وکیل ثبت احوال، وکیل شناسنامه

وکالت در امور ثبت احوال

وکیل ثبت احوال

هدف گروه وکلای دادورزان صلح و سازش ارائه خدمات حقوقی به سبکی جدید و نوین اعم از

مشاوره حقوقی

تنظیم دادخواست و شکواییه

تنظیم لوایح حقوقی

قبول وکالت در انواع موارد

گروه وکلای دادورزان صلح و سازش با رویکردی متفاوت پنج سال در زمینه دعاوی ثبت احوال  فعالیت مستمر داشته است. یکی از ویژگی های بارز گروه وکلای دادورزان صلح و سازش تجربه و سابقه وکلای آن می باشد.

وکیل ثبت احوال، وکیل شناسنامه

در این مقاله ما قصد داریم تا به موضوع وکیل ثبت احوال و شناسنامه و انواع دعاوی ثبت احوال و مراحل و نحوه پیگیری؟ بپردازیم و اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم، شما هم می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع این مقاله را مطالعه کنید. در ابتدا برای درک بهتر موضوع تعریفی ساده از شناسنامه را به شما ارائه می کنم. شناسنامه در لغت به معنای ورقه یا کتابی است که در آن نام و نام خانوادگی، نام پدر و دیگر خصوصیات شخص ثبت می شود، شناسنامه توسط اداره ثبت احوال صادر می شود طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران شناسنامه یک سند رسمی است. بعد از تولد باید برای کودک اوراق هویتی صادر شود که شناسنامه اولین اوراق هویتی هر فرد می باشد. اگر یک فرد شناسنامه مشخص نداشته باید از لحاظ قانونی هویت مشخصی ندارد. بعضی از اشخاص در گذشته نام هایی داشته اند که در زمان و مکان خود بسیار مناسب بوده اند، اما با گذشت زمان این اسم ها دیگر مطلوب نمی باشند. و این اشخاص می خواهند که نام های خود را تعقیر دهند. همچنین لازم است بدانید که درخواست تعقیر نام در سال های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

وکیل ثبت احوال تغییر در شناسنامه

تغیر در شناسنامه کاری آسان نیست و تحت شرایط و ظوابط سخت گیرانه ای انجام می شود. پس افراد بیشتر ترجیح می دهند که انجام این امور را به وکیل ثبت احوال و شناسنامه واگذار کنند. البته کار وکیل ثبت احوال و شناسنامه معتبر منحصر به این مورد نمی شود و دایره گسترده تری دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود.

ثبت ولادت و مرگ در اداره ثبت احوالثبت ولادت و مرگ در اداره ثبت احوال

ولادت و تولد هر انسانی در ایران بدون در نظر داشتن این که پدر و مادر بچه ایرانی اند یا خارجی باید به ثبت احوال اطلاع داده شود. افزون بر این ایرانی های مقیم خارج از کشور هم باید تولد فرزند های جدید خود را به کنسولگری ایران در کشور مورد نظر اعلام کنند. این اطلاعاتی شامل، زمان و محل ولادت، تاریخ ثبت ولادت ، نام و نام خانوادگی طفل، جنسیت طفل و….. می باشد. که باید در سند ولادت مربوط به ثبت احوال ثبت شود. پس از ثبت تولد، برگه ولادت صادر می شود. برای ثبت مرگ هم باید گفت که مرگ تمام اتباع داخل کشور چه ایرانی و چه خارجی باید مانند ولادت به اداره ثبت احوال اطلاع داده شود. مرگ ایرانی های خارج از کشور نیز به ماموران کنسولگری محل یا به سازمان ثبت احوال کشور گزارش می‌شود. مرگ خارجیان بعد از ثبت به نیروی انتظامی اعلام می‌ شود. یک نسخه گواهی آن نیز به سازمان ثبت احوال کشور فرستاده خواهد شد. از آن طریق این موضوع به وزارت امور ‌خارجه اعلام می شود. اطلاعاتی مانند، زمان و محل مرگ ، نام و نام خانوادگی و غیره باید در گواهی مرگ قید شود.

موارد تغییر نام خانوادگی توسط وکیل تغییر نام

مطابق با ماده ۲۰ قانون ثبت احوال، انتخاب بعضی از اسم ها برای افراد ممنوع است دارندگان این اسامی می توانند برای تعقیر نام اقدام کنند. در پاسخ به این سوال که چه افرادی می توانند تعقیر نام خانوادگی را درخواست کنند؟ باید گفت افراد ۱۸ سال به بالا، اشخاص کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد می باشند. پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال در صورتیکه نام خانوادگی پدر تغییر کرده باشد.قیم یا وصی برای اطفال تحت سرپرستی خود با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

ازدواج و طلاق در اداره ثبت احوال

دارندگان دفاتر رسمی ازدواج و طلاق بایستی وقایع ازدواج و طلاق را در شناسنامه زوجین درج و ثبت و مهر کنند. ازدواج و طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور بایستی که توسط کنسولگری ایران، ثبت بشود در صورت مشکل با وکیل ایرانیان مقیم خارج از کشور تماس بگیرید. ازدواج هایی که در دفاتر رسمی ازدواج به ثبت نرسیده باشد در حالت وجود شرایط زیر در اسناد شناسنامه ای زن و شوهر ثبت می شود:

 • ارائه کردن اقرارنامه رسمی مبنی بر وجود رابطه
 • در زمان تنظیم اقرارنامه سن مرد از بیست سال تمام و سن خانم از هیجده سال تمام کمتر نباشد.
 • گواهی ادارات ثبت احوال محل صدور شناسنامه‌های زوجین به این که در تاریخ اعلام واقعه طرفین در قید ازدواج دیگری نمی‌باشند.
 • همه وقایع ازدواج، طلاق یا مرگ زوجین باید در دفاتر ثبت احوال، ثبت شود.

دعاوی ثبت احوال در خصوص ولادت

روند دعاوی ثبت احوال که مربوط به ولادت طفل، صدور گواهی ولادت، صدور برگه ولادت، عدم ثبت ولادت یا … است، توسط وکیل دعاوی ثبت احوال تسریع می گردد. وکیل دعاوی ثبت احوال در دعاوی مربوط به ولادت، از حقوق خواهان یا نماینده وی یا قیم وی حمایت می نماید.

علت ثبت ولادت در ثبت احوال

اشخاص با متولد شدن، حقوقی را دارا می باشند و قانون، این حقوق را به اشخاص اعطا نموده است. ثبت ولادت در ثبت احوال از منظر حقوقی و مدنی به این دلیل می باشد که موجودیت شخص برای حقوق و تکالیف خود اثبات می شود.

وکیل ثبت احوال چه می کند؟

وکیل ثبت احوال در همه موضوع های مربوط به ثبت احوال می تواند فعالیت نماید و بهترین نتایج را ایجاد کند. همه کسانی که می خواهند در مورد حوزه های مربوط به ثبت احوال جریان دارسی پرونده خود را آغاز نمایند و هیچ اطلاع  صحیح و درستی در مورد نحوه و شیوه آغاز دادرسی این پرونده ها ندارند و نمی دانند که چگونه باید استناد قانونی همچون دادخواست اولیه را ارائه بدهند می توانند به آسانی به وکیل ثبت احوال مراجعه کرده تا بتوانند دراین حوزه اطلاعات مورد نظرشان را به دست آورند و وکیل ثبت احوال تمامی اسناد قانونی را که برای رسیدگی کردن به این پرونده ها لازم است را تهیه و تنظیم نماید

وکیل ثبت احوال و مسائل قانونی مربوط به فوت

فوت هر شخص باید در ظرف مدت (۴۸) ساعت در شهرها به حوزه ثبت احوال و در دهات در حالت نبودن مامور ثبت احوال کدخدا اعلام ‌بشود و در حالتی که روز دوم وفات مصادف با تعطیل بوده باشد روز بعد از تعطیل اعلام می شود. اعلام فوت به ترتیب به عهده یکی از افراد زیر خواهد بود:

نزدیکترین اقربا [أقرباء] حاضر متوفی. سرپرست ساکنین خانه که فوت در آنجا واقع شده. مستخدمین خانه نامبرده.  هر شخص دیگری که در حین فوت حاضر باشد. مأمورین شهربانی یا بخشدار یا کدخدا..

وکیل ثبت احوال و مشاوره حقوقی

وکیل ثبت احوال خدمات مختلف و زیادی را که شامل مباحثی مانند مشاوره، تهیه و تنظیم دادخواست و لایحه، ارائه ادله اثبات، وکالت و….. می باشد را به عموم مردم جامعه ارائه می کند تا مشکلات آن ها در کوتاهترین زمان ممکن بدون اتلاف شدن وقت و هزینه حل لشود. بسیاری از اشخاصی که می خواهند از راهنمایی های وکیل ثبت احوال استفاده کنند و نمی دانند که چگونه باید اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهند بهتر است به سراغ استفاده ار خدمات مشاوره ای بروند.

ازدواج و طلاق در اداره ثبت احوال

دارندگان دفاتر رسمی ازدواج و طلاق بایستی وقایع ازدواج و طلاق را در شناسنامه زوجین درج و ثبت و مهر کنند. ازدواج و طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور بایستی که توسط کنسولگری ایران، ثبت بشود. ازدواج هایی که در دفاتر رسمی ازدواج به ثبت نرسیده باشد در حالت وجود شرایط زیر در اسناد شناسنامه ای زن و شوهر ثبت می شود:

 • ارائه کردن اقرارنامه رسمی مبنی بر وجود رابطه
 • در زمان تنظیم اقرارنامه سن مرد از بیست سال تمام و سن خانم از هیجده سال تمام کمتر نباشد.
 • گواهی ادارات ثبت احوال محل صدور شناسنامه‌های زوجین به این که در تاریخ اعلام واقعه طرفین در قید ازدواج دیگری نمی‌باشند.
 • همه وقایع ازدواج، طلاق یا مرگ زوجین باید در دفاتر ثبت احوال، ثبت شود.

دعاوی ثبت احوال در خصوص ولادت

روند دعاوی ثبت احوال که مربوط به ولادت طفل، صدور گواهی ولادت، صدور برگه ولادت، عدم ثبت ولادت یا … است، توسط وکیل دعاوی ثبت احوال تسریع می گردد. وکیل دعاوی ثبت احوال در دعاوی مربوط به ولادت، از حقوق خواهان یا نماینده وی یا قیم وی حمایت می نماید.

مدارک مورد نیاز برای تغییر نام خانوادگی؟مدارک مورد نیاز برای تغییر نام خانوادگی؟

تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام خانوادگی.ارائه اصل شناسنامه و دو برگ تصویر از تمامی صفحات. اجازه نامه تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی از پدر یا جد پدری برای فرزندان کبیر که بخواهند از نام خانوادگی هر یک از آنها استفاده نمایند. مجوز تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی از دارنده حق تقدم نام خانوادگی مورد درخواست.

فرایند انجام تغییر نام خانوادگی توسط وکیل ثبت احوال

 • تسلیم درخواست تغییر نام خانوادگی به ادارات ثبت احوال
 • موافقت سازمان ثبت احوال برای انجام تغییر، ابلاغ موافقت با تغییر نام خانوادگی به متقاضی  توسط اداره ثبت احوال محل مراجعه
 • پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری.

هیات حل اختلاف در اداره ثبت احوال

در اداره ثبت احوال، هیاتی متشکل از رییس اداره ثبت احوال، مسئول بایگانی، معاونین یا نمایندگان آنان تشکیل خواهد شد که به این هیات، هیات حل اختلاف می گویند. رسیدگی به شکایت افراد ذی نفع از رای هیات حل اختلاف یا دعاوی ثبت احوال، ظرف مدت زمان ده روز از تاریخ ابلاغ در دادگاه محل اقامت خواهان، صورت خواهد گرفت.

اسناد موجود تا وقتی که به سبب تصمیم هیات حل اختلاف یا رای دادگاه بر اساس مورد تصحیح یا باطل نشده باشد، به قوت خود باقی می ماند.

اعلام کننده و گواه در دعاوی ثبت احوال

اعلام کننده فردی می باشد که وظیفه اعلام واقعه را دارد، اعلام کننده می تواند به شخص دیگری وکالت اعلام وقایع را بدهد. گواه نیز فردی می باشد که درستی اظهارات اعلام کننده را تایید می نماید. سن گواه و اعلام کننده نباید زیر ۱۸ سال باشد.

جریان صدور کارت شناسایی

کارت شناسایی جزء آن دسته از مدارک بسیار مهمی می باشد که باید توسط اشخاص از حوزه ثبت احوال دریافت بشود و بسیاری از مسائل قانونی به صورت مستقیم با این کارت معتبر ارتباط دارند. وکیل ثبت احوال می تواند چالش های مربوط به صدور کارت شناسایی را پیگیری نماید. مطابق با قانون ثبت احوال در مورد این موضوع می توان گفت:

‌در نقاطی که دولت مقتضی بداند و اعلام نماید کسانی که سن آنان از ۱۵ سال به بالا می باشد باید دارای کارت شناسایی بوده باشد و همیشه آن را‌همراه داشته باشند. کارت شناسایی حاوی مشخصات و اثر انگشت و عکس و نشانی محل سکونت و گروههای اصلی خون می باشد.‌ ترتیب صدور و ترتیب درج مشخصات دارنده کارت شناسایی و چگونگی تحصیل اطلاعات مربوط به سکونت و سایر اطلاعات مانند گروه خون و‌اشخاصی که برای صغار و مجانین کارت شناسایی اخذ نمایند در آیین‌نامه اجرایی تعیین می شود.

وظایف سازمان ثبت احوال کشور

وظایف اصلی سازمان ثبت احوال کشور به شرح زیر می باشد:

 • ثبت ولادت و صدور برگ ولادت و شناسنامه.
 • ثبت واقعه فوت و صدور گواهی مرگ.
 • تعویض شناسنامه‌های موجود در دست مردم.
 • ثبت ازدواج و طلاق و نقل تحولات.
 • صدور گواهی ولادت برای اتباع خارجه.
 • تنظیم دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی.
 • جمع‌آوری و تهیه آمار انسانی سراسر کشور و انتشار آن.
 • وظایف مقرر دیگری که بر اساس قانون به عهده سازمان گذاشته شده است.

علت ثبت ولادت در ثبت احوال

اشخاص با متولد شدن، حقوقی را دارا می باشند و قانون، این حقوق را به اشخاص اعطا نموده است. ثبت ولادت در ثبت احوال از منظر حقوقی و مدنی به این دلیل می باشد که موجودیت شخص برای حقوق و تکالیف خود اثبات می شود.

هیات حل اختلاف در اداره ثبت احوال

در اداره ثبت احوال، هیاتی متشکل از رییس اداره ثبت احوال، مسئول بایگانی، معاونین یا نمایندگان آنان تشکیل خواهد شد که به این هیات، هیات حل اختلاف می گویند. رسیدگی به شکایت افراد ذی نفع از رای هیات حل اختلاف یا دعاوی ثبت احوال، ظرف مدت زمان ده روز از تاریخ ابلاغ در دادگاه محل اقامت خواهان، صورت خواهد گرفت. اسناد موجود تا وقتی که به سبب تصمیم هیات حل اختلاف یا رای دادگاه بر اساس مورد تصحیح یا باطل نشده باشد، به قوت خود باقی می ماند.

اعلام کننده و گواه در دعاوی ثبت احوال

اعلام کننده فردی می باشد که وظیفه اعلام واقعه را دارد، اعلام کننده می تواند به شخص دیگری وکالت اعلام وقایع را بدهد. گواه نیز فردی می باشد که درستی اظهارات اعلام کننده را تایید می نماید. سن گواه و اعلام کننده نباید زیر ۱۸ سال باشد.

جریان صدور کارت شناسایی

کارت شناسایی جزء آن دسته از مدارک بسیار مهمی می باشد که باید توسط اشخاص از حوزه ثبت احوال دریافت بشود و بسیاری از مسائل قانونی به صورت مستقیم با این کارت معتبر ارتباط دارند. وکیل ثبت احوال می تواند چالش های مربوط به صدور کارت شناسایی را پیگیری نماید. مطابق با قانون ثبت احوال در مورد این موضوع می توان گفت:

‌در نقاطی که دولت مقتضی بداند و اعلام نماید کسانی که سن آنان از ۱۵ سال به بالا می باشد باید دارای کارت شناسایی بوده باشد و همیشه آن را‌همراه داشته باشند. کارت شناسایی حاوی مشخصات و اثر انگشت و عکس و نشانی محل سکونت و گروههای اصلی خون می باشد.‌ ترتیب صدور و ترتیب درج مشخصات دارنده کارت شناسایی و چگونگی تحصیل اطلاعات مربوط به سکونت و سایر اطلاعات مانند گروه خون و‌اشخاصی که برای صغار و مجانین کارت شناسایی اخذ نمایند در آیین‌نامه اجرایی تعیین می شود.

وظایف سازمان ثبت احوال کشور

وظایف اصلی سازمان ثبت احوال کشور به شرح زیر می باشد:

 • ثبت ولادت و صدور برگ ولادت و شناسنامه.
 • ثبت واقعه فوت و صدور گواهی مرگ.
 • تعویض شناسنامه‌های موجود در دست مردم.
 • ثبت ازدواج و طلاق و نقل تحولات.
 • صدور گواهی ولادت برای اتباع خارجه.
 • تنظیم دفاتر ثبت کل وقایع و نام خانوادگی.
 • جمع‌آوری و تهیه آمار انسانی سراسر کشور و انتشار آن.
 • وظایف مقرر دیگری که بر اساس قانون به عهده سازمان گذاشته شده است.

وکیل ثبت احوال و شناسنامه متخصص

وکیل کسی است که در رشته حقوق دارای تحصیلات عالیه می باشد و فعالیت خود را در موضوع ثبت احوال و شناسنامه و دعاوی این چنینی متمرکز کرده است. این وکیل ثبت احوال و شناسنامه می تواند با استفاده از تجربه خود که از پرونده های قبلی به دست آورده است به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید. وکیل ثبت احوال در مواردی مانند: اخذ شناسنامه برای اتباع ایرانی مقیم خارج ار کشور، ابطال شناسنامه در موارد جعل، اخذ شناسنامه برای اتباع بیگانه اخذ گواهی ولادت، اخذ گواهی فوت و تغییر نام خانوادگی به شما کمک کند.

وکیل در کرد کوی

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
3.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکتر جمال
1402-02-11 13:14

بهترین وکیل هستند
وکیل من بودند

مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده