⚖️ مجازات جرم توهین چیست؟ ( انواع توهین که جرم محسوب می‌شوند!! )

مجازات جرم توهین چیست

جرم توهین چیست؟

بسیاری از افراد نمی‌دانند که توهین به فرد، ملیت و قومیت ممکن است با مجازات همراه باشد و می‌تواند شاکی خصوصی داشته باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در خیابان شاهد فحاشی و یا توهین افراد به یکدیگر شده باشید. جرم فحاشی یکی از جرایم رایج در میان مردم است و ازآنجایی که آبروی افراد برای خودشان بسیار محترم است، هر کسی دوست دارد تا از ریختن آبرو و حیثیت خود خودداری کند. به همین دلیل قانون گذار برای توهین و همچنین فحاشی افراد، مجازاتی در نظر گرفته است. قانون گذار نیز با این کار اهمیت زیادی به شخصیت افراد در جامعه داده است و با اعمال این قانون از شخصیت افراد حمایت می‌کند.

چنانچه با جرم توهین آشنا نیستید بهتر است این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. همچنین داشتن یک وکیل پایه یک دادگستری در مشاغل مختلف می‌تواند یک نکته کلیدی در عدم ضرر رساندن افراد به شما شود.

انواع توهین

واژه توهین در واقع به معنی سبک داشتن، خوار کردن کسی و یا چیزی است که در قانون اسلامی به دو دسته توهین ساده و توهین مشدد تقسیم بندی شده اند. در ادامه هر کدام از انواع توهین را برای شما توضیح می‌دهیم:

  • توهین ساده : توهین ساده در واقع بی احترامی کردن و یا خوار کردن فرد مقابل است، بدون اینکه فرد دارای مقام خاصی باشد و یا دلیل خاصی برای تشدد مچازات وی وجود داشته باشد.
  • توهین مشدد : توهین به اشخاصی که دارای اعتبار بالایی هستند و مقام بالایی دارند، دارای مجازات سنگینی است که قانون بر افراد اعمال می‌کند. مانند فحاشی به مقامات عالیه و یا رئیس جمهور کشور.

چند نکته در توهین مشدد وجود دارد که در این خصوص باید بدانید. توهین به رهبران مملکت چه رهبران فعلی و یا قبلی، دارای ۶ الی ۲ سال جبس می‌باشد. این نوع توهین غیرقابل گذشت بوده و فرد باید دوران حبس تعیین شده را بگذراند. توهین کردن به مقامات دولتی و یا کارکنان در هنگام انجام وظیفه نسبت به سمت فرد، دارای ۳ الی ۶ ماه حبس است. یا تعداد ۷۴ عدد ضربه شلاق یا پنجاه هزار ریال تا یکمیلیون ریال جریمه نقدی است. اگر توهین نسبت به مقامات مهم سیاسی خارجی باشد فرد به یک الی سه ماه زندان محکوم خواهد شد. در خصوص این نوع توهین باید در نظر داشته باشید که توهین باید علنی بوده باشد و فردی که نسبت به او توهین شده باید شاکی باشد.

مجازات جرم توهین

بر اساس قانون مدنی ماده ۶۰۸ توهین کردن به افراد مانند استفاده از الفاظ رکیک و فحاشی اگر موجب حد قذف نشده باشد، دارای ۷۴ عدد ضربه شلاق و یا جریمه نقدی ۵۰ تا یک میلیون ریال خواهد بود. البته توجه داشته باشید این مصوبه در طول سال‌های مختلف تغییر پیدا خواهد کرد و مبلغ جریمه نیز به طبع در طول سال‌های متعدد، بالاتر خواهد رفت. برای اطلاع از مقدار دقیق جریمه نقدی جرم توهین بهتر است با یک وکیل مشورت نمایید. اگر توهین مصداقی از قذف باشد، مجازات آن متفاوت خواهد بود. قذف به معنی نسبت دادن لواط و یا زنا به فرد دیگری است، حتی اگر ان شخص مرده باشد، باز هم مجازات را در پی خواهد داشت. قذف بایستی بدون ابهام و روشن گفته شده باشد. قذف می‌تواند به صورت الکترونیکی و یا نوشتاری باشد.
قاذف به فردی گفته می‌شود که عمل قذف را به مرد و یا زنی نسبت می‌دهد که مجازات آن ۸۰ ضربه شلاق است. اگر فرد مجنون، نامسلمان و یا نابالغ باشد تعداد ۳۱ الی ۷۴ ضربه شلاق خواهد خورد.
سوالی که ممکن است برای افراد پیش آید این است که آیا توهین کردن به اماکن مقدس هم جرم است؟ در پاسخ باید بگوییم که در جامعه اسلامی ما، مساجد مکان‌های مقدس و پاکی هستند که محل عبادت بوده و توهین به آن نیز اهانت به مومنان خواهد بود. بر طبق ماده ۵۱۳ و همچنین ۶۰۸ قانون مدنی، این نوع توهین نیز مشمول مجازات توهین خواهد بود.

چگونه جرم توهین را اثبات کنیم؟
How to prove the crime of insult

نحوه اثبات جرم توهین

برای اینکه جرم توهین اتفاق بیوفتد و شخص خاطی، مجازات شود باید ادله لازم برای اثبات این جرم وجود داشته باشد. ادله اثبات این جرم شامل اقرار، علم قاضی، شهادت و یا سوگند است که با داشتن هر کدام از این موارد فرد شاکی می‌تواند درخواست مجازات توهین کند. شهادت شهود می‌تواند یکی از مهم‌ترین ادله برای اثبات این جرم باشد. چنانچه در حین وقوع جرم توهین، افرادی وجود داشته باشند می‌توانید به عنوان شاهد از آن‌ها در محضر دادگاه یاد کنید. اگر عکس و یا فیلم، صوت، اسکرین شات چت و یا پیامکی از فرد داشته باشید هر چند به عنوان دلیل قطعی نخواهند بود اما به علم قاضی کمک نموده و در رای دادگاه تاثیر خواهد داشت.

سخن پایانی

در قانون مجازات اسلامی توهین به افراد، اقلیت‌ها، ملیت‌ها و قومیت‌ها دارای مجازات است. توهین بر دو نوع ساده و مشدد می‌باشد که نوع ساده آن برای افراد عادی و نوع مشدد آن برای مقامات مهم سیاسی و اجتماعی کشور است. هر کدام از این توهین‌ها دارای مجازات خاص خود هستند که از ضربه شلاق گرفته تا حبس و جریمه نقدی متفاوت خواهد بود. چنانچه در زمینه مجازات توهین نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، کافیست با کارشناسان و وکلای گروه دادورزان صلح و سازش در ارتباط باشید. ما در این موسسه سعی داریم تا آگاهی افراد عادی جامعه را نسبت به مفاد قانونی و قانون مدنی بیشتر کرده و به آن‌ها کمک کنیم تا از ضررهای مادی و معنوی جلوگیری کنند. مشورت با یک وکیل متخصص می‌تواند در تمام زمینه‌های حقوقی شما را یاری دهد.

چنانچه با توهین افراد مواجه شدید و یا خواستید نسبت به شخص و یا دولتی توهین کنید، ابتدا به پیگردهای قانونی آن فکر کنید و بدانید که در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، توهین دارای مجازات بوده و شما نمی‌توانید به شخصیت فردی و اجتماعی افراد توهین کرده و آبرو و حیثیت افراد را با این کار ببرید. از اینکه در این مطلب با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش همراه بودید سپاسگذاریم.

نشانی بهترین وکیل جرم توهین

آدرس دفتر وکیل جهت ارائه مشاوره حقوقی حضوری و قبول وکالت انواع پرونده های قضایی توسط وکیل پایه یک دادگستری : ایران، خراسان رضوی، مشهد مقدس، بلوار قرنی، قرنی ۳۲، مجتمع خاتم (پلاک ۴) واحد
همچنین می توانید برای دریافت مشاوره حقوقی تخصصی به شکل آنلاین و تلفنی با شماره تلفن ۰۹۱۵۵۴۴۶۴۲۹ ارتباط برقرار کنید.

تمام وکلای گروه دادورزان صلح و سازش
All the lawyers of the Peace and Compromise Lawyers Group

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده