بررسی هر آنچه نیاز است در مورد جرم فروش و توزیع مواد مخدر بدانید

جرم فروش و توزیع مواد مخدر

جرم فروش و توزیع مواد مخدر یکی از جرایمی است که مرتکب برای به دست آوردن سود، آن را انجام می‌دهد. فردی که چنین جرمی را انجام می‌دهد در صورتی که دستگیر شود بر علیه آن پرونده تشکیل می‌گردد و مطابق با قانون، مجازاتی را برای او در نظر می‌گیرند. فردی که این کار مجرمانه را به قصد کسب سود و درآمد انجام می‌دهد مجازاتی مانند شلاق، حبس، جریمه نقدی، مصادره اموال و حتی اعدام در انتظار اوست که برای کاهش و تخفیف در مجازاتش باید وکیل پایه یک دادگستری را انتخاب نماید. حتی مجازات سخت نیز نتوانسته باعث کاهش میزان وقوع این جرم شود و باید اقدامات گسترده‌تری برای آن در نظر گرفت. در این مقاله به بررسی مواردی که لازم است در رابطه با جرم فروش و توزیع مواد مخدر بدانید می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مجازات توزیع مواد مخدر چیست؟

بر طبق ماده یک قانون مبارزه با مواد مخدر، فروش و توزیع مواد مخدر جرم است؛ همچنین در ماده ۴ قانون مبارزه با مواد در رابطه با این جرم صحبت شده است. اگر شخصی اقدام به فروش مواد مخدر کند، بر اساس وزن مواد و تعداد دفعات تکرار جرم مجازاتی برای او در نظر می‌گیرند که شامل جریمه نقدی، حبس و شلاق است. با توجه به این ماده، فروش مواد تا ۵۰ گرم، تا ۵۰ ضربه شلاق و ۶۰ میلیون ریال جزای نقدی برای آن در نظر گرفته می‌شود.

اگر مرتکب بیش از ۵۰ تا ۵۰۰ گرم ماده مخدر را بفروشد، مجازات او از ۶۰ تا ۱۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی، ۷۴ ضربه شلاق و در صورت تشخیص دادگاه به حبس تا ۳ سال محکوم خواهد شد.

مجازات جرم حمل و توزیع مواد مخدر بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم توسط مرتکب، از ۱۵۰ تا ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی، ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و از سه تا ۱۵ سال حبس است. اگر مرتکب بیش از ۵ کیلوگرم ماده مخدر را بفروشد، اعدام شده و اموال او مصادره خواهد شد. برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با این موضوع می‌توانید مقاله مجازات صادر کردن مواد مخدر چیست؟ را مطالعه کنید.

علاوه بر فروش و توزیع مواد مخدر، خرید آن نیز جرم بوده که در ماده ۵ قانون مبارزه با مواد مخدر در مورد آن صحبت شده است که بر اساس آن خرید مواد مخدر سنتی باعث حبس، جزای نقدی و شلاق شخص مرتکب می‌گردد. اگر فردی بیش از ۱۰۰ کیلوگرم ماده مخدر بخرد، حبس ابد برای او در نظر گرفته می‌شود و در صورت تکرار، محکوم به اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم خواهد شد.

مجازات توزیع مواد مخدر چیست؟

جرم فروش و توزیع مواد مخدر چیست؟

جرم توزیع مواد مخدر زمانی شکل می‌گیرد که شخصی مواد مخدر صنعتی یا سنتی را به دیگران بفروشد. باید بدانیم که میزان مواد در انجام این جرم تفاوتی ندارد و با فروش چند گرم، کیلو یا حتی چند تن مواد مخدر محقق می‌شود. گاهی اوقات این عمل توسط یک گروه یا تیم انجام می‌شود که مواد بیشتری مورد فروش و توزیع قرار می‌گیرند. در بعضی مواقع فروشندگان ترکیبات و ناخالصی‌های خطرناکی را با مواد مخدر مخلوط می‌کنند که جان افراد را به خطر می‌اندازد.

با توجه به این که قانون، مجازات سنگینی را برای این جرم در نظر گرفته، با این حال فروشندگان به هر طریقی که شده مواد را به دست مصرف‌کنندگان می‌رسانند. در بسیاری از پرونده‌ها خانواده فروشنده نیز در فروش و توزیع مواد مخدر شریک هستند که مطابق قانون، تحت تعقیب قرار می‌گیرند.

تحقق جرم فروش یا توزیع مواد مخدر

معمولاً فروشندگان مواد مخدر در ساعت‌های خلوت شب یا در مناطق کم تردد جرم فروش و توزیع مواد مخدر را انجام می‌دهند. یکی از ترفند‌هایی که فروشندگان برای این جرم پیاده‌سازی می‌کنند این است که مغازه‌ای برای فروش خوراک یا پوشاک باز می‌کنند، سپس خریداران به بهانه خرید لباس یا مواد خوراکی به آن جا رفته و مواد مخدر مورد نیاز خود را می‌خرند.

یکی دیگر از روش‌هایی که فروشنده برای انجام جرم فروش مواد مخدر به کار می‌گیرد این است که مرتکب و اعضای خانواده او این جرم را در خانه انجام می‌دهند. یعنی خریداران به خانه فروشنده ‌می‌روند و مواد را از آن دریافت می‌کنند یا اینکه فروشنده به محل زندگی متقاضی رفته و مواد مخدر را به آن می‌فروشد.

باید بدانیم که جرم حمل و توزیع مواد مخدر به خصوص در شهر‌های بزرگ مانند تهران هیچ گاه تمام نمی‌شود و بسیاری از افراد در آمد و مخارج زندگی خود را از این طریق به دست می‌آورند. از طرفی دیگر فرد مصرف‌کننده همیشه به این ماده نیاز دارد تا بتواند به زندگی خود ادامه دهد. این نکته را باید بدانیم که در زمان تحقق فروش و توزیع مواد مخدر، برای حضور در محاکم قضایی لازم است که لوایحی را در اختیار داشته باشید و به دادگاه تقدیم کنید؛ همچنین فرد مرتکب در دادگاه برای کاهش مجازاتش باید از بهترین وکیل مواد مخدر تهران کمک بگیرد.

ملاک‌های تأثیر‌گذار در تعیین حکم فروش مواد مخدر

در قانون مبارزه با مواد مخدر حکم خرید و فروش مواد مخدر مطرح شده است. با این وجود بین خرید مواد مخدر و فروش آن تفاوت‌هایی وجود دارد که برای هر کدام از این جرم‌ها با توجه به نوع، میزان مواد مخدر و سابقه مرتکب در این مورد، مجازاتی تعیین شده است. قاضی با توجه به این موارد، متناسب با جرمی که مرتکب انجام داده مجازاتی را برای او تعیین می‌کند. اگر فردی در خانه یا محل کار خود مواد مخدر نگهداری کند و سپس آن را بفروشد به مجازات محکوم می‌شود.

ملاک‌های تأثیر‌گذار در تعیین حکم فروش مواد مخدر

نتیجه‌گیری

فروش و توزیع مواد مخدر عملی است که طی آن، شخص موادی مانند تریاک، هروئین، شیشه و… را به فرد دیگری می‌فروشد و از این راه سود زیادی را به دست می‌آورد. این کار جرم به حساب می‌آید و در قانون، مجازاتی برای آن در نظر گرفته شده که با مرتکب مطابق قوانین برخورد می‌شود.

بسته به نوع و مقدار مواد، فروشنده به مجازات گوناگونی مانند شلاق، حبس و جریمه نقدی محکوم می‌گردد. لازم به ذکر است که مجازات جرم توزیع مواد مخدر صنعتی سنگین‌تر است؛ زیرا این گونه مواد آثار زیان باری را بر روح و جسم افراد می‌گذارد. در صورت هر گونه ابهام می‌توانید سؤالات خود را در بخش کامنت‌ها مطرح نمایید.

سؤالات متداول

  1. آیا خرید مواد مخدر جرم محسوب می‌شود؟

بله جرم است و مجازاتی مانند شلاق، جریمه نقدی و حبس برای آن تعیین شده است.

  1. اگر شخصی اقدام به فروش مواد مخدر کند چگونه با او برخورد می‌کنند؟

بر اساس وزن مواد و تعداد دفعات تکرار جرم مجازاتی برای او در نظر می‌گیرند.

  1. مجازات فروش بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم مواد مخدر چیست؟

از ۱۵۰ تا ۶۰۰ میلیون ریال جزای نقدی، ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و از سه تا ۱۵ سال حبس

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده