وکیل مهریه

وکیل مطالبه مهریه

مهریه مالی می باشد که به موجب جاری شدن عقد زن مالک آن می شود. مهریه در حقوق ایران مبتنی بر سنت و مذهب می باشد. مهر از طرف مرد به زن داده می شود و همچنین مهریه در عرف نشانه ارج و احترامی است که مرد برای زن قائل می شود و مظهر تعهد شوهر برای تامین زندگی زن می باشد. شایان ذکر است که بر اساس ماده 190 قانون اساسی مهریه باید معلوم و معین باشد. هروقت که عقدنامه ازدواج رسمی باشد مهریه از طریق اجرای ثبت هم قابل وصول است. به این صورت که زوجه به دفترخانه ای که ازدواج در آن واقع و به ثبت رسیده است باید رجوع کند و تقاضای وصول مهریه خود را ثبت کند. از طرف دفترخانه مراتب به زوج ابلاغ خواهد شد. هروقت که زوج حاضر به پرداخت مهریه نباشد زوجه تقاضای اجرای مفاد سند ازدواج خود را درخصوص مهریه می کند و اگر از طرف زوجه مالی از زوج معرفی شود که جزء مستثنیات دین نباشد مال معرفی شده از طرف اجرای ثبت به نفع زوجه توقیف خواهد شد.

بعد وکیل وصول مهریه

مهریه به هر اندازه ای که باشد قابل وصول است ولیکن بر اساس قانون جدید مهریه بر اساس ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و بازداشت مرد در خصوص مهریه صرفاً تا میزان 110 عدد سکه بهار آزادی یا معادل آن میسر است. اگر اموالی از مرد توقیف شده باشد یا ایشان توانایی پرداخت داشته باشد بیش از 110 سکه قابل وصول است.

 اموال توقیفی برای مهریه

لیست اموال قابل توقیف برای مهریه شامل تمامی اموال منقول و غیر منقول از جمله، زمین، خانه، اتومبیل، سهام، سپرده بانکی و مطالبات زوج از اشخاص ثالث می باشد. در پاسخ به این سوال که کدام اموال قابل توقیف نیست؟ باید بیان کرد که اموال نام برده شده در ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی از جمله خط تلفن همراه، مسکن مورد نیاز زوج، ابزار کار و ودیعه ای که زوج بابت عقد اجاره به موجر پرداخته، اموال غیر قابل توقیف بابت مهریه می باشند.

هدف گروه وکلای دادورزان صلح و سازش ارائه خدمات حقوقی به سبکی جدید و نوین اعم از

 • مشاوره حقوقی
 • تنظیم دادخواست و شکواییه
 • تنظیم لوایح حقوقی
 • قبول وکالت در انواع دعاوی خانواده

گروه وکلای دادورزان صلح و سازش با رویکردی متفاوت پنج سال در زمینه دعاوی طلاق و خانواده فعالیت مستمر داشته است.

وکیل مهریه

بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده در سال های اخیر کشورمان، دعاوی مربوط به مهریه از رایج ترین دعاوی است که در دادگاه خانواده مورد بررسی قرار می گیرد. دعاوی مهریه پیچیدگی و شرایط خاصی دارند که افرادی که فاقد سواد حقوقی هستند نمی توانند آن ها را حل و فصل کنند. قوانین مربوط به مهریه دوار تعقیراتی شده است که بهتر است از افراد آگاه کمک گرفت.  برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری تماس بگیرید.

وکیل مهریه، مهریه چیست

مهریه مالی می باشد که هنگام عقد نکاح شرعا و عرفا و قانونا، ازطرف زوج به زوجه پرداخت می شود و صداق، صداقیه، کابین و فرض هم نامیده می شود. من جمله حقوق مالی که بر اساس عقد ازدواج به زن تعلق می گیرد ، مهریه یا مهر است که مطابق با ماده 1082 قانون مدنی : به مجرد عقد ، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. همان طور که از این ماده مشخص است، به محض این که عقدی میان طرفین واقع شد، زن مالک مهر می شود و هیچ چیز و هیچکس نمی تواند جلوی این مالکیت را بگیرد.

وکیل وصول مهریه و آشنایی با انواع مهریه

مهریه انواع متعددی دارد که در شرایط مختلف و موقعیت های گوناگون مطرح می شود. در ادامه انواع مهریه به تفصیل مورد بررسی قرار می گیرد:

 • مهر المسمی

مهریه ای که زوجین در ضمن عقد نکاح و یا بعد از آن با توافق یکدیگر تعیین می کنند. علاوه بر این زن و شوهر می توانند تعین مهریه را به شخص سومی واگذار کنند، به این نوع مهریه مهر المسمی می گویند. مهریه ای که در عقد نامه ثبت می شود باید ارزش مالی داشته باشد، مشخص و معین باشد، غیر عقلانی و غیر شعی هم نباشد. در تعیین این نوع مهریه محدودیتی وجود ندارد  و زن و شوهر می توانند هر مقدار که می خواهند را به عنوان مهریه معین کنند و شوهر هم ملزم به پرداخت آن می باشد و باید عند المطالبه بپردازد.

 • مهرالسنه

مهریه ای است که پیامبر عزیز ما صل الله علیه و آله وسلم برای حضرت زهرا سلام الله علیها تعیین نمودند و مقدار آن عبارت بود از 262 مثقال و نیم پول نقره ی مسکوک.

 • مهر المثل

اگر برای فردی مهریه تعیین نشده باشد به این معنی نیست که مهریه به ایشان تعلق نمی گیرد بلکه مهریه ای تحت عنوان مهر المثل به ایشان تعلق می گیرد که معمولا بر اساس عرف تعیین می شود.

وکیل مهریه

نقش وکیل مهریه در دعاوی مهریه چیست؟

 • ممنوع الخروج کردن زوج از طریق به اجرا گذاشتن مهریه
 • تنظیم وکالت نامه
 • امکان داشتن مشاوره با وکیل تحصیل کرده ی مهریه به صورت آنلاین و یا حضوری
 • امکان مزایده گذاشتن اموال و املاک زو در صورت تمایل زن
 • شرکیت در مراسم اجرای ثبت
 • ارائه ی گزارش به موکل که پرونده در چه مرحله ای است.

چه زمانی می توان برای اخذ مهریه  اقدام کرد؟

مهریه حق قانونی و شرعی زن است و هیچنمی تواند او را از این حق باز دارد حتی اگر خیانت کرده و یا هر کار دیگیری انجام داده باشد مگر در شرایط خاضی که در قانون ذکر شده است و به موجب آن زن از مهریه کامل و یا بخشی از آن محروم می شود. مهریه عند المطالبه است بعنی هرزمان که زن مطالبه کنند باید مهریه پرداخت شود چه برای طلاق اقدام کند و چه نکند. ممکن است زن و شوهر مهریه عندالاستطاعه نوافق کرده باشند در ایا شرایط زن برای دریافت مهریه با شرایط و موقعیت مالی مرد را در نظر بگیرد.

وکیل مهریه

توقیف ارثیه برای مهریه

یکی از بزرگترین معضلات در پروسه طلاق، مشخص شدن تکلیف مهریه خانم و در در بعصی موارد توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه است. در صورتی که آقا اموالی برای توقیف نداشته باشد یا اموالی که دارد شامل مستثنیات دین شود، دادگاه مهریه خانم را به صورت اقساطی در می‌آورد. ولی اگر در این شرایط یکی از بستگان آقا فوت کند و ارثیه‌ای به آقا تعلق بگیرد، خانم می‌تواند برای توقیف سهم الارث آقا بابت مهریه اقدام کند.

ممنوع الخروجی مهریه

به استناد ماده ۲۳ قانون محکومیت های مالی در هر دعاوی حقوقی از جمله مطالبه مهریه ،پس از صدور رای محکومیت مهریه و نپرداختن مهریه و یا تقسیط نشدن مهریه توسط زوج ،محکوم له (زوجه) می تواند از دادگاه صادر کننده رای تقاضای صدور  قرار ممنوع الخروج کردن زوج (شوهر) را کند.

قانون جدید مهریه چیست؟

مهریه به هر اندازه ای که باشد قابل وصول است ولیکن بر اساس قانون جدید مهریه بر اساس ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و بازداشت مرد در خصوص مهریه صرفاً تا میزان 110 عدد سکه بهار آزادی یا معادل آن میسر است. اگر اموالی از مرد توقیف شده باشد یا ایشان توانایی پرداخت داشته باشد بیش از 110 سکه قابل وصول است.

اعسار از پرداخت مهریه چیست؟

دادخواست اعسار در مهریه از طرف مرد تقدیم دادگاه می شود و مرد باید ثابت کند که توانایی پرداخت دین خود را ندارد و بر مبنای توانایی او دین تقسیط می شود. اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، می تواند درخواست اعسار و تقسیط کند. معسر شخصی است که به دلیل عدم کافی بودن دارایی یا عدم دسترسی به اموالش قادر به پرداخت بدهی خود نمی باشد ولی تقدیم دادخواست اعسار مانع از بازداشت شدن زوج نمی شود. چون ثبت کردن دادخواست دلیل بر پذیرفتن آن نیست و این مساله باید در دادگاه ثابت شود.

 در صورت تمایل به تماس با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش می توانید از شماره زیر استفاده کنید.
09192329787

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها