جرم مواد مخدر تریاک چیست؟⚡جرم کاشت تریاک! قانون ۱۴۰۳⚡

جرم مواد مخدر تریاک

جرم مواد مخدر تریاک چیست؟ حکم جدید برای تریاک

جرم مواد مخدر تریاک: تریاک ماده‌ای مخدر و اعتیادآور است که از شیره خشک شده خشخاش به دست می‌آید. تریاک از هزاران سال پیش در چین و هند شناخته شده بود و در طب سنتی این کشور‌ها کاربرد داشت. با این حال، امروزه تریاک بیشتر به عنوان یک ماده مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تریاک یک ماده بسیار خطرناک است که می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری برای مصرف‌کننده داشته باشد.

مصرف این مخدر می‌تواند منجر به اعتیاد، وابستگی جسمی و روانی، آسیب‌های جسمی و روانی و حتی مرگ شود. تریاک در ایران نیز یک ماده مخدر ممنوع و غیرقانونی است. قانون مبارزه با مواد مخدر، مجازات‌های سنگینی را برای جرم مواد مخدر تریاک در نظر گرفته است. با وجود ممنوعیت مصرف، این ماده مخدر همچنان در ایران مصرف می‌شود. در سال‌های اخیر، میزان مصرف تریاک در ایران افزایش یافته است. این امر، نگرانی‌های زیادی را در مورد پیامد‌های منفی مصرف آن در جامعه ایجاد کرده است.

منظور از جرم تریاک چیست؟

جرم تریاک، به اعمالی گفته می‌شود که در ارتباط با ماده مخدر تریاک انجام می‌شوند و در قانون مجازات اسلامی ایران، جرم‌انگاری شده‌اند. این اعمال شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها می‌شوند، از جمله:

 • کشت خشخاش مطلقا و کشت شاهدانه به منظور تولید مواد مخدر
 • وارد کردن، صادر کردن و تولید انواع مواد مخدر
 • نگهداری و حمل مواد مخدر
 • خرید، توزیع و فروش مواد مخدر
 • دایر کردن یا اداره کردن مکان برای استعمال مواد مخدر
 • استعمال مواد مخدر به هر شکل و طریق مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد.
 • تولید آلات و ادوات و ابزار مربوط به تولید و استعمال مواد مخدر
 • فرار دادن یا پناه دادن متهمان، مجرمان مواد مخدر که تحت تعقیب‌اند و یا دستگیر شده‌اند.
 • محو یا اخفاء ادله جرم مجرمان.

جرم تریاک چقدر است؟

جرم مواد مخدر تریاک: تریاک، یک جرم جدی است که می‌تواند عواقب منفی زیادی را برای جامعه داشته باشد. این جرم می‌تواند باعث اعتیاد، بیماری و مشکلات اجتماعی شود. برای جلوگیری از شیوع جرم تریاک و کاهش عواقب این جرم، قانون مجازات‌هایی را برای آن در نظر گرفته است. مجازات تریاک بسته به نوع عمل، مقدار تریاک و شرایط مرتکب، متفاوت است. در قانون مجازات اسلامی ایران به سؤال جرم تریاک چقدر است؟ پرداخته شده است که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

مجازات استعمال تریاک
Punishment for using opium

مجازات استعمال تریاک

بر اساس قانون مجازات اسلامی ایران، تریاک کشیدن جرم محسوب می‌شود. مجازات استعمال تریاک بسته به شرایط مرتکب متفاوت است.

 • مجازات تریاک کشیدن برای افراد معتاد

افرادی که به تریاک اعتیاد دارند، اگر اعتیاد خود را درمان یا ترک نکنند، مجرم شناخته می‌شوند. مجازات این افراد، حبس از نود و یک روز تا شش ماه است.

 • مجازات تریاک کشیدن برای افراد غیر معتاد

افرادی که معتاد به تریاک نیستند؛ اما یک مرتبه مواد اعتیاد‌آور همچون تریاک یا مواد روان گردان استعمال کنند نیز مرتکب جرم شده‌اند. مجازات این افراد، یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی و ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق است.

جرم توزیع تریاک

جرم مواد مخدر تریاک: مجازات جرم توزیع تریاک، بسته به مقدار تریاک توزیع شده متفاوت است. در صورتی که مقدار تریاک توزیع شده بیش از ۵ کیلوگرم باشد، مجازات آن حبس از ۱۵ تا ۲۵ سال است. در صورتی که مقدار تریاک توزیع شده کمتر از ۵ کیلوگرم باشد، مجازات آن حبس از ۲ تا ۱۵ سال است.

جرم نگهداری تریاک

بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر ایران، جرم نگهداری تریاک سنگین است و مجازات آن، بسته به مقدار تریاک نگهداری شده، متفاوت است.

 • در صورتی که مقدار تریاک نگهداری شده کمتر از ۵۰ گرم باشد، مجازات آن، جزای نقدی تا ۵۰۰ هزار ریال یا تا ۵۰ ضربه شلاق است.
 • در صورتی که مقدار تریاک نگهداری شده بیش از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم باشد، مجازات آن حبس از شش ماه تا دو سال است.
 • اگر مقدار تریاک نگهداری شده بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم باشد، مجازات آن حبس از دو تا پنج سال است.
 • در صورتی که مقدار تریاک نگهداری شده بیش از ۵ کیلوگرم باشد، مجازات آن حبس از پنج تا پانزده سال است.

از آن جایی که هروئین یکی از مشتقات تریاک است برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حکم این نوع ماده مخدر، مجازات حمل هروئین چیست؟ را مطالعه کنید.

جرم کاشت تریاک در ایران
The crime of planting opium in Iran

در سال ۱۳۲۹ طرحی جهانشاه صالح وزیر بهداری لایحه‌ای برای ممنوعیت کشت خشخاش و تولید تریاک به مجلس سنا داد اما این لایحه متروک ماند تا آن‌که بار دیگر که به وزارت رسید، به دستور شاه در سوم تیر ۱۳۳۴ آن لایحه را دوباره احیا و تقدیم سنا کرد. او همچنین به تصویب هیئت دولت، دوره‌های ترک اعتیاد معتادان به تریاک را در بیمارستان‌ها و مدارس (هنگام تعطیلی) بنا نهاد. به نقل از سایت ویکی پدیا

کاشت تریاک در ایران

در پاسخ به سؤال جرم تریاک چقدر است؟ باید بگوییم که جرم کاشت تریاک در ایران بر اساس تکرار آن تعیین می‌شود و هر کس مبادرت به کشت خشخاش کند یا برای تولید مواد مخدر به کشت شاهدانه بپردازد علاوه بر امحاء کشت در هر بار، بر حسب‌میزان کشت به شرح زیر مجازات خواهد شد:

 1. بار اول: یک تا ده میلیون ریال جریمه نقدی
 2. بار دوم: ۵ تا ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق
 3. بار سوم: ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی و یک تا ۷۰ ضربه شلاق و دو تا پنج سال حبس
 4. بار چهارم: اعدام.

جرم تریاک در ایران

بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر ایران، تریاک یک ماده مخدر ممنوع است و با جرم تریاک در ایران برخورد می‌گردد. هرگونه اقدامی با هدف تولید، توزیع، نگهداری، مصرف و قاچاق تریاک جرم محسوب می‌شود و مجازات در پی دارد. اگر فردی مرتکب جرم مواد مخدر تریاک شد، باید در اسرع وقت به بهترین وکیل کیفری در تهران مراجعه کند.

جرم ۷۰۰ گرم، ۲ کیلوگرم، یک کیلوگرم و ۴ کیلوگرم تریاک چیست؟

مجازاتی که برای مقدار ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم از تولید و حمل تریاک در نظر گرفته شده است، به شرح زیر است:

 • جزای نقدی: حدود ۸ تا ۳۰ میلیون ریال
 • جزای شلاق: بین ۴۰ تا ۷۴ ضربه شلاق
 • جزای حبس: حبس بین ۲ تا ۵ سال

جرم ۱۵۰ گرم تریاک چقدر است؟

اگر فردی با ۵۰ تا ۵۰۰ گرم تریاک توسط مأمورین دستگیر شود، حکم مجازات او توسط قانون‌گذار به‌صورت خواهد بود:

 • جزای نقدی: پرداخت ۳ تا ۹ میلیون ریال
 • جزای شلاق: بین ۱۰ تا ۷۴ ضربه شلاق

جرم ۵۰ گرم تریاک

حمل، خرید، نگهداری و مصرف مواد مخدر اگر میزان حداکثری آن تا ۵۰ گرم باشد، فرد دستگیرشده به مجازات زیر محکوم خواهد شد:

 • جزای نقدی: حدود ۵ میلیون ریال
 • جزای شلاق: تا ۵۰ ضربه شلاق

جرم ۵ گرم تریاک

حکم جرم حمل تریاک یا سایر مواد سنتی از ۱ تا ۵۰ گرم، تا ۳۰۰ هزار تومان جزای نقدی و تا ۵۰ ضربه شلاق است.

در قانون مجازات اسلامی نه تنها برای جرایم مواد مخدر مجازات تعیین شده، بلکه جرم معاونت در جرایم مواد مخدر نیز بسیار سنگین بوده و فرد مرتکب محکوم به مجازات می‌گردد.

جرم تریاک در کشور‌های همسایه

در کشور‌های همسایه ایران، قوانین مربوط به جرم تریاک متفاوت است. در برخی از کشور‌ها، مجازات جرم تریاک مشابه مجازات آن در ایران است و در برخی دیگر از کشور‌ها، مجازات این جرم شدیدتر یا خفیف‌تر از مجازات آن در ایران است. در اینجا، به بررسی سؤال جرم تریاک چقدر است؟ و برخی از قوانین مربوط به جرم تریاک در کشور‌های همسایه ایران می‌پردازیم.

جرم تریاک در ترکیه

مجازات جرم تریاک در ترکیه برخلاف ایران ارتباطی با مقدار مواد مخدر ندارد. به عبارت دیگر در ترکیه، هرگونه جرم مواد مخدر با مجازات یکسانی مجازات می‌شود؛ همچنین در ترکیه مجازات استعمال تریاک، حمل و نگهداری آن نیز سنگین است.

جرم تریاک در کشور عراق

جرم تریاک در کشور عراق مجازات‌های سنگینی را به دنبال دارد. حمل و نگهداری هرگونه قرص‌های مسکن و آرامبخش مانند دیازپام، فلورازپام، لورازپام و دارو‌های کدئین‌دار و همچنین هرگونه داروی گیاهی که حاوی مواد مخدر یا شبیه مواد مخدر باشد، در عراق جرم محسوب می‌شود و مرتکب آن مجازات خواهد شد. مصرف کردن و حمل نمودن هرگونه مواد مخدر و روانگردان در کشور عراق ممنوع و دارای مجازات حبس‌های طولانی است.

جرم تریاک در عربستان

جرم تریاک در عربستان شامل تولید، توزیع، نگهداری و مصرف تریاک بوده که مجازات آن بسیار شدید و به صورت زیر است:

 • جرم تولید و توزیع تریاک: اعدام با شمشیر
 • جرم نگهداری تریاک: از ۱۰ تا ۲۰ سال حبس
 • مجازات استعمال تریاک: از ۵ تا ۱۰ سال حبس

جرم تریاک در دبی

در امارات متحده عربی استفاده از هرگونه ماده مخدر، چه کنترل شده و چه تفریحی، غیرقانونی است. این شامل محصولات گیاهی مانند تنباکو، خشخاش، دانه‌های تریاک، برگ فوفل و برخی از گیاهان دارویی نیز می‌شود. دانه‌های خشخاش منبع تریاک هستند، که یک ماده مخدر ممنوعه در امارات متحده عربی است. قوانین مبارزه با مواد مخدر در امارات متحده عربی به تازگی به عنوان بخشی از اصلاحات قانونی این کشور تغییر کرده است. برخی از تغییرات کلیدی عبارتند از:

 • بازپروری مجرمان مواد مخدر برای اولین بار
 • اخراج اختیاری مهاجرانی که در پرونده‌های مرتبط با مواد مخدر محکوم شده‌اند
 • مجازات‌های سخت‌تر برای مجرمان زنجیره‌ای

علاوه بر این، حداقل مجازات برای مجرمان جرم تریاک در دبی برای اولین بار از ۲ سال به ۳ ماه کاهش یافته است و بازپروری اکنون برای محکومان در بازداشتگاه نیز ارائه می‌شود.

در صورتی که در کشور ایران یا کشور‌های همسایه، فردی مرتکب جرم مواد مخدر تریاک شود و بر علیه آن پرونده تشکیل گردد برای تبرعه و کاهش مجازات خود باید از بهترین وکیل مواد مخدر کمک بگیرد.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده