وکیل در تهران وکیل در تهران

وکیل اعاده ی حیثیت در تهران

وکیل اعاده حیثیت در تهران کیست؟  ممکن است در بحث اعاده حیثیت مطرح شود این است که اعاده حیثیت یا اعاده شرف چیست؟ اعاده حیثیت یا اعاده شرف زمانی است که آبرو و حیثیت فرد در معرض خطر قرار گرفته است. در واقع همانطور که از معنای عرفی مسئله نمایان است گاهی پیش می آید که افراد بدون دلیل و یا توجیه عقلی و سند و مدرک معنبر، علیه یک نفر اقدام به طرح شکایت می نمایند اما این امر نوعی دروغ و افترا است در این حالت شخص مقابل می تواند علیه فردی که به او افترا زده است شکایت کند، به چنین شکایتی اعاده ی حیثیت یا اعاده ی شرف می گیوند. این امر موجب می شود در جامعه هر کسی بدون دلیل به دیگری تهمت نزند و شخصیت و حقوق افراد را خدشه دار نکند. میتوانید از وکیل با تجربه در تهران  مشاوره بگیرید.

شماره وکیل در تهران

اعاده ی حیثیت بعد از تبرئه

یکی از موارد مهم طرح شکوائیه ی اعاده حیثیت، اعاده ی حیثیت بعد از تبرئه است.ممکن است برخی از افراد نداند که بعد از تبرئه در دادگاه و عدم اثبات جرم ایشان  طیق شرایط و اصول مندرج در قانون می توانند اعاده ی حیثیت کنند. در واقع اعاده حیثیت در جهت رفع کلیه  محرومیت های حقوق اجتماعی و آثار ناشی از محکومیت قطعی جزایی بعد از اجرای مجازات تعیین شده در مدت مشخص، از سابقه ی محکوک علیه به صورتی که در قانون مطرح شده است انجام میشود.

عنصر قانونی اعاده حیثیت

اعاده حیثیت در قوانین برای موارد مختلفی آورده شده است. اعاده حیثیت درباره ی مجازات تبعی زمانی است که فرد به واسطه جرمی که انجام داده است محکوم به مجازات تبعی شده و از برخی از حقوق اجتماعی محروم می شود. چنین فردی پس از گذشتن مواعد مذکور در قانون مجازات اسلامی اعاده ‌حیثیت می شود و آثار تبعی محکومیت شخص زائل می گردد.

عنصر مادی اعاده حیثیت

جرم مذکور نه تنها به صورت قولی بلکه با انجام هر عملی که فعل مجرمانه ای را به شخصی منتسب نماید محقق می گردد. نکته دیگر این که برای تحقق افترا، عمل اسناد داده شده باید فعل یا ترک فعلى‌ باشد که در قانون ممنوع بوده و برای آن مجازات تعیین شده باشد.

شرایط اعاده ی حیثیت

بسیاری از افرادنمی دانند کی می توانند اعاده ی حیثیت کنند و شرایط طرح شکایت برای اعاده ی حیثیت چیست؟ برای اعاده ی حیثیت با ید از افتراو هتک حرمت مطمئن باشید چرا که اگر شما بدون اطمینان و بر اساس ظن و گمان از دیگری شکایت و اعاده ی حیثیت نمایید، در صورت عدم اثبات جرم و افترا، فرد می توانند از شما شکایت کند و اعاده ی حیثیت نماید.

برای تحقق جرام افترا شرایط محقق باشد تا بتوانید اقدام به طرح شکایت نمایید:

  • معین بودن شخصی که به او اتهام زده شده
  • انتساب جرم به فرد دیگر و اتهام ناروا به ایشان
  • عدم موفقیت فرد شاکی در اثبات اتهام خود
  • آسیب و اتهام به شخص دیگری از طریق نوشتن اوراق خطی یا چاپی، انتشار این اوراق،سخنرانی و طرح ادعا در مجامع عمومی، درج در روزنامه و جرائد

مهلت شکایت اعاده ی حیثیت

مهلت شکایت اعاده ی حیثیت

یکی از مهم ترین نکاتی که در طرح شکایت اعاده ی حیثیت باید مد نظر قرار دهید مدت زمان شکایت اعاده ی حیثیت است.جالب توجه است که در قانون مدت زمان خاصی برای طرح شکایت اعاده ی حثیت در نظر گرفته نشده است. اما با این وجود برای رعایت مصالح و اعاده ی حق اشخاص آسیب دیده بهتر است در اولین زمان ممکن  بعد از تبرئه از اتهام مطرح شده برای طرح شکایت اقدام نمود.

درخواست مشاوره آنلاین وکالت

تنظیم دادخواست اعاده ی حیثیت

تنظیم دادخواست اعاده ی حیثیت مراحلی دارد و مستلزم تشخیص حق و حقوق طرفین است. اما درمورد اینکه چه طور می توان در خواست اعاده ی حیثیت تنظیم نمود باید توجه داشت شخصی که به دلیل تهمت ناروا و شکایت واهی از او دچار هتک حیثیت و بی آبرویی شده است می تواند در صورت وجود شرایط و متناسب با قوانین اعاده ی حیثیت و  بر اساس ماده ی 697 قانون مجازات اسلامی طرح شکایت نماید. فرد باید شکایت افترای خود را به دادسرا ارائه دهند و درخواست تعقیب و محکومت داشته باشند. در مرحله ی بعد دادسرا از فرد افترا زننده که از او شکایت شده می خواد که در جلسه ی رسدگی حاضر شود و در صورتی که سوءنیت و اتهام ناروای ایشان اثبات شود متناسب با قوانین مجازات افترا و نشر اکاذیب و اعاده ی حیثیت طبق قانون جدید برایش حکم صادر می شود.

مجازات اعاده ی حیثیت کیفری

مجازات اعاده ی حیثیت کیفری

مجازات اعاده ی حیثیت کیفری به شرح زیر است:

بر اساس ماده ی 697 مندرج در قانون مجازات اسلامی چنانچه افترا به دلیل نشر اکاذیب طرح شده باشد و باعث ورود ضرر معنوی و مادی به شخص دیگری شده باشددادگاه مرتکب را دو ماه تا دو سال حبس تعزیری و یا 74 تا ضربه ی شلاق محکوم می کند.

مسئله ی جبران خسارت معنوی ناشی از هتک حیثیت و نشر اکاذیب، در ماده ی یک قانون مسیولیت مدنی مورد توجه قرار گرفته است. با این حال معمولا دادگاه ها برای جبران خسارت معنوی ناشی از افترا و هتک حیثیت  افراد حکم صادر نمی کنند،بنابراین رویه ی قضایی مشخصی در این باره وجود ندارد و دادگاه تنها بر اساس قوانین مربوط به ماده ی 697 و 698 قانون مجازات اسلامی استناد می کنند.

وکیل در کرد کوی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها