وکیل پایه یک دادگستری
Search

0919-2329787

تماس بگیرید

وکالت بلاعزل چیست و چگونه باطل می شود؟

وکالت بلاعزل

وکالت یعنی واگذاری یک سری از اختیارات به یک فرد دیگر برای انجام امور حقوقی و تعیین وی به عنوان نماینده خود تا در پیش برد کار‌ها به ما کمک کند. عقد وکالت به دو صورت عقد لازم و عقد جایز جاری می‌شود. در عقد جایز طبق ماده 186 قانون مدنی طرفین در هر زمان که خواستند می‌توانند وکالت را برهم بزنند و فسخ نمایند. برعکس آن در عقد لازم طبق ماده 185 قانون مدنی هیچکدام از طرفین حق اینکه وکالت را برهم بزنند ندارند به جز در مواردی که قانون برای باطل شدن آن تعیین کرده است. عدم عزل این نوع از وکالت دائمی نبوده و قانون‌گذاران شرایطی برای فسخ آن درنظر گرفته‌اند. در ادامه به سؤال وکالت بلا عزل چیست و چگونه باطل می‌شود به صورت دقیق‌تر پاسخ خواهیم داد.

در حقوق شخصی که فردی را به عنوان نماینده خود برای انجام امور حقوقی انتخاب می‌کند موکل نام دارد و فرد انتخاب شده وکیل است. در ماده 678 قانون مدنی آمده است که فسخ عقد وکالت طبق درخواست موکل انجام خواهد شد. هنگامی که دو طرف تصمیم می‌گیرند شرایطی را بر قرار کنند تا دو طرف نتوانند عقد وکالت را برهم بزنند عقد وکالت بلاعزل جاری می‌کنند تا موکل نتواند به راحتی وکیل خود را برکنار کند. طبق ماده 679 قانون مدنی در واقع موکل با جاری کردن عقد وکالت بلاعزل دارد حق عزل وکیل را از خود می‌گیرد. افراد معمولاً به دلیل اینکه خودشان نمی‌تواند از پس امور دادگاهی و حقوقی برآیند یک وکیل اخذ می‌کنند تا او به عنوان نماینده فرد امور لازمه را انجام دهد. عقد وکالت بلاعزل به این دلیل جاری می‌شود که موکل نتواند هر زمان که خواست وکالت را باطل کند و زحمات وکیل به باد رفته و ضرر کند.

وکالت بلاعزل تام الاختیار چیست؟

وکالت‌های تام الاختیار به وکالت‌هایی می‌گویند که موکل اختیار تمام و کمال امور را به وکیل خود می‌سپارد. پس از اینکه موکل این عقد وکالت تام‌الاختیار را برقرار کند، برای هیچ موردی احتیاج به حضور وی نیست. در این نوع وکالت امضا و حضور موکل با وکیل برابری می‌کند. به همین دلیل وکالت تام الاختیار حتماً مشخص شده و در وکالتنامه قید می‌شود که برای رسیدگی به چه اموری این وکالت داده شده است. وکالت تام الاختیار برای خرید و فروش ملک و ماشین رایج است. اکنون به این سؤال می‌پردازیم که وکالت بلاعزل تام الاختیار چیست؟ اینجور وکالت‌ها همانطور که گفته شد برای وکالت خرید و فروش عقد می‌شود و قابل فسخ کردن و عزل وکیل نیستند.

آیا وکالت بلاعزل را می‌توان باطل کرد؟

در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان وکالت بلاعزل را باطل کرد یا نه باید بگوییم بله این نوع وکالت نیز قابل فسخ است. در وکالت نامه عادی موکل هر زمانکه بخواهد می‌تواند قرارداد را فسخ کند و وکالت را پایان دهد اما در وکالت بلاعزل این امکان دیگر وجود ندارد. وکالت بلاعزل را می‌توان باطل کرد اما در شرایط خاصی که قانون‌گذار تعیین کرده است. در شرایط و بند‌های قانون هیچگاه چیزی به عنوان دائمی و غیر قابل ابطال وجود ندارد که تاریخ انقضا نداشته باشد پس همیشه راه بازگشتی وجود دارد. می‌توانید به شماره وکیل در مشهد تماس بگیرید تا تمام موارد را به شما توضیح دهد.

اعتبار وکالت بلاعزل تا چه زمانی است؟

وکالت بلاعزل تا چه زمانی اعتبار دارد؟

در هنگام تنظیم وکالت‌نامه بلاعزل می‌توان مدت زمانی برای آن مشخص کرد و تعیین نمود که تا کی این قرارداد بر پا باشد و زمانی که به مدت معینن شده به اتمام برسد وکالت نامه نیز باطل می‌شود. اما در شرایطی که طرفین برای وکالت بلاعزل زمانی مشخص نکرده باشند تا زمان مرگ موکل یا وکیل این وکالت پا برچا می‌ماند. به طور کلی عقد وکالت در صورت فوت یا جنون هر یک ازطرفین باطل می‌شود و وکالت بلاعزل نیز از این قاعده مستثنی نیست. لازم است برای پاسخ به سؤال وکالت بلاعزل تا چه زمانی اعتبار دارد؟ به این نکته اشاره کنیم که در هنگام تنظیم وکالت نامه بلاعزل می‌توان قید کرد که این عقد حتی پس از فوت طرفین نیز پا برجا بماند.

تفاوت وکالت بلاعزل و تام الاختیار

تفاوت وکالت بلاعزل و تام الاختیار

تفاوت وکالت بلاعزل و تام الاختیار در اختیاراتی است که هر کدام به طرفین می‌دهند. در ادامه این تفاوت‌هارا بررسی می‌کنیم:

 • یکی از این تفاوت‌ها این است که در وکالت تام الاختیار هر موقع که موکل بخواهد می‌تواند وکالت را فسخ کند اما در وکالت بلاعزل این طور نیست.
 • دیگر تفاوت این است که وکالت تام الاختیار برای موارد فروش ملک و املاک و ماشین معمولاً تعیین خواهد شد اما وکالت بلاعزل موارد دیگری را پوششش می‌دهد.
 • در وکالت تام الاختیار وکیل اختیار مطلق و تمام کمالی در مورد موضوعاتی که در وکالت نامه مشخص شده، خواهد داشت. اما در وکالت بلاعزل این گونه نخواهد بود.

وکالت بلاعزل چگونه باطل می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که در وکالت بلاعزل باید دانست و دقت داشت این است که وکالت بلاعزل چگونه باطل می‌شود؟ مواردی که وکالت بلاعزل را باطل می‌کنند به شرح زیراند:

 • حجر یکی از طرفین: حجر یعنی از دست دادن سلامت روان و دچار جنون شدن. اگر موکل یا وکیل قدرت تصمیم‌گیری در موارد مالی را نداشته باشند و به عبارتی دچار سفیه شوند وکالت فسخ خواهد شد.
 • فوت یکی از طرفین: در حقوق با فوت موکل یا وکیل عقد وکالت باطل می‌شود و وکالت بلاعزل نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 • استعفا دادن وکیل: یکی از راه‌های فسخ وکالت بلاعزل استعفا دادن وکیل است. با استعفا دادن وکیل مسئولیتی را عهده دار نخواهد شد فقط باید استعفای خود را به طریقی به موکل خود اطلاع دهد.
 • اقاله وکالت بلاعزل: در وکالت بلاعزل هم اقاله قابل اجرا است. اقاله بعنی طرفین با تفاهم و رضایت همدیگر عقد وکالت را باطل کنند.
 • رسیدن تاریخ انقضای وکالت‌نامه: در صورتی که طرفین هنگام تنظیم وکالت‌نامه مدت زمانی را برای جاری بودن عقد وکالت تنظیم کرده باشند و مدت آن به اتمام رسیده باشد وکالت بلاعزل نیز فسخ خواهد شد.
 • تکمیل موضوع قرار داد: اگر برای انجام امور خاصی به شخصی وکالت بلاعزل داده باشید و در وکالت نامه ذکر کرده باشید با انجام شدن امور ذکر شده و به اتمام رسیدن آن‌ها وکالت فسخ می‌شود.
 • با مراجعه به دادگاه حقوقی و ثبت دادخواست ابطال وکالت بلاعزل: در این شرایط قاضی شرایط و مدارک را بررسی می‌کند و در صورت تأیید دستور به ابطال وکالت بلاعزل می‌دهد.
 • انجام دادن امور موضوع وکالت بلاعزل توسط خود موکل: اگر موکل خود امور مربوطه را انجام دهد وکالت بلاعزل نیز باطل خواهد شد.
 • اگر وکیل از وکالت ممنوع شود وکالت بلاعزل او با موکلش نیز فسخ می‌شود.
 • ورشکستگی موکل: ورشکستگی موکل باعث انفساخ وکالت بلاعزل شده به این دلیل که فرد ورشکسته از تصرف در اموال خود ممنوع است.

هزینه وکالت بلاعزل

مقدار هزینه در وکالت اهمیت زیادی دارد این هزینه وکالت بلاعزل شامل حق الوکاله وکیل، هزینه‌های دادگاه، هزینه‌های اداری و سایر موارد می‌شوند به همین دلیل مهم است که وکیل خانم در تهران را برای امور حقوقی خود انتخاب کنید تا در بدست آوردن حقوقتان مؤثر باشد. عوامل زیادی بر هزینه‌های وکالت بلاعزل مؤثرند مانند پیچیدگی پرونده، تجربه و مهارت وکیل، مدت زمانی که وکیل باید برای پرونده زمان بگذارد، موقعیت جغرافیایی و موارد دیگر اما به طور کلی هزینه وکالت بلاعزل به صورت توافقی بین موکل و وکیل تعیین می‌گردد و مقدار مشخصی برای آن وجود ندارد.

آیا وکالت بلاعزل قابل انتقال است؟

گاهی در وکالت‌های بلاعزل کلاهبرداری‌های زیادی صورت می‌گیرد چون افراد نمی‌دانند وکالت‌نامه را باید چگونه تنظیم کنند تا طرف مقابل نتواند از اختیاراتی که دارد سو استفاده کند. با منعقد شدن وکالت بلاعزل کلیه اختیارات معاملات خرید و فروش از موکل به وکیل انتقال می‌یابد. اگر کسی وکالت بلاعزل داشته باشد و در وکالت نامه گفته شده باشد که به نام خودش نتواند ملکی را ثبت کند، می‌تواند به نام دیگری‌زده بدون اینکه به موکل خود اطلاع دهد. برای دانستن اینکه وکالت بلاعزل قابل اننتقال است یا نه بهتر است برای انجام اموری که قصد انتقال وکالت آن را دارید، به سرعت وکالت آن را به سند قطعی و رسمی تبدیل کنید. موکل می‌تواند در وکالت بلاعزل تمام کار‌های مربوط به خرید و فروش را خودش انجام دهد. بنابراین می‌توانید صراحتاً در وکالت نامه قید کنید و به این ترتیب از آن به بعد موکل حق دخالت در اجرای امور معامله را نخواهد داشت.

سؤالات متداول

برای باطل کردن وکالت بلاعزل به چه مرجعی مراجعه کرد؟

دفتر اسناد رسمی یا دادگاه

وکالت بلاعزل بعد از فوت موکل چگونه خواهد شد؟

وکالت بلاعزل بعد از فوت هر یک از طرفین اعتبار خود را از دست می‌دهد.

برای تنظیم وکالت نامه بلا عزل چه مدارکی لازم است؟

به طور کلی برای تنظیم وکالتنامه باید شناسنامه وکیل و موکل، کارت ملی هر دو و همچنین کپی این مدارک را به همراه بیاورید.

کارشناسان گروه دادورزان آماده پاسخ گویی به شما هستند

0919-2329787
جهت مشاوره تخصصی تماس بگیرید...
0919-2329787

آخرین مقالات سایت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا