وکیل سرقفلیسرقفلی چیست

توقیف سرقفلی؟ توقیف سرقفلی برای مهریه زن؟ در این مقاله حقوقی ما سعی داریم به بررسی موضوع مهم سرقفلی بپردازیم و درباره آن اطلاعات مفیدی به شما بدهیم و اگر به این موضوع علاقه مند هستید مطالعه کردن این مقاله را از دست ندهید تا انتها با ما همراه باشید. در ابتدا برای درک بهتر موضوع سرقفلی را به زبان ساده برای شما توضیح می دهیم. در حقیقت سرقفلی پولی است که مستاجر برای مالکیت منافع یک ملک تجاری به مالک ملک پرداخت می کند ولی همچنان مالکیت عین و ملک مکان تجاری متعلق به موجر و مالک باقی می ماند و برای استفاده مستاجر از عین و ملک مکان تجاری قرارداد اجاره با صاحب ملک تنظیم می شود. همچنین اجاره بها توسط مستاجر به موجر پرداخت خواهد شد. بر اساس قانون روابط مالک و مستاجر، حق کسب و پیشه و تجارت حقی است که به صورت تدریجی و به مرور زمان برای مستاجر کسب و پیشه یا تجارت به وجود می آید پس در نتیجه بعد از اینکه مستقیم کار و فعالیت خود را انجام داد و پیش مشتریان خود اعتباری به دستاورد حقی برای او به وجود می‌آید که به آن حق کسب و پیشه و تجارت گفته می شود.

مثالی برای سرقفلی به زبان ساده

در بعضی از موارد در هنگام عقد اجاره ملک تجاری مالک افزون‌بر کرایه از مستاجر یک وجه هم تحت عنوان سرقفلی دریافت می کند مستاجر با دادن وجه سرقفلی به مالک حقی پیدا می‌ کند که به واسطه این حق نسبت به افراد دیگر در اجاره کردن ملک مزبور حق تقدم دارد و اگر مستاجر ملک را دوبار اجاره نکند و بخواهد ملک را تخلیه نماید مالک و چه سرقفلی که در ابتدا اجاره از مستاجر دریافت کرده است را به قیمت عادله روز به او برگرداند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوع سرقفلی می توانید با گروه وکلای دادورزان صلح و سازش مشورت کنید.

وکیل سرقفلیماهیت حقوقی مبحث سرقفلی

در بررسی موضوع سرقفلی از منظر قانون متوجه می‌شویم که سرقفلی یک حق معنوی است که تاجر برای ادامه شغل خود و کسب درآمد به آن نیاز دارد همچنین از طرف دیگر این حق معنوی است و باز تقدم در اجاره ملک مورد نظر می شود. لازم است بدانید که سرقفلی جز اموال غیر منقول تبعی است. وکیل متخصص دعاوی سرقفلی بهتر از هر فرد دیگری می‌تواند به تاجران کمک کند تا برای اخذ این حق قانونی اقدامات لازم را انجام دهند.

درخواست مشاوره وکیل

انواع سرقفلی کدام است

یکی از مهم ترین مسائلی که بهترین وکیل متخصص سرقفلی در جلسه مشاوره به شما توضیح می دهد انواع سرقفلی می باشد. برای حضور در دعاوی سرقفلی افراد باید با انواع سرقفلی آشنایی داشته باشند تا بتوانند از حقوق خود در قوانین کشور اطلاع داشته باشند

سرقفلی واقعی: یکی از رایج ترین مدلهای سرقفلی می باشد که افراد بسیار زیادی از آن استفاده می کنند سرقفلی واقعی به این معنی است که مستاجر از همان ابتدا که وارد یک متر می شود آن را از مالک یا مستاجر قبلی خریداری می‌ کند پس در مقابل دریافت این سرقفلی مبلغی را نیز باید بپردازد و در اصطلاح عامیانه سرقفلی را خریداری کند.

سرقفلی مجازی: همان حق کسب و پیشه و تجارت می باشد که ناشی از تلاش مستأجر می باشد و موجب اعتبار و شهرت تجاری ملک می شود. این حق در قانون روابط موجر و مستأجر قید شده است.

وکیل سرقفلی

تعیین میزان حق سرقفلی

در حالتی که مالک و مستأجر در میزان حق سرقفلی توافق نکنند، کارشناس با توجه به موارد زیر به تعیین این مبلغ اقدام خواهد کرد

  • شرایط و کیفیت اجاره از لحاظ مزایایی که در اجاره‌نامه برای مالک یا مستأجر ذکر شده است.
  • موقعیت، مکان و مرغوبیت محل کسب یا تجارت.
  • وضع کردن محل اجاره از لحاظ بنا.
  • زمان و مدت اشتغال مستأجر به کسب‌وکار در مکان اجاره و حسن شهرت وی که در معروفیت محل اثر داشته‌است.
  • مخارجی که مستأجر در جهت آماده‌سازی و تزئینات متحمل شده است.

 

شباهت های سرقفلی با حق کسب و پیشه یا تجارت چیست

هر دو آن ها مالی بوده دارای ارزش اقتصادی می باشند و قابل تبدیل به پول هستند.هر دو قابل انتقال به ورثه می باشند چه اینکه مستاجر حق اتقال به غیر داشته باشد یا نداشته باشد و ورثه غیر نیست بلکه قائم مقام خاص است. هر دو قابل انتقال به غیر می باشند. از نظر قابلیت توقیف و اجرا مشترک می باشند.

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه یا تجارت چیست

سرقفلی از نظر شرعی یک کار صحیح است و مشکل شرعی ندارد اما در مورد حق کسب و پیشه مشهور می گویند حلال نیست. مبلغ و میزان سرقفلی بر اساس موقعیت محلی و کیفیت بنا و تجهیزات محل مورد اجاره بستگی دارد ولی در حق کسب و پیشه این موارد ملاک نیست و اصولا باید طول مدت اجاره و حسن شهرت مستاجر که در معروفیت محل مزبور موثر افتاده است ونوع کسب و پیشه و تجارت ،ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.

آیا ملکی که سرقفلی آن متعلق به دیگری است را میتوان انتقال داد؟

بله مطابق قانون مدنی و قوانین راجع به روابط موجر و مستاجر انتقال ملک به دیگری باعث از بین رفتن حق سرقفلی مستاجر نمیشود و مستاجر کماکان حق سرقفلی نسبت به مورد اجاره را دارد مگر اینکه در عقد اجاره شرط شده باشد که در صورت انتقال ملک از طرف مالک به دیگری برای مالک حق فسخ وجود داشته باشد.

آیا سرقفلی را می توان مورد مزایده قرار داد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر ،در رای وحدت رویه شماره 1779-71/7/12شورای عالی ثبت قید شده است که: نظر به اینکه مزایده سرقفلی مغایر با حقوق اشخاص ثالث است لذا هر گونه اقدام در این مورد وجه قانونی ندارد.

درخواست مشاوره وکیل

ویژگی‌های سرقفلی چیست؟

در قوانین و مقررات زمان های قدیم، بدون درج شدن این موضوع در قرارداد اجاره حق کسب و پیشه و تجارت به جهت مستأجر به وجود می‌ آمده است و بجز بعضی استثنائات، پس از پایان قرارداد اجاره مالک حق بیرون کردن مستأجر را نداشته و همچنین اجاره به صورت خودکار تمدید می شد. اما در قانون و مقررات روابط موجر و مستأجر جدید مصوب 1376 حق کسب و پیشه و تجارت به حق سرقفلی تغییر نام پیدا نمود. برعکس حق کسب و پیشه یا تجارت به‌ طور خودکار قرارداد اجاره را تمدید نمی ‌کند، پس بنابراین پس از اتمام مدت قرارداد، درصورتی‌که مستأجر با مالک به توافق نرسد، باید ملک را تخلیه کند. حق «سرقفلی» برخلاف حق کسب و پیشه یا تجارت به‌صورت خودکار ایجاد نمی‌شود، بلکه مالک و مستأجر باید ضمن عقد اجاره در این مورد به توافق برسند؛ بنابراین در صورت عدم توافق طرفین در هنگام عقد قرارداد، مستأجر نمی‌تواند ادعایی در خصوص این حق داشته باشد. حق «سرقفلی» برخلاف حق کسب و پیشه یا تجارت به‌صورت خودکار ایجاد نمی‌شود، بلکه مالک و مستأجر باید ضمن عقد اجاره در این مورد به توافق برسند، بنابراین در صورت عدم توافق طرفین در هنگام عقد قرارداد، مستأجر نمی‌تواند ادعایی در خصوص این حق داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر و مشورت با وکیل متخصص تماس بگیرید.

وکیل سرقفلیآیا مالک از فروش سرقفلی درصدی می گیرد؟

اگر مستاجر در اجاره نامه حق انتقال به غیر داشته باشد به مالک درصدی تعلق نخواهد گرفت، و حق سرقفلی به مستاجر می رسد اما در صورتی که حق انتقال به غیر نداشته و با رضایت مالک انتقال دهد در این مورد در صورت توافق میتواند درصد بگیرد.

توقیف سرقفلی برای مهریه زن

سرقفلی از حقوق مالی و قابل توقیف است و جز مستثنیات دین نمی باشد و مهریه جز دیون مرد محسوب می شود پس زن می تواند از بابت مهریه خود درخواست توقیف سرقفلی را بنماید میتوانید با وکیل مهریه نیز مشورت کنید ، حق کسب و پیشه یا تجارت نیز شامل همین قانون می شود.

وکیل سرقفلی

سرقفلی در فرهنگ لغت فارسی معین به حقی گفته می شود که بازرگان و کاسب نسبت به محلی پیدا خواهد کرد. در جهت تقدم در اجاره، شهرت، جمع آوری مشتری و … تعریف شده. در حقیقت به نوع کسب و کار مربوط نمی باشد. همچنین این سرقفلی به امکانات محل کسب ارتباط دارد. لازم است بدانید که سرقفلی واقعی مغازه ریشه قراردادی دارد. به عبارتی دیگر سرقفلی یک امتیاز است که مالک مغازه یا ملک مورد اجاره در هنگام بستن قرارداد به مستاجر می دهد. همچنین در قبال آن می تواند که مبلغی از مستاجر دریافت نماید. به این روش که مستاجر مالک سرقفلی می‌ شود. اگر‌ موجر در زمان قرارداد حق سرقفلی را از مستاجر دریافت کرده باشد باید در زمان تخلیه ملک توسط مستاجر حق سرقفلی را با توجه به قیمت روز به او پرداخت کند. همچنین مستاجر می تواند که حق سرقفلی خویش را در قبال دریافت مبلغی به فرد دیگری واگذار کند. برای داشتن یک وکیل سرقفلی موفق می توانید به گروه وکلای دادورزان صلح و سازش مراجعه کنید.

وکیل در کرد کوی

درخواست مشاوره وکیل

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکرمی
اکرمی
15 روز قبل

گیر ورثه افتاده بودم برای ملکم آقای میر پروندم رو قبول کردند راضی بودم
اکرمی بابل

مهرابی
مهرابی
1 روز قبل

مشاوره خوبی دادند