وکیل پایه یک دادگستری
Search

0919-2329787

تماس بگیرید

جریان بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور چگونه است؟

جریان بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور چگونه است؟

یکی از نهاد‌های اصلی و مهم در بررسی پرونده‌های قضایی دیوان عالی کشور است. جریان بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور بدون حضور طرفین انجام می‌شود. بررسی پرونده در دیوان عالی کشور فارغ از هویت و جایگاه اجتماعی افراد صورت می‌گیرد؛ البته پرونده‌هایی با شرایط ویژه به دیوان ارسال می‌شوند. پرونده‌هایی که به دیوان عالی فرستاده شده‌اند، با رد و یا تأیید رأی فرجام به اتمام می‌رسند. نحوه بررسی پرونده در دیوان عالی کشور، ممکن است بین شش ماه تا یک سال زمان ببرد؛ از آنجای که دیوان عالی کشور در تهران بوده و تنها در شهر‌های قم و مشهد شعب دارد و علاوه بر این تعداد پرونده‌های ارسالی که در خواست فرجام را دارند بسیار زیاد است، مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها ممکن است زمان بر باشد.

ارسال پرونده به دیوان عالی و درخواست فرجام خواهی، فرآیند حساس و قابل توجه‌ای است؛ علاوه بر این آشنایی و مسلط بودن به روند رسیدگی به پرونده‌ها در دیوان می‌تواند در مدت زمان رسیدگی و چگونگی پیش روی پرونده به شدت تأثیر‌گذار باشد؛ به همین دلیل کمک خواستن و گرفتن مشاوره حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری، کمک بسزایی به شما خواهد کرد.

نحوه بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور با حضور وکیل

جریان بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور، روندی طاقت‌فرسا و دلهره‌آور برای شما خواهد بود. زمانی که شما به جرمی متهم می‌شوید و پرونده‌تان در نهایت به دیوان عالی ارسال می‌شود، مراجعه به وکیل از مهم‌ترین اقدامات شما باید باشد. وکیلان متخصص در این حوضه که سابقه و تجربه کافی در پرونده‌های ارسالی به دیوان دارند، روند رسیدگی به پرونده شما را به حداقل خواهد رساند. وکیل متخصص با آگاهی از شیوه رسیدگی به پرونده در دیوان عالی کشور، شما را در بررسی مدارک موجود که میزان موفقیت شما را در پرونده بالا می‌برد، همراهی کرده و با درک عمیقی که از قانون و رویه‌های آن دارد، احتمال موفقیت پرونده را تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

مراجعه و کمک گرفتن از وکیل دیوان عالی کشور، می‌تواند شما را در درست طی کردن سیستم دادگاه، انجام تمام مراحل قانونی، انجام مراحل مورد نیاز در زمان مناسب، تسریع روند رسیدگی به پرونده، افزایش شانس موفقیت و… راهنمایی کند.

جریان بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور آخرین مرحله‌ای است که اشخاص می‌توانند برای رفع و لغو حکم صادره از دیگر مرجح‌های صالح، به آن مراجعه کنند؛ از این رو انتخاب وکیل در این مرحله نقش کلیدی خواهد داشت. قبل از مراجعه به وکیل مورد نظرتان، از سواد و آگاهی، فن بیان حرفه‌ای، سابقه داشتن در پرونده‌های ارسال شده به دیوان، تبحر، مهارت و تجربه‌اش را مورد بررسی وتحقیق قرار دهید.

نحوه بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور با حضور وکیل

روش‌های پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور

پرونده‌هایی که به دیوان راه پیدا می‌کنند، به دو نتیجه تأیید یا رد رأی فرجام خواهند رسید؛ از آنجایی که رسیدگی به پرونده در دیوان معمولاً نیاز به حضور طرفین ندارد، برای اطلاع از جریان بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور سامانه ثنا طراحی و راه‌اندازی شده است. شما بعد ثبت نام در سامانه ثنا، می‌توانی با مراجعه به سایت ثنا در هر مکان و زمانی از آخرین تغییرات پرونده‌تان اطلاع پیدا کنید؛ علاوه بر سامانه ثنا، قوه قضائیه امکان پیگیری پرونده از طریق سامانه پیامکی را نیز برای افراد راه‌اندازی کرده است.

نحوه رسیدگی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور، نیاز به حضور فیزیکی شما ندارد؛ از این رو با مراجعه به سامانه ثنا می‌توان صفر تا صد روند جریان پرونده را در دیوان بررسی کرد.

بعد از ثبت نام اولیه در سامانه ثنا، برای ورود به سامانه؛ می‌بایست اطلاعاتی؛ همچون شماره پرونده، رمز پرونده و… را در اختیار داشته و با وارد کردن این اطلاعات وارد سایت شوید.

برای ورود به سامانه شما باید رمز پرونده و کد ملی خود را وارد کنید؛ چنانچه رمز پرونده را نداشته یا آن را به خاطر نمی‌آوردید با ارائه شماره شانزده رقمی پروونده و کد ملی می‌توانید وارد سامانه شوید.

روش‌های پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم جریان رسیدگی به پرونده‌ها در دیوان عالی کشور را برایتان توضیح دهیم.دیوان عالی کشور آخرین جایی بوده که حکم مجازات اشخاص می‌تواند نقص شود؛ به همین علت پرونده‌های خاص به دیوان ارسال می‌شوند. با توجه به حساس بودن نحوه بررسی پرونده‌ها در دیوان عالی کشور؛ مراجعه به وکیلان متخصص در این زمینه بهترین راه حل برای شما است.

در دادگاه‌های فرجام خواهی دیوان عالی نیاز به حضور اشخاص نیست؛ از این رو قوه قضایی اقدام به طراحی سایتی، برای اطلاع غیر حضوری افراد از روند رسیدگی به پرونده‌شان، کرده است. شما با وارد کردن شماره پرونده و کد ملی یا رمز پرونده به همراه کد ملی می‌توانید وارد سایت ثنا شده و آخرین اقدات به عمل آمده در مورد پرونده‌تان را بررسی کنید؛ علاوه بر سامانه ثنا با سامانه پیامکی هم می‌توانید از آخرین تحولات روی پرونده اطلاع پیدا کنید.

سؤالات متداول

آیا بدون حضور فیزیکی در دیوان عالی کشور می‌توان روند پرونده را پیگیری کرد؟

بله، شما با مراجعه و ثبت نام در سامانه ثنا می‌توانید پرونده خود را پیگیری کنید.

آیا به غیر از سامانه ثنا، روشی برای پیگیری پرونده وجود دارد؟

بله، بررسی روند پرونده با سامانه پیامکی هم امکان‌پذیر است.

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا