درخواست طلاق از طرف مرد! طلاق از طرف مرد؟🔔قوانین ۱۴۰۳🔔

راه‌ های درخواست طلاق از طرف مرد

راه‌ های درخواست طلاق از طرف مرد: طلاق یکی از پیچیده‌ترین مسائل حقوقی است که ممکن است در زندگی زناشویی یک زوج رخ دهد. بنابراین، قبل از اینکه مردی بخواهد از همسر خود جدا شود، باید با راه ‌های درخواست طلاق از طرف مرد، آگاه باشد.

در این مقاله، ما قصد داریم که به بررسی درخواست طلاق از طرف مرد و مهریه، درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد، شرایط پرداخت مهریه در صورت درخواست طلاق از طرف مرد و پاسخ به این سؤال که «در صورت درخواست طلاق از طرف مرد آیا مهریه تقسیط می‌شود؟ » بپردازیم. راه‌های مختلف درخواست طلاق از سوی مرد را بررسی کنیم و مزایا و معایب هر یک را مقایسه کنیم. هدف ما این است که به مردان کمک کنیم که بهترین تصمیم را برای خود و خانواده‌شان بگیرند.

درخواست طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد
How long does it take for a man to file for divorce?

درخواست طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد؟‌

راه‌ های درخواست طلاق از طرف مرد: در این بخش می‌خواهیم به این سؤال بپردازیم که درخواست طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد. به طور کلی، مدت زمان درخواست طلاق یک طرفه از طرف مرد بستگی به این دارد که زن به حکم طلاق اعتراض کند یا نه.

اگر زن اعتراضی نداشته باشد، حداکثر ظرف ۴ ماه بعد از ثبت دادخواست طلاق، حکم طلاق قطعی و صیغه طلاق جاری خواهد شد. اما اگر زن به حکم طلاق اعتراض کند، پرونده به مراحل تجدید نظر و دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد که ممکن است تا یک سال یا بیشتر به طول بیانجامد. بنابراین، طلاق از طرف مرد می‌تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد.

در قوانین ایران و فقه اسلامی طلاق یک ایقاع (عمل حقوقی یکجانبه) است که از سوی مرد یا نماینده او واقع می‌شود؛ یعنی پایان رابطه ازدواج ناشی از اراده مرد است نه اراده مشترک طرفین. حتی در طلاق خلع و مبارات که با توافق زوجین انجام می‌شود این توافق انگیزهٔ طلاق است و صیغهٔ طلاق را شوهر اجرا می‌کند. به نقل از سایت ویکی پدیا

راه های درخواست طلاق از طرف مرد

در حال حاضر، با توجه به الکترونیکی شدن خدمات قضایی، مرد برای طلاق دادن همسر خود باید ابتدا دادخواست طلاق را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کند. این دفاتر در تمامی شهرستان‌ها وجود دارند و به صورت الکترونیکی با دادگاه‌های خانواده ارتباط دارند.

در برخی از شهرستان‌ها، دفاتر خدمات الکترونیک قضایی وجود ندارد. در این شهرستان‌ها، مرد باید ابتدا به دادگاه عمومی محل زندگی خود مراجعه کند و دادخواست طلاق را به صورت حضوری ثبت کند.

لازم به ذکر است که در هر دو صورت، مرد برای ثبت دادخواست طلاق باید مدارکی مانند اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی خود و همسرش، اصل و کپی عقدنامه، و اصل و کپی گواهی عدم‌سوءپیشینه خود و همسرش را ارائه دهد.

همچنین، مرد باید در دادخواست خود دلایل طلاق را ذکر کند. این دلایل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خیانت همسر
  • ترک زندگی مشترک توسط همسر
  • اعتیاد همسر
  • عدم پرداخت نفقه توسط همسر
  • ناتوانی جنسی همسر
  • بیماری‌های روانی همسر
  • و سایر موارد

پس از ثبت دادخواست طلاق، دادگاه خانواده به موضوع رسیدگی می‌کند. اگر دادگاه دلایل طلاق را موجه تشخیص دهد، حکم طلاق صادر می‌کند. این حکم پس از قطعیت، قابل اجرا است.

در صورتی که مرد در زمینه طلاق آشنایی نداشته باشد، بهتر است از خدمات یک وکیل طلاق استفاده کند. وکیل طلاق می‌تواند مرد را در تمام مراحل طلاق راهنمایی و همراهی کند.

شرایط پرداخت مهریه در صورت درخواست طلاق از طرف مرد چیست؟

مهریه یکی از حقوق مالی زن است که در عقدنامه تعیین می‌شود و در صورت طلاق از طرف مرد، مرد مکلف است آن را به زن پرداخت کند؛ اما در این بخش می‌خواهیم توضیح دهیم شرایط اعسار چیست و بررسی کنیم آیا در صورت درخواست طلاق از طرف مرد آیا مهریه تقسیط می‌شود؟ شرایط پرداخت مهریه در صورت درخواست طلاق توسط مرد به شرح زیر است:

  • در مورد درخواست طلاق از طرف مرد و مهریه، اگر زن مهریه خود را عندالمطالبه کرده باشد، مرد باید قبل از ثبت طلاق تمام مهریه را به زن بدهد. اگر زن مهریه خود را مؤجل کرده باشد، مرد باید بعد از ثبت طلاق مهریه را به زن بپردازد.
  • اگر زن به حکم طلاق اعتراض کند، مرد باید تا صدور حکم قطعی از دیوان عالی کشور، مهریه را به زن پرداخت کند. اگر حکم قطعی به نفع زن باشد، مرد باید مهریه را به زن بدهد و اگر به نفع مرد باشد، مرد می‌تواند مهریه را از زن برگرداند.

درخواست طلاق از طرف مرد و اعسار

بعد از نهایی شدن درخواست مرد برای طلاق و بررسی دادگاه در صورتی که طلاق تایید شود و مرد نتواند مهریه را به صورت یکجا پرداخت کند باید درخواست اعسار بدهد تا پس از بررسی‌های لازم و در صورت تایید مهریه به صورت قسطی قابل پرداخت است.

در صورت درخواست طلاق از طرف مرد آیا مهریه تقسیط می‌شود؟

اگر مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد، می‌تواند از روش درخواست طلاق از طرف مرد و اعسار درخواست برای پرداخت مهریه استفاده کند. اگر دادگاه اعسار را بپذیرد، مرد می‌تواند مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کند. اما اگر دادگاه اعسار را نپذیرد، مرد باید مهریه را کامل بدهد و در غیر این صورت ممکن است به زندان برود.

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد
Request for divorce from the man during marriage

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد چگونه است؟

درخواست طلاق از طرف مرد در دوران عقد به این صورت است که مرد با ارائه مدارک لازم به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق را ثبت می‌کند. سپس پرونده به دادگاه خانواده ارجاع می‌شود و دادگاه زوجین را به داوری فرا می‌خواند. اما در جواب این سؤال که در این شرایط درخواست طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد؟

اگر داوری نتیجه ندهد، دادگاه گواهی عدم امکان سازش را صادر می‌کند و زوجین سه ماه فرصت دارند که به دفتر ثبت طلاق مراجعه کنند و صیغه طلاق را بخوانند. مرد باید تمام حقوق مالی زن را نیز پرداخت کند. اگر زن در دوران عقد باکره باشد و زوجین نزدیکی نداشته باشند، مهریه زن نصف می‌شود. اگر زن به حکم طلاق اعتراض کند، پرونده به مراحل تجدید نظر و دیوان عالی کشور ارجاع خواهد شد.

حضانت فرزندان در طلاق از طرف مرد

حضانت فرزندان یکی از مسائل مهم و حساس در امر درخواست طلاق از طرف مرد است. بر اساس قانون مدنی، حق حضانت فرزندان تا سن هفت سالگی با مادر و بعد از آن با پدر است، مگر آنکه مصلحت فرزند یا توافق زوجین به گونه‌ای دیگر اقتضا کند. اما حق حضانت ممکن است به دلایلی مانند سهل انگاری، عدم مواظبت، سوء استفاده، اعتیاد، بیماری و غیره از پدر یا مادر سلب شود. در این صورت، دادگاه می‌تواند فرد صالح دیگری را به عنوان حاضن تعیین کند.

همچنین، پدر و مادر باید به ملاقات فرزندان خود احترام بگذارند و از جلوگیری از ملاقات یا خودداری از ملاقات خودداری کنند. در غیر این صورت، ممکن است دادگاه ضمانت اجرایی برای اعمال حق حضانت یا ملاقات اخذ کند.

وکیل چه کمکی به پرونده طلاق از طرف مرد می‌کند؟

راه‌ های درخواست طلاق از طرف مرد: استخدام وکیل پایه یک دادگستری برای پرونده طلاق از طرف مرد می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد. وکیل می‌تواند به مرد کمک کند که دادخواست طلاق خود را به درستی تنظیم کند و از حقوق خود در دادگاه دفاع کند. مرد می‌تواند به کمک مشورت کردن با بهترین وکیل خانواده در تهران از شرایط پرداخت مهریه در صورت درخواست طلاق از طرف مرد و نحوه درخواست طلاق از طرف مرد و اعسار مطلع شود.

همچنین وکیل می‌تواند در توافق با زن برای مسائل مالی و حضانت فرزندان نقش مشاوره‌ای داشته باشد. بنابراین، استخدام وکیل می‌تواند به مرد کمک می‌کند که طلاق را به راحت‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن انجام دهد.

هزینه وکیل در طلاق از طرف مرد

هزینه وکیل در طلاق از طرف مرد بستگی به نوع طلاق، توافق زوجین، تجربه وکیل و پیچیدگی پرونده دارد. به طور کلی، اگر طلاق توافقی باشد، هزینه وکیل کمتر از طلاق یک طرفه است. اگر زن به حکم طلاق اعتراض کند، هزینه وکیل ممکن است بیشتر شود. برای انتخاب بهترین وکیل طلاق در تهران، می‌توانید با مشاوران حقوقی گروه دادورزان صلح و سازش در ارتباط باشید و با راه‌ های درخواست طلاق از طرف مرد آشنا شوید.

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده