وکیل پایه یک دادگستری
Search

0919-2329787

تماس بگیرید

دعاوی تصرف عدوانی مزاحمت و ممانعت از حق

تعریف تصرف عدوانی

دعوای تصرف عدوانی چیست؟

یکی از مهم‌ترین جرائم علیه اموال و همچنین مالکیت، دعوای تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق است که در قانون جزا قرار گرفته و مورد حمایت قانون مدنی نیز می‌باشد. این جرائم نیز همانند موارد دیگر، دارای سه رکن اصلی قانونی، معنوی و مدنی می‌باشد. در این مطلب، سعی داریم شما را با این اصطلاحات آشنا کرده و بررسی دقیقی پیرامون این ارکان داشته باشیم. اگر در این زمینه نیاز به یک وکیل در مشهد و یا در هر شهر دیگری هستید، کافیست با پشتیبانی دادورزان صلح و سازش تماس گرفته و تمامی سؤالات خود را از مشاورین ما بپرسید. این روزها با توجه به گستردگی قانون‌های مدنی بهتر است در هر کاری پیش از اقدام با یک وکیل پایه یک دادگستری در تماس باشید تا ماده‌های مختلفی که شامل حال شما می‌شود را به درستی برای شما توضیح دهد و به راه روشنی برای حل مساله خود دست پیدا کنید.

تعریف تصرف عدوانی

در مادۀ 158 قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه‌ها دعوای تصرف عدوانی به معنی ادعایی است که از طرف متصرف سابق مبنی بر این امر که بدون رضایت و اجازۀ او، اموال منقول از تصرف او خارج شده است. به زبان ساده‌تر اگر کسی اموال منقول شما را به زور تصرف کند، شما می‌توانید اعادۀ تصرف نموده و مال خود را از او درخواست کنید.

افراد، دعاوی تصرف عدوانی، مزاحمت و ممانعت از حق را می‌توانند از طریق دادخواست‌های حقوقی و شکایت کیفری پیگیری و مطرح کنند. توجه داشته باشید که برای تحقق هر یک از این ادعاها باید ادلۀ اثباتی و شرایط اثبات را داشته باشید، چرا که هر کدام از آن‌ها دارای ادله و شرایط متفاوتی هستند. دعوای تصرف عدوانی در واقع یک دعوی غیر مالی بوده است و هزینۀ دادرسی برای آن برابر با هزینه‌های دادرسی دعوی غیرمالی خواهد بود. تصرف عدوانی برای اموال غیرمنقول موضوعیت داشته و اگر فردی اموال منقول مانند، گوشی تلفن همراه و ماشینش را تصرف کنند، نمی‌توان این ادعا را علیه متصرف مطرح کرد. در این صورت می‌توان علیه فرد، ادعای خیانت در امانت و یا حتی سرقت اعلام نمود.

نکات مهم در مورد دعوای تصرف عدوانی

لازم به ذکر است بدانید که دعوای تصرف عدوانی کیفری با نوع حقوقی آن متفاوت است. در نوع کیفری، فرد شاکی باید سند مالکیت مال غیرمنقول خود را به دادسرا بدهد، اما در نوع حقوقی آن، نیازی به ارائۀ اسناد مالکیت نخواهد بود.
در نوع کیفری، چنانچه فرد متهم ادعای مالکیت مال را داشته باشد، مرجع مربوطه باید قرار اناطه را صادر نماید. این قرار به معنی اثبات امر است، یعنی فرد متهم باید مالکیت خود را ثابت نماید. طبق ماده 690، تبصره 2 قانون مجازات اسلامی، اگر متهم‌ها سه نفر و یا بیشتر باشند و قرائن فوق قوی بر اثبات جرم آن‌ها موجود باشد، حکم بازداشت اعلام خواهد شد.

چنانچه زنی بعد از طلاق و بعد از گذشت انقضاء عده، هنوز در منزل شوهر مانده باشد، تصرف عدوانی کرده است. بر طبق قانون مجازات اسلامی اگر تصرف عدوانی، مزاحمت و یا ممانعت از حق در فردی ثابت شود، مجازات او یک ماه تا یک سال حبس بوده و دادگاه محترم موظف است که رفع تصرف نماید. یک وکیل خوب می‌تواند تصرف عدوانی را به خوبی ثابت کند، داشتن یک وکیل در مشهد می‌تواند شما را در رفع این موضوع یاری دهد.

مزاحمت

مزاحمت در اینجا به معنی دعوایی بوده که به موجب آن، فرد متصرف مالی غیر منقول را درخواست کرده و نسبت به این تصرف مزاحمت ایجاد می‌کند. این در حالتی است که هنوز مال تصرف نشده است. به عنوان مثال اگر فردی قفل‌های درب آپارتمان فرد دیگری را عوض کند، به صورتی که مالک دیگر نتواند به ملک خود ورود پیدا کند، امر مزاحمت به درستی محقق خواهد شد. در مادۀ 690 قانون اسلامی بر این نحوه مزاحمت، شکایت کیفری وارد است.

ممانعت از حق

اگر کسی رفع ممانعت از حق انتفاع و یا ارتفاع خود را از ملک فرد دیگری بخواهد. به بیانی ساده‌تر یعنی، فردی ادعا کند که فرد دیگری از ملک و اموال غیرمنقول او استفاده می‌نماید و بخواهد رفع ممانعت کند. همانند اینکه فردی، کلید منزل فرد دیگری را برداشته باشد و به صاحب خانه اجازه ورود ندهد. باید توجه داشته باشید که در پرونده‌های مختلف کیفری چنانچه موضوع و یا عنوان شکایت اشتباه باشد، قاضی قادر به اصلاح آن خواهد بود و با توجه به عناوینی که با شکایت شما مطرح می‌شود حکم صادر می‌کند. اما در دعاوی مدنی چنین نخواهد بود، چنانچه فردی دعوای تصرف عدوانی داشته باشد و قاضی تشخیص تصرف عدوانی ندهد، دعوا به طور کلی رد خواهد شد؛ حتی اگر این دعوا، دعاوی مزاحمت و یا ممانعت از حق باشد. خواهان تنها در جلسه اول دادرسی می‌تواند موضوع دعوا را عوض کند.

مزیت‌های داشتن وکیل در دعوای تصرف عدوانی

مسلماً داشتن وکیل در تمام مسائل حقوقی و مدنی مزیت‌های زیادی خواهد داشت. اگر ساکن مشهد هستید و وکیل در مشهد نیاز دارید، می‌توانید با مؤسسۀ دادورزان صلح و سازش در ارتباط باشد. اما داشتن وکیل در این امر چه مزیت‌هایی می‌تواند داشته باشد:

  • از آنجایی که دعوای تصرف عدوانی به اموال غیرمنقول متعلق بوده است، بنابراین نیاز به یک وکیل زبده بسیار احساس خواهد شد، چرا که این دعاوی، جزء دعاوی بسیار حساس و پیچیده می‌باشد.
  • اهمیت تشخیص هر یک از این دعاوی بسیار مهم است و همانطور که گفته شد، در صورت تشخیص اشتباه، دعاوی رد می‌شوند.
  • در دعوای تصرف عدوانی ادله بسیار مهم هستند و حضور یک وکیل می‌تواند به جمع‌آوری ادله مناسب کمک کند.
  • اگر دعاوی به طور صحیح اقامه نگردند، ممکن است آثار منفی زیادی به دنبال داشته باشد. بنابراین حضور یک وکیل ماهر می‌تواند این موضوع را حل کند.
  • در موضوع دعاوی تصرف، خواهان ممکن است با هر حرکت اشتباه، مبلغ زیادی از پول که همان اموال غیرمنقول است، را از دست بدهد.

سخن پایانی

در تمامی زمینه‌های حقوقی، حضور یک وکیل از مهم‌ترین مسائل می‌باشد. اگر می‌خواهید در هر پرونده‌ای از جمله دعوای تصرف عدوانی موفق باشید، باید با یک وکیل حرفه‌ای مشورت کنید. وکیل در مشهد اغلب به راحتی پیدا می‌شود. اما پیشنهاد ما این است که با یک جستجو در اینترنت سری به مؤسسه دادورزان صلح و سازش بزنید. هدف ما در این مؤسسه حل مشکلات و مسائل حقوقی شما به مناسب‌ترین و بهترین نحو بوده تا دغدغه شما را در پیمودن مسیر پیچیده معضلات حقوقی کاهش دهیم.
همچنین شما می‌توانید جهت سهولت در برقراری ارتباط با کارشناسان ما به صفحه  اینستاگرام ما مراجعه نمایید.

آدرس دادورزان صلح و سازش
ایران، خراسان رضوی، مشهد مقدس، بلوار قرنی، قرنی 32، مجتمع خاتم (پلاک 4) واحد
تلفن همراه: 09155446429
فکس : 05146224091

وکیل در کرد کوی

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا