گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر چیست؟

گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر

در دهه‌های گذشته، مواد مخدر به عنوان یکی از مسائل اجتماعی و بهداشتی مهم در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. افزایش استفاده از مواد مخدر و تأثیرات منفی آن بر فرد و جامعه، موجب شده تا تلاش‌های فراوانی برای کاهش تولید و تجارت این مواد صورت گیرد. اما یکی از جنبه‌هایی که ممکن است در این بحث به چشم نخورد، وجود گیاهان ممنوعه است. گیاهان ممنوعه، گونه‌هایی از گیاهان هستند که ترکیبات شیمیایی مخدر و نفوذکننده‌ای درون خود دارند و برای تولید مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گیاهان به دلیل تأثیرات مخدر و اعتیادزایی که دارند، در بسیاری از کشورها ممنوع و غیرقانونی هستند. با این حال، به دلیل توانایی رشد آسان و پرورش نسبتاً ساده، هنوز تولید و مصرف این گیاهان در برخی مناطق جهان روبه افزایش است. در این مقاله، به بررسی گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

جرم تولید گیاهان ممنوعه مواد مخدر

جرم تولید گیاهان ممنوعه مواد مخدر، در کشور به عنوان یک جرم قانونی در نظر گرفته می‌شود؛ چرا که این گیاهان ترکیبات شیمیایی مخدری شامل کانابینوئیدها (مانند تتراهیدروکانابینول یا THC)، کوکائین، افیون‌ها و سایر ترکیبات مخدر را در خود جای داده‌اند. تولید این گیاهان به دو صورت خارج از قانون و یا با مجوز قانونی صورت می‌گیرد.

جرائم گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر در ایران شامل گیاه خشخاش و شاهدانه هستند. بر اساس قوانین جاری، کشت و پرورش مواد مخدر مانند خشخاش، شاهدانه و غیره برای تولید و ساخت انواع مواد مخدر صنعتی و روان‌گردان‌ها به منزله جرم است و مجازات آن شامل زندان و جریمه‌های سنگین می‌شود. همچنین، نگهداری و کشت و تولید گیاه شاهدانه که از آن ماده مخدر گل به دست می‌آید، به منزله جرم کیفری محسوب شده و مشمول مجازات خواهد شد.

بهتر است بدانید بر اساس قانون مجازات اسلامی و قوانین مبارزه با مواد مخدر، مجرمی که در دفعه اول مرتکب تولید و کاشت گیاهان ممنوعه شود باید از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی به عنوان مجازات به دادگستری پرداخت کند. در صورت تکرار جرم، مجازات او بیشتر شده و علاوه بر جریمه نقدی از حداقل ۵۰ میلیون ریال تا حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال، مشمول ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق هم می‌شود. در تکرار سوم این جرم برای فرد علاوه بر مقدار سنگین‌تری از جزای نقدی و ضربات شلاق، حکم ۲ تا ۵ سال حبس در زندان نیز صادر گرفته خواهد شد.

کشت گیاهان ممنوعه مواد مخدر در خانه

کشت گیاهان ممنوعه مواد مخدر در خانه در بسیاری از کشورها غیرقانونی است و مجازات هایی برای آن تعیین شده است. در ایران نیز کشت گیاهان ممنوعه مواد مخدر مانند ماری جوانا، شاهدانه، گل، علف و حشیش در سطح وسیع در مزارع  یا گلخانه‌های خانگی ممنوع و غیرقانونی است. با این حال، به نقل از سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با کاشت و برداشت گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر همچون علف، می‌دانیم که در کشورمان تا کنون پرونده‌ای مبنی بر کاشت و تولید علف، گل و ماری جوانا در سطح وسیع وجود نداشته، اما می‌توان در فضای خانه در یک گلدان یا باغچه این مواد را پرورش داد. همین موضوع می‌تواند حساسیت این جرم را نشان دهد.  در هر صورت باید توجه داشته باشید که کشت گیاهان ممنوعه مواد مخدر در هر کشوری و به هر شکلی چه در مزرعه‌های بزرگ یا گلخانه‌های کوچک و چه در یک گلدان یا باغچه خانه به منزله جرم بوده و مشمول مجازات‌های سنگینی نیز خواهد شد.

تولید گیاهان ممنوعه مواد مخدر در مزرعه

تولید گیاهان ممنوعه مواد مخدر در مزرعه

مزارع محل خوبی برای کشت و پرورش مواد مخدر از جمله گیاهان ممنوعه‌ای که برداشت آن‌ها منجر به تولید مواد مخدر می‌شود، خواهند بود ولی مطابق با قانون مبارزه با مواد مخدر، چنین عملی به منزله جرم بوده و مطلقا ممنوع است. در ایران، گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر شامل ماری جوانا، حشیش، شاهدانه و غیره هستند که کاشت و برداشت و تولید مواد مخدر از هر یک از این گیاهان در مزارع و به صورت غیرقانونی، جرم انگاشته می‌شود. در نظر داشته باشید که فرد مجرم به تولید گیاهان ممنوعه مواد مخدر در مزرعه، مشمول مجازات‌های سنگینی در محضر دادگاه کیفری خواهد بود و در عین حال هر بار تکرار جرم مجازات آن را افزایش می‌دهد تا جایی که افراد می‌توانند مشمول حکم اعدام یا حبس ابد باشند.

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی کامل گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر پرداختیم؛ همچنین، جرم کاشت و تولید و برداشت مواد مخدر از این گیاهان را بررسی کرده و وقوع این جرم در خانه یا مزرعه را تحلیل کردیم. باید بدانید که در کشورمان کاشت و تولدی گیاهانی مانند ماری جوانا، حشیش، شاهدانه به صورت کامل ممنوع است و هرگونه عملی در این زمینه به منزله جرم کیفری خواهد بود، ضمن اینکه مجازات‌های سنگینی در پی دارد هر تکرار آن‌ها می‌تواند باعث تشدید مجازات شود. برای دریافت تخفیف در این رابطه می‌توانید از وکیل مواد مخدر کمک بگیرید.

سوالات متداول

  1. مجازات کاشت گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر چیست؟

مجازات کاشت گیاهان ممنوعه برای تولید مواد مخدر در خانه یا مزرعه متناسب با مواد قانون مبارزه با مواد مخدر مشخص شده و تکرار این جرم منجر به سنگین شدن جریمه آن می‌شود. به تناسب قانون و نظر به علم و قضاوت قاضی، جریمه نقدی و ضربات شلاق در صورت تکرار حبس در زندان برای این مجرمان در نظر گرفته می‌شود.

  1. وکیل جرم کاشت گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر کیست؟

وکیل جرم کاشت گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر، وکیلی است که در زمینه حقوق جزایی و جرائم مرتبط با مواد مخدر فعالیت می‌کند.

  1. کدام دادگاه در صلاحیت رسیدگی به جرائم مربوط به گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر است؟

در ایران، دادگاه جزایی مختص به جرائم مرتبط با مواد مخدر وجود دارد که مسئولیت رسیدگی به این جرائم را بر عهده دارد.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده