وکیل خانواده 

خانواده یکی از مهم ترین عناصر یک جامعه است، قانون گذار برای حفظ و تکریم حریم خانواده قوانین سفت و محکمی را تدوین کرده است. داشتن یک زندگی ایده‌آل آرزوی همه افراد است، اما گاهی روند زندگی آن باب میلشان پیش نمی‌رود. در چالش‌ها، جدایی‌‌ها، درخواست مهریه و یا نفقه، اغلب نیاز به یک مشاوره احساس خواهد شد. برای این‌که هرکدام از طرفین به حقوق خود که ناشی از ازدواج است آگاه شوند، باید با استفاده از مشاوره یک وکیل خانواده اقدام کند. گاهی ممکن است زوجه قصد جدایی نداشته باشد و صرفاً برای دریافت حقوق مالی خود؛ مانند مهریه و نفقه اقدام کند.

وکیل سرکار خانم فاطمه میر با دریافت پروانه پایه یک دادگستری از کانون وکلای دادگستری مرکز در شهر تهران با تجارب ارزشمند و موثر، صداقت و استمرار در پاسخگویی به سوالات، پرونده‌ها را پیگیری می‌نماید.
ایشان از ابتدا در تلاش بوده تا با هدف بهبود کیفیت امر وکالت و همراهی با موکل، مسیر دشوار پرونده‌ها را تا حد ممکن و توانایی موجود، هموار نماید که همین رفتار منحصر بفرد و جدیت در پیگیری پرونده‌ها، باعث گردیده که تا به امروز رضایت موکلین را همراه خود داشته باشند ‌و به عنوان یکی از بهترین وکلای گروه دادورزان صلح و سازش انتخاب گردند.

تخصص و مهارت ها :
مسلط به رویه محاکم استان تهران
وکالت تخصصی در دعاوی کیفری و ملکی
وکالت تخصصی در دعاوی با موضوعات مواد مخدر، کلاهبرداری، جرایم اقتصادی، جرایم پولی و بانکی و جرایم منافی عفت
وکالت در دعاوی در صلاحیت دیوان عالی کشور
مشاوره در موضوعات حقوقی و  خانواده

شماره تماس وکیل خانم فاطمه میر 

9850 382 0912

معرفی وکیل فاطمه میر

ادرس وکیل میر ولیعصر

چنانچه زن و مردی از یکدیگر جدا شوند، موضوع نحله، جهیزیه و حضانت هم به مواردی که بیان شد، اضافه می‌شود. در این صورت دادگاه برای آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

دعاوی خانواده امکان دارد برای هر شخصی و در هر خانواده ای ایجاد شود. حجم زیادی از دعاوی ثبت شده در دادگاه ها مربوط به دعاوی خانوادگی می باشد. حل دعوای خانوادگی برای حفظ سلامت و آرامش همه اعضای خانواده ضروری می باشد. با وجود تاکید دولت ایران بر حفظ حریم خانواده یکی از شایع ترین و رایج ترین دعاوی که در سال های اخیر با آن روبه رو هستیم دعاوی خانواده می باشند.

یکی از گرایشات اساسی علم حقوق مباحث خانوادگی می باشد مباحث خانوادگی نیز در زیر مجموعه امور حقوقی قرار می‌گیرند با این تفاوت که قوانین خاص مانند قانون حمایت خانواده قانون اهدای جنین و آیین نامه هایی از این دست این گرایش را از حقوق خصوصی جدا کرده است.

امور خانواده جزو پر مخاطب ترین مسائل حقوقی است که بیشترین مراجعات و مشکلات در دادگاه ها را به خود اختصاص می دهد. مسائل مربوط به ازدواج، طلاق توافقی، مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، حضانت و سرپرستی فرزندان، عسر و حرج زوجه و … مهم ترین مسائلی است که معمولا در دادگاه های خانواده طرح می شوند.

بهترین وکیل در دعاوی خانواده در واقع شخصی است که نسبت به همه حوزه‌های خانواده و قوانین آن آگاهی کامل دارد. تشکیل خانواده و داشتن یک زندگی مشترک این روزها در جامعه‌ای که سرشار از آسیب و ناهنجاری است، کمی مشکل شده‌است. بسیاری از افراد پس از سال‌ها زندگی، با طرف مقابلشان دچار مشکل خواهند شد و در این درگیری‌ها و مشاجرات یک نفر باید آگاه به قوانین حقوقی به آن‌ها کمک کند. وجود یک وکیل خانواده خوب و راهنمایی گرفتن از او می‌تواند افراد را در تمام زمینه‌های زندگی، مهریه، نفقه، طلاق و یا هر مشکل دیگری مفید واقع شود.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

در این بخش به مسائلی که با استفاده از راهنمایی و مشاوره یک وکیل خانواده به‌ راحتی حل می‌شوند، اشاره خواهیم کرد. در صورتی ‌که شما نیز برای هرکدام از این موارد، اقامه دعوا کرده باشید، می‌توانید با استفاده از علم و تجربه وکیل خانواده، این مسائل را به شخصی بسپارید که در این کار مجرب است. همچنین اگر در شهر مشهد ساکن هستید و برای حل مشکلات خانوادگی به وکیل پایه یک دادگستری نیاز دارید، پیشنهاد ما به شما انتخاب یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی خانوادگی است.

در طی سال‌های اخیر به جهت حل اختلافات خانوادگی در دادگاه ‌های ایران و حفظ بنیان خانواده قوانینی تحت عنوان قانون حمایت از خانواده تدوین شده است که دعاوی خانوادگی زیر نظر این قانون ها حل و فصل می‌شود. در قانون جمهوری اسلامی ایران تقویت و حفظ بنیان خانواده بسیار مهم و ضروری می باشد. لازم است بدانید که مرجع صالح رسیدگی به دعاوی خانوادگی دادگاه خانواده در ایران می باشد اما شورای حل اختلاف نیز در کنار این دادگاه می تواند و برخی از دعاوی مربوط به خانواده رسیدگی کند. زندگی مشترک زوجین با طلاق پایان می‌پذیرد. ممکن است شرایط زندگی زن و شوهر را ناچار به جدایی کند. برای اینکه طلاق زوجین با رعایت حقوق هر دو طرف انجام شود، لازم است که با استفاده از اطلاعات وکیل خانواده ، برای این ‌موضوع اقدام کنند.

مشاوره حقوقی وکیل میر

وکلای گروه دادورزان صلح و سازش

وکیل در تهران وکیل در تهران

وکیل خانواده کیست؟

خانواده علا رغم وجهه به ظاهر کوچک خود دارای پیچیدگی و اهمیت فراوانی است. جامعه بدون خانواده معنا ندارد و میتوان گفت که خانواده سرچشمه ی تمامی شکوفایی ها و نهاد ها و اجتماعات است. از ان جایی که خانواده اساسی ترین و مهم ترین و در عین حال ساده ترین نهاد اجتماعی است از اهمیت بالایی در جامعه برخوردار است؛ زیرا در همین نهاد کوچک است که فرزندان متولد می شوند و زمینه ی رشد و شکوفایی نسل اینده ی کشور در همین خانواده رقم میخورد، سلامت محیط خانواده تاثیر مستقیمی بر تربیت فرزندان و به وجود امدن افراد سازنده ی کشور است. نهال وجودی انسان در این محیط است که به تکامل می رسد و تا ریشه دواندن نیازمند حمایت ها و محبت های خانواده است. اگر محیط خانواده محیطی سالم و درست باشد قطعا فردای بهتری در انتظار فرزندان این اب و خاک و همچنین کشور می باشد زیرا افرادی را تربیت میکنند که دارای سلامت اخلاقی و اجتماعی است.

با به وجود امدن مسائل و مشکلات روز افزون جوامع شاهد این هستیم که این مشکلات پا به درون خانواده ها نیز می گذارند و خیلی از خانواده ها را درگیر خویش میکنند، با تاسف فراوان می توان گفت که امروزه در کشور ما در دادگاه خانواده پرونده های  اختلافات خانوادگی و طلاق در حال افزایش است و این یک خطر جدی اجتماعی محسوب میشود.

اگر در هنگام ازدواج طرفین با دید بازتر و کامل تر و منطقی تری دست به این امر بزنند از اسیب های بعد از ان میتوان تا حدودی جلوگیری شود.

حتی در صورت جدایی و طلاق وکیل باید حداکثر تلاش خود را بکند تا بتواند به طور تقریبا کاملی حق و حقوق موکل خود را بگیرد زیرا عمر و زندگی انسان ها مورد بحث است. وکیل علاوه بر در نظر گرفتن منافع موکل خود باید در صورت وجود فرزند و یا فرزندان مصلحت و اینده ی انها را در نظر بگیرد و طبق ان عمل نماید.

شاید بتوان گفت فرزندان تنها قربانیان مظلوم تصمیمات اشتباه و یا عجولانه ی پدر و مادر خویش هستند؛ اگر شما دارای فرزند هستید و در خانواده به مشکل خورده اید و با همسرتان اختلاف پیدا کرده اید به شما پیشنهاد میکنیم بار دیگر و برای اینده ی فرزندتان کمی بیشتر فکر کنید زیرا اسیب های ناشی از طلاق پدر و مادر بر روی ابعاد مختلف فرزندان اعم از روحی و روانی ، اخلاقی و اجتماعی غیر قابل انکار و چشم پوشی اس

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

مزایای استفاده از وکیل خانواده

همانطور که میدانید در یک خانواده بین خواهر و برادر هم اختلاف سلیقه و نظر وجود دارد؛ از انجایی که هر کدام از زوجین از خانواده هایی جدا و با فرهنگ و قوانین و سلیقه های مختلف بزرگ شده اند در مرحله ی اول و بعد از ازدواج ممکن است در مسائل دچار اختلافاتی شوند که ناشی از همین اختلاف سلیقه ها و فرهنگ ها است که بهتر است از یک وکیل خانواده ی خوب که هم به قوانین خانواده مسلط است و هم فردی منطقی و بی طرف است، کمک گرفته شود. وکیل میتواند طرفین را از قوانین و تکالیف طرفین نسبت به یکدیگر و شرایط اینده مطلع سازد و اینگونه تصمیم گیری برای زوجین راحت تر میشود زیرا نسبت به قوانین و اینده ی تصمیمات خویش اگاهی نسبی پیدا میکنند.

لزوم مراجعه به وکیل خانواده

گاهی در بین اختلافات و مشکلات پیش امده بین زن و شوهر لازم است با فرد متخصص در زمینه ی حقوقی خانواده مشورت شود و از او کمک گرفت. با همه ی اهمیتی که خانواده در جامعه و تربیت فرزندان دارد گاه خانواده هایی مجبور به طلاق میشوند؛ طلاق به عنوان پایان ازدواج و زندگی مشترک خانواده است و برای اینکه هر دو طرف بتوانند به حقوق خود برسند و با کمترین درگیری و بحث به حق و حقوق خود دست یابند بهتر از که از یک وکیل فعال در زمینه ی خانواده کمک بگیرند ، البته یک وظیفه ی اول وکیل خانواده نمی باشد بلکه وظیفه ی اول وکیل دعوت طرفین به سازش و ادامه ی زندگی با حل مشکلات است.

دریافت مشاوره از وکیل

در طول زندگی و تمامی دوره های ان ممکن است هر فردی با مشکلات و چالش هایی مواجه شود که بهتر است از یک فرد منطقی و اگاه به امور مربوطه کمک گرفت، در زمینه ی خانواده مشاور حقوقی نقش همان فرد اگاه و بی طرف و منطقی را ایفا میکند که میتوانیم با مراجعه به ان و درخواست کمک بسیاری از مسائل و چالش های موجود در زندگی را نیز حل کنیم.

مشاوره ی خانواده نیز حتی قبل از ازدواج پیشنهاد میشود و بهتر است برای اگاه شدن طرفین به حق و حقوق های خود و تکالیف خود در برابر دیگری لازم است و اینگونه جوانان با دید و اگاهی بیشتری نسبت به مسائل خانواده و ازدواج قدم به جلو میگذارند ، امید ان است که با تمامی این ها درصدی از احتمال طلاق و مشکلات بعد از ازدواج کاسته شود.

وظایف وکیل خانواده

وکیل خانواده به عنوان فرد اگاه به قوانین و مسائل مربوطه موظف است تا طرفین را به درستی راهنمایی کند و هر کدام بتوانند به راحتی به حق و حقوق خود برسند و حتی در مواردی با راهنمایی های درست از طلاق جلوگیری شود زیرا که در این اوضاع جامعه تشکیل یک خانواده برای جوانان کمی مشکل است و خراب شدن یک زندگی چندان خوب و راحت نیست.

پایان دادن به زندگی مشترک علاوه بر خسارت های مادی و معنوی فراوان باعث بروز مشکلات روحی و روانی نیز میشود؛ خراب شدن یک زندگی در هر فرد ایجاد سرشکستگی میکند و احساسات منفی ای را به دنبال دارد با این حال در برخی شرایط زوجین باز هم مجبور به طلاق میشوند که وکیل وظیفه دارد کمک کند تا هر کدام به حق و حقوق خود برسند.

ویژگی‌های یک وکیل خانواده خوب

وکیل خانواده فردی است که باید به دعاوی مربوط به حقوق خانواده به طور کامل آشنا باشد. این میزان تسلط باید به واسطه تجربه و حضور در دادگاه‌های خانواده باشد. وکیل خانواده به دلیل حساس بودن و باارزش بودن مقام خانواده، کار بسیار حساسی است به همین دلیل یک وکیل خانواده باید از نظر اخلاقی نیز دارای تعادل باشد و شایستگی لازم را برای این کار داشته باشد.
مهم‌ترین معیار برای انتخاب وکیل دعاوی خانواده سوابق کاری وی است. همچنین داشتن تحصیلات آکادمیک نیز می‌تواند یکی دیگر از امتیازات او باشد. وکیل خانواده باید در زمینه دعاوی خانوادگی دارای تخصص باشد چرا که افراد در رشته حقوق به دلیل گستردگی و متنوع بودن موضوعات، بایستی تخصصی عمل کنند. از دیگر ویژگی‌های یک وکیل خانواده خوب موارد زیر هستند:

 • تجربه و دانش

  داشتن دانش و تجربه کافی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای یک وکیل پایه یک دادگستری در مورد مسائل مختلفی حقوقی خانوادگی است. دانش نیز در این رشته دارای دو بعد عملی و نظری است. یک وکیل علاوه بر داشتن اشراف کامل به مسائل قانون، باید به نجوه پیگیری شکایت، اعتراض به رای دادگاه و سایر مسائل تسلط داشته باشد.

 • قابل اعتماد بودن و حسن سابقه

  از انجایی که چنین فردی با مسائل شخصی و خانوادگی افراد در ارتباط است، باید دارای صفاتی مانند عدالت، وجدان کایر، رازداری و انصاف باشد.

 • موفقیت در سوابق کاری

 • یک وکیل خانواده خوب باید در پرونده‌های پیشین خود موفق عمل کرده باشد تا بتوان به وی اعتماد نمود.

در هر موضوعی که قرار است ما به وکیل مراجعه کنیم ، سابقه و تجربه ی کاری وکیل در ان امر بسیار مهم است.

وکیل خانواده خوب وکیلی ست که علاوه بر اگاهی کامل نسبت به قوانین موجود در این امر از سابقه ی کاری خوبی نیز برخوردار باشد و در این زمینه تجربه ی کافی را داشته باشد ؛ موفقیت های وکیل در پرونده های قبلی نظیر پرونده ی شما احتمال برد و موفقیت پرونده ی شما را نیز بالا میبرد.

بهترین وکیل در موضوع خانواده کسی است که به همه ی حوزه های خانواده اشراف داشته باشد ، به قوانین و به کار گیری انها در پرونده مسلط باشد. وکیل خوب وکیلی است که اول از همه طرفین را به سازش و مدارا کردن و ادامه ی زندگی راهنمایی کند و اگر این امر ممکن نبود بتواند به خوبی حق و حقوق طرفین را مطالبه کند.

ایا لازم است برای طرح دعوا یا دفاع از دعوایی که علیه ما طرح شده است از وکیل خانواده کمک بگیریم؟

همانطور که پیش تر گفته شد همه ی ما به قوانین کامل موجود برای خانواده و حقوق هر فرد و وظایف و تکالیف خود اگاه نیستیم پس بهتر است در صورت مواجه با این مشکلات و دعاوی خانوادگی از وکیل فعال و متخصص در زمینه ی خانواده کمک بگیریم. در قانون کشور ما به خانواده اهمیت زیادی داده شده است و حتی اگر قرار بر پایان زندگی باشد سعی شده است طرفین از کمترین ضرر برخوردار باشد و اینکه برای تمامی مسائل قوانینی وجود دارد که تا حدودی اسیب های بعد از طلاق را کاهش میدهد اما همه ی مردم نسبت به این قوانین اگاهی ندارند و همین امر سبب میشود که در هنگام طلاق مشکلات و اختلافات بیشتری را تجربه کنند که برای جلوگیری از این اتفاقات پیشنهاد میشود حتما به یک وکیل خانواده ی خوب مراجعه شود.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

انواع دعاوی خانوادگی

بر اساس آخرین اصلاح قوانین و مقررات خانواده یعنی قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391/12/1 رسیدگی به امور و دعاوی زیر، درصلاحیت دادگاه خانواده است که این دعاوی، دعاوی خانوادگی یا دعاوی خانواده نام دارند.  در قانون حمایت از خانواده چند مورد دعاوی خانوادگی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به نکاح دائم و موقت، نامزدی و خسارت‌های برهم زدن، ازدواج مجدد، شرایط ضمن عقد، جهیزیه، مهریه، تمکین، نفقه طلاق، حضانت فرزند، نسب، ولایت قهری، نفقه اقارب، اهدای جنین، تغییر جنسیت، غیاب مفقودالاثر و همچنین سرپرستی کودک بی سرپرست هستند.

وکیل در دعاوی خانواده

گروه وکلای دادورزان صلح و سازش با شعار صداقت در پیگیری تمامی دعاوی با بهره گیری از تیم حقوقی خو اماده ارائه انواع خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد. گروه وکلای دادورزان صلح و سازش در دعاوی خانواده پنج سال سابقه فعالیت مستمر دارد.

امروزه این امر برای تمامی افراد روشن است که خانواده اساسی ترین رکن جامعه می باشد و از دامن خانواده است که فرزندان به رشد و تعالی می رسند و پله های موفقیت مادی و معنوی را طی می کنند. اما متاسفانه اگر سری به دادگاه خانواده بزنید متوجه می شوید که تا چه حد خانواده های ما در معرض خطر قرار دارند. در هر خانواده ای اختلاف نظر و اختلاف سلیقه وجود دارد و این اختلاف ها ممکن است که به دعاوی حوقغ منجر شوند. آگاهی از قوانین و مقررات دعاوی خانواده می تواند به شما کمک کند. دعاوی خانواده حجم زیادی از پرونده های دادگاه های سطح کشور را تشکیل داده است.

مشاور حقوقی خانواده

در تمامی چالش هایی که انسان ها در طول زندگانی خویش با آن روبرو می شوند نیاز است که یک مشاور حقوقی به افراد کمک کند تا این افراد مشکلات خود را حل و فصل کنند. نظام خانواده در جامعه ایرانی نهادی مهم و اساسی به شمار می رود و هسته اولیه نهاد های اجتماعی دیگر  نیز محسوب می شود. به همین جهت دعاوی خانواده با جنبه های اجتماعی و اخلاقی جامعه  مرتبط می باشند و از اهمیت والایی برخوردار هستند. در واقع حقوق خانواده روابط حقوقی اعضاء خانواده و تکالیف آنها نسبت به یکدیگر را تعیین می نماید.

دعاوی خانواده

اهمیت حفظ و تقویت بنیان خانواده در نزد قانونگذار سبب شده است تا تدوین قواعدی در جهت حمایت از این بنیان ضروری شود . افزایش شمول دعاوی خانوادگی در دادگاهها نیز نشانگر آن است که کانون خانواده نیازمند حمایت های ویژه ای نیز هست. حجم زیادی از دعاوی موجود در دادگاه ها را دعاوی خانواده تشکیل داده اند.

وکیل خانواده - بهترین وکیل خانواده - وکیل خانواده در مشهد

مدارک لازم برای طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به منظور تصمیم جدی و رضایت دو طرف است ، زوجین بر سر مسائل حقوقی و مالی و غیرمالی باهم به توافق می رسند و بعد دادخواست میدهند؛ طلاق توافقی نسبت به طلاق یک طرفه مدت زمان کمتری می برد و دردسر کمتری برای دو طرف دارد زیرا هر دو بر سر مسائل نفقه، مهریه، استرداد جهیزیه، حضانت فرزندان و… به توافق رسیده اند.

زوجین یا وکیل طلاق توافقی زوجین برای طلاق توافقی باید اصل مدارک مانند عقدنامه، شناسنامه و کارت ملی ها را به دفاتر خدمات قضایی برند؛ انجا با ثبت امضای الکترونیکی زوجین و یا وکیل زوجین و تنظیم داد خواست مراحل طلاق توافقی شروع میشود.

بعد از 2 الی 3 روز پیامکی جهت اطلاع رسانی وقت دادگاه از سمت دادگاه ارسال میشود؛ از انجایی که مشاوره ی دادگستری لازم و ضروری ست یک وقت مشاوره میگذارند و انجا با مطرح کردن مشکلات زناشویی و زندگی و امضای ان توسط زوجین یا وکیل زوجین معرفی نامه به قاضی و دادگاه فرستاده میشود، گاهی قاضی پرونده خود با زوجین به گفتگو می نشیند اما در حالت کلی طلاق توافقی بسیار روند سریع تری را طی میکند.

بعد از مشاوره و ارجاع نامه ی عدم امکان زندگی مشترک به قاضی ، قاضی پرونده نامه ی درخواست خواندن صیغه ی طلاق را به یک دفتر رسمی ارجاع میدهد؛ پس از ان زن و شوهر باید طبق قرار تعیین شده در دفتر برای خواندن صیغه ی طلاق حضور یابند.

شرط وکالت زن در طلاق چیست؟

در اسلام و همچنین در قانون اساسی با وجود اینکه نکاح یک امر دو نفره است اما پایان دادن به ان و به اصطلاح طلاق بستگی به خواست و رضایت مرد دارد یعنی اگر مرد به تنهایی بخواهد از زن جدا شود امکان پذیر است؛ حال در شرایطی ممکن است که این امر با رضایت زن هم ممکن شود که برای تحقق این باید حق الطلاق در سند ازدواج و یا یک سند رسمی دیگر به هنگام عقد و یا بعد ان در دفاتر رسمی توسط مرد به زن داده شود؛ فقط در صورتی زوجه میتواند حق طلاق داشته باشد و خود بدون حضور همسر طلاق بگیرد که قبلا این حق توسط زوج به زوجه داده شده باشد.

همانطور که در ازدواج زوجه میتواند به فردی وکالت دهد تا بدون حضور او ازدواج انجام شود ، در صورت وکالت طلاق زوجه، زن میتواند به وکیل یا هر کس دیگری برای انجام امور طلاق وکالت دهد و دیگر نیازی به حضور او نیست.

وکالت در طلاق دو نوع است:

 1. وکالت مطلق: در صورتی که وکالت مطلق باشد به موجب ان زن و یا وکیل زوجه میتواند بدون نیاز به اثبات هیچ امری درخواست طلاق کند.
 2. وکالت مقید: در این نوع وکالت زن باید شرایط مشخص شده تحقق بخشد و زوجه و یا وکیل زوجه باید تحقق شرایط را به دادگاه خانواده و قاضی اثبات کند و بعد از ان درخواست طلاق و وکالت طلاق کند.

در صورت فوت پدر حضانت فرزندان با چه کسی است؟

همانطور که میدانید تا زمان زنده بودن پدر ، پدر خود مسئول حضانت فرزند است و اگر فرزند مالی را داشته باشد پدر با در نظر گرفتن صلاح فرزند اختیارات مالی او را نیز دارد در غیر این صورت میشود که این اختیار را از او سلب کرد.

فوت پدر به عنوان بزرگتر یک خانواده و سایه و پشت و پناه فرزندان امری بسیار تاسف بار و ناراحت کننده ست که همزمان با فوت پدر نگرانی هایی برای سرنوشت و اینده ی فرزندان پیش می اید.

در رابطه با حضانت فرزندان بعد از فوت پدر قانونی مشخص نیست ولی از انجایی که رابطه ی بین مادر و فرزندی غیر قابل چشم پوشی است اولویت حضانت با مادر است اما در صورتی که مادر از سلامت اخلاقی برخوردار نباشد و یا توانایی مالی و نگهداری از فرزند را نداشته باشد دادگاه و قاضی تصمیم میگیرد که حضانت به کدام عضو خانواده برسد و گاهی در صورت نبودن عضوی دیگر و یا نداشتن صلاحیت های لازم فرزند به پرورشگاه های زیر نظر بهزیستی و دولتی فرستاده میشود.

در صورت مساعد بودن شرایط مادر اولویت حضانت با اوست و اگر اختلافی به وجود اید دادگاه رای را به مادر می دهد.

موضوع قیومیت با حضانت متفاوت است؛ قیم کسی است که اختیارات مالی فرزند ، اجازه ی ازدواج برای دختران را به عهده دارد، در صورت فوت پدر قیومیت فرزند با پدربزرگ پدری می باشد، یعنی اگر پدر پدر فرزند زنده باشد او مسئول و قیوم فرزند است و اما اگر پدربزرگ در قید حیات نباشد این قیومیت به پدر بزرگ پدر میرسد و این در صورتی ست که او زنده باشد.

قیومیت دارای شراطی ست که قاضی در نظر میگیرد که ان شرایط عبارتند از:

 1. اگر طفل صغیر مسلمان باشد باید قیم ان نیز یک فرد مسلمان باشد.
 2. قیم باید از شایستگی کامل اخلاقی و قابل اعتماد باشد.
 3. قیم باید عاقل ، بصیر، بالغ و اگاه باشد.

اصولا چون موضوع زندگی طفلی صغیر در میان است قاضی و دادگاه حداکثر تلاش را میکنند تا فردی که شایسته است به قیومیت و سرپرستی برسد به همین دلیل برخی شرایط لحاظ میشود که طبق این شرایط برخی افراد نمیتوانند قیم شوند و ان شرایط عبارتند از:

 1. کسی که خود تحت قیومیت و سرپرستی فردی دیگر است.
 2. کسانی به علت جرمی مثل هتک ناموس، کلاهبرداری، تعرض به کودک، ورشکستگی با تقصیر ، اختلاس و غیره به حکم قطعی قضایی محکوم شده باشد.
 3. کسانی که به فساد اخلاقی معروف هستند.
 4. کسانی که ورشکسته شده اند و هنوز بدهی های انها تسویه نشده است
 5. و دلایلی دیگر…

با توجه به قیومیتی که به فرد داده میشود ان فرد باید طبق ان قوانین عمل کند در غیر این صورت دادگاه میتواند قیومیت را از ان سلب کند و به فرد دیگری که دارای صلاحیت است واگذار کند.

در صورتی که طفل صغیر کسی را که دارای صلاحیت باشد نداشته باشد ، دادگاه مادر را در صورتی که ازدواج مجدد نکند به عنوان قیم طفل صغیر برمی گزیند.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

بهترین وکیل دعاوی خانواده

وکیل در دعاوی خانواده در واقع فردی است که نسبت به همه حوزه‌های خانواده و قوانین آن آگاهی کامل داشته باشد. او باید افراد را در ابتدا به سازش دعوت نموده و سپس در غیر این صورت حق طرفین را به خوبی مطالبه نماید. در این بخش حوزه‌های فعالیت یک وکیل خانواده خوب را بیان می‌کنیم.

مهریه

زمانی ‌که عقد نکاح واقع می‌شود، مرد موظف است که مالی را به ‌عنوان مهریه به همسرش بدهد. یکی از ارکان عقد موقت، مهریه است. یعنی بدون مهریه، عقد موقت باطل می‌شود. اما در عقد دائم این‌گونه نیست. یعنی زن و مرد می‌توانند، بدون تعیین مهریه با یکدیگر ازدواج کنند. مهریه ممکن است مادی یا غیرمادی، عین معین یا وجه نقد یا یک حق باشد. در هر صورت مرد مکلف است، هر زمان که همسرش، مهریه خود را مطالبه کند، آن را به او بدهد.

مهریه چگونه اجرا و وصول می شود؟

مهریه مالی ست که مرد به هنگام نکاح موظف میشود که به زن بدهد؛ در نکاح موقت مهریه لازم و ضروری ست و بدون مهریه نکاح موقت باطل است اما در ازدواج دائم اینگونه نیست و زن و مرد می توانند بدون تعیین مهریه با یکدیگر ازدواج کنند.مهریه انواع مختلف دارد، ممکن است مادی یا غیر مادی و یا حتی یک حق باشد ولی در هر صورت و هرچه که باشد مرد موظف به پرداخت ان است.

اول اینکه باید بگوییم که هر زنی مستحق دریافت مهریه است و از زمانی که نکاح خوانده میشود مالک مهریه میشود و می تواند مهریه ی خود را طلب و دریافت کند.

مهریه دارای دو نوع است که بهصورت عندالمطالبه و عندالستطاعه می باشد. مهریه ی عندالمطالبه به این معنی ست که زوجه هر وقت که بخواهد میتواند مهریه را از همسر خود طلب و دریافت کند اما در مهریه ی عنداستطاعه نه امکان جلب زوج وجود دارد و نه امکان ممنوع الخروجی او و فقط در صورتی که مالی به نام زوج به دادگاه یا اداره ی اجرای ثبت معرفی شود امکان دریافت مهریه با کمک وکیل مهریه وجود دارد.

توجه کنید که نوع مهریه در سند ازدواج باید مشخص بوده باشد. برای بسیاری سوال است که ایا در حین زندگی مشترک زوجه میتواند مهریه ی خود را از همسرش طلب و دریافت کند که در جواب این سوال باید بگوییم بله حتی بعد از گرفتن مهریه از همسر ، زوجه میتواند به ادامه ی زندگی مشترک بپردازد .

مراحل اجرا و دریافت مهریه مراحلی پر دردسر و طولانی است که شدیدا توصیه میشود که اگر قصد چنین کاری را دارید حتما به سراغ وکیل خانواده و مهریه بروید و این کار را به او بسپارید.

مهریه ی وجه نقد نیز همانند دیگر مهریه ها به نرخ روز محاسبه میشود و اینکه زوج مکلف به پرداخت است البته دو نکته را در نظر داشته باشید : یک این است که در صورت فوت شوهر وجه نقد تا زمان تاریخ فوت شوهر به روز حساب میشود. نکته ی دوم این است که نرخ روز پرداخت مهریه توسط شوهر است نه تاریخ دعوی و تاریخ دادخواست توسط زوجه.

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است و باید به ان اشاره شود این است که برخی از خانم ها فکر میکنند با شکایت و درخواست مهریه میتوانند به اصطلاح خود شوهر خود را تادیب کنند و یا برای زندگی بهتر تحت فشار قرار دهند در صورتی که تجربه نشان داده است این کار موجب زندگی بهتر نمیشود بلکه برعکس باعث بروز مشکلات دیگری و گاهی حادتر شدن اوضاع زندگی زوجین میشود.

حق حبس مهریه

به‌ محض وقوع عقد نکاح زن مالک مهریه می‌شود. یعنی می‌تواند آن را تصاحب کند و هر استفاده‌ای که بخواهد از آن داشته باشد. قانون مدنی برای مهریه، حق حبس پیش‌بینی کرده ‌است. یعنی زن می‌تواند تا مهریه خود را دریافت نکرده ‌است، از شوهرش تمکین نکند.

در مورد سایر زنان که با همسر خود زندگی می‌کنند یا با او رابطه او با رابطه زناشویی دارند، حق حبس وجود ندارد. اما همه زنان با هر شرایطی مستحق دریافت مهریه خواهند بود. حتی زمانی‌ که خانمی به‌ علت رابطه نامشروع یا انحرافات اخلاقی از طرف شوهرش طلاق داده می‌شود، نیز می‌تواند مهریه خود را دریافت کند.

 انواع نفقه

موضوع مهم دیگری که در مباحث حقوق خانواده اهمیت ویژه‌ای دارد، نفقه است. نفقه شامل نفقه همسر، فرزند و اقارب می‌شود. نفقه همسر بر سایر نفقه‌ها برتری دارد. به‌ همین‌ جهت ابتدا با کمک وکیل نفقه آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نفقه زوجه

مرد موظف است وسایل و اسباب زندگی همسرش را فراهم کند. او باید با تهیه لوازم زندگی، خوراک، پوشاک ومسکن شرایطی را فراهم کند که همسرش رضایت داشته باشد. ملزومات زندگی مطابق وضعیت خانوادگی زوجه برای او تعیین می‌شود. زنی که در خانه پدرش شرایطی مرفه و ایده‌آل داشته ‌است، می‌تواند از شوهرش شرایطی همانند خانه پدرش را انتظار داشته باشد. اگر خانم در خانه پدرش خدمتکار داشته‌ است یا به واسطه بیماری قادر به انجام امور مربوط به خانه نباشد، استخدام خدمتکار هم برای او نفقه محسوب می‌شود. یعنی شوهرش باید شرایطی مناسب با وضعیت خانم برای او فراهم کند.

نفقه فرزند و اقارب

زن و شوهری که صاحب فرزند می‌شوند باید بتوانند به ‌طور کامل او را حمایت و تربیت کنند. پدر فرزند، مسئول هزینه‌های زندگی او می‌شود. یعنی پدر موظف است هزینه‌های درمان، بهداشت، خوراک و پوشاک فرزندش را برای او فراهم کند.

یک نوع نفقه دیگر هم وجود دارد که به ‌عنوان نفقه اقارب شناخته می‌شود. اقارب معمولاً پدر و مادر فرد هستند که فرزند موظف است در صورت استطاعت مالی خود و ناتوانی پدر و مادرش، هزینه‌های زندگی آن‌ها را بپردازد. اگر این شخص با وجود توانایی مالی، نفقه فرزند یا پدر و مادرش را ندهد، آن‌ها می‌توانند با استفاده از مشاوره‌ وکیل خانواده، علیه او شکایت کنند. پرداخت نشدن نفقه افراد تحت حمایت این شخص، ممکن است به حبس او منجر شود. به دلیل قابل گذشت بودن این جرم، به‌ محض این‌که شاکی رضایت دهد، مجرم آزاد می‌شود.

وکیل خانواده خوب و متخصص اجرت المثل دوران زوجیت

در جامعه ما معمولاً زنان مسئول رسیدگی به امور خانه و نگهداری و تربیت فرزندان هستند. طبق قانون زن برای انجام این امور وظیفه‌ای ندارد و فقط موظف است از همسر خویش تمکین کند. او مسئول نظافت و رسیدگی به خانه و فرزندان نیست. به همین جهت در قانون برای این امور حق‌الزحمه تعیین شده ‌است. با توجه به طول دوران زوجیت، شغل زن و تعداد فرزندان، میزان اجرت‌المثل تعیین می‌شود. البته زمانی‌ که وکیل اجرت المثل برای دریافت اجرت‌ المثل اقدام کند، قاضی تعیین آن را به کارشناسان رسمی دادگستری واگذار می‌کند.

کارشناس با ظرافت و دقت کامل میزان اجرت‌المثل زوجه را تعیین می‌کند. به ‌طور معمول اجرت‌المثل زنانی که خانه‌دار هستند، در مقایسه با زنان شاغل، مبلغ بیشتری تعیین می‌شود. زیرا این زنان، زمان بیشتری را صرف امور خانواده و فرزندان می‌کنند. رای وحدت رویه شماره779 با موضوع اجرات‌المثل ارتباط دارد. در این رأی وحدت رویه از زنان حمایت شده‌ است. به این صورت که خانمی که اجرت المثل ایام زوجیت را از شوهرش دریافت کند، می‌تواند از شرط تنصیف اموال نیز بهره‌مند شود. یعنی مطالبه اجرت‌المثل دوران زوجیت، مانع استحقاق زوجه برای دریافت شرط تنصیف نیست.

اجرت المثل در چه صورت تعلق میگیرد؟

در اسلام و طبق قوانین موجود در کشور ما زن وظیفه ای برای نگهداری از فرزند و انجام امورات منزل ندارد و تنها وظیفه ی زن تمکین همسر می باشد ، با این حال هر کاری که زن در خانه و در حین زندگی مشترک می کند انت هم بدون دریافت حقوق مازاد وظیفه ی اوست به همین دلیل قانون برای زحمت های زن در دوران ازدواج و در خانه و خانواده حق الزحمه ای را در نظر میگیرد.

لازم به ذکر است که حق الزحمه در خانواده ها متفاوت است که این امر با توجه به : دوران زوجیت، تعداد فرزندان، شغل زن تعیین میشود؛ حق الزحمه برای بانوان خانه دار نسبت به بانوان شاغل بیشتر در نظر گرفته میشود زیرا خانم های خانه دار مدت زمان بیشتری را صرف خانه و فرزندان و خانواده ی خود می کنند. زمانی که وکیل خانواده برای اجرت المثل درخواست میکند قاضی این تقاضا را به کارشناس این امر ارجاع میدهد و کارشناس با نهایت دقت سعی میکند به میزان دقیقی این اجرت المثل را براورد کند.

رای وحدت رویه 779با موضوع اجرت المثل مرتبط می باشد ، به اینگونه که خانمی که اجرت المثل را دریافت میکند میتواند از حق تنصیف اموال هم بهره مند شود و دریافت اجرت المثل مانع استحقاق زوجه برای حق تصنیف اموال نمی شود.

 نحله

زمانی‌ که زوجه، به هر دلیلی اجرت‌المثل دریافت نکند، مستحق دریافت نحله می‌شود. نحله در شرایطی تعیین می‌شود که زن بر خلاف اجرت‌المثل، کارهای خانه را به ‌صورت رایگان انجام داده باشد. علاوه ‌بر آن شوهرش او را به انجام این امور وادار نکرده باشد. تعیین میزان نحله برخلاف اجرت‌المثل دوران زوجیت؛ بدون نظریه کارشناسی و توسط قاضی صورت می‌گیرد. در واقع نحله، بدل اجرت‌المثل است. زیرا نحله و اجرت‌المثل با هم جمع نمی‌شوند. هر زنی فقط استحقاق دریافت یکی از آن‌ها را خواهد داشت. برای دریافت نحله لازم است که طلاق از طرف مرد باشد. همچنین حتماً با طلاق این خواسته در دادگاه مطرح می‌شود. یعنی زن فقط زمانی می‌تواند نحله را مطالبه کند که در حال طلاق باشد. بنابراین شما نیز می‌توانید برای دریافت حق‌الزحمه دوران زوجیت خود از وکیل خانواده کمک بگیرید.

جهیزیه

یکی از مسائل اصلی زن و شوهر در زمان طلاق، موضوع مالکیت جهیزیه است. در فرهنگ و آداب‌ و رسوم کشور ما، تهیه جهیزیه، بر عهده خانواده دختر است. اما در قانون تهیه لوازم و اسباب زندگی از وظایف شوهر و به‌ عنوان نفقه زوجه تعیین می‌شود. در زمان طلاق هر کدام از زوجین ادعا می‌کند که وسایل زندگی را خودشان فراهم کرده‌اند.

 حضانت

یکی دیگر از مواردی که در هنگام طلاق مطرح می‌شود و شما می‌توانید برای آن وکیل بگیرید، حضانت فرزندان است. فرزندان نیازمند حمایت و محبت دوجانبه پدر و مادر هستند. ولی در زمان طلاق به‌ ناچار باید با یکی از آن‌ها زندگی کنند. حضانت فرزندان تا سن شش‌سالگی با مادر است. پس ‌از آن تا زمان بلوغ حضانت آن‌ها با پدرشان خواهد بود. وقتی فرزندان به سن بلوغ برسند، خودشان انتخاب می‌کنند که با کدام یک از والدین زندگی کنند. بنابراین عمده مسائل مربوط به حضانت از زمان خردسالی تا بلوغ آن‌ها خواهد بود. دادگاه در رأی طلاق تعیین می‌کند که حضانت فرزند با کدام یک از والدین باشد. همچنین با توجه به وابستگی‌های عاطفی کودک، درباره زمان ملاقات و فاصله زمانی آن تعیین تکلیف می‌کند. اگر شما به‌ عنوان پدر یا مادر طفل، نسبت‌ به ملاقات یا حضانت فرزند خود اعتراضی دارید؛ یا تقاضای سلب حضانت از طرف مقابل را دارید، می‌توانید با کمک وکیل حضانت فرزند این ‌موضوع را پیگیری کنید.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

ایا خواندن صیغه ی محرمیت به صورت شفاهی مورد قبول است؟

لفظ صیغه که در بین عامه ی مردم رواج دارد همان عقد موقت است که به منظور بهره مندی مرد از زن می باشد که به ان ازدواج موقت یا نکاح منقطع گفته میشود، تفوت عقد موقت با عقد دائم در این است که در دوران این عقد نفقه زن( تهیه ی پوشاک، خوراک، مسکن) بر مرد واجب نیست؛ تفاوت دیگر این است که بعد از طی شدن زمان عقد برای جدایی دیگر نیازی به خواندن صیغه ی طلاق نیست.

در صورتی که خانواده های دو طرف در جریان این امر قرار داشته باشند خواندن صیغه یا همان ازدواج موقت شرعی و قانونی است و هیچ گونه ایرادی ندارد.

وصلت موقت در چه شرایطی انجام میشود؟

وصلت موقت دارای نام های دیگری اعم از نکاح موقت، عقد موقت، نکاح منقطع، و به لفظ عامیانه صیغه است.

همانطور که در اسلام و قانون اساسی ما برای هر موضوعی قوانین و شرایطی وجود دارد برای این امر هم قوانین و شرایطی وجود دارد، بهتر از قبل از انجام این گونه امور با وکیل و یا مشاوره ی حقوقی که به این امور اگاهی دارند مشورت شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

ازدواج موقت دارای دو رکن اساسی است که حتما باید در نظر گرفته شود:

 1. تعیین مدت زمان ازدواج: طبق قانون اگر در زمان خواندن خطبه ی ازدواج موقت ، مدت زمان معلوم و ذکر نشود به معنای ازدواج دائم است.

تعیین مهریه: برای ازدواج های موقت مهریه امری ضروری است در صورتی که در ازدواج دائم زن و مرد میتوانند

       2. مهریه را تعیین نکنند در ازدواج موقت بدون تعیین مهریه ان نکاح باطل است.

ازدواج موقت دارای ویژگی هایی ست که شامل:

 1. ارث نبردن زوجین از یکدیگر
 2. عدم اجبار و تکلیف نفقه بر مرد یعنی در زمان مدت ازدواج موقت مرد موظف به تهیه ی خوراک، پوشاک و مسکن زن نیست.
 3. در ازدواج موقت مرد نمیتواند همسر خود را طلاق بدهد یعنی چیزی به اسم طلاق وجود ندارد و برای جدایی لازم به خواندن خطبه ی طلاق نیست. در ازدواج موقت از واژه ی انحلال نکاح استفاده میشود که این امر به این صورت است که اگر مرد بخواهد زودتر از موعد تعیین شده و قبل از به پایان رسیدن مدت زمان ازدواج از همسر جدا شود باید باقی زمان مانده تا اتمام مدت ازدواج را به همسر خود ببخشد .
 4. پس از اتمام مدت زمان ازدواج دیگر خطبه ی طلاق لازم نیست و خود به خود ازدواج و نکاح باطل و تمام میشود.

حضانت فرزند تا چند سالگی بر عهده ی پدر است؟

از زمان تولد تا زمان زنده بودن پدر قیومیت با پدر فرزند است اما از ان جایی که مسئله ی حضانت متفاوت است باید گفت که فرزند از زمان به دنیا امدن تا هفت سالگی حضانتش با مادر است. از هفت سالگی تا زمان بلوغ فرزند یعنی بلوغ شرعی که برای دختران نه سالگی و برای پسران 15 سالگی است حضانت با پدر می باشد.

پس از رسیدن فرزند به سن تکالیف و بلوغ شرعی دوباره جلسه ای در دادگاه تشکیل میشود که انجا تعیین حضانت با فرزند است و خواست فرزند در اولویت است.

با وجود همه ی نکته های فوق باید گفت این ها در شرایط سلامت و معمول رخ میدهد؛ در برخی شرایط ممکن است این قوانین عوض شوند؛ مثلا پدر یا مادر از سلامت اخلاقی برخوردار نباشند، توانایی جسمی و یا مالی و یا سلامت عقلانی را نداشته باشند و یا دچار انحرافات اجتماعی و یا مرتکب جرم قطعی شده باشند حضانت از انها سلب میشود و به دیگری داده میشود.

در قانون و اسلام تمام تلاش این شده است که فرزندان بتوانند در محیطی سالم و امن بزرگ شوند و به شکوفایی برسند؛ قوانین در حوزه های خانواده و حضانتی بسیار زیاد و پیچیده است که توصیه میشود قبل از ورود به این ماجرا ها حتما با وکیل مرتبط با این حوزه و کسی که فعال در زمینه ی حقوقی خانواده با-شد مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

اعسار از پرداخت مهریه در چه شرایطی قابل قبول است؟

قبل از ان که به این سوال بپردازیم باید بگوییم که مهریه هر چه که باشد و هر چقدر که باشد مرد موظف به پرداخت ان است و در صورت دادخواست مهریه تمام اموال منقول و غیر منقول محکوم علیه توقیف میشود فقط برخی اموال جزء استثنائات دینی هستند که توقیف نمیشوند و اگر هوا توقیف شود با اعتراض مرد ازاد میشوند. برخی از استثنائات شامل:

 1. منزل مسکونی که در شان محکوم عیله در اعسار او باشد.
 2. وسایل و لوازم ضروری زندگی محکوم علیه و افراد تحت تکفل وی.
 3. ابزار و کتب تحقیقاتی و علمی برا یکسب علم متناسب با شان محکوم علیه
 4. وسایل و ابزار کسب و کار و پیشه به معنی هر چیزی که باعث امرار معاش محکوم علی و افراد تحت تکفل او است.

البته هر کدام از این موارد میتواند شامل چند تبصره شود اما این ها قوانین کلی بوده است.

فردی شامل اعسار از پرداخت مهریه میشود که جز استثنائات دینی مالی دیگر نداشته باشد تا بتواند دیون خود را بپردازد.

پس از صدور حکم دادخواست مهریه فرد مدعی اعسار میتواند به یکی از شعب دفاتر الکترونیکی قضایی مراجعه کند و دادخواست اعسار بدهد.

مدارک لازم برای دادخواست اعسار عبارت است از:

 1. دادنامه ی محکومیت مهریه
 2. استشهادیه ی کتبی با شهادت حداقل دو نفر
 3. صورت کلیه ی اموال منقول و غیر منقول
 4. نقل و انتقالات بانکی حداقل یک سال اخیر مدعی اعسار
 5. فهرست موجودی تمامی حساب های بانکی

در صورت نیاز وکیل میتواند فرم های مربوطه به نقل و انتقالات ملکی محکوم علیه را تهیه کند. در صورتی که اعسار زوج پذیرفته نباشد طبق قانون 22 حمایت از خانواده مصوب سال 1391 مهریه صرفا تا سقف 110 سکه به زوجه به صورت نقد، یا همان تعداد سکه بهار ازادی را به صورت یکجا و یا با نظر و صلاح دید قاضی پرونده با شرایط موجود زوج به صورت قسط بندی به زوجه پرداخت نماید. اگر هر گاه مهریه تا سقف تعیین شده به زوجه پرداخت نشود، زوجه میتواند از زوج شکایت کند و حکم جلب وی را بگیرد؛ برای الباقی مهریه امکان جلب وجود ندارد ولی اگر اموالی از زوج حتی در اینده بدست اید قابل توقیف می باشد.

وکیل خانواده خوب

طلاق به چند دسته تقسیم میشود؟

به طور کلی طلاق به دو دسته تقسیم میشود:

 1. طلاق رجعی: به طلاقی گفته میشود که مرد قبل از مدت زمان عده ی زن به زن رجوع کند و دوباره زندگی را شکل دهد که در این صورت نیازی به خواندن خطبه ی عقد نیست اما در این مدت مرد نباید زن را از خانه ی خود بیرون کند، مرد باید در این مدت نفقه ی زن را پرداخت کند.
 2. طلاق بائن: طلاقی ست که به محض خواندن خطبه ی عقد امکان رجوع و از سر گیری زندگی دیگر وجود نداشته باشد. طلاق بائن در سه شرایط امکان وقوع دارد که به توضیح هر کدام به صورت مختصر میپردازیم:

2-1. در حالتی که طلاق قبل از انجام رابطه ی زناشویی شکل گرفته باشد.

2-2. در حالتی که زوجه به هنگام طلاق یائسه باشد.

2-3. در طلاق خلع و مبارات : این نوع طلاق نوعی ست که زوجین به قدری از زندگی زناشویی خود دلسرد و ناراحت هستند که حاضرند برای جدایی و طلاق از تمامی و یا بخشی از حق و حقوق خود بگذرند. اگر این بیزاری و بخشیدن تنها از طرف زن باشد باید مهریه ی خود را تماما و یا با مشورت با وکیل طلاق قسمتی از ان را ببخشد به این نوع طلاق خلع میگویند.

در صورتی که این کراهت و بیزاری از زندگی زناشویی دو طرفه و از سمت زن و مرد باشد طلاق مبارات گفته میشود.

طلاق توافقی

گاهی شرایطی پیش می اید که ادامه ی زندگی ممکن نیست و زن و شوهر با درک این مسئله سعی میکنند با کمترین درگیری با هم بر سر مسائل حقوقی و مادی و معنوی به توافق برسند. زمانی که توافقات انجام میشود دادخواست طلاق توافقی را به مراجع قضایی میدهند؛ دذر طلاق های توافقی روند پیشرفت پرونده سریع تر و با درگیری کمتری همراه است. طلاق توافقی از سریع ترین، راحت ترین و بی دردسر ترین طلاق ها است. برخلاف افکار عموم جامعه در طلاق توافقی حتما زن نباید مهریه ی خود را ببخشد بلکه با زوج به گفتگو مینشیند و بر سر دادن و یا ندادن و یا بخشی از مهریه به توافق می رسند.

لازم به ذکر است که در طلاق توافقی هر توافق و انتخابی که زوجین با هم دارند و به ان میرسند در نزد قاضی و دادگاه معتبر و قابل قبول می باشد.

البته لازم به ذکر است که همانطور که پیش تر گفته شد حق طلاق صرفا برای زوج است مگر در صورتی که حق وکالت طلاق به زوجه داده شده باشد و یا در شرایط خاصی که هم در سند ازدواج ذکر شده و یا قاضی خود تشخیص به طلاق از جانب زوجه میدهد. البته این به این معنی نخواهد بود که مرد به راحتی میتواند زن را طلاق دهد بلکه اگر مرد دادخواست طلاق دهد در صورتی که زن مایل به ادامه ی زندگی و مخالف طلاق باشد مرد موظف است که تمام حق و حقوق زن را بدون هیچ کم و کاستی به او بدهد تا دادگاه حکم طلاق بدهد.

نتیجه گیری

دعاوی خانوادگی اغلب بر چند نوع هستند، در میان آن‌ها، نفقه، مهریه، طلاق و حضانت این روزها بازار بسیار داغ‌تری دارد. این موارد، مسائلی هستند که افراد به تنهایی قادر به حل آن‌ها نخواهند بود. در همین راستا، وکلای دادگستری، تخصصی عمل کرده و به دنبال پرونده‌های خانوادگی، موفقیت خود را در سوابق کاری خود ثبت می‌کنند. یک وکیل خانواده باید ویژگی‌هایی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها تجربه و دانش است، پس از آن عدالت، انصاف و رازداری است که باید حتما بدان توجه داشته باشد. همچنین جهت ارتباطی آسان با وکیل خانواده و آشنایی بیشتر  از طریق اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فاطمه سادات
فاطمه سادات
2 ماه قبل

خیلی عالی هستند