توافقی با اراده زوجین یا یکی از آنان ممکن است، که در ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده در این خصوص به صراحت بیان داشته است. ولی پذیرش یا عدم پذیرش انصراف در مراحل بعدی در قانون به صورت مشخص تصریح نشده است. اما با این وجود هم می‌توان گفت تا زمانی که گواهی عدم امکان سازش صادر نگردیده است و دادگاه تصمیم خود را اتخاذ نکرده است اعلام انصراف صحیح می باشد و مانع صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد بود. اما بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش پذیرش اعلام یک جانبه انصراف دشوار به نظر می‌رسد. البته هر یک از زوجین می توانند با توافق اعلام انصراف نمایند و در این صورت گواهی عدم امکان سازش به درخواست زوجین صادر شده اعتبار خود را از دست می‌دهد. همچنین طرفین می‌توانند از ارائه حکم طلاق به دفترخانه ظرف مدت و مهلت مقرر در قانون که سه ماه می باشد خودداری نمایند که در این صورت نیز گواهی مزبور از درجه اعتبار ساقط خواهد شد.

وکیل طلاق یک طرفه به درخواست مرد

ماده  1133 قانون مدنی در خصوص طلاق به در خواست مرد مقرر کرده است که: “مرد می تواند با رعایت شرایط مقرردر این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید. ” این نوع طلاق به طلاق یک طرفه از ناحیه شوهر یا طلاق به درخواست زوج  شناخته می شود از نظر وکیل طلاق یکطرفه در مشهد اگر مرد بخواهد همسرخویش را طلاق بدهد باید ابتدا پس از گذراندن کلاس های مشاوره و سپس ثبت دادخواست در دفاتر خدمات قضایی به دادگاه خانواده شهیدمطهری واقع در بلوار شفا شهرستان مشهد رجوع کند. و دادگاه با ارجاع اختلاف به داوری اقدام به اصلاح زوجین خواهد کرد. در صورتی که بین زن و شوهر سازش حاصل نشود گواهی عدم امکان سازش به مرد اعطا خواهد شد. دفتر طلاق پس از دریافت گواهی عدم سازش به اجرای صیغه طلاق و ثبت ان اقدام خواهد کرد. از نظر وکیل دادگستری برابر بند اخر ماده 10حمایت خانواده که می توان گفت هنوز به قوت و اعتبارخود باقی است: “هرگاه شوهر بدون اجازه دادگاه مبادرت به طلاق نماید به حبس جنحه ای از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.همین مجازات مقرر است برای سردفتری که طلاق را ثبت نماید.به علاوه از سردفتر خاطی سلب صلاحیت خواهد شد.” در هر صورت محاکم کوشش خود را در ایجاد صلح و سازش میان زوجین به عمل می اورند. و فقط هنگامی که بر محکمه ثابت شد که امکان صلح و سازش میان زوجین نیست، گواهی عدم امکان یا حکم طلاق صادر می کند و به اطلاع دفاتر می رساند.

طبق مواد24و27قانون جدید حمایت خانواده مصوب9/12/91:

ثبت طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق پس از صدور گواهی عدم امکان سازش، یا حکم طلاق از سوی دادگاه مجاز است.

وکیل طلاق یک طرفه به درخواست زوجه یا زن

قانون مدنی در مواد 1129 و 1130 موجباتی را برای طلاق به درخواست زن مقرر داشته است که مبتنی بر فقه اسلامی است.

الف: خودداری یا عجز شوهر از دادن نفقه

طبق ماده 1129قانون مدنی:” در صورت استنکاف  شوهر از دادن نفقه و عدم امکان اجرای حکم محکمه و الزام او به دادن نفقه زن می تواند برای طلاق به حاکم رجوع کند و حاکم شوهر را اجبار به طلاق می نماید. همچنین است در صورت عجز شوهر از دادن نفقه”. در صورتی که دادگاه حکم نفقه به سود زن صادر کند، و با صدور اجرائیه علیه شوهر حکم اجرا نشود زن می تواند از دادگاه تقاضای حکم طلاق کند و دادگاه شوهر را اجبار به طلاق خواهد کرد و اگر شوهر حکم دادگاه را اجرا نکند و زن را طلاق ندهد قاضی یا نماینده او به جای شوهر مستنکف اقدام به طلاق و امضای سند ان خواهد کرد. فقط استنکاف از دادن نفقه اینده علت طلاق است و قانون ناظر به این نفقه است و نفقه گذشته را دربر نم یگیرد زیرا:

اولا: نفقه گذشته زن دینی است بر عهده شوهر که مانند دیون دیگر است و نفقه به معنی حقیقی بر ان اطلاق نمی شود.

ثانیا: مبنای طلاق در مورد استنکاف شوهر از دادن نفقه عدم امکام ادامه زندگی زناشویی است و این امر فقط در مورد نفقه آینده صدق می کند.

ب: عسر وحرج زوجه

عسر و حرج به معنی مشقت شدید است. قاعده عسر و حرج یا قاعده لا حرج از قواعد معروف فقهی است که مبتنی بر ایات متعدد از قران کریم است. قاعده عسر و حرج از قواعد ثانویه فقهی است. قاعده اولیه در مورد طلاق این است که اختیار ان در دست شوهر است. لیکن هرگاه دوام زناشویی برزن موجب مشقت شدید باشد و شوهر زن را طلاق ندهد به عنوان یک قاعده ثانوی زن می تواند از حاکم تقاضای طلاق کند. حاکم شوهر را به طلاق اجبار می کند و اگر شوهر علی رغم حکم حاکم از طلاق خودداری کند، حاکم یا وکیل او به نمایندگی قانونی از شوهر زن را طلاق می دهد. تشخیص مشقت شدید یا به تعبیر ماده 1130 پیشین، تشخیص اینکه ادامه زندگی زناشویی برای زن غیرقابل تحمل است با قاضی است. ماده 1130 قانون مدنی در خصوص عسر و حرج زوجه مقرر می کند: ” در صورتی که دوام زوجیت موجب عسرو حرج زوجه باشد وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند.” چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید. و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود.

تبصره : عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود اومدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل ان مشکل باشد.

و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می گردد:

 • ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.
 • اعتیاد زوج به یکی از مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد اورد.
 • و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک ان در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.
 • در صورتیکه زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک مجددا به مصرف مواد مذکور روی بیاورد بنا به درخواست زوجه طلاق انجام خواهد شد.
 • محکومیت قطعی زوج به حبس 5سال یا بیشتر
 • ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد
 • ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

موارد مندرج در این ماده مانع از ان نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود حکم طلاق صادر نماید.پس عسر و حرج عبارت است از مشقت شدید یا فاحش است که عادتا قابل تحمل نیست.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

پ: غیبت شوهر بیش از 4 سال

برابر ماده 1029 قانون مدنی: ” هرگاه شخصی 4سال تمام غایب مفقودالاثر باشد زن او می تواند تقاضای طلاق کند و در این صورت با رعایت ماده 1023حاکم اورا طلاق می دهد.” با توجه به ماده1023 باید گفت دادگاه هنگامی می تواند حکم طلاق را صادر کند؛ که پس از دریافت درخواست طلاق از جانب زن در یکی از جراید محل و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار تهران سه دفعه متوالی هرکدام به فاصله یک ماه اگهی کند و اشخاصی را که ممکن است از غایب خبری داشته باشند دعوت نماید که اگر خبری دارند به اطلاع دادگاه برسانند. هرگاه یک سال از تاریخ نشر اولین اگهی بگذرد و حیات غایب ثابت نشود دادگاه حکم طلاق صادر می کند. بنابراین قبل از گذشتن لااقل 5 سال از تاریخ اخرین خبر غایب دادگاه نمی توان حکم طلاق به علت غیبت شوهر صادر کرد.  برابر ماده1156قانون مدنی زنی که شوهر او غایب مفقودالاثر بوده و حاکم اورا طلاق داده باشد باید از تاریخ طلاق عده وفات نگهدارد. و شاید بدین جهت که احتمال فوت شوهر در این گونه موارد زیاد است. مطابق ماده 1030 قانون مدنی اگر شخص غایب پس از وقوع طلاق و گذشتن مدت عده مراجعت کند دیگر حقی نسبت به زن سابق خود ندارد. لیکن اگر قبل از انقضاء مدت عده مراجعت نماید نسبت به طلاق حق رجوع دارد می تواند با اظهار اراده خود به ادامه ازدواج اثر طلاق را از بین ببرد.

وکیل طلاق

انواع طلاق

1- طلاق رجعی

2- طلاق باین

طلاق رجعی به چه معناست؟

طلاق رجعی به این معناست که مرد می تواند در زمان عده به زن رجوع کند. مرد در صورتی که تصمیم به رجوع گرفته باشد، باهر سخن یا عملی باید این موضوع را به همسرش تفهیم کند. در زمان عده طلاق رجعی، اگر رجوع اتفاق بیفتد، دیگر نیازی به عقد مجدد نخواهد بود.

طلاق بائن به چه معناست؟

طلاق بائن، نقطه مقابل طلاق رجعی است. در این نوع طلاق اجازه رجوع در زمان عده به مرد داده نشده است، زیر آثار زوجیت برقرار نیست.
در صورتی که پس از طلاق زن و مرد تصمیم به تشکیل مجدد خانواده بگیرند، باید حتما دوباره عقد کنند.

موارد طلاق بائن

با استناد به ماده 1145 قانون مدنی طلاق باین در موارد زیر است.

1- در صورتی که زن و مرد قبل از برقراری رابطه جنسی از هم جدا شوند.

2- زن یائسه شده باشد.

3- طلاق خلع و مبارات

4- سومین طلاق که بعد از 3 وصلت متوالی به عمل آید اعم از اینکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا نکاح جدید

عده یعنی چه؟

اگر یک زن به هر دلیلی طلاق گرفته باشد و نکاح منحل شده باشد باید مدت زمان مشخصی و صبر کند و از ازدواج با مرد دیگری خودداری کند به عنوان مثال زنی که طلاق گرفته است یا عقد نکاح خود او به هر دلیلی فسخ شده و شوهرش فوت کرده است تا مدتی حق ازدواج مجدد نخواهد داشت و در صورتی که در این مدت ازدواج کند عقد نکاح باطل خواهد بود و اگر با علم به این موضوع اقدام به ازدواج مجدد کند و برقراری رابطه جنسی کرده باشد رابطه در حکم زنا می باشد. بر اساس ماده 1150 قانون مدنی عده این گونه تعریف شده است که، عده عبارت است از مدتی که تا انقضای آن زنی که عقد نکاح او منحل شده است نمی‌ تواند شوهر دیگر اختیار کند.

طلاق خلع به چه معناست؟

خلع به معنی جدا کردن است و در اصلاح حقوقی به معنی رها ساختن زن در مقابل مال یا مهریه است. طلاق خلع به این معناست که زن به واسطه تنفر یا کراهتی که نسبت به شوهرش دارد، در مقابل طلاق گرفتن از ان، مالی را به شوهرش بدهد. به عبارت دیگر زن با بخشیدن نفقه و یا تمام با بخشی از مهریه خود به شوهر و قبول شوهرش، طلاق بگیرد. (مطابق ماده ۱۱۴۶ ق. م)

طلاق مبارات به چه معناست؟

طلاق مبارات به این معناست که زن و شوهر هر دو از یکدیگر تنفر داشته باشند، به این دلیل زن مالی را به شوهرش می دهد تا شوهر او را طلاق دهد و نباید آن مال بیشتر از مهر زن باشد. (مطابق ماده ۱۱۴۷ ق.م)

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

وکیل طلاقانواع درخواست طلاق

طلاق می تواند از طرق زیر صورت بگیرد

 • طلاق توافقی

این نوع طلاق، بی دردسر ترین نوع طلاق است که زوجین به دلایلی نمی توانند به زندگی مشترک خود ادامه دهند و اتفاق نظر دارند و تصمیم بر طلاق توافقی می گیرند. در این نوع زوجین در مورد مسائلی مانند: مهریه، نفقه، حضانت فرزند و… به توافق می رسند.

 • طلاق از طرف مرد

در این نوع طلاق، مرد می تواند در هر زمانی برای طلاق همسرش اقدام کند اما به شرطی که تمام حق و حقوق زن را کامل پرداخت کند مانند مهریه، نفقه و… یا می توانند با همسر خود توافق کند. که البته دادگاه خانواده به این راحتی حکم طلاق را صادر نمی کند و باید مراحل طلاق را مثل جلسات مشاوره و… طی کنند.

 • طلاق از طرف زن

زنان در قانون ما متاسفانه به راحتی نمی توانند از همسر خود طلاق بگیرند مگر در دو مورد:

1- در صورتی که مرد شروط 12 گانه وکالت را که در سند ازدواج و نکاح وجود دارد را امضا کند، که برخی از این شروط عبارتند از:

– ندادن نفقه به زن به مدت 6 ماه

– جنون ادواری مرد

– ابتلای زوج به هرگونه اعتیاد مضر

– بدون رضایت زوجه

– مرد همسر دیگری را برای خودش بگیرد و عدالت بین همسران برقرارنشود

– ترک زندگی بدون عذر موجه به مدت 6 ماه متوالی

– و…

2- در صورتی که زن حق طلاق داشته باشد.
یعنی به صورت شرط ضمن عقد، برای اجرای صیغه طلاق وکالت بلاعزل گرفته باشد.

مراحل و مدارک مورد نیاز درخواست طلاق

زیرا قرار گرفتن در چنین موقعیتی برای دو طرف مخصوصا زنان خوشایند نیست و ممکن است آسیب های روانی و عاطفی زیادی داشته باشد و همچنین ممکن است پروسه طلاق مدت زمان زیادی داشته باشد.

مدارک مورد نیاز

–  عقد نامه یا رونوشت

–  شناسنامه و کارت ملی زوجین

–  آزمایش عدم بارداری

–  گواهی بکارت و دوشیزگی

–  شرکت در جلسات مشاوره

–  گواهی عدم امکان سازش

–  در بعضی موارد شهادت افراد عاقل و بالغ

–  و…

وکیل متخصص طلاق

شاید این اتفاق ناگوار باعث از پاشیدن زندگی شما شود، یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر فرد طلاق است. طلاق آثار و پیامد های مضر زیادی به همراه دارد. کلمه طلاق یک کلمه عربی می باشد که به معنی گشودن گره و رها کردن می باشد. طلاق در فقه به عنوان از بین بردن ازدواج با لفظ مخصوص می باشد. طلاق امروزه به عنوان یک ابزار برای خاتمه رابطه زناشویی میان زن و مرد شناخته می شود و یکی از مهم ترین و مرسوم ترین دعاوی می باشد که در دادگاه ها مطرح می شود. گروه وکلای دادورزان صلح و سازش در دعاوی طلاق پنج سال سابقه فعالیت دارد.

وکیل در کرد کوی

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جلالی
2 ماه قبل

بهترین وکیل هستند

پریسا
2 ماه قبل

خانم میر واقعا وکیل خوبی هستند

مرادی
2 ماه قبل

مشاوره هاشون عالی هست

معصومه کریمی نسب
2 ماه قبل

سلام به همگی
دو سال پیش وکیل من بودن خانم میر
من خیلی دادگاه میرفتم
چند سال درگیر بود شوهرم طلاقم نمیداد
اخر با کمک ایشون طلاق گرفتم
تااا دیوان عالی شوهرم رفت نتونست کاری کنه
همه رو‌ مدیون وجود خانم میر هستم