امروز قصد داریم در این مقاله با بهترین وکیل در مشهد، انواع عقود وکالت، وظایف وکیل و ویژگی ها و خصوصیات وکیل در مشهد، آشنا شویم. در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

وکیل کیست؟

وکیل یا نماینده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری که “موکل” نامیده می شود، به موجب “عقد وکالت” برای انجام کاری مامور و اختیار بعضی امور را به دست می‌آورد.

عقد وکالت به چه معناست؟

عقد وکالت به معنی “واگذار نمودن” است که به موجب آن موکل این اختیارات را به وکیل واگذار می نماید و وکیل و موکل در برابر یکدیگر حق و تکلیف یافته، دارای روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت‌های متقابل می شوند.

انواع عقود وکالت:

عقد وکالت که از طریق موکل به وکیل صورت می گیرد، به یکی از طرق زیر می باشد.

  • وکالت تعیینی (قراردادی):

وکالت تعیینی که به آن وکالت قراردادی هم می‌گویند به وکالتی اطلاق می شود که هر یک از اصحاب دعوا برای دفاع و اقامه دعوا و تعقیب آن به وکیل دادگستری واگذار می کنند.

اگر شما دوستان عزیز نیاز به اخذ وکیل دادگستری در نیشابور دارید، اینجا کلیک کنید.

  • وکالت تسخیری (انتخابی):

وکالتی است که در امور کیفری از طرف دادگاه برای دفاع از متهم به وکلا ارجاع داده می شود. به عبارت دیگر می توان گفت چنانچه متهم استطاعت مالی ندارد و یا اینکه در جرایمی که مجازات آنها حسب قانون، قصاص نفس، اعدام، رجم و حبس ابد است و مداخله وکیل در دادرسی ضرورت دارد و مرتکب حاضر به معرفی وکیل برای خود نیست در این موارد از جانب دادگاه وکیلی برای مرتکب جرم انتخاب می شود.

  • وکیل معاضدتی:

وکالتی که شخص آن وکیل را انتخاب نمی کند بلکه به دلیل نداشتن توانایی مالی، جهت گرفتن وکیل به کانون وکلا مراجعه می‌کنند و کانون وکلا نیز پس از بررسی در صورت احراز شرط عدم تمکن مالی و مرتبط بودن دعوای مزبور به آن شخص مکلف است، به معرفی یک وکیل معاضدتی اقدام کند. وکلا نیز مکلف اند در هر سال، 3 نوبت دادرسی حقوقی فردی را که از طرف کانون وکلا به آنها معرفی شده را بول نمایند و آن اشخاص پرداخت حق الوکاله معاف هستند.

  • وکالت اتفاقی:

وکالت اتفاقی یا موقت وکالتی است که اشخاص واجد معلومات کافی در حوزه حقوق که شغل و حرفه آنها وکالت در دادگستری نباشد، اگر در بخواهند برای اقربای سببی یا نسبی خود (که شروط خاصی دارد)  وکالت نمایند ممکن است که به آن ها سه نوبت در سال جواز وکالت اتفاقی داده شود. لازم به ذکر است که جواز وکالت اتفاقی با رعایت شرایط و مقررات مربوطه توسط کانون وکلای دادگستری صادر می شود.

  • وکیل یا نماینده حقوقی ادارات:

نهادها، سازمان ها و ادارات دولتی می‌توانند فردی را که در آن اداره مشغول به کار است، با تصویب رئیس اداره مربوطه، به عنوان وکیل یا نماینده حقوقی خود، جهت اقامه دعوا و یا دفاع از دعاوی اشخاص علیه اداره مربوطه به دادگاه معرفی نمایند، تا از حقوق و منافع سازمان، اداره و نهاد خود دفاع کند.

وکیل در مشهد

  • وکالت بلاعزل بهترین وکیل در مشهد:

وکالت بلاعزل عقد است که شخص اختیاراتی به وکیل در مشهد واگذار می کند و حق عزل فردی را که اختیارات را به او عطا کرده است از خود ساقط می کند، البته حدود اختیارات وکیل همان حدودی است که در وکالت نامه قید شده است.

وکالت بلاعزل به 2 صورت است:
1- وکالت بلاعزل خاص
2- وکالت بلاعزل عام

وکالت بلاعزل خاص:

وکالت بلاعزل خاص که فقط در امور تعیین شده و مشخصی، وکیل اختیار دارد و موکل در آن امور خاص حق عزل وکیل مشهد را به هیچ عنوان ندارد.
مثل: وکالت بلاعزل در حضانت فرزند، وکالت بلاعزل در طلاق، وکالت بلاعزل در خرید یا فروش خانه و…

وکالت بلاعزل عام:

وکالت تام یا جامع به وکالتی اطلاق می شود که تمام امور موکل به وکیل واگذار می شود و موکل حق عزل وکیل را ندارد، مگر با مرگ یا جنون وکیل.

مطالب مرتبط: جواز تاسیس چیست؟ مدت اعتبار آن چقدر است؟

وظایف بهترین وکیل در مشهد

– مشاوره به مراجعان در خصوص موارد قانونی
– حضور در دادگاه به عنوان نماینده موکل خود و دفاع از آنها
– تهیه پیش نویس ها، قراردادها و نامه ها برای درج در پرونده و پیشبرد امور حقوق و قضایی موکل خود
– جستجوی موارد مشابه قبلی برای تسهیل کار پرونده جاری در دست
– جمع آوری و نگهداری از مستندات و مدارک مربوط به پرونده برای ارائه به دادگاه جهت دفاع از موکل خود
– شرکت در جلسات و مذاکره ها به منظور کشف اطلاعات بیشتر، بررسی بیشتر پرونده و یا ارائه توضیحات یا دلایل و مدارک به ذی نفعان
– ارائه مدارک و شواهد به دادگاه و دفاع از موکل

وکیل در مشهد

ویژگی هایبهترین وکیل در مشهد در امور وکالت:

۱- احساس مسئولیت، دلسوزی و همدلی کردن یک وکیل برای انجام و پیشبرد سریع امور موکل خود بسیار مهم است و این موارد باید دغدغه یک وکیل کار بلد باشد و موکل را محور خود قرار دهد.

۲- وکیل در مشهد باید امانتدار و محرم اسرار باشد و تحت هیچ شرایطی نباید اطلاعات شخصی پرونده موکل خود را فاش نماید.

۳- تخصص و تسلط در موضوعات حقوقی از ویژگی های مهم وکیل پایه یک دادگستری است. به این دلیل که وکالت یک حرفه دقیق و پیچیده است که در صورت عدم دانش کافی و کمبود تخصص، ممکن است سرنوشت موکل خود را به خطر بیندازد.

۴- صداقت و راستگویی وکیل در امر وکالت در انجام فرایند پرونده جزو مهم ترین اصول اخلاقی است که یک وکیل خوب باید رعایت کند.

۵- یک وکیل خوب باید با روابط عمومی قوی و داشتن مهارت تفکر نقادانه تاثیر بسزایی در موفقیت پرونده موکل خود داشته باشد.

بهترین وکیل در مشهد

همانطور که در مطالب فوق مشاهده کردید و با بهترین وکیل در مشهد و وظایف و خصوصیات آن آشنا شده اید، اگر شما دوستان عزیز در دعاوی حقوقی، خانواده، کیفری، ارث و انحصار وراثت، بیمه، تجاری و اسناد تجاری، ملکی و… نیاز به اخذ وکیل در مشهد داشته اید، فقط کافی است با وکلای متخصص ما در دادورزان صلح و سازش در ارتباط باشید تا نتایج مطلوبی را به دست آورید.

آدرس دادورزان صلح و سازش :

ایران، خراسان رضوی، مشهد، بلوار فرامرز عباسی، فرامرز عباسی 41، ساختمان 110، طبقه اول، واحد یک

989192329787+ تلفن همراه

985146224091+ فکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس 09192329787