معرفی ۲ نوع مواد مخدر در کشور (سنتی، صنعتی)

معرفی انواع مواد مخدر

بررسی انواع مواد مخدر

امروزه مصرف مواد مخدر به یکی از مشکلات بزرگ در بسیاری از جوامع تبدیل شده است. انواع مواد مخدر به سرعت تولید می‌شود و در دسترس مردم علی الخصوص جوانان قرار می‌گیرد. معرفی انواع مواد مخدر سبب می‌شود این مواد را بهتر بشناسید و با آثار سوء جسمی و روانی غیر قابل بازگشت آن‌ها آشنا شوید.

با توجه به تنوع زیاد این مواد فرد معتاد در طول زمان، برای برطرف کردن نیاز خود و احیای حس نئشگی از یک ماده مخدر به سمت مخدری قوی‌تر می‌رود و مصرف خود را روز به روز بیشتر می‌کند که اثرات جبران ناپذیری را به دنبال دارد. فردی که مرتکب جرایم مواد مخدر شود مجازاتی برای او در نظر گرفته شده که برای تبرئه شدن باید بهترین وکیل مواد مخدر ایران را انتخاب کند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با انواع مخدر‌ها آشنا کنیم.

مواد مخدر چیست؟

به مواد مختلفی که مصرف آن موجب تغییر در ذهن و رفتار فرد می‌گردد، مواد مخدر گفته می‌شود؛ همچنین ترکیبات شیمیایی هستند که سبب بروز تغییراتی شیمیایی بر روی سیستم عصبی فرد می‌شوند و با ایجاد لذت و تغییر هوشیاری، در فرد وابستگی ایجاد می‌کنند.

مخدر یک ماده غیر قانونی بوده که ضرر آن بیشتر از فوایدش است و معرفی انواع مواد مخدر باعث شناخت آن‌ها می‌شود. برخی از این مواد به عنوان دارو عمل کرده و مصرف آن در دوز‌های پایین باعث کسالت فرد، خواب عمیق و تسکین درد می‌شود؛ اما دوز‌های بالا در عملکرد مغز اختلال ایجاد می‌کند و عوراض شدیدی را به دنبال دارد. به طور کلی اثرات انواع مواد مخدر یکسان است.

انواع مواد مخدر در کشور:

امروزه انواع مواد مخدر جدید و مختلف تولید می‌شوند که هر کدام عوارض و اثرات گوناگونی را به دنبال دارند. این مواد از طریق ایجاد وابستگی روانی و جسمی سبب اعتیاد شخص می‌گردد که عموماً ترک آن‌ها سخت و مشکل است. مواد مخدر به دو نوع صنعتی و سنتی تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

انواع مواد مخدر سنتی

۱-انواع مواد مخدر سنتی

به موادی که مستقیماً از گیاهان طبیعی به دست می‌آیند، مواد مخدر سنتی می‌گویند. از آن جایی که روی این نوع مواد اعتیاد‌آور فرایند‌های شیمیایی انجام نمی‌شود؛ از این رو عوارض و میزان وابستگی در آن‌ها کمتر است. با این وجود رسیدگی به پرونده‌های مربوط به جرایم مواد مخدر و فرجام خواهی رأی صادر شده قوانینی دارد که می‌توانید از وکیل دادگاه فرجام خواهی کمک بگیرید. انواع مواد مخدر سنتی عبارتند از:

الف) تریاک
از آن جایی که تریاک سبب کندی پیام‌های بین مغز و بدن می‌شود، یک داروی افسرده‌کننده است. یکی از اولین گیاهانی که برای استفاده دارویی ثبت شد خشخاش بوده که از آن تریاک گرفته می‌شود. این ماده صمغ چسبناک به رنگ قهوه‌ای تیره با بوی قوی است که به صورت مایع یا پودر تولید می‌گردد؛ همچنین پیش نیاز تولید هروئین است. تریاک را می‌توان به صورت خوراکی یا دود کردن استفاده نمود. تریاک در کوتاه مدت علائم زیر را به دنبال دارد.

 • احساس رضایت
 • آرامش
 • ضربان قلب
 • تنفس پایین‌تر
 • یبوست موقت
 • ازدست دادن اشتها

ب)شیره تریاک
برای معرفی انواع مواد مخدر مانند شیره تریاک باید بگوییم که این ماده از جوشاندن و صاف کردن تریاک سوخته به وجود می‌آید که اثرات آن از تریاک بیشتر است. این ماده مخدر را می‌توان دود کرد یا به صورت خوراکی مصرف نمود.

پ)حشیش
یکی دیگر انواع مواد مخدر سنتی حشیش بوده که از گیاه شاهدانه به دست می‌آید و در واقع صمغ گیاه شاهدانه و بسیار اعتیاد‌آور است. اثراتی مانند افزایش اشتها، احساس آرامش، افزایش درک بصری و پارانوئید را در کوتاه مدت به وجود می‌آورد. استفاده طولانی مدت آن سبب سرکوب سیستم ایمنی و آسیب ریه‌ها می‌گردد و احتمال مشکلات قلبی عروقی را بیشتر می‌کند. خرید و فروش حشیش مجازاتی دارد که مرتکب باید به وکیل در دادگاه انقلاب تهران مراجعه کند.

ت)هروئین
از انواع مواد مخدر سنتی می‌توان به هروئین اشاره کرد که یک ماده غیر قانونی است و باعث فعال شدن گیرنده‌های مواد افیونی در مغز می‌شود. این ماده با افزایش دوپامین در مغز شخص را سرخوش کرده و موجب جلوگیری از احساس درد، افزایش آرامش و ایجاد نوعی ر‌هایی می‌گردد. افسردگی، بی خوابی و اضطراب از نشانه‌های ترک آن است.

ث)ماری جوانا
برای معرفی انواع مواد مخدر باید آن‌ها را به خوبی شناخت. ماری جوانا ماده‌ای است که مانند حشیش از گیاه شاهدانه به دست می‌آید؛ اما بیشتر از برگ‌های این گیاه استفاده می‌شود. برای افراد با درد مزمن و درد عصبی این ماده تجویز می‌شود و لرزش را در بیماری پارکینسون کاهش می‌دهد. ماری جوانا سبب ایجاد وابستگی در فرد می‌شود و در صورت ترک علائمی مانند ناراحتی جسمی، کاهش اشتها، مشکلات روحی و روانی، هوس و بی قراری در شخص ایجاد می‌گردد.

ج)ماشروم و قارچ

از انواع مواد مخدر جدید می‌توان به قارچ‌ها اشاره کرد که در برخی از آن‌ها ترکیبات توهم زایی مانند سایلوسیبین و سایلوسین وجود دارد که در مکزیک و آمریکای مرکزی رشد می‌کنند. سایلوسیبین شبیه سروتونین بوده و سبب ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی بدن می‌گردد.

اثرات ماشروم معمولاً ۲۰ تا ۹۰ دقیقه بعد از مصرف ایجاد می‌شود و تا ۱۲ ساعت ادامه دارد که مشاهده تصاویر، شنیدن صدا‌ها و احساساتی که واقعاً وجود ندارند از اثرات آن است. پس از استفاده از این ماده شخص ممکن است دچار حالت تهوع، اختلالات عصبی یا پارانوئید شود.

چ)ناس
ناس از انواع مواد مخدر سنتی است که ماده‌ای سبز رنگ و اعتیادآور بوده که بو و طعم تندی دارد و از مخلوط گیاه تنباکو و آهک به دست می‌آید. این ماده که در افغانستان تولید می‌شود باعث سرگیجه، سردرد، تهوع، اختلال در تعادل حرکتی و رفتاری و غیر طبیعی شدن حرکت چشم‌ها می‌گردد. سرطان لثه، حنجره و روده بزرگ از عوارض مصرف طولانی مدت این ماده مخدر است. معرفی انواع مواد مخدر که از کشور‌های دیگر وارد ایران می‌شود باعث می‌گردد که کشور‌های وارد‌کننده مواد را بشناسیم.

انواع مواد مخدر صنعتی

۲-انواع مواد مخدر صنعتی

با ایجاد فرایند‌های شیمیایی روی گیاهان و مواد طبیعی اعتیاد‌آور مواد مخدر صنعتی تولید می‌شود. اثرات انواع مواد مخدر صنعتی بیشتر از مواد سنتی است به همین خاطر جرم حمل مواد صنعتی بیشتر بوده و حکم سنگین‌تری در پی دارد. انتخاب وکیل پایه یک دادگستری در این گونه پرونده‌ها می‌تواند در مجازات شما تخفیف بگیرد. انواع مخدر‌های صنعتی عبارتند از:

الف)شیشه
شیشه یا متامفتامین به صورت پودر یا کریستال در آزمایشگاه تولید شده و یک داروی محرک قوی است. مصرف این ماده به صورت دود یا تزریق بوده که سبب ایجاد سرخوشی بسیار شدید، کاهش خواب و اشتها، افزایش تحریک‌پذیری و لذت می‌شود. شیشه قسمت‌هایی از مغز که مربوط به یادگیری، حافظه و تنظیم عاطفی است را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث پرخاشگری یا خشونت می‌گردد. در صورت عدم مصرف این ماده سطح دوپامین بسیار پایین آمده و اتصال صحیح آن با گیرنده‌ها دچار اختلال می‌شود.

ب)کراک
در معرفی انواع مواد مخدر باید بدانید که کراک با انجام فرایند‌هایی روی کوکائین به دست می‌آید که با حرارت دیدن شکسته و کریستالی می‌شود. مصرف آن به صورت دودی بوده که مانند شیشه سبب سرخوشی، فشارخون بالا و سرکوب اشتها می‌گردد. وکیل خوب برای دیوان عالی کشور به درستی می‌داند که قانون برای مرتکبان مواد مخدر صنعتی چه مجازاتی در نظر می‌گیرد.

پ)ال اس دی
ال اس دی ماده کریستالی سفید و بی بو است که در دسته دارو‌های روان گردان جای می‌گیرد. در دوز‌های پایین سبب ایجاد تغییرات خفیفی در ادراک، خلق و خو، اندیشه و در دوز‌های بالا باعث توهمات بصری، تحریف فضا و زمان می‌شود. اثرات انواع مواد مخدر مانند ال اس دی معمولاً ۳۰ دقیقه بعد شروع شده و حدود ۸ تا ۱۲ ساعت ادامه دارد.

ج)متادون
با این که متادون برای کمک به مصرف‌کنندگان هروئین و مسکن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما استفاده‌های بدی از این ماده می‌شود. این ماده با وجود لذت کم، وابستگی جسمی و روانی بالایی دارد. این دارو به صورت قرص، محلول خوراکی یا مایع تزریقی مصرف می‌شود. از جمله علائم ترک این ماده عبارت است از:

 • اضطراب
 • لرزش
 • عضلات
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • گرفتگی شکم

چ)کوکائین
از دیگر انواع مواد مخدر صنعتی کوکائین بوده که ماده‌ای محرک و مشتق شده از گیاه کوکا است. این گیاه در آمریکای جنوبی رشد می‌کند و به روش غیر قانونی به پودر سفید تبدیل می‌گردد. روش مصرف آن در قسمت معرفی انواع مواد مخدر ذکر شده و بدین گونه است که از طریق استنشاق، دود یا تزریق می‌توان آن را مصرف کرد. کوکائین از طریق ترشح شدید دوپامین مدار‌های مغز را درگیر کرده و تأثیر زیادی روی آن می‌گذارد. این ماده مخدر سبب افزایش سرخوشی، هیجان و هوشیاری فرد شده و در طولانی مدت باعث خستگی جسمی و روحی، افسردگی و میل شدید به مصرف می‌شود.

ه) مورفین
از انواع مخدر‌ها مورفین بوده که از گیاه خشخاش تولید و به صورت مایع، قرص، کپسول، شیاف و تزریقی مصرف می‌شود. اثرات انواع مواد مخدر در کوتاه مدت نمایان می‌شود. این ماده با ایجاد تغییراتی در سیستم‌های مغزی اثرات ضد درد ایجاد کرده و سبب وابستگی فیزیکی می‌گردد. گرفتگی شکم، درد عضلانی، بی قراری، آبریزش بینی، از دست دادن اشتها، افزایش فشار خون، لرز، استفراغ، تنفس شدید، سرگیجه، بی خوابی و افسردگی از نشانه‌های ترک این ماده است.

خ)دزومورفین
دزومورفین که به آن کروکدیل می‌گویند از انواع مواد مخدر جدید بوده که همانند هروئین و سایر مواد افیونی اثر آرام بخش و ضد درد دارد. به دلیل وجود آنالوگ مصنوعی مورفین در این ماده، تأثیر آن ۱۰ تا ۱۲ برابر قوی‌تر از مورفین است. اثر دزومورفین حدود ۲ تا ۳ دقیقه بعد از مصرف است و اثرات سرخوشی حدود ۲ ساعت بعد از بین می‌رود.

در معرفی انواع مواد مخدر مانند دزومورفین ذکر شده که تزریق این ماده زخم‌های پوستی و عفونت ایجاد می‌کند و مصرف طولانی مدت آن باعث عوارضی مانند آسیب عروق خونی، زخم باز، عفونت‌های پوستی، قطع اندام و مسمومیت خون می‌شود. از آن جایی که این ماده دارای عوارض بدی است مجازات سختی دارد که بیشتر مرتکبان بر روی رأی صادر شده اعتراض می‌گذارند و پرونده را به وکیل دادگاه تجدید نظر می‌سپارند.

انواع مواد مخدر صنعتی دیگری مانند قرص اکس یا اکستازی، استروئید، قرص b۲، ترامادول و ریتالین وجود دارد که همگی سبب سرخوشی افراد می‌گردد و اثرات جبران ناپذیری روی مغز می‌گذارند.

اثرات انواع مواد مخدر

اثرات انواع مواد مخدر به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت بوده که بسیار زیان بار است. قانون با معرفی انواع مواد مخدر و اثرات آن سعی دارد مانع گسترش جرایم مواد مخدر گردد. در زیرچند نمونه از تأثیرات انواع مخدر‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

 • شیشه پیامد‌های گوناگون کوتاه مدت و بلند مدتی مانند روان پریشی، تشنج و مرگ را به دنبال دارد.
 • اکستازی باعث کم آبی بدن، عدم تعادل، تشنج و آسیب مغز می‌گردد.
 • دارو‌هایی که در باشگاه‌ها به صورت مایع، قرص یا پودر مصرف می‌شوند انواع مواد مخدر جدید و ناشناخته بوده که برای بدن مضر است.
 • مواد استنشاقی با توجه به ماهیت سمی خود می‌توانند به سطوح مختلف آسیب وارد کنند.

همچنین مواد مخدر اثرات بدی روی زندگی افراد می‌گذارد که از جمله این عوارض عبارت است از:

 1. ابتلا به بیماری واگیردار
 2. خودکشی
 3. مشکلات خانوادگی
 4. مسائل کاری
 5. مسائل حقوقی
 6. و…

هر فرد معتادی می‌تواند برای حل بسیاری از مشکلات به وجود آمده در زندگی خود از بهترین وکیل کیفری تهران مشاوره بگیرد و خود و خانواده‌اش را نجات دهد.

نتیجه‌گیری

هر روزه انواع مخدر‌ها تولید و عرضه می‌شود که معرفی انواع مواد مخدر و ذکر عوارض آن‌ها سبب می‌شود تا افراد شناخت کامل نسبت به آن‌ها پیدا کنند. مواد مخدر در دو نوع سنتی و صنعتی وجود دارد که هر کدام به نوبه خود اثرات سوئی روی زندگی، جسم و روح افراد می‌گذارد.

موادی مانند تریاک، شیره تریاک، حشیش و هروئین جزء انواع مواد مخدر سنتی و شیشه، کوکائین، کراک و ال اس دی از انواع مواد مخدر صنعتی بوده که به دلیل عوارض شدیدش مجازات سنگینی برای آن در نظر می‌گیرند. بهره‌گیری از مشاوره حقوقی انلاین باعث می‌شود با اثرات جبران ناپذیر مخدر‌ها آشنا شوید و راه نجات خود را بیابید. در صورت وجود هر گونه ابهام می‌توانید سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها مطرح نمایید.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده