وکیل نفقه

نفقه چیست؟ به طور کلی نفقه شامل نیازهایی است که زوج باید برای زوجه تامین کند، این نیازهای متعارف شامل مسکن، خوراک، پوشاک و غیره هستند. به طور کلی تمامی امکاناتی که در شأن زن باید تامین شود در زیر مجموعه نفقه قرار می‌گیرند. گاهی اوقات مردان از دادن نفقه به همسران خود خودداری می‌کنند که در چنین شرایطی زنان می‌توانند با انجام شکایت این موضوع را پیگیری کنند. در چنین شرایطی وجود یک وکیل نفقه کمک زیادی برای احقاق حقوق زنان خواهد کرد.

البته نفقه تنها به زنان تعلق نمی‌گیرد بلکه نفقه فرزند نیز وجود دارد، در صورت طلاق زن و مرد، پدر باید نفقه فرزند  را پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت با کمک یک وکیل نفقه فرزند می‌توان این موضوع را پیگیری کرد.

وکیل نفقهبهترین وکیل نفقه

وکیل پایه یک نفقه در دانشگاه تحصیلات خود را در زمینه حقوق به پایان رسانده است و اتمام دوره کارآموزی و قبولی در آزمون‌های مربوطه به مرتبه وکیل پایه یک دست یافته است. در بیشتر مواقع هر کدام از وکلا بر روی یک حوزه خاص فعالیت می‌کنند و وکیل مهریه و نفقه نیز در همین راستا فعالیت می‌کند.

یکی از وظایف مهم وکیل نفقه زن ارائه مشاوره حقوقی نفقه و کمک به موکل خود برای دریافت حقوق قانونی خود است.

درخوااست مشاورهبرای اینکه شانس پیروزی در دادگاه افزایش یابد بهتر است که به سراغ یک وکیل نفقه متخصص بروید. یک وکیل نفقه با تجربه با توجه به اینکه در جلسات مختلف دادگاه شرکت کرده و پرونده‌های مختلفی را در رابطه با این موضوع بررسی کرده است توانایی بیشتری نسبت به سایر وکلا برای دفاع از موکل خود دارد. بنابراین وجود تخصص و تجربه کافی از لازمه‌های اصلی یک وکیل نفقه خوب است.

وکیل نفقهچگونگی مطالبه نفقه زن

پرداخت نفقه به زن از جانب مرد اهمیت بسیار زیادی دارد و قانون در این مورد بسیار دقیق عمل می‌کند. برای اینکه یک زن نفقه خود را مطالبه کند دو راه وجود دارد. در ادامه این دو راه را که شرایط استحقاق نفقه زن به حساب می‌آیند بررسی خواهیم کرد.

راه اول این است که به دادگاه مراجعه کند و دادخواست مربوط به این موضوع را به دادگاه خانواده ارسال کند، در این شرایط طبق قانون مرد مکلف است که مقدار نفقه زن را پرداخت کند.

راه دوم برای دریافت نفقه این است که به دادگاه مراجعه کرده و به جرم ترک پرداخت نفقه از مرد شکایت کند، در این صورت مرد نه تنها باید مبلغ نفقه را پرداخت کند بلکه بخاطر جرم خود به حبس نیز محکوم می‌شود. یکی از فواید داشتن وکیل نفقه زن در این مرحله مشخص می‌شود، چرا که وجود یک وکیل کیفری روند طرح شکایت کیفری مربوط به نفقه را آسان‌تر می‌کند.

درخوااست مشاورهضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه نیز مربوط به چنین حالتی است، یعنی زمانی که زن برای درخواست نفقه خود به دادگاه مراجعه می‌کند. در صورتی که مرد توانایی پرداخت نفقه را نداشته باشد زن از حق طلاق بهره‌مند خواهد شد.

نحوه و معیار محاسبه میزان نفقه زن نیز به دو صورت انجام می‌شود، اولین راه توافق بین زن و مرد است و در غیر این صورت محاسبه نفقه به دست کارشناسان سپرده می‌شود. کارشناس با بررسی برخی شرایط همچون سن، تحصیلات و شان خانوادگی زن میزان نفقه را محاسبه خواهد کرد.

وکیل نفقهنفقه در دوران مختلف ازدواج

نفقه تنها مربوط به دوران پس از مراسم عروسی نیست بلکه قبل و بعد از این مراسم نیز موضوع نفقه وجود دارد. برخی از افراد معتقدند چون زن و مرد در دوران عقد در یک منزل سکونت نمی‌کنند نفقه در دوران عقد به زن تعلق نمی‌گیرد، در حالی که این موضوع طبق قانون اشتباه است و به محض نکاح وظایف مرد نسبت به زن آغاز می‌شود.

نفقه در عقد موقت یا همان دوران صیغه به زن تعلق نمی‌گیرد مگر اینکه این موضوع به طور رسمی و کتبی ذکر شده باشد.

نفقه در دوران طلاق زمانی به زن تعلق می‌گیرد که در حال سپری دوره عده خود باشد و بین انحلال زوجیت و پرداخت نفقه رابطه عکس وجود دارد و پس از طلاق نفقه به زن تعلق نمی‌گیرد.

طبق قوانین جدیدی که تصویب شده است امکان دریافت نفقه در زمان وفات زوج وجود دارد، و زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه این دادخواست را تنظیم کند. نفقه در این دوران با استفاده از اموال به جا مانده زوج پرداخت می‌شود.

وکیل نفقهدر چه صورت نفقه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

همانطور که گفته شد نفقه یک حق قانونی برای زن است و مرد مکلف به پرداخت آن می‌باشد و زن در هر زمانی می‌تواند برای مطالبه نفقه حقوقی اقدام کند. اما در صورتی که مسئله عدم تمکین وجود داشته باشد دادگاه رای را به نفع مرد صادر کرده و زن دیگر از لحاظ قانونی صلاحیت دریافت نفقه را نخواهد داشت.

وکیل نفقهحق‌الوکاله وکیل نفقه

به طور کلی برای پرداخت حق‌الوکاله تعرفه‌های مشخصی از جانب دولت تعیین می‌شود که این موضوع با توجه به میزان سختی پرونده و مهارت و تخصص وکیل می‌تواند متغیر باشد.

ویژگی‌های یک وکیل نفقه خوب

انتخاب یک وکیل مناسب از دغدغه‌های مهم بسیاری از افراد در مواجه شدن با مشکلات حقوقی است. یک وکیل خوب خصوصیات ویژه‌ای باید داشته باشد تا بتوان به او تکیه کرد و مشکلات مهم حقوقی خود را به او سپرد. چنین وکیلی قبل از دفاع از موکل باید به مطالعه پرونده پرداخته و با متهم پرونده نیز گفتگو داشته باشد تا بتواند به طور کامل و دقیق از موکل خود دفاع کند. در واقع وکالت به معنی یک تعهد است، بدین معنی که وکیل تمام تلاش خودش را جهت دفاع از موکل می‌کند. یک وکیل از نظر قانونی مسئولیتی برای رسیدن موکل به نتیجه به عهده ندارد و برای رسیدن به نتیجه نهایی هیچ تضمینی ارائه نمی‌کند، اما اگر وکیل شما مجرب و حاذق باشد به خوبی می‌تواند نتیجه مثبتی را برای شما به ارمغان آورد. از ویژگی‌های یک وکیل نفقه خوب می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امانتداری

  اولین چیزی که یک وکیل خوب باید در نظر بگیرد، امانتداری است. وکیل همانند پزشک به موجب شغل خود با اسرار و واقعیت‌های زندگی افراد آشناست و اخلاق حرفه‌ای در آن‌ها نیز باعث می‌شود که اسرار موکلین خود را به هیچ عنوان فاش نکند.

 • تعهد اخلاقی

  وعده‌های دروغین و امیدوار کردن موکل جزء اخلاق حرفه‌ای وکلا نمی‌باشد. یک وکیل خوب باید تمام مسائل را دادرسی نموده و موکل خود را با چشمان باز به دادگاه ببرد. هیچ وقت یک وکیل خوب اذعان نخواهد که کرد موکلش برنده پرونده خواهد بود.

 • بازدارنده بودن

  یک وکیل خوب باید موکلش را از بیراهه رفتن بازدارد. در واقع باید صادق و راستگو باشد و در برخورد با موضوعات مرتبط با موکل خود چاره کار ارائه کند. او باید پروسه‌های رسیدگی که غیرضروری هستند را حفظ نموده و به خاطر دریافت حق الوکاله بیشتر، موکل را به بیراهه‌ها نکشاند.

 • ساده کردن مسائل حقوقی

  از آنجایی که بسیاری از قانون‌ها و مسائل حقوقی پیچیدگی‌های خاص خود را دارند یک وکیل خوب باید بتواند با فنون و همچنین مهارت‌هایی که دارد مسائل حقوقی را برای موکل خود ساده سازی کرده و همینطور در محضو قاضی نیز از این امر استفاده کند.

وکیل در کرد کوی

درخوااست مشاوره

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها