جرم خرید مواد مخدر چیست و چه مجازاتی دارد؟

جرم خرید مواد مخدر چیست و چه مجازاتی دارد؟

در جهان امروزی متأسفانه شاهد این مسأله هستیم که هر روزه تعداد بیشتری از جوانان و نوجوانان درگیر خرید مواد مخدر و مصرف آن می‌شوند. جرایم مربوط به حوزه مواد در اکثر کشور‌ها در حال افزایش بوده و به یکی از معضلات جدی جوامع تبدیل شده است. با رواج جرم مواد مخدر در سطح کشور، قانون‌ها و جرایم مشخصی برای آن تعبیه و اجرا‌سازی می‌شود. جرایم مربوط به مواد مخدر بسیار گسترده است؛ از این رو طبق قوانین مشخص شده خرید و فروش، حمل و نقل، نگهداری، مصرف و جا به جایی هر گونه مواد مخدر جرم بوده و شامل مجازات خواهد شد؛

چنانچه شما پرونده کیفری در حوزه مواد مخدر یا مصرف آن دارید، کارساز‌ترین اقدام مراجعه به وکیل مواد مخدر تهران است. در این مطلب قصد داریم توضیحات کاملی پیرامون جرم و مجازات خرید مواد مخدر داشته باشیم. با مطالعه این مطب پاسخ همه سؤالات خود در این زمینه را خواهید گرفت.

جرم مواد مخدر چیست؟

جرایم مرتبط به مواد مخدر زیر مجموعه بسیار بزرگی دارند که در قانون برای هر نوع ارتکاب این جرم؛ همانند خرید مواد مخدر، حمل و نقل و… مجازات مشخص و خاصی برایش تعیین شده است؛ از جمله جرایم قابل توجه مرتبط به مواد مخدر می‌توان به مواردی همچون:

 • وارد کردن انواع مواد مخدر به کشور
 • وارد کردن روانگردان‌های غیر دارویی به کشور
 • حمل و نقل مواد مخدر
 • صادرات انواع مواد مخدر
 • صادرات انواع روانگردان‌های غیر دارویی
 • ترانزیت انواع روانگردان‌ها و مواد مخدر‌ها
 • تولید و ساخت انواع مواد مخدر
 • کشت و پرورش برخی مواد مخدر
 • نگهداری مواد مخدر و روانگردان‌های غیر دارویی
 • پنهان کردن انواع مواد مخدر و روانگردان
 • خرید هر گونه مواد مخدر صنتی و صنعتی
 • خرید غیر قانونی روانگردان‌های غیر دولتی
 • فروش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی
 • فروش روانگردان‌های غیر دارویی
 • توزیغ مواد مخدر و روانگردان
 • مصرف و استعمال مواد مخدر و اعتیاد به هرگونه از مواد
 • و…

اشاره کرد. هر یک از موارد فوق الذکر با توجه به شرایط ویژه خودشان، در دادگاه بررسی و جرائم ارتکاب هر جرم مشخص می‌شود.

آیا مجازات‌های مواد مخدر قابل تخفیف هستند؟

اگر شخصی مواد مخدر سنتی بخرد به مجازات‌هایی مانند حبس، جزای نقدی، شلاق و اعدام دچار می‌شود. اگر خرید ماده مخدر سنتی بیش از ۱۰۰ کیلوگرم باشد، مجازات حبس ابد خواهد بود و در صورت تکرار اعدام.

مجازات‌های تعریف شده برای هر یک از جرایم مرتبط به مواد مخدر با بررسی مؤلفه‌های خاص و شرایط ویژه خودشان تعیین شده‌اند. با توجه به قوانین جاری در حوزه مبارزه با مواد مخدر، هر گونه از مواد مخدر‌های موجود، برحسب وزن، چگونگی استفاده، حمل و نقل، خرید و فروششان و حتی نوع مصرف افراد و… مجازات مخصوص به خودشان را دارند؛ از جمله مجازات تعیین شده در قانون می‌توان به: حبس‌های کوتاه مدت و بلند مدت، پرداخت جریمه‌های نقدی، شلاق، اعدام، مصادره اموال و…اشاره کرد.

جرم مواد مخدر از دسته جرم‌هایی است که در کشور با جدیت و با سخت‌گیری فراوان پیگیری می‌شود و در حکم‌های صادره جای هیچ گونه گذشتی نیست؛ با این وجود در برخی مواقع قاضی دادگاه با توجه به میزان همکاری متهم با دادگاه و پلیس، سابقه کیفری متهم، حسن رفتار متهم در زندان، سن متهم، ابتلا متهم به بیماری خاص، نوع و میزان ماده مخدر و… می‌تواند در میزان مجازات جرم خرید مواد مخدر تخفیف‌هایی را اعمال کند.

جرم خرید مواد مخدر چیست و چه مجازاتی دارد؟

اهمیت مراجعه به وکیل مواد مخدر به چه علت است؟

یکی از جرایم سنگین در امور حقوقی کشورمان، جرم مواد مخدر است. این جرم در کشور‌های در حال توسعه به طور روز افزون در حال گسترش است و با زیاد شدن این جرم در جامعه زمینه انواع فساد‌ها و نابه‌هنجاری‌ها نیز فراهم می‌شود؛ از این رو قانون‌های سخت و مجازات‌های غیر قابل گذشت برای آن تعبیه شده است.

افرادی که به اشتباه چنین خطایی را مرتکب می‌شوند؛ بهتر است قبل از هرگونه اقدام و در ابتدای دستگیری‌شان به وکیل پایه یک دادگستری مراجعه کنند. وکیل متخصص در حوزه مواد مخدر با به کارگیری علم و تجربه خود، توانایی این را دارد که در دادگاه بهترین دفاعیه را از موکلش ارایه داده و تأثیر بسزایی در رأی نهایی دادگاه و مجازات تعیین شده برای مجرم، داشته باشد.

تأثیر وکیل در جرم مواد مخدر شیشه چیست؟

جرم خرید مواد مخدر شیشه یکی از سنگین‌ترین جرم‌های مربوط به حوزه مواد مخدر بوده که طبق قوانین جاری سرسخت‌ترین مجازات‌ها برایش مشخص شده است. تولید، خرید و فروش مواد مخدر شیشه مجازات‌هایی از حبس‌های طولانی مدت تا پراخت جرایم نقدی با مبلغ خیلی زیاد در پی دارد؛ حتی می‌تواند برای مجرم حکم اعدام را نیز به همراه داشته باشد.

پس اگر شما از جمله افرادی هستید که اقدام به خرید و فروش مواد مخدر شیشه یا نوع دیگر مواد مخدر کرده‌اید، بهترین تصمیم برایتان مراجعه فوری به یک وکیل معتبر در این حوزه است تا مشاره‌های حقوقی مورد نیاز را از ایشان دریافت کنید. بهترین وکیل کیفری تهران در مواجه به جرم خرید مواد مخدر شیشه با به کارگیری دانش، تجربه و تبحری که داشته، سعی می‌کند تأثیر‌گذار‌ترین دفاع را از شما در دادگاه انجام داده و مجازات‌های تعیین شده را به حداقل برساند.

به چه چیزی مواد مخدر می‌گویند؟

به هر گونه ماده‌ای یا ترکیبات شیمیایی مواد که بر ذهن افراد تأثیر‌گذار باشد و در فرآیند ذهن شخص مصرف‌کننده ایجاد اختلال کند، مواد مخدر می‌گویند. مواد مخدر انواع بسیار زیادی داشته و به دو صورت ترکیبات شیمیایی و طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مصرف هر گونه مواد مخدر روی افراد می‌تواند بگذارد، اثراتی همچون: توهم، سرخوشی، سرمستی، بی خیالی، ضایل شدن عقل، نشئگی، ایجاد آرامش مقطعی، تسکین دهندگی، و…؛ اما وجه مشترک انواع مواد مخدر تأثیر‌گذاری در فرآیند‌های مغزی و ایجاد اختلالات فکری است. خرید مواد مخدر و مصرف آن تأثیرات منفی ای در کوتاه مدت و بلند مدت در افراد می‌گذارد و با گذشت زمان فرد مصرف‌کننده به اعتیاد مبتلا می‌شود. با افزایش اعتیاد در کشور ضمن صدمه به سلامت و زندگی شخصی فرد معتاد، زیان‌های بسیار زیادی برای جامعه هم به همراه دارد.

جرم خرید مواد مخدر چیست و چه مجازاتی دارد؟

مراجع صالح برای رسیدگی به جرم خرید مواد مخدر کدام‌اند؟

پس از بررسی پرونده در دادسرا و گرد‌آوری مدارک، پرونده می‌بایست جهت بررسی نهایی و صدور حکم به یکی از مراجع قضایی ارسال شود.

طبق قانون سیصد و سه قانون دادرسی کیفری، اولین مرجع صالح برای رسیدگی به مواد مخدر دادگاه انقلاب است. دادگاه‌های انقلاب با تشخیص و دستور رئیس قوه قضاییه می‌توانند در حوزه قضایی شهرستان‌ها تشکیل شوند، اما دادگاه‌های اصلی انقلاب در مرکز هر استان تشکیل می‌شود.

علاوه بر دادگاه‌های انقلاب، دادگاه محل وقوع جرم یکی دیگر از مرجع‌های صالح برای رسیدگی به جرایم مربوط به مواد مخدر است؛ با توجه به قانون سیصد و ده و سیصد یازده، متهم در دادگاهی که جرم در آن حوزه رخ داده، محاکمه می‌شود؛ علاوه بر آن متهمان درجه دو و سه یا شرکاء جرم در دادگاهی که متهم اصلی در آن محاکمه شده؛ می‌باست به جرم‌شان رسیدگی شود.

قابل توجه است افرادی که به هر نوعی در خرید مواد مخدر یا دیگر جرایم مربوط به مواد توسط پلیس به دام افتاده‌اند؛ به صلاح‌شان است قبل از ارجاع پرونده‌شان به دادگاه انقلاب به یک وکیل دادگاه انقلاب مراجعه کنند.

سخن پایانی

یکی از جرم‌هایی که امروزه به طور چشم‌گیری در حال افزایش است، جرم‌های مرتبط با مواد مخدر است. زیاد شدن این جرم در جامعه، کشور را با بحران‌های مختلفی؛ همچون: اقتصادی، فرهنگی، امنیت اجتماعی، نابهنجاری‌ها و… مواجه می‌کند. با توجه با اثرات مخرب فراوانی که جرایم مواد مخدر بر جامعه می‌تواند داشته باشد، در قوانین حاکم بر جامعه مجازات خرید مواد مخدر و هر گونه جرمی که به طریقی به مواد مخدر ارتباط داشته باشد، با قاطعیت پیگیری و اجرایی می‌شود.

ارتکاب هر نوع جرمی که به مواد مخدر ارتباط داشته باشد؛ ضمن اثرات مخرب برای کشور، پیامد‌های غیر قابل جبرانی بر زندگی شخصی متهم را نیز در پی خواهد داشت. مجازات‌های جرم مواد مخدر با توجه به نوع مواد، از حبس‌های طولانی مدت شروع و حتی به اعدام هم می‌تواند منجر شود؛ از این رو اگر شما مرتکب جرم خرید مواد مخدر شیشه یا هر گونه جرم دیگر مرتبط به این حوزه شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در اسرع وقت به یک وکیل متخصص مراجعه و مشاوره‌ حقوقی در این حوزه را دریافت کنید.

مقالات مرتبط با جرم خرید مواد مخدر چیست و چه مجازاتی دارد؟

جرم نگهداری مواد مخدر چیست

معاونت در جرایم‌ مواد مخدر

فروش و توزیع‌ مواد مخدر

نگهداری مواد مخدر

مجازات صادر کردن مواد مخدر

مجازات تولید مواد مخدر

گیاهان ممنوعه تولید مواد مخدر

مشاوره

تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مشاوره
تلفن تماس :
شبکه های اجتماعی :
جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده