تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه

تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه

در دنیای امروز مواد مخدر و عوامل مربوط به آن مانند خرید، فروش و مصرف یکی از معضلات جدی در جامعه بوده و تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه غیر قابل انکار است. علاوه بر آثار زیان باری که به جامعه وارد می‌کند، جسم و روح انسان را ویران کرده و اثرات نامطلوبی را روی فرد می‌گذارد. باید بدانیم که منشأء بسیاری از جرایمی که در جامعه رخ می‌دهد مواد مخدر است و سبب افزایش ناامنی خانوادگی و اجتماعی می‌گردد. شواهد زیادی وجود دارد که رابطه بین مصرف مواد مخدر و انواع مختلف جرایم را تأیید می‌کند. در این مقاله سعی داریم تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه را مورد بررسی قرار دهیم و رابطه بین آن‌ها را برای شما بیان کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

رابطه بین مواد مخدر و افزایش جرایم در جامعه

از زمانی که بشر مواد مخدر را شناخته و رد پای آن را در زندگی خود مشاهده کرده، با نقش مواد مخدر در جرایم خشونت‌آمیز آشنا و به ارتکاب آن‌ها دچار شده که آثار مخرب و ناگواری را روی جامعه می‌گذارد. شخصی که در ابتدا به قصد تفریح و سرگرمی به سمت مواد می‌رود به مرور زمان به آن وابسته می‌شود تا جایی که برای مصرف آن حاضر است دست به ارتکاب جرایمی بزند تا بتواند هزینه مواد را فراهم کند. تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه، برای همگان روشن است و جامعه و افراد آن را به سمت نابودی سوق می‌دهد. در ادامه تعدادی از این جرم‌ها را ذکر می‌کنیم.

رابطه بین مواد مخدر و افزایش جرایم در جامعه

تاثیر سرقت و کلاهبرداری در افزایش جرایم مواد مخدر در جامعه

کسانی که به مواد مخدر اعتیاد داشته برای خرید آن به پول نیاز دارند تا به عادت‌هایشان بپردارند. سرقت، جرم بسیار شایع در بین مصرف‌کنندگان مواد است که بیش از ۶۰ درصد معتادان از این طریق هزینه تأمین مواد را فراهم می‌کنند و بزهکاری اجتماعی را در جامعه به وجود می‌آورند. وکیل دادگاه انقلاب از مجرب‌ترین وکلا به شمار می‌آید که به این گونه پرونده‌ها و دیگر پرونده‌های کیفری رسیدگی می‌کند.

قتل، ضرب و جرح

مصرف مواد صنعتی مانند کراک، شیشه و هرویین سبب ایجاد از هم گسیختگی روانی و اختلال شخصیت در فرد شده به طوری که متوجه رفتار خود نیست. در این شرایط شخص دست به هر کاری مانند قتل، ضرب و جرح می‌زند که این نشانگر رابطه بین مصرف مواد مخدر و جرم‌سازی است. مصرف مواد مخدر دلیلی موجه برای انجام قتل نیست و از آن می‌توان به عنوان تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه نام برد. بهترین وکیل کیفری تهران تأثیر بسزایی در حل این گونه پرونده‌ها دارد.

قاچاق مواد مخدر چه تاثیری بر افزایش جرایم دارد؟

یکی دیگر از جرایمی که در جامعه اتفاق می‌افتد و ناشی از مواد مخدر بوده قاچاق آن است که تأثیرات جبران ناپذیری را روی جامعه می‌گذارد. مجازات این عمل بسته به نوع و میزان مواد متفاوت است و بهترین وکیل مواد مخدر در تهران می‌تواند در مجازات مرتکب تخفیف بگیرد. باید بدانیم که مواد مخدر، عامل اصلی جرایم در جوانان است.

خود فروشی

از آن جایی که مواد مخدر گران است و بسیاری از معتادان توانایی خرید آن را ندارند، ناگزیرند از راه‌های نادرست مانند خود فروشی، مواد مورد نیاز خود را تأمین کنند که سبب ایجاد ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه می‌شود. این جرم نیز به نوبه خود دارای مجازاتی است که برای اطلاع از آن می‌توان از وکیل آنلاین دیوان عالی کشور کمک گرفت.

خیانت در امانت

خیانت در امانت یکی دیگر از جرایمی است که منشأء آن مواد مخدر و عوامل مربوط به آن مانند تولید، خرید، فروش و توزیع مواد است که تأثیرات بدی را روی جامعه می‌گذارد. کسانی که مرتکب این جرم می‌شوند برای دفاع از خود به وکیل پایه یک دادگستری نیاز دارند.

جرایم خیابانی

تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه بسیار واضح است و می‌توان گفت رابطه مواد مخدر و جرایم خیابانی مانند جنایت، غارتگری، حریق عمدی، روسپی‌گری و سوء مصرف مواد بسیار تنگاتنگ است. این جرایم به جامعه آسیب می‌زند و اثرات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

در کلیه جرایمی که در بالا ذکر شد مرتکب در صورت داشتن اعتراض می‌تواند تقاضای فرجام خواهی کند و هنگام انتخاب وکیل فرجام خواهی در تهران بسیار دقت کند؛ زیرا این گونه پرونده‌ها به صورت غیر حضوری انجام می‌شود و از حساسیت بالایی برخورار است.

نتیجه‌گیری

تأثیر مواد مخدر بر افزایش جرایم در جامعه نشانگر این است که بین مواد مخدر و بزهکاری اجتماعی رابطه دائمی و غیر قابل اجتناب وجود دارد و همزمان با افزایش تولید، فروش و مصرف مواد جرایم دیگری نیز در جامعه به وجود می‌آید. مواد مخدر و مشکلات ناشی از آن معضلی بزرگ در جوامع است و جرایمی مانند سرقت، حمل و فروش مواد مخدر، قتل، خودفروشی و… را به دنبال دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم با جرم مواد رابطه دارند. علاوه بر موارد بیان شده، اختلال در جسم و روان، از هم پاشیدن خانواده‌ها و طلاق از دیگر پیامد‌هایی است که مواد مخدر مسبب آن بوده و آسیب جدی به جامعه می‌زند.

در صورت وجود هر گونه ابهام می‌توانید سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها مطرح نمایید.

سؤالات متداول

  1. ۶۰ درصد معتادان از چه طریقی هزینه تأمین مواد را فراهم می‌کنند؟

سرقت و دزدی

  1. مصرف مواد صنعتی چه پیامد‌هایی را به دنبال دارد؟

سبب ایجاد ازهم گسیختگی روانی و اختلال شخصیت در فرد شده و در نهایت دست به هر کاری مانند قتل، ضرب و جرح می‌زند.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده